Lake County scoreboard for Tuesday, Nov. 26
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Lake County office by emailing prepsports@dailyherald.com or faxing results to (800) 675-7708.
Football
IHSA State final pairings
At Huskie Stadium, Northern Illinois University, DeKalb
CLASS 8A
Warren vs. Lincoln-Way East, Saturday, 7 p.m.
CLASS 7A
Mt. Carmel vs. Nazareth, Saturday, 4 p.m.
CLASS 6A
Prairie Ridge vs. East St. Louis, Saturday, 1 p.m.
CLASS 5A
St. Rita vs. Rochester, Saturday, 10 a.m.
CLASS 4A
Murphysboro vs. Richmond-Burton, Friday, 7 p.m.
CLASS 3A
Byron vs. Williamsville, Friday, 4 p.m.
CLASS 2A
Sterling Newman vs. Nashville, Friday, 1 p.m.
CLASS 1A
Lena-Winslow vs. Moweaqua Central A&M, Friday, 10 a.m.
Boys basketball
Tuesday's results
Grant tournament
SCHURZ 81, GRANT 71
Schurz - Abraham 6 0-0 12, Shelton 7 10-13 28, Hardy 0 0-0 0, Wormely 5 0-0 10, Anderson 7 1-4 15, Smith 6 0-0 12, Williams 0 0-0 0, Mendoza 2 0-0 4, Martinez 0 0-0 0. Totals 33 11-17 81.
Grant - Holm 1 0-0 2, Ashley 9 6-7 25, Knudsen 5 0-0 10, Bedrosian 5 0-2 10, Kiesgen 4 1-3 10, Kaye 3 1-2 10, Saavedra 1 0-0 2, Rios 0 0-0 0, Lopez 1 0-0 2, Chacon 0 0-0 0. Totals 29 8-14 71.
Schurz 26 18 25 12 -81
Grant 14 18 19 20 -71
3-point baskets: Schurz: Shelton 4; Grt: Kaye 3, Ashley, Kiesgen.
Fouled out: none.
NORTH LAWNDALE 61, CARMEL 48
Carmel - Beals 1 3-4 5, Brame 3 0-0 6, LaBarbera 2 0-0 5, Moore 4 1-2 13, Wilson 5 9-10 19, J. Nalewajk 0 0-0 0, Serrano 0 0-0 0, Burton 0 0-0 0, Halaburt 0 0-0 0. Totals 15 13-16 48.
North Lawndale - Wyatt 3 2-2 9, Johnson 8 3-5 19, Miller 0 0-0 0, Washington 1 0-2 2, Rogers 1 1-2 4, Davis 5 0-1 13, Wilkins 5 0-0 10, Harris 1 0-0 2, Roy 1 0-2 2. Totals 25 6-14 61.
Carmel 12 7 19 10 -48
North Lawndale 20 14 10 17 -61
3-point baskets: Carm: Moore 4, LaBarbera; NL: Davis 3, Wyatt, Rogers.
Fouled out: none.
Johnsburg/Richmond-Burton tournament
At Johnsburg
huntley 62, wauconda 54
Wauconda - Bulgarelli 2 4-6 8, B. Chung 3 4-6 10, Drobnik 1 1-2 4, D. Carter 5 6-6 17, Daun 2 0-0 4, G. Carter 5 0-2 11, Shanholtzer 0 0-1 0. Totals: 18 15-22 54.
Wauconda 15 10 15 14 -54
Huntley 15 10 16 21 -62
3-point baskets: Wauc: Drobnik, D. Carter, G. Carter.
Fouled out: Hunt: Mendoza.
grayslake north 80, johnsburg 48
Grayslake North - Jankowski 23, Donohue 11, Thomas 10.
Palatine tournament
STEVENSON 71, ELK GROVE 40
Elk Grove - Burns 2 3-4 7, Kalish 1 0-0 2, McKinney 4 2-2 10, Matos 1 0-0 3, Garay 2 0-0 4, Fowler 1 1-2 3, Miller 4 0-0 8, Spragg 1 0-0 3, Casterton 0 0-0 0, Dixon 0 0-0 0, Marquis 0 0-0 0, Luis 0 0-0 0. Totals 16 6-8 40.
Stevenson- Ittounas 4 0-0 11, E. Ambrose 4 0-0 10, Holmes 10 3-4 25, M. Ambrose 5 2-2 14, Kaznikov 1 0-0 3, Tenner 3 0-0 6, Porto 1 0-0 2, Wess 0 0-0 0, Chieng 0 0-0 0, Morris 0 0-0 0, Hannah 0 0-0 0, Leonard 0 0-0 0, Williams 0 0-0 0, Ramasani 0 0-0 0, Clemons 0 0-0 0, Srinivasan 0 0-0 0. Totals 28 5-6 71.
Elk Grove 7 12 12 9 -40
Stevenson 22 18 20 11 -71
3-point baskets: EG: Matos, Spragg. Stev: Ittounas 3, E. Ambrose 2, Holmes 2, M. Ambrose 2, Kaznikov.
