Lake County scoreboard for Friday, Jan. 18
Boys basketball
Friday's results
DEERFIELD 52, VERNON HILLS 34
Vernon Hills - Levitan 3 0-0 7, Liu 0 0-0 0, Jacobson 8 0-0 18, Moore 1 0-0 3, Barszcz 1 0-0 3, Burrows 1 1-3 3, McCarthy 0 0-0 0, Isaacson 0 0-0 0, Dosemagen 0 0-0 0, Polisky 1 0-0 3. Totals 14 1-3 34.
Deerfield - -Emerzian 1 2-2 4, Golub 0 0-0 0, Garland 1 0-0 3, Mattingly 1 0-0 2, Kenyon 9 2-2 23, Lieb 6 2-2 14, Friedland 0 0-0 0, Simon 0 0-0 0, Scornavacco 0 0-1 0, Shapiro 0 0-0 0, Dworsky 3 0-0 6. Totals 21 6-11 52.
Vernon Hills 7 2 11 14 -34
Deerfield 11 11 13 17 -52
3-point baskets: VH: Jacobson, Levitan, Barszcz; Dfld: Garland, Kenyon 3.
Fouled out: none.
Girls basketball
Friday's results
VERNON HILLS 57, DEERFIELD 40
Deerfield - Colwell 3 0-0 7, Tiatia 5 1-2 11, Grabow 0 0-0 0, Friedman 4 2-2 11, Colman 2 1-2 5, David 2 0-0 6. Totals 16 4-6 40.
Vernon Hills - Bedell 3 3-4 9, Bunning 2 0-0 5, Caudle 9 4-6 22, Riehm 4 2-2 13, Shores 3 1-2 8, Blase 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0, Jarrell 0 0-0 0, Pappano 0 0-0 0, Lutgens 0 0-0 0. Totals 21 10-14 57.
Deerfield 2 9 15 14 -40
Vernon Hills 14 17 11 15 -57
3-point baskets: Dfld: David, Friedman, Colwell; VH: King 3, Shores, Bunning.
Fouled out: none.
Soph - Vernon Hills 25, Deerfield 18
LAKE ZURICH 64, WAUKEGAN 43
Lake Zurich - Gilbertson 20, Spear 11, Ferguson 9, Soukup , Marquardt 5, Young 4.
CARMEL
Benet - . Totals .
Carmel - . Totals .
Benet 0 0 0 0 -00
Carmel 0 0 0 0 -00
3-point baskets: .
Fouled out: .
WARREN 43, MUNDELEIN 31
Mundelein - Lambert 0 0-0 0, Ali 0 1-2 1, Frank 5 0-0 14, Thier 0 0-0 0, Umbdenstock 0 0-0 0, Neuwald 0 1-2 1, Manaligod 0 0-0 0, Balla 1 0-1 2, Slomka 1 0-0 3, Klatt 1 6-8 8, Borieka 1 0-0 2 Totals 9 8-13 31.
Warren - Retter 0 0-0 0, Harris 4 3-5 11, Ezernack 10-2 3, McGraw 1 0-0 3, Sharpe 0 0-0 0, Powe 1 2-2 4, Anderson 0 0-0 0, Finley 0 0-0 0, Lundtveit 5 0-0 0, Kline 2 0-0 5, Kocen 2 1-1 6, Truelsen 0 0-0 0, Arroyo 0 0-0 0, Gula 0 1-4 1. Totals 16 7-14 43.
Mundelein 9 1 9 12 -31
Warren 13 11 14 5 -43
3-point baskets: Mund: Frank 4, Slomka; Warr: Ezernack, McGraw, Kline, Kocen.
Fouled out: none
Upcoming events
TODAY
BOYS BASKETBALL
MLK tournaments
At Deerfield
Wauconda vs. Niles North, 1:30 p.m.
Wauconda vs. Deerfield, 4:30 p.m.
At Lake Zurich
Grayslake North vs. Mundelein, 1 p.m.
Glenbrook South vs. Lake Zurich, 2:30 p.m.
Carmel vs. Palatine, 4 p.m.
At Wheaton Warrenville South
Warren vs. Lake Park, 11 a.m.
Warren vs. Benet/Plainfield South, 5:15 p.m.
Hersey at Grayslake Central, 7 p.m.
BOYS SWIMMING
Stevenson at New Trier, 10 a.m.
St. Charles North invite (Libertyville), 1 p.m.
Buffalo Grove invite (Mundelein), 1 p.m.
BOYS BOWLING
Rockford Jefferson sectional at Don Carter Lanes, 1:45 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Grayslake Central at Lakes, 12:30 p.m.
Antioch at North Chicago, 1 p.m.
Wauconda at Grayslake North, 1 p.m.
Stevenson at St. Viator, 3 p.m.
Libertyville at Dundee-Crown, 3:30 p.m.
