High school scores for Feb. 2
Friday’s scores
Boys basketball
Antioch 48, Grayslake North 36
Aurora East 62, West Chicago 49
Barrington 63, Hoffman Estates 37
Bartlett 43, South Elgin 40
Buffalo Grove 66, Wheeling 52
Carmel 59, Nazareth Academy 36
Conant 58, Schaumburg 48
Crystal Lake South 47, Cary-Grove 43
Downers Grove North 87, Proviso West 47
Downers Grove South 84, Willowbrook 55
Fenton 56, Streamwood 42
Fremd 53, Palatine 50
Geneva 46, Batavia 36
Glenbard South 49, Glenbard East 38
Grayslake Central 68, Round Lake 26
Hampshire 64, Crystal Lake Central 46
Hinsdale Central 80, Oak Park-River Forest 47
Hinsdale South 83, Proviso East 74
Huntley 73, Burlington Central 68 (3OT)
IC Catholic Prep 42, Montini 35
Jacobs 64, Dundee-Crown 52
Kaneland 71, Morris 40
Lake Forest 46, Lake Zurich 44 (OT)
Lake Park 44, Glenbard North 42 (2OT)
Lakes 67, North Chicago 37
Larkin 61, Elgin 43
Lyons 57, York 49
Maine South 47, Glenbrook North 38
Marist 65, Benet 64
Metea Valley 59, Neuqua Valley 55
Naperville North 51, Naperville Central 41
Niles West 53, Maine West 48
Oswego East 65, West Aurora 44
Prospect 48, Hersey 46
Providence Catholic 52, Aurora Central Catholic 28
Riverside-Brookfield 55, Westmont 47
Rolling Meadows 56, Elk Grove 33
St. Charles North 65, St. Charles East 42
St. Francis 58, Yorkville 49
St. Laurence 66, Marmion Academy 31
St. Patrick 56, St. Viator 36
Stevenson 62, Zion-Benton 40
Vernon Hills 66, Maine East 47
Warren 91, Waukegan 63
Waubonsie Valley 54, DeKalb 43
Wauconda 65, Grant 64
Wheaton North 45, Wheaton Warrenville South 39
Wilmington 52, Lisle 35
Girls basketball
Alden-Hebron 77, Schaumburg Christian 66
Cary-Grove 49, Crystal Lake South 18
Crystal Lake Central 55, Hampshire 46 (OT)
Downers Grove North 53, Proviso West 37
Downers Grove South 55, Willowbrook 33
Glenbard South 46, Glenbard East 22
Grayslake Central 48, Mundelein 28
Hinsdale South 39, Proviso East 16
Huntley 68, Burlington Central 41
Larkin 63, Elgin 33
Lyons 59, York 46
Maine East 48, Vernon Hills 43
Maine South 52, Glenbrook North 43
Maine West 50, Niles West 43
Naperville North 63, Naperville Central 54
Riverside-Brookfield 59, Westmont 43
St. Viator 66, Buffalo Grove 32
Streamwood 56, Fenton 53
West Chicago 59, East Aurora 44
Boys swimming
WSC Conference Championships
1. Hinsdale Central 345, 2. Oak Park-River Forest 257, 3. Lyons 188, 4. York 174, 5. Glenbard West 160, 6. Downers Grove North 115
Late Thursday's results
Girls basketball
At GCAC Tournament
De La Salle 37, Rosary 33
At CCC Conference Tournament
McNamara 72, Wheaton Academy 64
Others
Morton 34, Addison Trail 30
Timothy Christian 45, Chicago Christian 31
St. Charles North 71, Glenbard North 11
Wheaton Warrenville South 41, Lake Park 33
Upcoming
Saturday, Feb 3
Boys basketball
Burlington Central, Hampshire at Kaneland Invite, TBD
Elgin at Hoffman Estates, 6 p.m.
Elk Grove at Lake Zurich, 1:30 p.m.
Glenbard South at Marmion Academy, 6 p.m.
Highland Park at Palatine, 4:30 p.m.
Lakes at Geneva, 6 p.m.
Maine West at Waukegan, 5:30 p.m.
Rockford Lutheran at Aurora Christian, 7:30 p.m.
St. Ignatius at Maine South, 7 p.m.
Stevenson at Rockford Guilford, 4:30 p.m.
Taft at St. Viator, 3:30 p.m.
West Chicago at St. Edward, 7:30 p.m.
Wheeling at Harvest Christian, 4 p.m.
Yorkville Christian at Wauconda, 4:30 p.m.
Girls basketball
Aurora Central Catholic, Rosary at GCAC Tournament, TBA
Aurora Christian, St. Edward at CCC Conference Tournament, TBA
Burlington Central, West Aurora at Kaneland Hoops for a Cure Tournament, TBD
Christian Liberty at NAC Tournament at Harvest Christian, TBA
Deerfield at Mundelein, 2:30 p.m.
Grant at Round Lake, 11:30 a.m.
Grayslake Central at North Chicago, 1 p.m.
Grayslake North at Lakes, 12:30 p.m.
La Porte La Lumiere, IN at Fremd, 3 p.m.
Lake Park at St. Charles North, 6 p.m.
Libertyville at Maine South, 5 p.m.
Nazareth Academy at Carmel, 2:30 p.m.
Palatine at Lake Zurich, 5 p.m.
Schaumburg at New Trier, 12 p.m.
St. Charles East at Geneva, 2:15 p.m.
St. Viator at Marist, 6:30 p.m.
Stevenson at Zion-Benton, 1 p.m.
Warren at Rolling Meadows, 2:30 p.m.
Wheaton Warrenville South at Batavia, 2:45 p.m.
Wheeling at Vernon Hills, 1 p.m.
Boys wrestling
IHSA Individual Regionals
Girls bowling
IHSA Regionals
Boys swimming
Bartlett, Batavia, Geneva, Larkin, Streamwood at West Chicago Upstate Eight Conference Championship Tournament, 1 p.m.
Marmion Academy, St. Viator at Loyola Academy MCAC Conference Championship, 10 a.m.
St. Charles East at St. Charles North DuKane Conference Tournament, 11 a.m.
West Aurora at SPC Conference Tournament, 1 p.m.
Mundelein at Stevenson Invite, 8:30 a.m.
Boys track
Hampshire, Hoffman Estates, Lake Zurich, Larkin, South Elgin, Wauconda at Rockford Auburn Invite, 8 a.m.
St. Patrick, Mather at Maine East Triangular, 9 a.m.
Girls track
Wauconda at Rockford Auburn Invite, 8 a.m.