Mundelein tournament
Mundelein 58, warren 43
Warren - Figueroa 3 1-2 8, Coleman 0 0-0 0, Sarancic 3 2-2 9, Subry 3 0-1 6, Langevin 6 0-0 14, Wolff 0 0-0 0, Dolan 0 0-0 0, Cartwright 0 0-0 0, Lawler 0 0-0 0, Caruthers 2 2-3 6, Elvir-Hernandez 0 0-0 0, Leicht 0 0-0 0. Totals: 17 5-10 43.
Mundelein - Bikus 3 1-2 9, Atade 0 0-0 0, Ebube 6 2-4 14, Enright 2 6-7 10, Baker 5 2-3 14, Rooney 3 0-0 8, Moenning 1 0-0 3, Pietruswicz 0 0-0 0, Martin 0 0-0 0, Lau 0 0-0 0, Salvador 0 0-0 0. Totals: 20 11-16 58.
Warren 12 14 5 12 -43
Mundelein 13 16 15 14 -58
3-point baskets: Warr: Langevin 2, Sarancic, Figueroa;
Mund: Baker 2, Bikus 2, Rooney 2, Moenning.
Fouled Out: None.
Woodstock tournament
Antioch 50, kaneland 48
Kaneland 10 10 13 15 -48
Antioch 10 8 11 21 -50
Boys Bowling
Tuesday's results
Vernon Hills 3737, Niles North 2472
Niles North - Gorgas 403 (153), Rosa 511 (191), Sweborg 498 (201), Maldanado 371 (141), Tahir 304 (128), Keegan 385 (138).
Vernon Hills - Cervantes 606 (227), Schwind 612 (214), Napierkowski 558 (210), Kalicki 627 (227), Kouvelas 605 (216), Gates 729 (279).
Libertyville 3258, Grant 3031
Grant - Martin 520 (211), Kupinski 586 (202), March 589 (207), Hawkins 524 (210), Janusz 713 (278), Sider 529 ( 201).
Libertyville - Moss 645 (279), Ross 713 (256), Nelson 610 (215), Formento 637 (230), Frega 605 (204), Hamilton 575 (202).
Wrestling
Tuesday's results
Fremd quad
Scores
Huntley 57, Grayslake Central 19
Fremd 58, Lake Zurich 18
Huntley 45, Fremd 27
Grayslake Central 39, Lake Zurich 18
Huntley 57, Lake Zurich 14
Fremd 45, Grayslake Central 30
Girls basketball
Tuesday's results
Stevenson 66, Willowbrook 53
Stevenson - Ware 2 0-0 4, Kolz 0 0-0 0, Sawyer 8 3-3 21, Bardic 5 2-3 15, King 6 1-1 14, Lueck 2 1-2 6, King 0 0-0 0, Potocki 1 0-0 2, Wicklund 0 2-2 2. Totals: 24 9-11 66
Stevenson 15 22 16 13 -66
Willowbrook 12 5 19 17 -53
3-point baskets: Stev: Bardic 3, Sawyer 2, King, Lueck.
Fouled out: none.
Lake Forest 50, antioch 12
Antioch - Pazdernik 1 1-2 4, Pierce 0 0-0 0, Webb 0 0-0 0, Riforgiato 0 0-0 0, Thomas 0 0-0 0, Shaputis 0 0-0 0, Chamberlin 1 0-0 3, Miller 1 0-0 3, Volkmar 0 0-0 0, Larson 0 2-2 2.
Lake Forest - Fisher 4 0-0 11, Ranallo 1 0-0 2, Kaus 0 0-2 0, Fitzgerald 1 0-0 3, Summerville 2 3-4 8, Douglass 6 5-9 18, McKendry 1 0-0 2, Witte 1 0-0 2, Trkla 2 0-0 4. Totals 18 8-15 50.
Antioch 3 3 0 6 -12
Lake Forest 12 19 14 5 -50
3-point baskets: LF: Fisher 3, Fitzgerald, Summerville, Douglass; Ant: Pazdernik, Miller, Chamberlin.
Fouled out: none.
Sycamore 45, vernon hills 29
Vernon Hills - Ziemke 2 1-2 6, Lutgens 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0, Singer 0 0-0 0, Woodrow 1 1-2 3, Jarrell 6 6-9 18, biede 0 0-0 0, Bunning 0 0-1 0, Leary 0 0-0 0, Sweeney 0 0-0 0, Blase 0 1-2 1, Shores 0 0-0 0, Demas 0 0-0 0.
Vernon Hills 12 3 3 11 -29
Sycamore 7 11 12 15 -45
3-point baskets: VH: Ziemke.
Fouled out: none.
grayslake central 50, Barrington 44
Grayslake Central - Gallaher 1 0-0 2, Drevline 2 2-2 6, Schleg 0 1-2 1, Mussay 1 6-10 8, Kocialkowski 5 2-4 12, Vogeler 0 0-0 0, Cartee 0 1-2 1, Fletcher 0 1-2 1, Guerrier 0 0-0 0, Bullman 7 3-4 19. Totals: 16 10-26 50.
