DuPage County scoreboard for Tuesday, Aug. 27
Notice
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald DuPage County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com, calling (847) 427-4430, or faxing results to (800) 675-7708.
Boys soccer
Monday's late results
Glenbard Nroth 2, Lane Tech 1
Glenbard North 1 1 -2
Lane Tech 1 0 -1
Scoring - GN: Solorio (Hernandez); Enriquez (PK). Goalkeepers - Iga (6 saves).
Boys golf
Tuesday's results
DeKalb 151, Neuqua Valley 170
DeKalb - Paeglow 34; Schimbke 38; Franzene 38; Keck 41.
Neuqua Valley - Cross 39; Herzberg 40; Coan 44; Newman 47.
West Chicago 163, Glenbard North 189
at Glendale Lakes (par 35)
West Chicago - Walsh 36; Appleton 42; Russo 42; Weier 43.
Glenbard North - Laherty 48, Brun 48; Hausner 47; Kowalczyk 46.
Larkin Triangular
Glenbard South 175, Glenbard East 194
Glenbard South - Cyrus 42; Celino 45; Reynolds 43; Camfield 45.
Glenbard East - Guthrie 45; Mathie 48; Moreau 50; Porter 51.
Glenbard South 175, Larkin DNQ
Glenbard South - Cyrus 42, Gelino 45; Reynolds 47; Cmafield 45.
Girls volleyball
Tuesday's results
Addison Trail d. lake Park 25-9, 25-18
Addison Trail - Severino (2 aces, 2 kills, 1 block, 2 digs); Reyes (1 kills, 26 assists, 5 digs); Villegas (1 kill, 3 blocks, 1 dig); D'Ambrose (1 ace, 9 kills, 5 digs); Bielanski (2 aces, 7 kills, 6 digs); Johnson (2 aces, 5 kills, 5 blocks, 1 dig); Bartosik (7 digs); Wribicki (2 assists, 4 digs).
Fenton d. Proviso East 25-17, 25-14
Fenton - Zaggoti (4 aces, 9 assists); Aguilar (4 aces, 4 kills)); Krebasch (6 kills, 2 blocks); Boratto (4 digs); Panos (4 digs).
Fenwick d. Timothy Christian 25-10, 22-25, 25-21
Timothy Christian - Hoogstra (5 kills, 4 blocks); Marshall (18 assists, 2 aces); Schuringa (4 kills, 7 digs); Tameling (4 kills, 1 block); Myers (13 digs, 1 ace).
IC Catholic Prep d. Lisle 25-8, 25-16
ICCP - Mo.Benson (8 aces); Hurt (19 assists); Sobon (11 kills); Wagner (7 kills); Holden (3 kills).
Lisle - Angileri (5 kills, 1 ace); Sharafinski (2 kills).
Wheaton Warrenville South d. Prospect 25-15, 25-22
WW South - Ammons (4 kills); Burau (12 assists, 3 blocks, 3 kills); Chiesa (4 kills, 9 digs); Harris (10 digs, 2 aces); Meyer (10 kills, 2 aces).
Prospect - Cacini (5 kills); Coffey (3 kills); Wiley (3 kills); Sherwood (2 kills); Skaggs (14 assists, 1 block); Gadson (1 block); Acosta (1 block).
Girls tennis
Tuesday's results
Benet 8, Nazareth 0
Singles - No.1: Nenadovich (B) d. Michel 6-0, 6-0; No.2: Austgen (B) d. Anderson 6-0, 6-0.
Doubles - No.1: Schrader/Lee (B) d. Herr/Weidner 6-3, 6-3; No.2: Mathew/Zilligen (B) d. Anderson/Thornton 6-0, 6-1; No.3: McNamara/Telford (B) d. Cho/Palacios 6-2, 7-5; No.4: Hemmerlein/Penn (B) d. Schabow/Moster 8-1; No.5: Green/Mehring (B) d. Petrovic/Svoboda 8-0; No.6: Sepulveda/Scanlon (B) d. Pirrello/Randazzo 8-1.
Women's volleyball
Tuesday's results
College of DuPage d. Malcom X College 25-13, 25-15, 25-11
College of DuPage - Payne (10 kills); Presbrey (10 kills); Raices (24 assists); Shulski (7 aces); Negron (3 aces0.
Upcoming events
today
Boys soccer
Glenbard East at West Chicago, 6:30 p.m.
IC Catholic Prep at St. Rita, 6:30 p.m.
Neuqua Valley at Batavia, 7 p.m.
Plainfield Central at Naperville Central, 6:30 p.m.
Timothy Christian at Illiana Christian, 6:30 p.m.
Boys golf
Addison Trail at Montini (Willowcrest), 4 p.m.
Benet at Glenbard West (Village Links Golf Course), 3:30 p.m.
Elk Grove at Addison Trail (Oak Meadows), 4 p.m.
Glenbard North at Bolingbrook (Bolingbrook Golf Club), 3:30 p.m.
Glenbard South at Wheaton North (Klein Creek), 4 p.m.
Wheaton Warrenville South at Kaneland (Hughes Creek), 4 p.m.
Boys cross country
Glenbard South, IC Catholic Prep at Elmwood Park Trial on the Trail, 4:30 p.m.
Girls volleyball
Addison Trail at Maine East, 6 p.m.
Benet, Glenbard South, Glenbard West, Montini, Naperville North at Wheaton North Blue & Gold Invite, 4:30 p.m.
Christian Liberty Academy at Westmont, 5:30 p.m.
