Fox Valley scoreboard for Saturday, Jan. 4
Boys basketball
Saturday's results
Rock Island 66, Kaneland 45
DeKalb 56, West Aurora 41
St. Charles East 62, Geneva 35
St. Viator 82, Marmion 43
St. Viator - Hickey 1 0-0 3, Campagna 3 0-0 7, C. Kochera 12 4-6 31, Benson 3 0-0 6, Huene 2 0-0 4, Harrington 3 0-1 7, Schumacher 1 0-0 2, N. Kochera 1 0-0 3, Pasko 5 0-0 15, Arogundade 0 0-0 0, Carlson 1 0-0 3, Talley 0 1-2 1. Totals 32 5-9 82.
Marmion - Crowder 1 1-2 3, Bohr 3 0-0 7, Reid 2 0-0 6, Kavanaugh 4 0-0 10, Johnson 2 0-0 4, W. Wainscott 0 0-0 0, Holton 2 0-0 5, Lambert 2 0-0 4, C. Wainscott 0 1-2 1, Kuhn 0 0-0 0, Silagi 0 0-0 0, Okolita 0 0-0 0, Fischer 1 0-0 3, Fuchser 0 0-0 0. Totals 16 2-4 43.
St. Viator 21 19 20 22 -82
Marmion 15 8 9 11 -43
3-point baskets: SV - Pasko 5, C. Kochera 3, Campagna, Hickey, Harrington, N. Kochera, Carlson; M - Kavanaugh 2, Reid 2, Bohr, Holton, Fischer.
ACC 55, Westmont 48
ACC - Cwinski 2 0-1 5; Dean 4 0-0 9; Grunloh 5 3-4 14; Bryant 5 0-1 11; Antowiak 0 2-2 2; O'Brien 4 3-3 11; Berry 1 0-0 3; Metcalf 0 0-0 0. Totals 21 8-12 55.
Westmont - Requiron 0 0-0 0; Fisher 2 0-0 6; Juska 5 2-2 12; Pietrzak 7 0-1 19; Dalipi 4 2-2 11; Jarvis 0 0-0 0; Collins 0 0-0 0; Kleinz 0 0-0 0. Totals 18 4-5 48.
ACC 17 13 10 15 -55
Westmont 8 15 18 7 -48
3-point baskets: ACC - Cwinski, Dean, Grunloh, Bryant, Berry. W - Petrzak 5, Fisher 2, Dalipi.
Batavia 48, Wheaton Warrenville South 43
Batavia - Neibch 6 3-4 20; Johnson 3 4-4 11; Cheaney 4 1-3 9; Cooper 2 0-0 4; Costello 1 0-0 2; Ivan 0 0-0 0; Fehrenbacher 0 0-0 0; Tousana 0 0-0 0 Totals 16 8-11 48
WW South - Algawerash 4 3-6 13; Bastian 4 2-2 13; Brown 4 0-3 11; Fawcett 0 4-4 4; Haw 1 0-0 2; Micah 0 0-0 0; Brown 0 0-0 0; England 0 0-0 0 Totals 13 9-15 43
Batavia 5 9 16 18 -48
WW South 13 11 11 8 -43
3-point baskets: B - Neibch 5, Cooper 2, Johnson. WWS - Bastian 3, Brown 3, Algawerash 2.
Hampshire 55, Palatine 40
Palatine - Swanson 3 3-4 11, Rivera 0 0-0 0, Seiffert 6 0-0 13, Aikman 0 0-0 0, Ranjpurkar 2 0-0 4, Pecson 0 1-2 1, Hernandez 0 0-0 0, Williams 0 0-0 0, Campbell 4 3-7 11. Totals 15 7-13 40.
Hampshire - Milison 1 2-2 4, Rosa 6 2-2 15, Woods 3 0-0 6, Bailey 3 2-2 10, Davis 2 0-0 4, Percival 0 0-0 0, Ugochukwu 1 0-0 2, Erickson 5 0-1 14. Totals 21 6-7 55.
Palatine 13 9 11 7 -40
Hampshire 22 9 14 10 -55
3-point baskets: P - Swanson 2, Seffert; H - Erickson 4, Bailey 2, Rosa.
