High school scores for Jan. 20
Saturday, Jan 20
Boys basketball
Batavia Night of Hoops
Conant 51, Burlington Central 38
Hinsdale Central 54, WW South 46
St. Charles East 82, Larkin 68
York 57, Oswego East 51
Batavia 49, Hillcrest 45
Benet When Sides Collide Invite
Homewood-Flossmoor 59, Downers Grove North 51
Thornton 63, Benet 54
Marmion Academy Invite
Marmion 71, IMSA 43
Metea Valley 80, East Aurora 51
Waubonsie Valley 46, West Aurora 29
Others
Addison Trail 49, West Chicago 46
Barrington 57, New Trier 54
Bishop McNamara 53, St. Edward 38
Deerfield 65, Grayslake Central 60
Elk Grove 64, Prairie Ridge 52
Fenton 69, Streamwood 36
Geneva 51, Antioch 34
Glenbard East 66, Willowbrook 65
Glenbard West 55, Oak Park-River Forest 52
Hersey 55, Libertyville 50
Hope Academy 61, IC Catholic Prep 51
Indian Creek 65, Westminster Christian 37
Lake Forest 53, Rolling Meadows 45
Lake Park 64, Bloomington 30
Lakes 50, Woodstock North 36
Lisle 59, Argo 47
Lyons 66, Proviso East 62
Maine South 76, Northtown 30
Marmion Academy 71, IMSA 43
Metamora d. Downers Grove South
Minooka 56, Glenbard South 44
Mundelein 56, Palatine 50
Naperville Central 64, Columbus Catholic (IA), 47
Neuqua Valley 81, Plainfield East 54
Ridgewood 50, Grayslake North 32
Rockford Christian 66, Timothy Christian 54
Schaumburg 55, Perspectives 42
St. Charles North 59, Bartlett 62
St. Patrick 50, Carmel 39
St. Viator 71, Morgan Park 50
Stevenson 61, Prospect 42
Sycamore 68, Elgin 55
Westmont 67, Walther Charistian 45
Wheaton North 59, Hampshire 39
Wheeling 47, Maine West 42
Girls basketball
Antioch 42, North Chicago 13
Batavia 49, St. Charles North 32
DeKalb 44, Maine East 35
Downers Grove North 52, Oswego East 38
Downers Grove South 50, Addison Trail 30
Glenbard South 45, St. Francis 42
Grayslake Central 54, Grant 25
Harvard 48, Westminster 37
Hinsdale South 51, Willowbrook 36
Lakes 40, Round Lake 35
Lockport 65, St. Viator 19
Marion Catholic 56, Burlington Central 48
Montini 60, Detroit Country Day 49
New Trier 52, Elk Grove 27
Rolling Meadows 27, Vernon Hills 21
Streamwood 57, Lemont 54
Waubonsie Valley 82, West Aurora 44
Wauconda 53, Grayslake North 15
Wheaton Academy 35, Lisle 27
Wheaton North 69, St. Charles East 65
York 68, Oak Park-River Forest 17
Boys wrestling
Lake County Invitational
Grant 185.5, Mundelein 185.0, Stevenson 183.0, Libertyville 159.0, Lakes 126.0, Warren 93.0, North Chicago 86.0, Rolling Meadows 71.5, Evanston 66.0, Lake Forest 57.5, Zion-Benton 53.0, Round Lake 26.0
Kaneland Quad
Hampshire 47, Kaneland 27
Kaneland 47, Freeport 29
Kaneland 38, Sandwich 34
Boys bowling
IHSA Sectionals
At Warren
Grayslake Central 6074, Vernon Hills 6001, Glenbrook North 5984, Glenbard North 5862, McHenry 5856, Lake Zurich 5847, Morton 5782, Evanston 5763, Mundelein 5566, Glenbard East 5377, St. Patrick 5374, Willowbrook 5350, Lane 5336, DePaul College Prep 5149, Barrington 4889
At Sandburg
