Cook County scoreboard for Saturday, August 24
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Boys golf
Saturday's results
Huntley invitational
At Blackstone
TEAM SCORES
Barrington 311, Crystal Lake South 312, Mundelein 330, Crystal Lake Central 341, Dundee-Crown 342, Huntley 343, Jaclobs 349, Burlington Central 349, Palatine 361, Schaumburg 362, Hampshire 368, Harlem 413.
individual results
Top individuals - 1. Stewart (CLS) 68, 2. Klutke (CLC) 71, 3. Markham (Bar) 75, 4. Scaletta (Bar) 78, Bouchard (Bar) 78, Stone (Jcb) 78, 7. Anderson (Mun) 79, McQuillan (DC) 79, 9. Slott (Bar) 80, DiDomenico (BrlC) 80, Lyshchynsky (CLS) 80, Wade (Mun) 80, 13. Hollar (Bar) 81, Falbo (CLS) 81, Malak (BrlC) 81.
AREA TEAM RESULTS
Barrington - Markham 75, Scaletta 78, Bouchard 78, Scott 80, Holler 81, Pitzafero 84.
Crystal Lake South - Stewart 68, Lyshchynsky 90, Falbo 81, Wiggs 83, Shireman 89, Roerts 93.
Mundelein - Anderson 79, Wade 80, Edquiban 85, Neumaier 86, Heelan 91, Robinson 97.
Crystal Lake Central - Klutke 71, Hubacher 86, Hankins 89, Wilkinson 95, Bass 101, Hooper 105.
Dundee-Crown - McQuillen 79, Dulla 86, Russell 87, Svec 90, Huber 92, Zirlin 94.
Huntley - Sheedy 83, Book 84, Good 88, Mahon 88, Modrich 93, Bendis 99.
Jacobs - Stone 78, Seaholm 85, Gross 92, Frantik 94, Schutt 96, Rechsteiner 97.
Palatine - Bloom 88, Lambke 91, Bloomquist 91, Devaguptapu 91, Ritterbusch 96, Swwaya 96.
Schaumburg - Davis 88, Yoon 89, Bany 92, Radley 93, Wise 97, Mortell 108.
Hampshire - Stephenson 85, Lundquist 93, Korabik 95, Yee 95, McCreery 98, Laube 106.
Rolling Meadows invitational
At Arlington Lakes
TEAM SCORES
Hersey 308, Hinsdale South 310, Prospect 315, Buffalo Grove Blue 320, Rolling Meadows 1 321, Elk Grove 337, Peyton-Jones 342, Leyden 315, Palatine 365, Buffalo Grove Orange 371, Rolling Meadows 2 379, Wheeling 381.
individual results
Top individuals - 1. Kulwin (PJ) 70, 2. Haas (Hers) 72, 3.(T) Lee (BG B) 74, Beerheide (BG B) 74, 5.(T) Cho (RM) 75, Blum (HS) 75, 7. Gneiser (HS) 76, 8. Heany (Prs) 77, 9. Schwall (Prs) 78, 10.(T) Quinn (Hers) 79, Sheldon (Hers) 79, Zolna (Hers) 70..
AREA TEAM RESULTS
Hersey - Haas 72, Quinn 79, Sheldon 79, Zolna 79, Irwin 80, Zagorski 83.
Prospect - Heany 88, Schwall 78, Cantieri 81, Chong 83, Valentini 85, Kendziea 89.
Buffalo Grove Blue - Lee 74, Beerheide 74, Morain 83, Conduti 80, Jones 93, Gazda 108.
Rolling Meadows 1 - Cho 75, Duffer 80, Freiburger 83, Richards 86, Lennon 87, Toomey 106.
Elk Grove - Carlson 80, Jonas 83, Gamez 5, Eugene 87, Hadler 80, Morton 95.
Leyden - Chantapim 80, Kruppa 80, DeBellis 96, Drwal 99, Traficanti 102, Wooods 112.
Palatine - Trauth 89, Attak 95, Waller 95, Dick 96, Philbin 96, Kossman 100.
Buffalo Grove Orange - Allen 89, Fricke 93, Castle, Gledhill 96, Muscarnero 100, Majeski 108.