East Aurora at Willowbrook, 5:30 p.m.
Elgin at Glenbard North, 5:30 p.m.
Glenbard East at Metea Valley, 6 p.m.
Hoffman Estates at West Chicago, 5:30 p.m.
Mother McAuley at Downers Grove North, 5:30 p.m.
Naperville Central at Wheaton Warrenville South, 5:30 p.m.
Neuqua Valley at St. Charles East, 5:30 p.m.
Oswego East at Waubonsie Valley, 5:30 p.m.
Proviso West at Fenton, 5:30 p.m.
Girls tennis
Downers Grove South at Downers Grove North, 4:30 p.m.
Glenbard North at Addison Trail, 4:30 p.m.
Lake Park at Rolling Meadows, 4 p.m.
Neuqua Valley at Plainfield North, 4 p.m.
Oak Park-River Forest at Benet, 4:30 p.m.
Oswego at Waubonsie Valley, 4 p.m.
Wheaton North at Naperville North, 4:30 p.m.
Girls golf
Benet at Marist, TBA
Downers Grove South at Lyons (Flagg Creek), 4 p.m.
Elk Grove at Wheaton Academy (Pheasant Run), 4:30 p.m.
Glenbard South at Glenbard East (Glendale Lakes), 4 p.m.
Hinsdale Central at Addison Trail (Salt Creek), 4 p.m.
Hinsdale South at Downers Grove North (Downers Grove Park District), 4 p.m.
Metea Valley at East Aurora City Meet (Phillips Park), TBA
Montini at Batavia (Pheasant Run), 4 p.m.
Naperville Central at St. Charles East, 3:45 p.m.
Wheaton Warrenville South at Nazareth (Willowcrest), 3:30 p.m.
Willowbrook at Glenbard West (Glendale Lakes), 4 p.m.
York at Oak Park-River Forest, 4 p.m.
Girls swimming
Hoffman Estates at York, 5 p.m.
Girls cross country
Downers Grove North at EIU Meet (Green Valley Forest Preserve), 3:30 p.m.
Glenbard South at Morris, 4:30 p.m.
IC Catholic Prep at Trial on the Trail, 4:30 p.m.
Thursday, August 29
Boys soccer
Benet at Plainfield East, 4:30 p.m.
Fenton, Glenbard North, WIllowbrook at Addison Trail Invite, TBA
Hinsdale South, IC Catholic Prep at Reavis Windy City Classic, TBA
Lake Park Hillner Classic St. Francis vs. Wheaton North, 4:30 p.m.
Lake Park Hillner Classic Lake Park vs. South Elgin, 6:30 p.m.
Lisle at Westmont, 4:30 p.m.
Lyons at Naperville North, 6:30 p.m.
Metea Valley at Jacobs, 5 p.m.
Montini at Glenbard South Raider Invite, TBA
New Trier at York, 6:30 p.m.
Oswego at Wheaton Warrenville South, 6:30 p.m.
Oswego East at Waubonsie Valley, 6:30 p.m.
Plainfield North at Glenbard West, 6 p.m.
Wheaton Academy at Geneva, 6:30 p.m.
Boys golf
Glenbard East at Fenton (White Pines), 4 p.m.
Glenbard South at Geneva Invite, 1:30 p.m.
Lake Park at Palatine (Palatine Hills), 3:30 p.m.
Larkin at West Chicago (St. Andrews), 3 p.m.
Manteno at Lisle (River Bend), 3:45 p.m.
Naperville North at Lyons, 3:30 p.m.
Neuqua Valley, St. Francis, Waubonsie Valley at Geneva Tournament (Pheasant Run), 1:30 p.m.
Timothy Christian at Chicago Christian (Silver Lake), 4 p.m.
Westmont at Walther Christian (Western Acres), 4:30 p.m.
Boys cross country
Downers Grove North at EIU Meet (Green Valley FP), 3:30 p.m.
Girls volleyball
Bolingbrook at Hinsdale Central, 5:30 p.m.
IC Catholic Prep at Aurora Christian, 5:30 p.m.
Newark at Lisle, 6:30 p.m.
Wheaton Academy at Ridgewood, 5:30 p.m.
Girls tennis
Glenbard South at Glenbard West, 3:30 p.m.
Lisle at Wheaton Academy, 4:30 p.m.
Montini at St. Laurence, 4:30 p.m.
Naperville North at Geneva, 4:30 p.m.
Nazareth at Timothy Christian, 4:30 p.m.
Providence Catholic at St. Francis, 4:30 p.m.
Wheaton Warrenville South at York, 4:15 p.m.
Willowbrook at Glenbard East, 4 p.m.
Girls golf
Glenbard North at Willowbrook (Twin Lakes), 4 p.m.
Glenbard West at Wheaton North (Arrowhead), 4 p.m.
Naperville North at Naperville Central (Naperbrook), 3:30 p.m.
Riverside-Brookfield at Wheaton Academy (Pheasant Run), 4 p.m.
Rosary at Westmont (Twin Lakes), 3:30 p.m.
South Elgin at Glenbard East (Glendale Lakes), 4 p.m.
St. Francis at St. Viator (Highland Woods), 4 p.m.
Waubonsie Valley at Neuqua Valley (Naperbrook), 3:30 p.m.
Wheaton Warrenville South at Oak Park-River Forest (Meadowlark), 4 p.m.
Girls swimming
Fenton at West Chicago, 5 p.m.
Oswego East at Waubonsie Valley, 5 p.m.
Wheaton North at Bartlett, 5 p.m.