Fox Valley scoreboard for Monday, Dec. 9
Girls basketball
Friday's late results
Dundee-Crown 63, Prairie Ridge 22
Dundee-Crown - Schmidt 2 0-0 4, Skibinski 3 0-0 6, Sanchez 0 0-0 0, Harris 5 1-3 11, Randl 4 0-0 10, Koehlert 0 0-0 0, Gotter 4 0-1 8, Crenshaw 3 5-10 11, Boado 4 0-0 10, Azar 1 0-0 3. Totals 31 6-14 63.
Prairie Ridge - Fisher 0 0-0 0, Nanos 1 4-8 6, Gablenz 1 0-4 2, Mocchi 0 0-0 0, Brown 1 0-0 2, Kay 3 1-2 8, Karlblom 5 0-1 13, O'Brien 1 0-0 2. Totals 12 5-15 33.
Dundee-Crown 16 19 7 21 -63
Prairie Ridge 10 10 4 9 -33
3-point baskets: D-C - Randl 2, Boado 2, Azar; PR - Karlblom 3, Kay.
Monday's results
Jacobs 46, Larkin 39
Larkin - Young 2 3-4 7, Miller 3 0-0 6, Dixon 2 2-2 7, Garcia 0 0-0 0, Johnson 6 2-5 14, Newman 2 1-2 5, DeLeon 0 0-0 0, Acosta 0 0-0 0, Clements 0 0-0 0. Totals 15 8-13 39.
Jacobs - Durben 4 0-0 10, Fessler 1 0-2 2, Pahl 4 0-0 10, Schwartz 2 1-3 7, Leahy 6 0-0 12, Leitner 0 0-0 0, Schaffer 2 0-0 5, Slavich 0 0-0 0, Colcagno 0 0-0 0. Totals 19 1-5 46.
Larkin 8 10 7 14 -39
Jacobs 20 4 11 11 -46
3-point baskets: L - Dixon; J - Durben 2, Pahl 2, Schwartz 2, Schaffer.
Hincley-Big Rock JV 30, Westminster Christian 29
Westminster - Schambach 0 0-0 0, Mc.Oesterle 6 0-0 12, Kovachevich 1 1-2 3, Barker 0 0-4 0, Me.Oesterle 0 0-0 0, Urosevich 3 0-0 6, Hoersch 4 0-2 8. Totals 14 1-8 29.
Hinckley-Big Rock - Kavcar 0 0-0 0, Hollebrand 4 2-4 10, Cargola 2 0-0 5, McReynolds 0 0-0 0, Swanson 0 1-2 1, Harrod 0 0-0 0, Woods 0 0-0 0, Werner 7 0-0 14. Totals 13 3-6 30.
Westminster 2 6 13 8 -29
Hinckley-Big Rock 8 11 8 3 -30
3-point baskets: H-BR - Cargola.
Harvest Christian 56, Christian Life 23
Harvest Christian - Martin 8 2-3 18, Learned 2 0-0 5, A.Semerau 1 0-0 2, M.Fuja 7 0-0 14, Tilkian 1 0-0 2, J.Fuja 0 0-0 0, Shepherd 1 0-0 2, Dickman 1 0-0 2, Overheul 2 0-0 6, L.Semerau 2 1-2 5. Totals 25 3-5 56.
Christian Life - Garcia 1 0-0 2, Keller 3 3-5 9, Klein 1 1-2 3, Boeke 0 0-0 0, Hernandez 3 0-0 6, Fernandez 0 0-0 0, Wagner 1 0-0 3. Totals .
Harvest Christian 19 21 6 10 -56
Christian Life 0 8 11 4 -23
3-point baskets: HC - Overhaul 2, Learned; CL - Wagner.
Upcoming events
Today
Boys basketball
Harvest Christian at Christian Life, 7 p.m.
Larkin at Lake Park, 7:15 p.m.
Ottawa at Kaneland, 7 p.m.
Loyola Academy at Marmion, 7 p.m.
St. Charles North at Streamwood, 7 p.m.
Wheaton Academy at St. Edward, 7:30 p.m.
Plainfield North at West Aurora, 6:30 p.m.
Girls basketball
Aurora Christian at Elmwood Park, 7 p.m.
ACC at ICCP, 7:30 p.m.
Bartlett at Glenbard South, 7 p.m.
Dundee-Crown at Burlington Central, 7 p.m.
Cary-Grove at CL South, 7 p.m.
Fenton at Elgin, 7 p.m.
