Girls track: Saturday's results
*
Saturday's results
*
Geneva invitational
team results
Palatine 188, Geneva 130, St. Charles North 92, Burlington Central 81.50, Dundee-Crown 50.50, Rockford Jefferson 16.
*
individual placewinners
3200 Relay: Geneva 9:57.68; 400 relay: Palatine 51.65; 3200: O'Brien (Pal) 11:28.66; 100 high hurdles: Lawrence (DC) 15.80; 100: Schilb (StCN) 12.98; 800: Cox (Pal) 2:21.64; 800 relay: Palatine 1:51.29; 400: Foster (Gen) 59.18; 300 int. hurdles: Castillo (BC) 46.92; 1600: Adelman (Gen) 5:19.49; 200: Iginla (Pal) 26.80; 1600 relay: Palatine 4:14.75; Long jump: Schilb (StCN) 16-9.5; High jump: Callahan (Gen) 5-0; Triple jump: Schilb (StCN) 35-3.5; Shotput: Williams (BC) 31-11; Discus: Ramming (Gen) 92-11.5; Pole vault: Grill (StCN) 10-6.
*
Oswego East invitational
team results
Bolingbrook 82, Batavia 79, Rich South 69, Thornwood 60, Conant 53, Oswego East 52, Lemont 49, Rosary 37.5, Addison Trail 22, Providence Catholic 18, Rich East 12, Lincon-Way West 10, South Elgin 7.5, Evergreen Park 4, Rich Central 3.
*
individual placewinners
3200 Relay: 1.Rosary (Bakala, Vero, Martin, Ronzone) 10:02.25, 2.Batavia (Immundo, Ulibert, Mueller, Rea) 10:09.48, 3.Oswego East (Cain, Henz, Buado, Borycki) 10:14.05, 7.Conant (Ruzich, Bruscemi, Glennon, Cizek) 11.05.52; 400 relay: 1.Bollingbrook (Brooks, Deshazer, Wallace, Watkins) 49.78, 2.Batavia (Ross, Shlaman, Bradle, Stieve) 49.98, 3.Conant (Bennett, Iroegbulem, Sherrod, Opka) 51.31; 3200: 1.Davis (Con) 11:48.18, 2.Amil (Bol) 11:50.89, 3.Lakomski (Con) 11:51.57; 100 high hurdles: 1.Edwards (RS) 16.12, 2.Carter (Thwd) 16.51, 3.Iroegbulem (Con) 17.07, 7.Opka (Con) 18.23; 100: 1.Watkins (Bol) 12.82, 2.Shlaman (Bat) 12.85, 3.Brooks (Bol) 12.98; 800: 1.Rea (Bat) 2:27.29, 2.Krol (LWW) 2:28.51, 3.Martin (Ros) 2:31.63, 12.Tripp (Con) 2:41.88, 24.McGowan (Con) 2:55.56; 800 relay: 1.Oswego East (Buado, Akinfe, Harlow, Harris) 1:48.04, 2.Rich South (Jones, Hollie, White, Greenleaf) 1:48.51, 3.Bolingbrook (Perakis, Williams, Deshazer, Young) 1:49.12, 5.Conant (Bennett, Iroegbulem, Kliora, Opka) 1:49.18; 400: 1. Stennis (Bol) 59.85, 2.Evans (RS) 1:01.14, 3.Griffiths (PC) 1:01.18, 18.Eng (Con) 1:08.08; 300 int. hurdles: 1.Edwards (RS) 47.50, 2.Miller (Bol) 47.85, 3.Stieve (Bat) 48.26, 14.Jones (Con) 57.07; 1600: 1.Ronzone (Ros) 5:16.96, 2.Dybcio (Lem) 5:22.91, 3.Roman (Bat) 5:29.81, 6.Marasigan (Con) 5:38.56, 9.Sherman (Con) 5:41.13; 200: 1.Watkins (Bol) 25.83, 2.Jones (RS) 26.08, 3.Smith (AT) 26.69, 6.Iroegbulem (Con) 27.14; 1600 relay: 1.Batavia (Plata, Grant, Jonke, Stieve) 4:09.65, 2.Bolingbrook (Perakis, Miller, Dixon, Stennis) 