Lake County scoreboard for Monday, Feb. 3
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.
Boys basketball
Monday's results
CARMEL 70, JULIAN 38
Julian 9 10 9 10 -38
Carmel 16 20 11 23 -70
Girls basketball
Monday's results
ANTIOCH 40, WOODSTOCK NORTH 39
Antioch- Riforgiato 0 0-0 0, Larson 4 6-6 14, Chamberlin 1 0-0 2, F. Miller 2 2-4 6, Webb 1 3-4 6, Volkmar 2 1-1 5, Pierce 0 0-0 0, E. Miller 2 2-3 7. Totals 12 14-18 40.
Woodstock North - Schaffter 2 1-2 6, Ford 5 2-2 15, Quite 1 0-0 2, C. Jones 1 0-0 3, Hartmann 3 3-6 10, Tillman 0 3-7 3. Totals 12 9-17 39.
Antioch 12 6 10 12 -40
Woodstock North 4 16 0 19 -39
3-point baskets: Ant: Webb, E. Miller; WN: Ford 3, Schaffter, C. Jones, Hartmann.
Fouled out: Ant: Riforgiato; E. Miller; Volkmar.
GRANT 52, MARIAN CENTRAL 43
Grant - .Linbo 15, Flores 12, Whyte 7, Hughs 6, Kouvelias 5, Flader 4.
GRAYSLAKE CENTRAL 55, VERNON HILLS 37
Grayslake Central - Gallaher 0 0- 00, Drevline 1 0-0 2, Schleg 1 0-0 2, Mussay 2 1-4 5, Kocialkowski 5 0-0 12, Carett 4 0-0 10, Fletcher 0 0-0 0, Guerrier 0 0- 00, Bullman 10 2-2 23. Totals 23 4-8 55.
Vernon Hills - Ziemke 1 1-4 4, Lutgens 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0, /jarrell 5 0-1 13, Biede 1 0-0 2, Bunning 0 0-0 0, Leary 0 0-0 0, Sweeney 2 0-0 6, Blase 0 2-2 2, Shores 3 2-2 10. Totals 12 5-9 37.
Grayslake Central 22 13 14 6 -55
Vernon Hills 11 7 8 11 -37
3-point baskets: GC: Kocialkowski 2, Cartee 2, Bullman; VH: Ziemke, Jarrell 3, Sweeney 2, Shores 2.
ROUND LAKe 47, WOODLAND ACADEMY 19
Woodlands Academy - Pulaski 2 1-2 6, Smith 1 0-0 2, Willaim 2 0-0 5, Wyne 0 0-0 0, Coughlin 0 0-2 0, Willoiam 2 2-2 6, Nwarache 0 0-0 -, Yaylor 0 0-0 0. Totals 7 3-6 19.
Round Lake- Irigollen 0 0-0 0, Leitl 1 0-0 0, 3, Major 3 1-2 7, Willaim 2 0-0 4, Marin 1 0-0 2, Cortez 0 0-0 0, V. Eckstein 0 0-2 0, Boykins 1 0-0 2, Burton 9 0-0 18, Drane 1 0-2 2, Cole 4 1-2 9. Totals 22 2-6 47.
Woodlands Academy 4 3 5 7 -19
Round Lake 17 16 14 0 -47
3-point baskets: WA: Pulaski, Wikians; RL: Leitl.
Girls gymnastics
Monday's results
Barrington regional
TEAM SCORES
1. Lake Zurich 143.55, 2. Barrington 140.275, 3. Hersey 132.95, 4. Elk Grove 108.95
ADVANCING INDIVIDUALS
Vault - 1. Bailey (LZ) 9.700, 2. Husby (Barr) 9.425, 3. Rosenzweig (Barr) 9.400, 4. Moranetz (Barr) 9.300, 5. Topa (LZ) 9.250,
Uneven bars - 1. Bailey (LZ) 9.075, 2. Tenbrunsel (Barr) 9.00, 3. Moranetz (Barr) 8,575, 4. Forsline (Her) 8.525, 5. Topa (LZ) 8.500.
