Fox Valley scoreboard for Monday, Feb. 18
Boys basketball
Monday's results
Class 1A Westminster Christian regional
Elgin Academy 54, Westminster Christian 40
Elgin Academy - Townsend 4 2-3 10, Zontz 0 1-2 1, Agno 4 4-6 12, Rodriguez 6 1-2 15, Peak 0 0-0 0, Ulrichs 5 1-1 11, Konicek 1 0-0 3, Basa 1 0-0 2, Shah 0 0-0 0, Pegues 0 0-2 0, Hargrave 0 0-0 0. Totals 20 9-16 54.
Westminster Christian - Kmieciak 1 2-4 4, Guge 0 0-0 0, Haegeland 2 2-4 8, Glanzer 4 0-0 12, Barker 3 2-9 8, Schlaffer 4 0-0 8. Totals 14 6-17 .
Elgin Academy 8 19 10 17 -54
Westminster Christian 11 10 11 8 -xx40
3-point baskets: EA - Rodriguez 2, Konicek; WC - Haegeland 2, Glanzer 4.
Fouled out: EA - Konicek; WC - Barker.
Others
South Elgin 51, Glenbard South 48
South Elgin - Montgomery 4 0-1 8, Ashby 2 2-2 8, Warrick 3 0-0 8, Errington 2 0-0 5, Miszkiewicz 5 10-12 20, Mcvicar 0 2-2 2, Cwik 0 0-0 0. Totals 16 14-17 51.
Glenbard South - Enright 0 2-2 2, Plaso 4 2-2 12, Co Hardtke 3 4-4 12, Powers 5 0-0 12, Harrington 2 4-4 8, Pyle 0 0-0 0, Goodrum 0 0-0 0, Payton 1 0-0 2, Temcio 0 0-0 0, Malik 0 0-0 0. Totals 15 12-12 48.
South Elgin 10 13 12 16 -51
Glenbard South 11 14 6 17 -48
3-point baskets: SE - Ashby 2, Warrick 2, Errington; GS - Plaso 2, Co Hardtke 2, Powers 2.
Girls basketball
Monday's results
Class 4A Batavia sectional
Wheaton Warrenville South 39, Lake Park 28
Bartlett 60, Geneva 52
Bartlett - Heeden 1 4-6 6, Hare 5 2-5 15, Sinclair 9 4-10 26, Neesen 0 1-2 1, Hernandez 1 3-4 5, Banks 0 0-0 0, Standefer 2 2-2 7. Totals 18 16-29 60.
Geneva - Palmer 1 4-5 6, Hinchman 1 2-7 5, Montgomery 5 1-4 12, Navigato 2 1-2 7, Blackmore 4 10-10 19, McCloughan 1 1-3 3, Davine 0 0-0 0. Totals 14 19-31 52.
Bartlett 16 12 13 19 -60
Geneva 10 10 14 18 -52
3-point baskets: B - Sinclair 4, Hare 3, Standefer; G - Navigato 2, Hinchman, Montgomery, Blackmore.
Fouled out: B - Hernandez.
Upcoming events
Today
Boys basketball
Montini at ACC, 7:30 p.m.
Burlington Central at Harvard, 7 p.m.
McHenry at CL South, 7 p.m.
Dundee-Crown at Crystal Lake Central, 7 p.m.
Huntley at Hampshire, 7 p.m.
Cary-Grove at Jacobs, 7 p.m.
Girls basketball
Class 4A Belvidere North sectional
South Elgin vs. Rockford Boylan, 6 p.m.
Crystal Lake Central vs. Rockton Hononegah, 7:30 p.m.
Wrestling
Class 3A McHenry sectional
Huntley vs. Mt. Prospect, 6 p.m.
Class 3A Sandburg sectional
Marmion vs. Mt. Carmel, 6 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Boys basketball
Glenbard East at Bartlett, 7 p.m.
Wheaton North at Batavia, 7 p.m.
West Chicago at Elgin, 7 p.m.
Geneva at Glenbard North, 7 p.m.
South Elgin at West Aurora, 7 p.m.
St. Charles East at Lake Park, 7 p.m.
St. Charles North at Wheaton Warrenville South, 7 p.m.
Streamwood at Larkin, 7 p.m.
Class 2A Northridge Prep regional
Aurora Christian vs. Chicago Math and Science, 6 p.m.
Thursday, Feb. 21
Class 1A Westminster Christian regional
No. 2 Harvest Christian vs. No. 10 Elgin Academy, 6 p.m.
Others
Boys basketball
Cary-Grove at Prairie Ridge, 7 p.m.
Dundee-Crown at Hampshire, 7 p.m.
CL South at Jacobs, 7 p.m.
Girls basketball
Class 4A Batavia sectional
Championship game, 7 p.m.
Class 4A Belvidere North sectional
Championship game, 7 p.m.
Class 3A Rochelle sectional
Championship game, 7 p.m.
Friday, Feb. 22
Boys basketball
Rockford Guilford at Bartlett, 7 p.m.
Woodstock North at Burlington Central, 7 p.m.
Kaneland at Rochelle, 7 p.m.
St. Charles East at Foreman, 6 p.m.
Class 2A Northridge Prep regional
Championship game, 7 p.m.
Class 1A Westminster Christian regional
Championship game, 7 p.m.
Boys swimming
State
Saturday, Feb. 23
Wrestling
Team state
Boys swimming
State