Grayslake Central 4 13 20 13 -50
Barrington 17 2 6 19 -44
3-point baskets: GC: Bullman 2; Barr: Swanson 3.
Fouled out: Barr: Thompson.
libertyville 59, Crystal Lake Central 23
Libertyville - Chudy 1 0-5 2, Bair 1 0-0 3, Morrissey 2 0-1 4, Kotzan 1 1-1 3, Buchert 3 0-0 6, Spaulding 2 0-0 4, Van Matre 1 2-2 4, Huber 4 0-1 9, Frea 2 2-2 6, Crow 6 0-0 16. Totals: 23 6-7 59
Libertyville 18 14 21 6 -57
Crystal Lake Central 7 5 4 7 -23
3-point baskets: Lib: Crow 4, Bair.
Fouled out: none.
maine east 35, round lake 32
Round Lake - Irigollen 0 0-0 0, Leitl 0 0-0 0, Williams 1 1-2 3, Marin 3 0-3 7, Koch 0 0-0 0, Eckstein 0 0-2 0, Burton 3 2-8 9, Drane 0 1-2 1, Cole 4 4-10 12. Totals: 11 8-27 32.
Round Lake 2 4 8 18 -32
Maine East 18 2 6 10 -35
3-point baskets: RL: Burton.
Fouled out: none.
Monday's result
Vernon Hills tournament
VERNON HILLS 54, LAKE FOREST ACADEMY 30
Vernon Hills - Ziemke 1 0-0 2, Lutgens 0 0-0 0, Brown 2 1-2 5, Singer 2 0-0 4, Woodrow 4 0-0 10, Jarrell 2 0-0 4, Biede 1 0-0 3, Bunning 3 0-0 7, Leary 0 0-0 0, Cieslinski 1 1-4 3, Blase 1 0-0 2, Shores 4 1-1 10, Koepke 2 0-0 4, Demas 0 0-0 0.
LFA 5 6 9 10 -30
Vernon Hills 21 4 13 16 -54
3-point baskets: VH: Woodrow 2, Biede, Bunning, Shores.
Upcoming events
TODAY
BOYS BASKETBALL
Hoops for Healing at Woodstock/Woodstock North
Antioch vs. TBA
Round Lake vs. TBA
Grant tournament
North Lawndale vs. Schurz, 5:30 p.m.
Carmel vs. Grant, 7 p.m.
Buffalo Grove tournament
Grayslake Central vs. Glenbrook South, 1 p.m.
Palatine tournament
Stevenson vs. Jacobs, 5 p.m.
Mundelein tournament
Warren vs. Collins Academy, 5 p.m.
Mundelein vs. Deerfield, 6:30 p.m.
WRESTLING
Grant at Libertyville, 5:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
New Trier tournament
Warren vs. Fenwick, 11:30 a.m.
FRIDay, nov. 29
BOYS BASKETBALL
Johnsburg/Richmond-Burton tournament
At Johnsburg
Lakes vs. Richmond-Burton, 11 a.m.
Grayslake North vs. Huntley, 11 a.m.
Lake Zurich vs. Crystal Lake South, 12:30 p.m.
Wauconda vs. Johnsburg, 12:30 p.m.
St. Viator tournament
Libertyville vs. St. Viator, 3:30 p.m.
Palatine tournament
Stevenson vs. Palatine, 4:15 p.m.
Buffalo Grove tournament
Zion-Benton vs. Grayslake Central, 6 p.m.
WRESTLING
Antioch invite (Grayslake Central, Lakes, Mundelein), 9:45 a,m.
Barrington tournament (Grant, Libertyville), 10 a.m.
GIRLS BASKETBALL
Buffalo Grove tournament
Grayslake Central vs. TBA
Libertyville vs. TBA
New Trier tournament
Warren vs. Phillips, 10 a.m.
GIRLS BOWLING
Grant at Warren, 4:30 p.m.
SATURDay, nov. 30
BOYS BASKETBALL
Grant/Mundelein tournament (Grant, Carmel, Mundelein, Warren), 11 a.m./12:30 p.m./2 p.m./3:30 p.m.
St. Viator tournament
Libertyville vs. Conant, 1:30 p.m.
Johnsburg/Richmond-Burton tournament
At Richmond-Burton (Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Wauconda), 2 p.m./3:30 p.m.
Palatine tournament
Stevenson vs. TBA
WRESTLING
Antioch invite (Grayslake Central, Lakes, Mundelein), 9:45 a,m.
Lake Zurich quad, 9 a.m.
Barrington tournament (Grant, Libertyville), 10 a.m.
GIRLS BOWLING
Antioch invite (Carmel, Grant, Lakes, Mundelein) 9 a.m.
Buffalo Grove tournament (Libertyville)
GIRLS BASKETBALL
Buffalo Grove tournament
Grayslake Central vs. TBA
Libertyville vs. TBA