Cook County scoreboard for Thursday, May 30
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.
Boys lacrosse
Thursday's results
IHSA State finals at Hinsdale Central
Semifinals
new trier 8, neuqua valley 6
Neuqua Valley 0 2 2 2 -6
New Trier 2 2 3 1 -8
Neuqua Valley - Goals: Perry 3, Trelo, Curtis, Arimborgo; assists: Foy 2, Schink.
New Trier - Goals: Freedman 2, Hackett 2, Sitzer, Scherb, Baird, Babnik; assists: Sitzer 2, Baird, Scherg.
Goalkeepers - NV: Nevins (12 saves); NT: Yaccino (3 saves), Dolby (4 saves).
warren 12, glenbard west 9
Warren 4 2 3 3 -12
Glenbard West 3 1 4 1 - 9
Warren - Goals: Ghys 5, Herrick 2, Siierzega 2, McCarthy, Martin, Haar; assists: Crawford 3, McCarthy 3, Herrick, Sharpe, Wattleworth.
Glenbard West - Goals: Frick 3, Cesario 2, Crosby 2, McGee, Seifert; assists: Cesario, Hoder, Larrison, McGee, Scott, Winters.
Goalkeepers - W: Leden (9 saves): GbdW: Kelly (4 saves).
Upcoming events
today
Baseball
CLASS 2A
IHSA State semifinals at Dozer Park, Peoria
Aurora Christian vs. Pleasant Plains, 3 p.m.
Rock Island Alleman vs. Teutopolis, 5:30 p.m.
CLASS 1A
IHSA State semifinals at Dozer Park, Peoria
Ottawa Marquette vs. Harvest Christian Acad., 10 a.m.
Steeleville vs. Waterloo Gibault Catholic, 12 p.m.
Boys volleyball
IHSA State quarterfinals
At Hoffman Estates
New Trier vs. St. Rita, 10:30 a.m.
Hinsdale Central vs. Glenbard West, 11:30 a.m.
Barrington vs. Oak Park-River Forest, 1 p.m.
Minooka vs. Marist, 2 p.m.
Softball
CLASS 4A
Palatine sectional finals
Hersey vs. Libertyville, 4:30 p.m.
CLASS 2A
IHSA State semifinals at EastSide Centre, Peoria
Beecher vs. Rockridge, 3 p.m.
Pinkneyville vs. Stanford Olympia, 5:30 p.m.
CLASS 1A
IHSA State semifinals at EastSide Centre, Peoria
Peru St Bede vs. xx, 10 a.m.
Hardin Calhoun vs. Goreville, 12:30 p.m.
Girls lacrosse
IHSA State finals at Hinsdale Central
Semifinals
Hinsdale Central vs. St. Charles co-op, 5 p.m.
New Trier vs. Glenbrook South, 7 p.m.
Girls soccer
IHSA State finals at North Central College
CLASS 2A semifinals
Wauconda vs. Joliet Catholic, 11 a.m.
Benet Ac. vs. Troy Triad, 2 p.m.
CLASS 3A semifinals
Naperville North vs. Lyons, 5 p.m.
New Trier vs. Barrington, 7 p.m.
Saturday, JUNE 1
Baseball
Glenbard West sectional finals
Elk Grove vs. St. Charles North, 10 a.m.
St. Viator sectional finals
Fremd vs. Lake Forest, 10 a.m.
McHenry sectional finals
Cary-Grove vs. Hampshire, 11 a.m.
CLASS 2A
IHSA State finals at Dozer Park, Peoria
Third place, 3 p.m.
Championship, 5 p.m.
CLASS 1A
IHSA State finals at Dozer Park, Peoria
Third place, 9 a.m.
Championship, 11 a.m.
Boys lacrosse
IHSA State Finals at Hinsdale Central
Third place, Neuqua Valley vs. Glenbard West, 11 a.m.
Championship, New Trier vs. Warren, 5 p.m.
Boys volleyball
IHSA State finals
At Hoffman Estates
Semifinals, 10/11 a.m.
Third place, 4 p.m.
Championship, 5:30 p.m.
Softball
Hampshire sectional finals
Girls lacrosse
IHSA State Finals at Hinsdale Central
Third place, 1 p.m.
Championship, 7 p.m.
Girls soccer
IHSA State finals at North Central College
CLASS 2A finals
Third place, 11 a.m.
Championship, 1 p.m.
CLASS 3A finals
Third place, 5 p.m.
Championship, 7 p.m.
MONday, JUNE 3
Baseball
Crestwood Super-sectional, TBD, 7:30 p.m.
Schaumburg 1 Super-sectional, TBD, 5 p.m, (Boomers Stadium)
Schaumburg 2 Super-sectional, TBD, 7:30 p.m. (Boomers Stadium)
Softball
CLASS 4A
Barrington Super-sectional, TBD, 7 p.m.
Rosemont 2 Super-sectional, TBD, 6 p.m.
CLASS 3A
Kaneland Super-sectional, TBD, 4:30 p.m.
FRIday, JUNE 7
Baseball
IHSA State finals
At DuPage Medical Group Field, Joliet
CLASS 4A
Semifinals, 3/5 p.m.
CLASS 3A
Semifinals, 10 a.m./12 p.m.
Softball
IHSA State finals
At EastSide Centre, East Peoria
CLASS 4A
Semifinals 3/5:30 p.m.
CLASS 3A
Semifinals, 10 a.m./12:30 p.m.
Saturday, JUNE 8
Baseball
IHSA State finals
At DuPage Medical Group Field, Joliet
CLASS 4A
Third place, 3 p.m.
Championship, 5 p.m.
CLASS 3A
Third place, 9 a.m.
Championship, 11 a.m.
Softball
IHSA State finals
At EastSide Centre, East Peoria
CLASS 4A
Third place, 1 p.m.
Championship, 3:30 p.m.
CLASS 3A
Third place, 9 a.m.
Championship, 11:30 a.m.