High school scores for Jan. 30
Tuesday, Jan 30
Boys basketball
Aurora Christian 48, St. Edward 31
Barrington 38, Schaumburg 34
Bartlett d. Streamwood
Batavia 54, Wheaton North 51 (OT)
Benet 59, St. Patrick 42
Brother Rice 58, Marmion Academy 53
Burlington Central 66, McHenry 63
Crystal Lake South 70, Prairie Ridge 40
De La Salle 73, Aurora Central Catholic 41
Downers Grove North 51, Lyons 41
Dundee-Crown 47, Hampshire 36
Elgin 62, Glenbard South 57
Fremd 69, Hoffman Estates 50
Glenbard East 57, Fenton 48 (3OT)
Glenbard North 52, Geneva 44
Glenbrook North 67, Carmel 48
Glenbrook South 62, Neuqua Valley 52
Grayslake Central 54, Antioch 41
Grayslake North 43, Grant 38
Hersey 76, Wheeling 56
Hinsdale South 76, Addison Trail 52
Huntley 63, Crystal Lake Central 40
Jacobs 53, Cary-Grove 37
Lake Park 51, St. Charles East 45
Lakes 63, Wauconda 59
Larkin 59, East Aurora 54
Leyden 59, Willowbrook 53
Loyola Academy 66, IC Catholic Prep 46
Maine South 46, Maine East 45
Manteno 53, Lisle 41
Marian Catholic 78, St. Viator 47
Mt. Carmel 58, St. Francis 55
Palatine 52, Conant 46
Prospect 59, Elk Grove 28
Rolling Meadows 52, Buffalo Grove 48
South Elgin 70, West Chicago 42
Vernon Hills 55, Rochelle Zell 38
West Aurora 71, Oswego 51
Wheaton Warrenville South 46, St. Charles North 41
York 46, Glenbard West 39
Girls basketball
At GCAC Tournament
Providence Catholic 41, Rosary 27
Montini 72, Trinity 45
Others
Bartlett 65, Streamwood 46
Downers Grove North 48, Lyons 40
Glenbard East 70, Fenton 28
Glenbard South 75, Elgin 15
Glenbrook North 67, Maine West 42
Glenbrook South 62, Lake Park 42
Hinsdale South 34, Addison Trail 24
Kaneland 64, Rochelle 46
Larkin 39, East Aurora 24
Libertyville 48, Lake Zurich 24
Neuqua Valley 58, Metea Valley 40
Niles West 50, Vernon Hills 46
Riverside-Brookfield 63, Hinsdale Central 48
St. Edward 29, Timothy Christian 26
Warren 44, Mundelein 20
Waubonsie Valley 56, DeKalb 33
Wauconda 59, Antioch 29
West Aurora 51, Oswego 39
West Chicago 55, South Elgin 53
Westmont 49, Yorkville Christian 47
Willowbrook 52, Leyden 50
York 58, Glenbard West 41
Girls bowling
St. Charles North 2424, Bartlett 1856
Girls gymnastics
IHSA Regionals
At Hinsdale Central
Lincoln-Way East 137.800, Hinsdale South 133.200, Hinsdale Central 131.900, Morton 111.425
At Schaumburg
Glenbrook North 142.250, Prospect 132.325, Evanston 131.700, Schaumburg 118.325
At Vernon Hills
Vernon Hills 145.300, Libertyville 135.275, Prairie Ridge 122.525, Wheeling 116.925
At Leyden
Wheaton Warrenville South 141.900, Maine South 136.825, Leyden 129.275, Maine West 113.400
Monday's late results
Girls basketball
Lisle 54, Wilmington 46
Metea Valley 43, Glenbard North 31
Prairie Ridge 45, Crystal Lake South 16
Highland Park 43, Grant 41
Upcoming
Wednesday, Jan 31
Boys basketball
Downers Grove North at Oak Park-River Forest, 7:30 p.m.
Islamic Foundation at Montini, 6 p.
Elmwood Park at Streamwood, 7:30 p.m.
Lake Forest at Stevenson, 7 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 7 p.m.
Warren at Mundelein, 7 p.m.
Girls basketball
Downers Grove North at Plainfield Central, 7:30 p.m.
Marist at Benet, 7 p.m.
Cary-Grove at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Crystal Lake South at Huntley, 7 p.m.
Hampshire at Jacobs, 7 p.m.
McHenry at Dundee Crown, 7 p.m.
Prairie Ridge at Burlington Central, 7 p.m.
Antioch at Grant, 7 p.m.
Buffalo Grove at Wheeling, 7:30 p.m.
Elk Grove at Rolling Meadows, 7:15 p.m.
Grayslake North at Round Lake, 7 p.m.
Hersey at Prospect, 7:30 p.m.
Hoffman Estates at Barrington, 7:15 p.m.
Lakes at Grayslake Central, 7 p.m.
Marian Catholic at St. Viator, 7 p.m.
Palatine at Fremd, 7:15 p.m.
Schaumburg at Conant, 7:30 p.m.
Wauconda at North Chicago, 7 p.m.
Girls bowling
Geneva at Glenbard East (Bowlero), 4 p.m.
St. Edward at Larkin (Elgin Lanes), 4 p.m.
Boys swimming
Huntley at Jacobs, 4:30 p.m.