4:11.04, 3.Rich South (Baker, Tillmon, Edwards, White) 4:17.08, 6.Conant (Lakomski, Urbanski, Tripp, Cizek) 4:23.45; Long jump: 1.Marmaite (Lem) 16-04.00, 2.Akinfe (OE) 16-03.00, 3.Marshall (OE) 16-02.50, 7.Bennett (Con) 14-09.00, 14.Kliora (Con) 14-00.00; High jump: 1.Evans (RS) 5-07.00, 2.Jones (OE) 5-06.00, 3.Smith (Th) 5-03.00; Triple jump: 1.Marmaite (Lem) 37-10.00, 2.Edwards (RS) 36-08.50, 3.Holmes (Th) 32-11.00, 8.Kliora (Con) 31-00.50; Shotput: 1.Donnell (Con) 42-03.00, 2.Stewart (Thwd) 39-07.00, 3.Dennis (RE) 35-11.00; Discus: 1.Donnell (Con) 135-09, 2.Winston (Thwd) 119-10, 3.Stewart (Thwd) 110-08, 10.Fuentes (Con) 88-03; Pole vault: 1.Desmond (Lem) 10-00.00, 2.Zeddies (Bat) 9-06.00, 3.Lullo (PC) 8-00.00, 12.Bennett (Con) 7-06.00.
*
Schaumburg invitational
team results
Rockton Hononegah 142, Glenbard North 117, St.Ignatius 108, Whitney Young 93, Lane Tech 62.3, Grayslake North 49.3, Streamwood 48, Schaumburg 42, Plainfield East 28, Taft 6.3.
*
individual placewinners
3200 Relay: 1. St. Ignatius (Bendig, Zadeik, Mangan, McNulty) 10:04.75, 2. Hononegah 10:07.78, 3. Streamwood 10:24.96.; 400 relay: 1. Glenbard North (Carr, Murphy, Howard, Suggs) 50.46, 2. Hononegah 51.10, 3. Lane Tech 51.24.; 3200: 1. Juarez (Str) 10:55.59, 2. Gutt (Sch) 11:13.57, 3. Kelly (Strm) 11:30.51; 100 high hurdles: 1. Ataessien (WY) 15.62, 2. O'Connell (GLN) 16.29, 3. Copeland (StI) 16.64.; 100: 1. Jones (Hon) 12.75, 2. Cohn (StI) 12.80, 3. Okiro (WY) 12.98; 800: 1. Jakubowski (StI) 2:21.07, 2. Meyer (StI) 2:21.89, 3. Cogdell (PE) 2:23.40; 800 relay: 1. Whitney Young (Ataessien, Clark-Jordan, McGuffin, Okiro) 1:46.20, 2. Glenbard North 1:48.96, 3. Hononegah 1:50.25; 400: 1. Carr (GbdN) 57.85, 2. Jones (Hon) 58.81, 3. Cohn (StI) 59.93; 300 int. hurdles: 1. Cornford (Hon) 48.80, 2. Ataessien (WY) 48.8, 3. Pierson (Hon) 49.39; 1600: 1. Juarez (Str) 5:13.61, 2. Gutt (Sch) 5:19.71, 3. Jakubowski (StI) 5:21.20; 200: 1. Jones (Hon) 26.39, 2. Davis (LT) 26.81, 3. Okiro (WY) 27.04; 1600 relay: 1. St. Ignatius (Cohn, Gross, Zadeik, McNulty) 4:14.41, 2. Hononegah 4:16.94, 3. Grayslake North 4:22.18; Long jump: 1. Murphy (GbdN) 15-10, 2. Dal Santo (Hon) 15-08.25, 3. Cornford (Hon) 15-05.75; High jump: 1. Wahrman (GbdN) 5-0, 2. Doughty (WY) 5-0, 3. Wulf (Hon) 5-0; Triple jump: 1. Wahrman (GbdN) 36-01.5, 2. McGuffin (WY) 34-11, 3. Reinhart (GLN) 33-00; Shotput: 1. Collins (GbdN) 38-05.5, 2. Oritz (LT) 36-06, 3. Legan (Sch) 33-09; Discus: 1. Collins (GbdN) 109-06, 2. Ortiz (LT) 106-09, 3. Gonzales (LT) 105-10; Pole vault: 1. Stacey (GBN) 8-06, 2. Miller (Hon) 8-06, 3. Ramos (Hon) 8-0.
