Girls tennis: Thursday's results
Thursday's results
*
Batavia 4, St Charles East 3
Singles - No. 1: N. McClure (B) def O.Gapuz (STCE) 6-1,6-0; No. 2: A.Turner (B) def K.Straumann (STCE) 4-6,6-0,6-3; No. 3: K.McClure (B) def H.Jeanes (STCE) 6-1,6-2
Doubles - No. 1: S.Unterberg/J.Robinson (B) def J.Spoerl/P.Ackerman (STCE) 6-2,6-1; No. 2: K.Downing/E.Hautzinger (STCE) def H.Smorczewski/M.Rea (B) 5-7,6-4,6-4; No. 3: S.Ost/J.Patzner (STCE) def S.Gloudeman/M.Garvin (B) 6-0,6-3; No. 4: G.Esler/A.Smith (STCE) def A.Stanczak/M.Hertel (B) 6-4,6-3; No. 5: 5D Hafner/Popiel (STCE) def Clarey/Walsh (B) 6-2,6-1; No. 6: Forte/Fagan (B) def Kathe/Smith (STCE) 8-7
*
ST. CHARLES NORTH 5, ELGIN 2
Singles - No.1: Keonavongsa (E) d. Rehrsen 6-2, 6-3; No.2: Flores (E) d. Nicholson 7-6 (7-1), 6-3; No.3: Anderson (StN) d. Rahman 6-1, 6-0.
Doubles - No.1: Anderson/Spellman (St N) d Ortiz/Ramos 6-1, 6-0; No.2: Warner/Oshana (StN) d. Escimeilla/Luna 6-1, 6-1; No.3: Soloman//Blonsky (StN) d. Datta/Baeza 6-1, 6-1; No.4: Pickett/Boeke (StN) d. Anderson/Baran 6-0, 6-0.
*
WAUCONDA 7, NORTH CHICAGO 0
Singles - No. 1: Hackman (Wauc) d. Garrett 6-0, 6-0; No. 2: Patel (Wauc) d. Hardy 6-2, 6-0; No. 3: Hovey (Wauc) d. Flowers 6-0, 6-0.
Doubles - No. 1: Kleiner/Cabanban (Wauc) d. Price/Montgomery 6-0, 6-0; No. 2: Gomoll/O'Day (Wauc) d. Morefield/Villasenor 6-0, 6-0; No. 3: Mraz/Stancy (Wauc) d. Varnell/Tyler 6-0, 6-0; No. 4: Dietrich/Miller (Wauc) won by fft.
*
CARMEL 7, MARIST 1
Singles - No. 1: Minor (Carm) d. Flones 6-0, 6-0; No. 2: Kapelvich (Carm) d. Bowe 6-0, 6-0; No. 3: Donahoe (Carm) d. Burke 6-0, 6-0.
Doubles - No. 1: Rao/Donahoe (Carm) d. Callahan/Wano 6-0, 6-0; No. 2: Sheer/Falkstrom (Carm) d. Gilligan/Pasce 6-0, 6-0; No. 3: Margiotta/Cube (Carm) d.Touhy/Meyer 6-1, 6-3; No. 4: Ramont/Uko (Carm) d. Thomas/Kelly 6-0, 7-65; No. 5: McNeyre/Sullivan (Mar) d. Daley/Yukom 6-2, 5-7, 11-9.
*
STEVENSON 7, LAKE FOREST 0
Singles - No. 1: Kirsch (Stev) d. Roman 6-0, 6-1; No. 2: Manion (Stev) d. Najman 6-1, 6-0; No. 3: B. Heidkamp (Stev) d. Prindle 6-2, 6-1.
Doubles - No. 1: Dong/Taylor (Stev) d. Miller/Morris 6-1, 6-0; No. 2:Rai/Harvey (Stev) d. Park/Carlson 6-1, 4-6, 6-2 ; No. 3: G. Heidkamp/Tulchinskaya (Stev) d. Koppman/Gelderman 6-0, 6-0; No. 4: Waxman/Kelmis (Stev) d. Alsikafi/Davidson 6-2, 6-2.
*
Glenbard South 5, Fenton 0
Singles - No. 1: Fritz (GS) d. Gasinski 6-1, 7-5; No. 2: Ziegler (GS) d. Sanchez 6-0, 6-0; .