Rolling Meadows 2 - Hodshire 86, Knoll 94, McCann 99, Heiber 105, Moran 107, Mickey 111.
Wheeling - Rosen 89, Placencia 95, Cesek 99, Leonard 100, Kasper 106, Patterson 118.
Girls tennis
Saturday's results
Jacobs invitational
TEAM RESULTS
Rolling Meadows 3, Rockford Boylan 2
Singles - No.1: Bowyer (RBo) d. Buchek 8-2; No.2: Deluca (RM) d. Montalbano 8-0.
Doubles - No.1: Muldowney/Provenzano (RBo) d. Prusener/Shah 8-0; No.2: Erokhina/Finney (RM) d. Furst/Boone 9-7; No.3: Hume/Magana (RM) d. Pecora/Fitzgerald 8-2.
Fenwick 4, Rolling Meadows 1
Singles - No.1: Trifilio, (F) d. Deluca 6-1, 6-1; No.2: Blair (F) d. Erokhina 0-6, 6-2, 10-8.
Doubles - No.1: Dray/Heneghan (F) d. Finney/Shah 6-1, 6-0; No.2: Buchek/Prusener (RM) d. Dugan/Freda 7-5, 4-6, 10-6; No.3: Hyland/Brady (F) d. Shah/Magana 6-1, 6-4.
Homewood-flossmoor4, rolling meadows 1
Singles - No.1: Legardy (HF) d. Buchek 6-1, 6-0;
No.2: Taylor (HF) d. Deluca 2-6, 6-3, 10-7.
Doubles - No.1: Finney/Shah (RM) d. London/Kendrick 7-5, 7-6 (3); No.2: Page/Nash (HF) d. Erokhina/Prusener 6-1, 6-1; No.3: Keigher/Ramos (HF) d. Hume/Shah 1-6, 6-2, 10-6.
Rolling Meadows 4, York 1
Singles - No.1: Ruesch (Y) d. Buchek 6-3, 6-2; No.2: Burkhardt (Y) d. Erokhina 6-2, 6-1.
Doubles - No.1: Brown/Brunke, (Y) d. Finney/Shah, 6-1, 6-1; No.2: Deluca/Prusener (RM) d. Mcgovern/Toole 2-6, 7-6 (2), 10-6; No.3: Elsey/Fione (Y) d. Hume/Magana 6-2, 4-6, 10-6.
Friday's results
Minooka 3, rolling meadows 2
Singles - No.1: Siegal (M) d. Buchek6-0, 6-0: No.2: Deluca (RM) d. Montalbano8-0.
Doubles - No.1: Prusener/Shah (RM) d. Scholtes/O'Donnell6-3, 6-1; No.2: Marti/Duarte (M) d. Erokhina/Finney 6-4, 7-6(4); No.e: Hume/Mangana (RM) d. Serra/Dorman 4-6, 6-3, (13-11).
rolling meadows 3, rockford Boylan 2
Singles - No.1: Bauer (RB) d. Buchek 8-2; No.2: Deluca (RM) d. Montalbano 8-0..
Doubles - No.1: Provenzano/Muldowney (RB) d. Prusener/Shah 8-0; No.2: Erokhina/Finney (RM) d. Furst/Boone 9-7; No.3: Hume/Magana (RM) d. Pecora/Fitzgerald 8-2.
Friday's results
maine west 5, fenton 0
Singles - No.1: Kreiger (MW) d. Sierantowica 6-1, 6-0; No.2: Walker (MW) d. Staufer Kaminski 6-0, 6-0.
Doubles - No.1: Milovancevic/Bondi (MW) d. Patel/Davilla 6-2, 6-4; No.2: Krieger/Belcher (MW) d. Herrera/Bermudez 6-2, 6-3; No.3: Malewicz/Valera (MW) d. Bottalico/Cano; No.4: 6-2, 6-3.
Upcoming events
Monday, August 26
Boys golf
Barrington Biltmore Classic (Conant, Hoffman Estates), 2:30 p.m. (Biltmore C.C.)
