Boys cross country: Saturday's results
Saturday's results
*
James "J.T." Taylor invite
At Grant (3 miles)
TEAM SCORES
Crystal Lake 56, Grayslake Central 69, Vernon Hills 81, Waukegan 115, Johnsburg 126, Grant 162, Lake Forest 174, Grayslake North 243, Lakes 263, Round Lake 274, Carmel 276, Marian 288, Wilmot Union 352, Wauconda 367, Lake Forest Academy 384, Elgin Academy 506.
Individual placewinners
Top 25 Individuals - 1. Williamson (VH) 5:23.2, 2. Smith (VH) 5:23.8, 3. Becker (CLS) 5:35.5, 4. Aho (GC) 5:26.5, 5. Mekaelian (LF) 5:27.1, 6. Myers (LF) 5:27.2, 7. Cardy (Grt) 5:27.4, 8. J. Miller (CLS) 5:31.9, 9. Brunk (GC) 5:34.0, 10. Prus (CLS) 5:35.2, 11. Williams (VH) 5:37.8, 12. Brundidge (Grt) 5:38.5, 13. N. Miller (Jbrg) 5:39.8, 14. Girmscheid (GC) 5:40.0, 15. Juarez (Wauk) 5:40.5, 16. Chagoya (Wauk) 5:41.2, 17. Melone (CLS) 5:42.2, 18. Cain (CLS) 5:42.9, 19. Chagoya (Wauk) 5:43, 20. Vincent (GC) 5:43.3, 21. Stelmasek (Jbrg) 5:44.2, 22. Ahmed (GC) 5:43.3, 23. Battaglia (GC) 5:46.7, 24. Miraldi (Jbrg) 5:47.0, 25. Grimes (Jbrg) 5:47.2.
*
Bartlett invitational
At Sunrise Park
TEAM SCORES
1. Lincoln-Way Central 33, 2. Huntley 61, 3. Fremd 79, 4. Conant 93, 5. Jacobs 105, 6. Batavia 152, 7. Glenbard North 221, 8. Schaumburg 228, 9. Bartlett 242, 10. Streamwood 259, 11. South Elgin 305, 12. West Chicago 372.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 10 finishers - 1.Kolacki (LWC) 15:38.0, 2. Smith (Hnt) 15:39.5, 3. Ian Peterson (LWC) 15:41.7, 4. Waters (LWC) 16:01.6, 5. Sultan (Con) 16:03.3, 6. Grocholski (Hnt) 16:03.7, 7. Alvarado (LWC) 16:05.9, 8. Peterson (Frm) 16:06.5, 9. Conroy (Hnt) 16:08.0, 10. Ross (Jcbs) 16:09.2.
*
Hoffman Estates invitational
At Busse Woods
TEAM SCORES
Hoffman Estates 50, Oswego 50, Waubonsie Valley 69, West Aurora 98, Lake Park 115, Glenbard South.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 10 individuals - 1. McCue (WA) 15:34, 2. Johnsrud (Osw) 15:38, 3. Peterson (Osw) 16:07, 4. Gamboa (HE) 16:08, 5. Schwarz (LP) 16:16, 6. Patel (HE) 16:22, 7. Blackmore (WV) 16:25, 8. Cundberg (GbdS) 16:27, 9. Petersen (HE) 16:28, 10. Boone (Osw) 16:28.
Other area individuals - 12. Patel (HE) 16:38, 19. Espinoza (HE) 17:00.
*
Palatine invitational
At Deer Grove East Forest Preserve
TEAM SCORES
St. Louis University 172, Loyola 177, New Trier 182, Yorkville 188, Saint Xavier (Ky) 188, Saint Ignatius 192, Plainfield South 238, Maine South 245, Chicago Jones 246, McHenry 267, York 283, Barrington 300, Hersey 302, Prospect 348, Palatine 381, Prairie Ridge 390, Centerville (OH) 394, Crystal Lake Central 421, Niles North 468, Lake Zurich 481, Hononegah 495, Stevenson 553, St. Charles North 582, Mundelein 606, Libertyville 664, Cary-Grove 699, Maine West 781, Dundee-Crown 802, Zion Benton 886.
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 25 individuals - 1. Reiser (McH) 14:38, 2. J.Hoffert (Ykvl) 14:40, 3. L.Hoffert (Ykvl) 14:43, 4. Rodriguez (Hers) 14:49, 5. Brown (Pal) 14:54, 6. Davis (Okwd) 14:59, 7. Pereira (LZ) 14:59, 8. Carroll (Loy) 15:03, 9. Hayden (StX) 15:05, 10. Hennessey (StLU) 15:07, 11. Rosenkranz (NT) 15:07, 12. Plowman (York) 15:09, 13. Davidson (StLU) 15:09, 14. Oh (Stev) 15:11, 15. Hahndorf (McH) 15:15, 16. Santino (StI) 15:16, 17. Patel (NiN) 15:17, 18. Weber (StI) 15:18, 19. Pajak (PR) 15:19, 20. Ziegenhorn (Hers) 15:20, 21. D'Ambrosio (MS) 15:22, 22. Litowitz (NT) 15:24, 23. Mierzwa (MS) 15:28, 24. Anderson (Pros) 15:30, 25. Plischke (Hers) 15:31.
*