Lockport 6501, Morgan Park 6322, Joliet West 6307, Oak Lawn 6209, Lyons 6207, Lincoln-Way Central 6166, Lincoln-Way East 6128, Andrew 6128, Naperville Central 6128, Lincoln-Way West 6002, Reavis 5937, Brother Rice 5884, Sandburg 5835, St. Laurence 5609, Simeon 5538
At Jefferson
Harlem 6346, Morton 6212, Dakota 6130, Minooka 6103, Dixon 5977, Hononegah 5967, Belvidere 5959, Mendota 5910, Oswego East 5860, Geneseo 5824, Yorkville 5820, Huntley 5763, Marengo 5658, Rock Island 5449, LaSalle-Peru 5375
Girls gymnastics
Riverside-Brookfield Invite
1. Willowbrook 131.250, 2. Hinsdale South 128.950, 3. Glenbard South 126.825, 4. Riverside-Brookfield 124.500, 5. Kaneland 116.000, 6. Morton 105.650, 7. Geneseo 102.200, 8. Homewood-Flossmoor 96.550, 9. Maine West 84.850
Niles West Invite
1. Franklin 138.675, 2. Geneva 132.825, 3. Maine South 132.500, 4. Oak Creek/Whitnall 130.250, 5. Libertyville 130.150, 6. Stevenson 128.400, 7. Oak Park-River Forest 127.825, 8. Evanston 124.725, 9. D117 Antioch/Lakes Coop 121.675, 10. Niles West 111.150, 11. Niles North 106.170, 12. Maine East 95.650, 13. Bartlett 71.300
York Invite
1. Lake Park 144.300, 2. York 141.225, 3. Glenbrook North 139.700, 4. Lincoln-Way Co-Op 139.400, 5. Glenbard West 38.850, 6. Andrew Co-op (D230) 137.450, 7. Naperville North 128.850
Others
Carmel 142.150, Lake Zurich 140.600
Friday's late results
Boys basketbal l
Chicago Hope Academy 56, Timothy Christian 35
Ensworth (TN) 73, Wheaton Academy 66
Glenbrook South 66, Maine South 34
Joliet West 73, West Aurora 60
Girls basketball
Yorkville Christian 73, Westminster Christian 28
Libertyville 61, Warren 41
Boys swimming
Schaumburg 126, Hoffman Estates 59
Monday, Jan 22
Boys basketball
Hoffman Estates at Streamwood, 7 p.m.
Girls basketball
Chicago Hope Academy at Wheaton Academy, 7 p.m.
Crystal Lake South at Woodstock, 7 p.m.
Elgin Academy at Islamic Foundation, 5:30 p.m.
Grayslake Central at Round Lake, 7 p.m.
Grayslake North at McHenry, 7 p.m.
Harvest Christian at Schaumburg Christian, 7 p.m.
Hersey at Glenbrook South, 7 p.m.
Hinsdale South at Provident Catholic, 7 p.m.
Kaneland at Metea Valley, 7 p.m.
Libertyville at Mundelein, 7 p.m.
Lisle at Peotone, 6:45 p.m.
Montini at Marist, 7 p.m.
Naperville North at Neuqua Valley, 7 p.m.
Wauconda at Vernon Hills, 7 p.m.
York at Glenbard West, 7 p.m.
Zion Benton at Fenton, 7 p.m.
Girls bowling
Conant at Hoffman Estates (Arlington Lanes), 4:45 p.m.
Jacobs at Burlington, 4:30 p.m.
Lake Zurich at Waukegan (Bertrand Lanes), 4:45 p.m.
Libertyville at Warren (Bertrand Lanes), 4:45 p.m.
Marengo at Dundee Crown (Liberty Lanes), 4:30 p.m.
Palatine at Fremd (Arlington Lanes), 4:45 p.m.
Prospect at Barrington (Arlington Lanes), 4:45 p.m.
Rolling Meadows at Elk Grove (Arlington Lanes), 4:45 p.m.
Rosary at DePaul College Prep (Habetler Arena), 4 p.m.
St. Charles East at St. Charles North (St. Charles Bowl), 4 p.m.
Wheeling at Schaumburg (Arlington Lanes), 4:45 p.m.
Woodstock at Burlington Central (Four Seasons), 4:30 p.m.
Zion-Benton at Mundelein (Lakeside Lanes), 4:45 p.m.
Boys swimming
Lake Forest at Mundelein, 5 p.m.
Larkin at IMSA, 4:45 p.m.