Fremd Inverness invitational (Buffalo Grove, Hersey, Maine South, Palatine, Prospect, Schaumburg, Wheeling), 2 p.m. (inverness G.C.)
Glenbard East invitational (Schaumburg), 3:30 p.m. (Glendale Lakes)
Maine East at Elmwood Park, 4 p.m.
Boys soccer
Leyden Soccer Challenge Cup
Larkin vs. Leyden, 5 p.m.
Other games
Barrington at Glenbrook South, 7 p.m.
Christian Liberty at North Shore Country Day, 4:30 p.m.
Conant at Maine East, 7 p.m.
Elk Grove at Niles North, 5 p.m.
Fremd at New Trier, 7 p.m.
Hersey at Glenbrook North, 6:30 p.m.
Hoffman Estates at Evanston, 7 p.m.
Schaumburg at Maine South, 6:45 p.m.
Schaumburg Christian at Elgin Acad., 4:30 p.m.
Wheeling at Maine West, 7 p.m.
St. Viator at Lisle, 4:30 p.m.
Girls golf
Geneva invitational (Schaumburg), 2:30 p.m. (Elgin C.C.)
Lake County tournament hosted by Barrington, 1 p.m. (Bonnie-Dundee)
Evanston, Niles West at Maine South, 4 p.m. (Billy Caldwell)
Hersey at St. Viator, 4 p.m. (Old Orchard)
Girls swimming
Buffalo Grove at Libertyville, 5 p.m.
Girls tennis
Jacobs quad (Barrington), 4 p.m.
Buffalo Grove at Glenbrook North, 4:30 p.m.
Maine West at Fenton, 4:30 p.m.
Prospect at Maine South, 4:30 p.m.
Schaumburg at Niles West, 4:30 p.m.
Girls volleyball
Elk Grove at Maine West, 6 p.m.
Evanston at Maine East, 6 p.m.
Hersey at St. Viator, 6:15 p.m.
Schaumburg at Lake Park, 5:30 p.m.
Willows Ac. at Schaumburg Christian, 5:30 p.m.
tuesday, August 27
Boys cross country
Schaumburg Christian at Harvest Christian, 4:30 p.m.
Boys golf
Barrington, Rolling Meadows at Wheeling, 3:30 p.m. (Chevy Chase)
Buffalo Grove, Schaumburg at Palatine, 3:30 p.m. (Palatine Hills)
Conant, Fremd at Hoffman Estates, 3:30 p.m. (Bridges of Poplar Creek)
Hersey, Prospect at Elk Grove, 3:30 p.m. (Fox Run)
Leyden at Maine West, 4 p.m.
Boys soccer
Palatine at Niles West, 6:30 p.m.
Rolling Meadows at Vernon Hills, 6:30 p.m.
St. Viator at Lake Zurich, 6:30 p.m.
Girls cross country
Schaumburg Christian at Harvest Christian, 4:30 p.m.
Girls golf
Barrington, Wheeling at Rolling Meadows), 3:30 p.m. (Arlington Lakes)
Elk Grove, Prospect at Hersey, 3:30 p.m. (Rob Roy)
Fremd at St. Charles North, 3:45 p.m. (Royal Hawk)
Maine West at Glenbard South, 4 p.m. (Western Acres)
Girls swimming
Maine West at Elk Grove, 4:30 p.m.
Warren vs, Hersey, 4:45 p.m. (Prospect pool)
Girls tennis
Barrington at Hersey, 4:45 p.m.
Conant at Prospect, 4:45 p.m.
Fremd at Rolling Meadows, 4:45 p.m.
Hoffman Estates at Elk Grove, 4:45 p.m.
Palatine at Buffalo Grove, 4:45 p.m.
Schaumburg at Wheeling, 4:45 p.m.
Maine West at Leyden, 4:30 p.m. (West)
Marian Catholic at St. Viator, 4:30 p.m. (Forest View Racquet Club)
Girls volleyball
Barrington at Stevenson, 6 p.m.
Niles North at Buffalo Grove, 6 p.m.
Round Lake at Hoffman Estates, 6 p.m.
Walther at Christian Liberty, 6 p.m.
Wheaton Warrenville Southt Prospect, 6 p.m.
