Badminton scoreboard: Thursday, May 3 results
*
Badminton scoreboard: Thursday, May 3 results
*
Buffalo Grove Sectional
Team results
Hersey 14, Buffalo Grove 11.5, Bartlett 5.5, McHenry 4, Wheeling 2.5.
*
state qualifiers
Singles - 1. Ferris (Hers), 2. Stachura (McH), Johns (Hers), P.Patel (HE).
*
Doubles - Berns/Katz (BG), 2. Fortman/McLoone (BG), 3. Jacobson/Hwang (Hers), 4. Koo/Lipinski (Hoffman Estates).
*
Fremd Sectional
Team results
Fremd 18, St. Charles East 8.5, Geneva 8, Conant 7.5, Larkin 0.
*
state qualifiers
Singles - 1. Ye (Frm), 2. Liu (Frm), 3. Hardy (StCE), 4. Asilturk (Con).
*
Doubles - No.1: 1. Chen/Li (Frm), 2. Caro/Wu (Frm), Thounsavath/Thounsavath (Elgin), 4. Blaszynski/Corda (Gen).
*
New Trier Sectional
Team results
New Trier 15.5, Lake Forest 11.5, Libertyville 8, Maine West 7, Fenton 1, Waukegan 1.
*
state qualifiers
Singles - 1. Jin (Lib), 2. Gorczynski (LF), 3. Christopher (NT), 4. Mischler (NT).
*
Doubles - 1. Fallon/Fessler (NT), 2. Alsen/Cheng (NT), 3. Belova/Geschiedle (LF), 4. Paruchuru (LF).
*
Prospect Sectional
Team results
Prospect 13.5, Barrington 12.5, Schaumburg 5.5, St. Charles North 5.5, Glenbard North 4.5, Streamwood 1.
*
state qualifiers
Singles - Neuhalfen (Pros), 2. Tanna (Bar). 3. Baxi (GbdN), 4. Gwozdz (Bar).
*
Doubles - Stanford/Zhang (Pros), O'Connell/Sun (Bar), 3. Treadwell/Walters (StCN), 4. S.Patel/Sariev (Sch).
*
Stevenson Sectional
Team results
Stevenson 18, Oak Park-River Forest 10, Addison Trail 8, Warren 5.5, Leyden 2.5, Chicago Northside 0.
*
state qualifiers
Singles - 1. Shi (Stev), 2. Ram (Stev), 3. Mutia (AT), 4. Czepiel (AT).
*
Doubles - 1. Hu/Yang (Stev), 2. Harikrishna/Li (Stev), 3. Beren/Heflin (OPRF), 4. Bascunan Simone/Cho (OPRF).
*
York Sectional
Team results
York 17.5, Elk Grove 11, Evanston 10, Maine East 4, Vernon Hills 2.5, Taft 0.
*
state qualifiers
Singles - !. Dierksheide (York) 2. Hyink (York), 3. Oda (EG), 4. Hill (Evn).
*
Doubles - 1. Gallichio/Reed (York), 2. Aldea/Duckmann (EG) 3. Wilms/Drost (York), 4. Robinson/Hruska (Evn).
*