St. Charles North 55, Lake Park 48
St. Charles North - Scheffers 6 2-4 14, DeMarco 3 3-4 11, Nelson 0 3-3 3, Love 3 0-0 9, Czerniak 1 5-8 7, Kellen 1 0-0 2, Linke 3 3-3 9. Totals 17 16-22 55.
Lake Park - Perry 1 2-4 5, J. Czaja 1 0-0 3, Scarbossa 4 5-7 15, Harrington 2 1-1 6, Montiel 5 6-6 16. Totals 13 14-18 45.
St. Charles North 4 19 11 21 -55
Lake Park 12 9 15 9 -48
3-point baskets: SCN - Love 3, DeMarco 2; LP - Montiel 3, Scarbossa 2, Perry, J. Czaja, Harrington.
Fouled out: LP - J. Czaja, Montiel.
Girls basketball
Friday's late results
West Chicago 48, Elgin 35
Elgin - Jorgensen 0 0-0 0,Rodriguez 0 0-0 0, Troyke 1 0-0 2, Moskow 1 1-2 3, Campbell 5 3-5 13, Kilbert 2 6-8 10, Cadney 0 2-2 2, Arzola 0 0-2 0, Genel 1 0-0 2, Nino 1 1-3 3. Totals 11 13-22 35.
West Chicago - Perez 0 0-0 0, Steward 7 0-1 15, Perezchica 0 0-0 0. Obenauer 1 0-0 2, Radke 1 0-0 2, Birch 0 0-0 0, Nesemeier 0 0-0 0, Draper 3 2-2 8, Patel 6 6-6 19, Toran 0 2-2 2, Bucio 0 0-0 0. Totals 18 10-11 48.
Elgin 5 7 11 12 -35
West Chicago 10 13 15 10 -48
3-point baskets: WC - Patel, Steward.
Saturday's results
Chicagoland Invitational Showcase at Benet Academy
Fremd 46, Aurora Christian 30
Aurora Christian - Weeks 1 1-2 3, Gardner 0 0-0 0, Lamanna 1 1-4 4, Carter 0 0-0 0, Richert 0 0-0 0, Griffin 5 1-2 14, Allgood 0 0-1 0, Luse 3 3-6 9. Totals 10 6-16 30.
Fremd - Prigge 1 1-2 3, Klaczek 4 3-3 13, LaBarge 5 0-2 12, Burns 0 3-4 3, Hill 3 1-1 7, Hansen 2 0-0 4, Cochran 0 2-2 4. Totals 15 10-14 46.
Aurora Christian 4 3 9 14 -30
Fremd 10 10 10 16 -46
3-point baskets: AC - Griffin 3, Lamanna; F - Klazcek 2, LaBarge 2.
Maine West 60, Geneva 45
Maine West - Gomez 1 0-0 2, Hernandez 2 0-0 6, Rothweiler 3 0-0 8, OCampo 1 0-0 2, VanFleet 3 3-5 9, Riedl 2 2-2 6, Albo 1 0-0 3, Dugalic 8 8-10 24. Totals 21 13-17 60.
Geneva - Palmer 3 3-4 10, Hineman 2 0-0 4, Arni 6 1-2 14, Montgomery 2 0-0 4, Blackmore 4 4-4 13. Totals 17 8-10 45.
Maine West 24 13 9 15 -60
Geneva 9 11 15 10 -45
3-point baskets: MW - Hernandez 2, Rothweiler 2, Albo; G - Palmer, Arni, Blackmore.
Others
Batavia 50, Wheaton Warrenville South 32
Woodstock North 35, CL South 31
Lake Park 51, St. Charles North 43
St. Charles North - Chanthaboury 7 2-2 18, Klug 0 0-0 0, Pellegrini 3 0-0 6, Settlemyer 3 0-0 8, Nawara 4 0-0 8, Hughes 1 0-0 3, Jakaitis 0 0-0 0, Saltsman 0 0-0 0. Totals: 18 2-2 43.