Balance beam - 1. Bailey (LZ) 9.275, 2. Moses (LZ) 9.075, 3. Topa (LZ) 8.950, 4. Marquis (Barr) 8.925, 5. Moranetz (Barr) 8.850
Floor exercise - 1. Bailey (LZ) 9.252, 2. Rothas (LZ) 9.300, 3. Moranetz (Barr) 9.000, 4. Topa (LZ) 8.900, 5 Tie, McDevitt (LZ) 8.800, Berk (Her) 8.800.
All-around - 1. Bailey (LZ) 37.575, 2. Moranetz (Barr) 35.725, 3. Topa (LZ) 35.600, 4. Berk (Her) 34.600, Hupp (Her) 34.200.
Upcoming events
TODAY
BOYS BASKETBALL
Antioch at Round Lake, 7 p.m.
Wauconda at Grant, 7 p.m.
Grayslake Central at Grayslake North, 7 p.m.
North Chicago at Lakes, 7 p.m.
Mundelein at Conant, 7 p.m.
Lake View at Carmel, 7 p.m.
Vernon Hills at Hoffman Estates, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Lake Zurich at Stevenson, 7 p.m.
Warren at Lake Forest, 7 p.m.
Grayslake North at Deerfield, 7 p.m.
Waukegan at Libertyville, 7 p.m.
Mundelein at Zion-Benton, 7 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Vernon Hills regional, 6 p.m.
Carmel, Lakes Coop, Vernon Hills, Wauconda
WEDNESDAY, FEB. 5
BOYS BASKETBALL
Antioch at Richmond-Burton, 7 p.m.
Libertyville at Buffalo Grove, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
North Chicago at Wauconda, 7 p.m.
Lakes at Antioch, 7 p.m.
Grayslake North at Grant, 7 p.m.
Grayslake Central at Round Lake, 7 p.m.
Marian Catholic at Carmel, 7 p.m.
New Trier at Lake Zurich, 7 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
Libertyville regional, 6:30 p.m. Libertyville, Mundelein, Stevenson
THURSDAY, FEB. 6
GIRLS GYMNASTICS
Lake Forest regional, 6 p.m.
Warren
FRIDAY, FEB. 7
BOYS BASKETBALL
North Chicago at Antioch, 7 p.m.
Round Lake at Grant, 7 p.m.
Lakes at Grayslake Central, 7 p.m.
Grayslake North at Wauconda, 7 p.m.
Carmel at Joliet Catholic, 7 p.m.
Niles North at Vernon Hills, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Niles North at Vernon Hills, 6 p.m.
Stevenson at Mundelein, 7 p.m.
Warren at Zion-Benton, 7 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 7 p.m.
sATURDAY, FEB. 8
BOYS BASKETBALL
The Prairie School invite (Antioch), 6:30 p.m.
Grant at Crystal Lake South, 7 p.m.
Grayslake Central at Palatine, 7 p.m.
Mundelein at Lake Forest, 5:30 p.m.
Stevenson at TBD (Northwestern Uni), TBD
Waukegan at Warren, 5:30 p.m.
Zion Benton at Lake Zurich, 5:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Round Lake at Wauconda, 4:30 p.m.
Grayslake Central at Antioch, 2 p.m.
Grant at Lakes, 2:30 p.m.
Prospect at Mundelein, 3:30 p.m.
Lake Zurich at Palatine, 3:30 p.m.
North Chicago at Grayslake North, 7 p.m.
WRESTLING
Class 3A Grant individual regional
Grant, Warren, Libertyville, Mundelein, Round Lake
Class 3A Stevenson individual regional
Lake Zurich, Stevenson
Class 2A Grayslake Central individual regional
Antioch, Carmel, Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Vernon Hills, Wauconda
GIRLS BOWLING
IHSA Regionals
at Antioch Lanes