*
Vernon Hills invitational
team results
Merrillville (Ind) 172, Lake Forest 114, Libertyville 94, Vernon Hills 86, Stevenson 80, St. Viator 8, Waukegan 3.
*
individual placewinners
3200 Relay: 1.Lake Forest 10:08.28, 2.Vernon Hills 10:09.82, 3.Merrillville 10:30.11, 6.St.Viator 10:37.92; 400 relay: 1.Merrillville 51.01, 2.Libertyville 51.94, 3.Vernon Hills 52.26, 7.St. Viator 56.42; 3200: 1.Overbeck (VH) 11:32.95, 2.Skeoch (VH) 12:15.63, 3.Schmidt (LF) 12:22.44, 17.LoVerde (StV) 15:51.31; 100 high hurdles: 1.Fajardo (Stev) 16.75, 2.Ash (Mrvl) 17.40, 3.Vallone (LF) 17.48; 100: 1.Marks (Stev) 13.15, 2.Smith (Mrvl) 13.26, 3.Wu (Stwv) 13.49; 800: 1.Bennatan (LF) 2:27.64, 2.DelPrato (Lib) 2:29.34, 3.Hershman (VH) 2:29.39, 11.Malek (StV) 2:41.91, 20.Kompanowski (StV) 3:16.92, 21.Madaras (StV) 3:18.57; 800 relay: 1.Libertyville 1:47.69, 2.Merrillville 1:50.42, 3.Lake Forest 1:51.42; 400: 1.Dillard (Mrvl) 1:01.19, 2.Alsikafi (LF) 1:03.06, 3.Wasserberg (VH) 1:03.22, 11.Dugo (StV) 1:08.35, 17.Madaras (StV) 1:19.11, 18.Solarz (StV) 1:25.25; 300 int. hurdles: 1.Karluk (Stev) 48.16, 2.Sackett (Lib) 50.53, 3.Jenkins (Mtvl) 53.31, 9.Fundum (StV) 56.81; 1600: 1.Overbeck (VH) 5:28.06, 2.Lira (VH) 5:28.19, 3.Condon (LF) 5:36.98, 16.Donohue (StV) 6:32.02; 200: 1.Smith (Mrvl) 27.72, 2.Curry (LF) 27.74, 3.Gridiron (Mrvl) 27.84; 1600 relay: 1.Merrillville 4:12.87, 2.Vernon Hills 4:20.97, 3.St. Viator 4:27.53; Long jump: 1.Dillard (Mrvl) 15-09.50, 2.Lynch (LF) 15-07.00, 3.Langbo (Stev) 15-02.00; High jump: 1.Ash (Mrvl) 5-04.00, 2.Mzyk (LF) 5-02.00, 3.Setina (Stev) 5-02.00; Triple jump: 1.Metcalf (Lib) 35-00.50, 2.Boyd (LF) 32-02.00, 3.Gorman (Lib) 31-08.50, 6.Fundum (StV) 29-08.50, 8.Yi (StV) 28-05.00; Shotput: 1.Stanley (Mrvl) 40-03.50, 2.Brown (Mrvl) 34-01.00, 3.McDonald (Mrvl) 33-11.00, 12.DiVencenzo (StV) 26-04.00, 19.Oberbroeckling (SV) 22-06.00, 20.Glinos (StV) 22-04.00; Discus: 1.Firnbach (VH) 104-09, 2.Stanley (Mrvl) 97-08, 3.Gahart (Lib) 90-06, 12.Kompanowski (StV) 64-00, 17.DiVincenzo (StV) 53-04, 24.Glinos (StV) 41-03; Pole vault: 1.Talley (Mrvl) 9-00.00, 2.Donahue (LF) 8-06.00, 3.Dunleavy (Lib) 8-06.00, 8.Kompanowski (StV) 6-00.00.
*