Lake Park - Balli 3 0-0 7, Burgess 2 0-0 6, Thorne 3 0-0 6, Helm 0 0-0 0, Rogers 10 5-6 30, Walker 1 0-0 2, Moy 0 0-0 0, Patel 0 0-0 0. Totals: 19 5-6 51.
St. Charles North 21 6 4 12 -43
Lake Park 13 12 16 10 -51
3-point baskets: SCN - Chanthaboury 2, Settelmyer 2, Hughes. LP - Rogers 5, Burgess 2, Balli.
Burlington Central 45, Huntley 38
Burlington Central - Wells 5 3-7 15, Duval 0 1-2 1, Kollhoff 1 0-0 2, Lichner 0 0-0 0, Moretti 4 1-3 13, Menke 0 1-2 1, Gardner 2 1-1 5, Schmidt 2 4-4 8. Totals 14 11-19 45.
Huntley - Novak 0 2-2 2, Faulkner 2 1-3 5, Guazzo 1 2-2 5, Wash 1 0-0 2, Ozzauto 1 2-2 5, Nwogu 4 2-3 10, Seng 0 2-2 2, Radermacher 3 0-1 7. Totals 12 11-15 38.
Burlington Central 9 15 8 13 -45
Huntley 4 12 14 8 -38
3-point baskets: BC - Moretti 4, Wells 2; H - Guazzo, Ozzauto, Radermacher.
Byron 49, St. Edward 43
St. Edward - Biggins 2 0-0 4, Castro 1 0-1 3, Ellsworth 2 0-2 5, Alfaro 3 0-0 6, Franco 1 1-2 3, Garcia 4 0-2 8, Schueler 3 0-0 6, Ottinger 3 0-0 8. Totals 19 1-7 43.
Byron - I. McKinley 4 1-2 9, Salisbury 2 4-6 8, A. McKinley 2 4-6 8, G. Kultgen 0 0-1 0, Grundstrom 5 1-3 11, Julian 0 1-2 1, A. Kultgen 5 2-4 12. Totals 18 13-24 49.
St. Edward 8 13 14 8 -43
Byron 10 19 10 10 -49
3-point baskets: SE - Ottinger 2, Castro Ellsworth.
Fouled out: SE - Biggins.
Streamwood 51, Larkin 45
Streamwood - Mien 7 9-9 25, Kopke 1 2-2 4, Isikawa 2 0-2 6, Hedger 5 2-2 16. Totals 15 13-15 51.
Larkin - DeLeon 2 1-2 6, Young 1 0-3 2, Miller 4 4-8 13, Dixon 3 4-6 12, Johnson 6 0-0 12. Totals 16 9-19 45.
Streamwood 11 10 17 13 -51
Larkin 13 13 14 5 -45
3-point baskets: S - Hedger 4, Mien 2, Isikawa 2; L - Dixon 2, DeLeon, Miller.
Upcoming events
Monday, Jan. 6
Girls basketball
Bartlett at St. Charles East, 7 p.m.
Boys bowling
Bishop McNamara at St. Edward, 4:30 p.m.
Girls bowling
Bishop McNamara at St. Edward, 4:30 p.m.
TUESDAY, jan. 7
Boys basketball
Bartlett at Elgin, 7 p.m.
Geneva at Metea Valley, 7 p.m.
Kaneland at LaSalle Peru, 7 p.m.
Glenbard East at South Elgin, 7 p.m.
Streamwood at Fenton, 7 p.m.
West Aurora at Plainfield East, 6:30 p.m.
Westminster Christian at Harvest Christian Academy, 7:30 p.m.
Girls basketball
Aurora Central Catholic at St. Francis, TBD
Elgin at Bartlett, 7 p.m.
Lake Park at Batavia, 7:15 p.m.
McHenry at Cary-Grove, 7 p.m.
CL South at Dundee-Crown, 7 p.m.
South Elgin at Glenbard East, 7 p.m.
East Aurora at Larkin, 7 p.m.
Crystal Lake Central at Huntley, 7 p.m.
Jacobs at Prairie Ridge, 7 p.m.
Kaneland at St. Francis, 7 p.m.
ICCP at Rosary, 7:30 p.m.
St. Charles East at Geneva, 7:15 p.m.