Hampshire at Lake Zurich, 5 p.m.
Huntley at McHenry, 7 p.m.
Glrnbard East at Larkin, 7 p.m.
South Elgin at West Chicago, 7 p.m.
St. Charles North vs. Lake Forest at Lake Zurich Shootout, 4 p.m.
St. Edward at Rosary, 7:30 p.m.
Streamwood at East Aurora, 7 p.m.
Plainfield North at West Aurora, 5 p.m.
Wrestling
St. Charles North at Metea Valley Dual Meet, 5:30 p.m.
Boys swimming
South Elgin at West Aurora, 5 p.m.
Elgin at Woodstock North, 5 p.m.
Boys bowling
Glenbard Co-Op at Elgin, 4 p.m.
Fenton at South Elgin, 4 p.m.
Huntley at St. Charles North, 4:30 p.m.
Larkin at Streamwood, 4 p.m.
Westminster Christian at Woodstock, 4:30 p.m.
Girls bowling
Elgin at Bartlett, 4:30 p.m.
Dundee-Crown at Lakes Community, 4:30 p.m.
South Elgin at East Aurora, 4 p.m.
Streamwood at Larkin, 4 p.m.
Joliet West at West Aurora, 4 p.m.
Westminster Christian at Woodstock, 4:30 p.m.
Wednesday, Dec. 11
Boys basketball
St. Charles North at Bartlett, 7 p.m.
Burlington Central at Dundee-Crown, 7 p.m.
CL South at Cary-Grove, 7 p.m.
Wauconda at Elgin, 7 p.m.
Jacobs at Hampshire, 7:30 p.m.
McHenry at Huntley, 7 p.m.
Girls basketball
Joliet West at ACC, 7:30 p.m.
Jacobs at Hampshire, 6 p.m.
Wrestling
Dakota/Washington at Aurora Christian, 6 p.m.
Streamwood at Larkin, 5:30 p.m.
Girls gymnastics
Bartlett at UEC Quad, 6 p.m.
Lake Park at Geneva, 6 p.m.
Wheaton Co-Op at St. Charles North, 6 p.m.
Boys bowling
Elgin at Geneva, 4 p.m.
Girls bowling
Dundee-Crown at Woodstock, 4:30 p.m.
Elgin at Huntley, 4 p.m.
Geneva at St. Charles East, 4 p.m.
Lake Park at St. Charles North, 4 p.m.
St. Edward at Larkin, 4:30 p.m.
ThursDAY, Dec. 12
Boys basketball
Parkview Christian at Westminster Christian, 7:30 p.m.
Girls basketball
Riverside-Brookfield at ACC, 7:30 p.m.
East Aurora at Bartlett, 5:30 p.m.
Elgin at Glenbard South, 7 p.m.
West Chicago at Larkin, 7 p.m.
Rosary at St. Francis, 7:30 p.m.
Stillman Valley at St. Edward, 7 p.m.
Parkview Christian at Westminster Christian, 4:30 p.m.
Wrestling
ACC at Guerin/Aurora Christian, 5:30 p.m.
Dundee-Crown at Burlington Central, 6:30 p.m.
Hampshire at Jacobs, 5 p.m.
Huntley at McHenry, 6 p.m.
Rochelle at Kaneland, 5:30 p.m.
Oswego at West Aurora, 5 p.m.
Boys swimming
Bartlett at South Elgin, 5 p.m.
Lake Park at St. Charles North, 5 p.m.
Larkin at Elgin, 5 p.m.
Girls gymnastics
Batavia at Glenbard North, 6 p.m.
Boys bowling
Elgin at Fenton, 4:30 p.m.
South Elgin at Sycamore, 4 p.m.
Oswego at St. Charles East, 4 p.m.
St. Edward at Bishop McNamara, 4:30 p.m.
Streamwood at Bartlett, 4 p.m.
Girls bowling
Glenbard Co-Op at Elgin, 4 p.m.
Larkin at South Elgin, 4 p.m.
St. Edward at Bishop McNamara, 4:30 p.m.
Streamwood at Bartlett, 4 p.m.
West Aurora at Plainfield East, 4 p.m.
FriDAY, Dec. 13
Boys basketball
Aurora Christian at ACC, 7:30 p.m.
East Aurora at Bartlett, 7 p.m.
Elgin at Glenbard South, 7 p.m.
Schaumburg Christian at Harvest Christian, 7 p.m.
West Chicago at Larkin, 7 p.m.