MLK tournaments
At DeKalb
Carmel vs. TBA
At Lake Forest
Grant vs. Highland Park, noon
Grant vs. Lake Forest, 3 p.m.
At Fenton
Round Lake vs. Thornridge, 12:30 p.m.
Round Lake vs. Chicago Academy, 2 p.m.
GIRLS BOWLING
Rockford Guilford tournament (Grayslake North, Vernon Hills), 8:30 a.m.
MONDAY, Jan. 21
BOYS BASKETBALL
Mather at Vernon Hills, 1:30 p.m.
MLK tournaments
At Lake Zurich
Carmel vs. TBA
Lake Zurich vs. TBA
Mundelein vs. TBA
At Niles North
Wauconda vs. Lake View, 3 p.m.
At Geneva
Stevenson vs. St. Charles North, 4:15 p.m.
At Wheaton Warrenville South
Warren vs. TBA
WRESTLING
ESCC Mega Duals (Carmel), 8 a.m.
GIRLS BASKETBALL
MLK tournament
At DeKalb
Carmel vs. TBA, 9 a.m.
At Lake Forest
Grant vs. Buffalo Grove, 9 a.m.
Palatine vs. Grant, 1:30 p.m.
Vernon Hills at Wheeling, 2:30 p.m.
GIRLS BOWLING
Stevenson at Lake Zurich, 4:30 p.m.
TuesDAY, Jan. 22
BOYS BASKETBALL
Antioch at Grayslake Central, 7 p.m.
Lakes at Grant, 7 p.m.
BOYS SWIMMING
Zion-Benton at Mundelein, 5 p.m
Cary-Grove at Warren, 5 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Lake Zurich at Zion-Benton, 7 p.m.
Libertyville at Stevenson, 7 p.m.
Deerfield at Mundelein, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Antioch at Zion-Benton, 4:30 p.m.
Evanston at Grayslake Central, 4:45 p.m.
Lake Zurich at Grayslake North, 4:30 p.m.
Grant at McHenry, 4 p.m.
Mundelein at Waukegan, 4:30 p.m.
WEDNESDAY, Jan. 23
BOYS BASKETBALL
Lake Zurich at Waukegan, 7 p.m.
Lake Forest at Stevenson, 7 p.m.
Mundelein at Warren, 7 p.m.
Harvard at Round Lake, 7 p.m.
WRESTLING
Vernon Hills at Round Lake, 5:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Joliet Catholic at Carmel, 7 p.m.
North Chicago at Grayslake Central, 7 p.m.
Round Lake at Grayslake North, 7 p.m.
Lakes at Wauconda, 7 p.m.
Mundelein at Lake Forest, 7 p.m.
GIRLS BOWLING
Lakes at Johnsburg, 4:30 p.m.
Libertyville at Warren, 4:30 p.m.
Zion-Benton at Mundelein, 4:30 p.m.
THURSDAY, Jan. 24
WRESTLING
Wauconda at Antioch, 5:30 p.m.
Lakes at Grayslake North, 7 p.m.
Lake Zurich at Warren, 5:30 p.m.
Waukegan at Stevenson, 5:30 p.m.
Libertyville at Mundelein, 5:30 p.m.
BOYS SWIMMING
Stevenson at Warren, 5 p.m.
Lake Forest at Libertyville, 5 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Resurrection at Carmel, 7 p.m.
Grayslake North at Lake Zurich, 7 p.m.
GIRLS GYMNASTICS
NSC championship at Libertyville, 6 p.m.
FRIDAY, Jan. 25
BOYS BASKETBALL
Lake Zurich at Lake Forest, 5:30 p.m.
Zion-Benton at Stevenson, 5:30 p.m.
Warren at Libertyville, 5:30 p.m.
Round Lake at North Chicago, 7 p.m.
Wauconda at Antioch, 7 p.m.
Benet at Carmel, 7 p.m.
Grayslake Central at Grant, 7 p.m.
Lakes at Grayslake North, 7 p.m.
Vernon Hills at Glenbrook North, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Lake Forest Academy at Lakes, 7 p.m.
Zion-Benton at Stevenson, 7 p.m.
Warren at Libertyville, 5:30 p.m.
Vernon Hills at Glenbrook North, 6 p.m.
WRESTLING
Grayslake Central at Grant, 6:30 p.m.
Lake Zurich at Waukegan, 5:30 p.m.
Lake Forest at Stevenson, 5:30 p.m.
Warren at Mundelein, 5:30 p.m.
Niles North at Vernon Hills, 5:30 p.m.
BOYS BOWLING
IHSA state meet at St. Clair Bowl, O'Fallon
GIRLS BOWLING
NLCC meet at Antioch Lanes, 4:30 p.m.
NSC meet at Fairhaven Lanes, 9 a.m.