St. Charles North at Conant, 7 p.m.
St. Edward at St. Viator, 6 p.m.
Fenton at Streamwood, 7 p.m.
Plainfield East at West Aurora, 6:30 p.m.
Westminster Christian at Harvest Christian, 6 p.m.
Wrestling
Elgin at St. Charles North Dual Meet, 6:30 p.m.
Hampshire at Belvidere Tri, 5:30 p.m.
Boys swimming
Glenbard North at South Elgin, 5 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles North, 5 p.m.
West Aurora at Bartlett , 5 p.m.
Huntley at Elgin, 5 p.m.
Jacobs at Cary-Grove, 4:30 p.m.
Boys bowling
Bartlett at Elgin , 4 p.m.
South Elgin at Streamwood, 4 p.m.
Girls bowling
Larkin at Bartlett, 4:30 p.m.
Dundee-Crown at Huntley, 4:30 p.m.
Elgin at South Elgin, 4 p.m.
St. Charles East at Waubonsie Valley, 4:30 p.m.
Fenton at Streamwood, 4 p.m.
West Aurora at Yorkville, 4 p.m.
Wednesday, jan. 8
Boys basketball
Burlington Central at Hampshire, 7:30 p.m.
Cary-Grove at McHenry, 7 p.m.
Dundee-Crown at CL South, 7 p.m.
Huntley at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Prairie Ridge at Jacobs, 7 p.m.
St. Edward at Northridge Prep, 7:30 p.m.
Girls basketball
Burlington Central at Hampshire, 6 p.m.
CL South at Richmond-Burton, 7 p.m.
St. Charles North at Palatine, 7:30 p.m.
Geneva at West Aurora, 6:30 p.m.
Wrestling
Bishop McNamara/ICCP at Aurora Christian, 6 p.m.
Girls gymnastics
Batavia at Geneva, 6 p.m.
St. Charles North at Lake Park, 6 p.m.
Boys bowling
Elgin at Marengo, 4 p.m.
St. Charles East at Oswego East, 4:30 p.m.
Girls bowling
Naperville Central at Geneva, 4 p.m.
Lake Park at St. Charles East, 4 p.m.
ThursDAY, Jan. 9
Boys basketball
Glenbard North at St. Charles North, 7:15 p.m.
Geneva at Wheaton North, 7:15 p.m.
Harvest Christian at Parkview Christian, 7:30 p.m.
Girls basketball
Wheaton Academy at Aurora Christian, 7 p.m.
Harvest Christian at Parkview Christian, 4:30 p.m.
Plano at Kaneland, 7 p.m.
Riverside Brookfield at Rosary, 7:30 p.m.
IC Catholic Prep at St. Edward, 7:30 p.m.
Wrestling
Aurora Central Catholic at Westmont Triangular, TBA
Burlington Central at Hampshire, 6:30 p.m.
McHenry at Cary-Grove, 6:15 p.m.
CL South at Dundee-Crown, 6:30 p.m.
Crystal Lake Central at Huntley, 6 p.m.
Jacobs at Prairie Ridge, 6 p.m.
Kaneland at Ottawa, 5:30 p.m.
West Aurora at Minooka, 5 p.m.
Boys swimming
Fenton at South Elgin, 5 p.m.
Benet at West Aurora, 5 p.m.
Larkin at Bartlett , 5 p.m.
Elgin at West Chicago , 5 p.m.
Boys bowling
Elgin at McHenry , 4:30 p.m.
Fenton at Bartlett, 4 p.m.
Larkin at South Elgin, 4 p.m.
Glenbard East at Streamwood, 4 p.m.
Girls bowling
Fenton at Bartlett, 4:30 p.m.
Glenbard East at South Elgin, 4 p.m.
Elgin at Streamwood, 4 p.m.
Minooka at West Aurora, 4 p.m.
Woodstock at Westminster Christian, 4:30 p.m.
FriDAY, jan. 10
Boys basketball
Bishop McNamara at Aurora Christian, 7:30 p.m.
Aurora Central Catholic at ICCP, 7:30 p.m.
Bartlett at South Elgin, 7 p.m.