Doubles - No. 1: Retzger/Brambora (GS) d. Gurdak/Hager 6-0, 6-1; No. 2: O'Dowd/Campbell (GS) d. Amin/Rojas 6-0, 6-1; No. 3: Gritsonis/Jaster (GS) d. Cacciopo/Jonson 6-0, 6-1.
*
Glenbard East 7, South Elgin 0
Singles - No. 1: Allen (GE) d. Derowski 6-1, 6-0; No. 2: Palermo (GE) d. Seykota 6-0 ,6-1; No. 3: Naughton (GE) d. Favilla 6-0, 6-1.
Doubles - No. 1: Jemmi/Kerndl (GE) d. Lopez/Waichunas 6-3, 6-1; No. 2: Kurtz/Leifheit (GE) d. Michel/Lefever 6-1, 6-1; No. 3: Vachlon/Schaub (GE) d. Sivoraphet/Ream 6-0, 6-0; No. 4: Roth/Danan-Cudia (GE) d. Gutowski/Schmidt 6-1, 6-0.
*
naperville Central 7, Wheaton Warrenville South 0
Singles - No. 1: Chen (NC) d. Sheherbyna 6-0, 6-0; No. 2: Mohan (NC) d. Elvira 6-1, 6-1; No. 3: Comerford (NC) d. Mormon 6-2, 6-1.
Doubles - No. 1: Zhang/Furukawa (NC) d. Martz/Castillo 6-2, 6-2; No. 2: Swarm/Chow (NC) d. Warner/George 6-2, 6-1; No. 3: Bostal/Leon (NC) d. Yousif/Zajac 6-0, 6-1; No. 4: Pan/Vivikanandan (NC) d. Mirobella/Wenrich 6-0, 6-0.
*
fremd 7, conant 6
Singles - No.1: Ha (Frm) d. Kaminski 6-1, 6-4; No.2: Randall (Frm) d. Lakshminarayanan 6-0, 6-1; No.3: Smiarouska (Frm) d. R.Patel 6-0, 6-1. Doubles - No.1: Hanna/Bodrunskiner (Frm) d. Anderson/Gupta 6-0, 6-2; No.2: Zhang//Freeman (Frm) d, Goron/S.Patel 6-0, 6-2; No.3: Kurtzwen/Stelnicki(Frm) d. Reff/T.Patel 6-0. 6-2; No.4: Chen/ Charles (Frm) d. NA/Vasani 6-3, 6-2.
*
hersey 6, Elk Grove 1
Singles - No.1: Vujanic (EG) d. S.Magnuson 6-1, 6-3; No.2: Karapetiana (Hers) d. Zalavadiya 6-0, 6-0; No.3: Valerio (Hers) d. Rodriguez 6-0, 6-0. Doubles - No.1: Korff/E.Niersbach (Hers) d. Rendel/Treder 6-0, 6-0; No.2: Cooke/Lee (Hrs) d. Kato/Szull 6-0, 6-0; No.3: C.Magnuson/C.Niersbach (Hers) d. Horibe/Sato 6-0, 6-0; No.4: Kiraly/Steinweg (Hers) d. Cristoforou/Tobel 6-0, 6-0.
*
Prospect 4, Rolling Meadows 3
Singles - No.1: Lysik (P) d. Czulno 6-1, 6-2; No.2: Bennett (P) d. Dineva 6-3, 6-0; No.3: Yancheva (P) d. Nikolova 4-6, 6-4, 7-5.
Doubles - No.1: Gorodiski/Haeberle (P) d. Campbell/Smith 6-0, 6-0; No.2: Differding/Peric (RM) d. Becherer/Pawtore 6-1, 6-2; No.3: Khan/McHugh (RM) d. Petrunova/Parzynski 7-5, 6-2; No.4: Dungan/Galla (RM) d. Dawson/Hammerstrom 6-0, 6-1.
*
Wednesday's result
Maine West 4, Elk Grove 3
Singles - No.1: Vujanic (EG) d. Wicker 6-0, 6-0; No.2: Rekic (MW) d. Zalavadiyan 6-0, 6-1; No.3: Prujillo (MW) d. Christoforous 6-0, 6-0.
Doubles - No.1: Rendel/Treder (EG) d. Zawada/Kru. Patel 6-3, 6-3; No.2: Valaro/Yaldo (MW) d. Kato/Szull 7-6 (7-5), 6-2; No.3: Horibe/Sato (EG) d. Kri. Patel/Varkey 6-2, 7-6 (8-6); No.4: Kaj. Patel/Morrisi (MW) d. Rodriguez/Patel 6-1, 7-5.
*