Sandwich at Kaneland, 5:30 p.m.
Marmion at St. Laurence, 7 p.m.
South Elgin at Streamwood, 7 p.m.
St. Edward at Elmwood Park, 7 p.m.
West Aurora at Minooka, 6:30 p.m.
Girls basketball
Glenbard North at Batavia, 7:15 p.m.
Burlington Central at Jacobs, 7 p.m.
Dundee-Crown at Cary-Grove, 7 p.m.
CL South at Huntley, 7 p.m.
Crystal Lake Central at Hampshire, 7 p.m.
Schaumburg Christian at Harvest Christian, 5:30 p.m.
Sandwich at Kaneland, 7 p.m.
Larkin at Addison Trail, 7 p.m.
South Elgin at Streamwood, 5:30 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles East, 7:15 p.m.
Minooka at West Aurora, 6:30 p.m.
Wrestling
ACC at Plano Invitational, TBA
Bartlett at West Chicago , 5:30 p.m.
Batavia at Glenbard North, 5:30 p.m.
Jacobs at Burlington Central, 6:30 p.m.
Cary-Grove at Dundee-Crown, 6:30 p.m.
Hampshire at Crystal Lake Central, 5 p.m.
Huntley at CL South, 6 p.m.
Glenbard East at Elgin , 5:30 p.m.
Marmion at Walsh Jesuit Invite, TBA
Glenbard South at South Elgin, 5:30 p.m.
St. Charles East at Wheaton Warrenville South, 7 p.m.
St. Charles North at Geneva, 6:30 p.m.
Boys swimming
Glenbard North at St. Charles East, 5 p.m.
Cary-Grove at Woodstock North, 4:30 p.m.
Girls gymnastics
Batavia,Geneva, St. Charles North at DeKalb Invite, 6:15 p.m. SaturDAY, Dec. 14
Boys basketball
Glenbard North at Batavia, 7:15 p.m.
Jacobs at Burlington Central, 1:30 p.m.
Cary-Grove at Dundee-Crown, 6 p.m.
Huntley at CL South, 1:30 p.m.
Geneva at St. Charles North, 3:30 p.m.
Hampshire at Crystal Lake Central, 1:30 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles East, 7:30 p.m.
Girls basketball
Aurora Christian at Indian Creek, 4 p.m.
Rolling Meadows at Batavia, 4 p.m.
Hampshire at Sycamore, 6 p.m.
Rosary at Bradley-Bourbonnais Tournament, TBA
South Elgin at Metea Valley, 2:30 p.m.
East Aurora at St. Charles East, 6 p.m.
Geneva at St. Charles North, 2 p.m.
Bishop McNamara at St. Edward, 7 p.m.
Wrestling
ACC at Plano Invitational, TBA
Bartlett, CL South at Downers Grove South Invite, 9 a.m.
Batavia at Lyons Mega Duals, 9 a.m.
Burlington Central at Lasalle Peru, 10 a.m.
Marian Central, Romeoville, Waukegan at Dundee-Crown Quad, 10 a.m.
Hampshire at Sterling Invite, 9:30 a.m.
Elgin, Cary-Grove, South Elgin, Streamwood at Hoffman Estates Invitational, 8:30 a.m.
Larkin at Buffalo Grove Invite, 9 a.m.
Marmion at Walsh Jesuit Invite, TBA
St. Charles East at Sycamore Quad, 9 a.m.
West Aurora at Kenny Zabel Duals, 6 p.m.
Geneva at Plainfield Central Invite, 9 a.m.
Boys swimming
Bartlett at West Chicago Wildcat Relays, 11 a.m.
Elgin at Hoffman Estates Invitational, 9 a.m.
Cary-Grove, South Elgin at Rolling Meadows Invitational, 10 a.m.
St. Charles East at Barrington Relays, 9:30 a.m.
St. Charles North at Loyola, 11 a.m.
West Aurora at West Chicago, 11 a.m.
Girls gymnastics
Bartlett, Geneva at Conant Invite, 10 a.m.
Geneva at Hersey Invite, 1 p.m.
Boys bowling
Elgin, St. Charles East, St. Charles North at Rockford Guilford Invite, 1:30 p.m.
Girls bowling
South Elgin, St. Charles East, West Aurora at Plainfield North Strikefest, 9 a.m.
Bartlett, Dundee-Crown, St. Charles North, Streamwood at Ray Maxwell Invite, 9 a.m.
Westminster Christian at Libertyville, TBA