St. Charles East at Batavia, 7:15 p.m.
Hampshire at Cary-Grove, 7 p.m.
Dundee-Crown at Jacobs, 7:30 p.m.
Larkin at Elgin, 7 p.m.
Hampshire at Cary-Grove, 7 p.m.
Plano at Kaneland, 7 p.m.
Marmion at St. Joseph, 7 p.m.
Ridgewood at St. Edward, 7:30 p.m.
West Chicago at Streamwood, 7 p.m.
Joliet Central at West Aurora, 6:30 p.m.
Westminster Christian at Our Lady of Sacred Heart, 5:30 p.m.
Girls basketball
St. Charles East at Batavia, 5:45 p.m.
McHenry at Burlington Central, 7 p.m.
Cary-Grove at Hampshire, 7 p.m.
CL South at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Dundee-Crown at Jacobs, 6 p.m.
Larkin at Elgin, 5:30 p.m.
Huntley at Prairie Ridge, 7 p.m.
Bartlett at South Elgin, 5:30 p.m.
Glenbard North at St. Charles North, 7:15 p.m.
West Chicago at Streamwood, 5:30 p.m.
West Aurora at Joliet Central, 6:30 p.m.
Geneva at Wheaton North, 7:15 p.m.
Wrestling
South Elgin at Bartlett, 5:30 p.m.
Batavia at St Charles East, 5:30 p.m.
South Elgin at Bartlett, 5:30 p.m.
Larkin at Glenbard East, 5:30 p.m.
St. Charles North vs. Wheaton North at Geneva Dual Meet, 6:30 p.m.
Streamwood at East Aurora, 5:30 p.m.
Boys swimming
St. Charles East at St. Charles North, 5 p.m.
SaturDAY, jan. 11
Boys basketball
Aurora Christian at Chicago Christian , 7:30 p.m.
Aurora Central Catholic at IMSA, TBA
Batavia at St. Charles North, 7:15 p.m.
Burlington Central at McHenry, 1:30 p.m.
Cystal Lake Central at CL South, 1:30 p.m.
Harvest Christian at Elgin Academy, TBA
Prairie Ridge at Huntley, 1:30 p.m.
South Elgin vs. Romeoville at Downers Grove North Winter Classic, 3 p.m.
St. Charles East at Galesburg, 7 p.m.
Westminster Christian at Ashton Franklin Center, 5 p.m.
Girls basketball
Aurora Christian at North West Illinois GIrls Shootout, TBA
Elgin at Harvest Christian Academy at Elgin City Classic, TBA
Elk Grove at Jacobs, 3:30 p.m.
Newark at Rosary, 1:30 p.m.
St. Edward at Elgin City Classic, TBA
Streamwood at Metea Valley, 2:30 p.m.
Larkin, Westminster Christian at Elgin City Classic, TBA
Wrestling
Bartlett, Larkin at Glenbard West Invitational, 8:30 a.m.
Batavia Quad, 10 a.m.
Burlington Central, Jacobs at Leyden Randy Conrad Invite, 9 a.m.
Cary-Grove, Hampshire at Sycamore Invite, 9 a.m.
CL South at Wheeling, 9 a.m.
Dundee-Crown at Geneva - Newbill Invitational, 9 a.m.
Elgin at Morton Quad, 8 a.m.
Harvest Christian Tri Meet, 5 p.m.
Huntley at Marmion Quad, 10 a.m.
Kaneland at Sycamore, 9 a.m.
South Elgin at Downers Grove North Quad, 10 a.m.
St. Charles East at Prospect Quad, 9 a.m.
Geneva, West Aurora at Newbill Invitational, 9 a.m.
Boys swimming
St. Charles East at New Trier Dive Invite, 9 a.m.
St. Charles North at Evanston, 1 p.m.
Cary-Grove at Elk Grove Invitational, 12 p.m.
Girls gymnastics
Geneva, St. Charles North at Lake Forest Invite, 1 p.m.
Girls bowling
Dundee-Crown at Grant Bulldog Invite, 8:30 a.m.
Geneva at Sycamore Invite, 9 a.m.
Streamwood at Prospect Invitational, 8:30 p.m.