Wheeling at Lake Forest, 6 p.m.
wednesday, August 28
Boys cross country
Elmwood Park invitational (Leyden), 4:30 p.m.
Boys golf
Glenbrook South quad (Maine South, Maine West), 4 p.m. (Glenview Park Dist.)
Niles West quad (Maine East, 4 p.m. (White Deer Run)
Barrington, Prospect at Palatine, 3:30 p.m. (Palatine Hills)
Niles North at Wheeling, 4 p.m. (Chevy Chase)
Riverside-Brookfield at Leyden, 4 p.m. (White Pines)
St. Viator at St. Patrick, 3:30 p.m. (Ridgemoor C.C.)
Boys soccer
Buffalo Grove at Barrington, 6:30 p.m.
Cary-Grove at Wheeling, 6:30 p.m.
Maine South at Schaumburg, 7 p.m.
Proviso West at Schaumburg, 6:30 p.m.
Schurz at Maine East, 7 p.m.
St. Patrick at Prospect, 6:45 p.m.
St. Viator at Conant, 6:30 p.m.
Girls cross country
Elmwood Park invitational (Leyden), 4:30 p.m.
Girls golf
Fremd, Hoffman Estates at Conant, 3:30 p.m. (Fox Run)
Elk Grove at Wheaton Ac., 4:30 p.m. (Pheasant Run, St. Charles)
Highland Park at Maine West, 4 p.m. (Sunset Valley)
St. Viator at Marian Central, 4:30 p.m. (Boone Creek)
Girls swimming
Conant at Maine South, 5 p.m.
Fremd at Libertyville, 5 p.m. (S-at Lib/D-at Fremd)
Girls tennis
Carmel at Hersey, 4:30 p.m.
Lake Park at Rolling Meadows, 4 p.m.
Lake Zurich at Palatine, 4:45 p.m.
Maine East at Elk Grove, 4:30 p.m.
Maine West at Leyden, 4:30 p.m.
St. Viator at Prospect, 4:30 p.m.
Girls volleyball
Addison Trail at Maine East, 6 p.m.
Buffalo Grove at Wheaton North, 4:30 p.m.
Christian Liberty at Westmont, 5:30 p.m.
Fremd at Naperville Central, 6 p.m.
Hoffman Estates at West Chicago, 5:30 p.m.
Von Steuben at Maine West, 6 p.m.
thursday, August 29
Boys golf
Lake Park at Palatine, 3:30 p.m. (Palatine Hills)
Boys soccer
Leyden Soccer Challenge Cup
Oak Park-River Forest, 6:30 p.m.
Other games
Christian Liberty at Walther, 7 p.m.
Hersey at Lake Zurich, 5 p.m.
Girls cross country
Stevenson quad (Buffalo Grove), 4:45 p.m.
Girls golf
Glenbrook North at Hersey, 4:15 p.m. (Rob Roy)
St. Francis at St. Viator, 4 p.m. (Highland Woods)
Girls swimming
Conant at Maine South, 5 p.m.
Glenbrook North at Hersey, 4:45 p.m.
Hoffman Estates at York, 5 p.m.
Girls volleyball
Conant at Lake Park, 5:30 p.m.
Leyden at Streamwood, 5:30 p.m.
Hoffman Estates at Aurora East, 5:30 p.m.
Maine South at Rolling Meadows, 6 p.m.
FRIday, august 30
Football
Barrington at Warren, 7:30 p.m.
Conant at Addison Trail, 7:30 p.m.
Downers Grove North at Buffalo Grove, 7:30 p.m.
Elk Grove at Hoffman Estates, 7 p.m.
Lake Zurich at Fremd, 7:30 p.m.
Leyden at Shepard, 7 p.m.
Lincoln-Way West at Hersey, 7 p.m.
Maine East at Marmion Acad., 7:30 p.m.
Maine West at Mundelein, 7:30 p.m.
Prospect at St. Viator, 7 p.m. (at Forest View)
Rolling Meadows at Glenbrook South, 7 p.m.
St. Charles North at Palatine, 7:30 p.m.
York at Schaumburg, 7:30 p.m.
Wheeling at Highland Park, 7:30 p.m.