Saturday’s girls cross country scoreboard
Saturday’s summaries
*
At Freeport Pretzel Invite (Highland Community College, 2.95 miles)
TEAM SCORES
Kaneland 50, Boylan 56, Freeport 63, Rock Falls 106, Winnebago 112, Rockford Auburn 174, Dixon 187, Jefferson 221, Belvidere 224, Oregon 263, Sterling 299
Kaneland times: Clinton (2nd, 17:52), Bower (5th, 18:08), Shaw (13th, 19:38), Carlson (14th, 19:41), Strang (16th, 19:54)
*
St. Charles North Invitational
At Leroy Oakes Forest Preserve
TEAM SCORES
Hinsdale Central 71; Geneva 87; Minooka 92; St. Charles North 96; Metea Valley 121; Marist 122; Batavia 156; Streamwood 181; Cary-Grove 267; Burlington Central 283; Elk Grove 301; Lemont 308; Jones College Prep 347; South Elgin 354; Addison trail 454.
Top 20 finishers — Haff (HC) 17:25.2; Cast (MV) 17:52.6; England (SCN) 17:55.0; Tutt (Min) 18:19.9; Juarez (Str) 18:25.9; Leonard (Mar) 18:27.3; Adelman (Gen) 18:28.7; Zaher (HC) 18:34.9; Roman (Bat) 18:36.9; Goldman (MV) 18:40.3; Yaeger (Mar) 18:41.3; Horowicz (HC) 18:44.9; McSpadden (Gen) 18:47.0; Wessel (SCN) 18:54.8; Callahan (Min) 18:55.7; Crouch (Min) 18:56.3; Rea (Bat) 18:57.8; Marcotte (HC) 18:58.2; Viz (Mar) 19:04.1; Blakenship (SCN) 19:05.2.
*
St. Charles North invitational
At Leroy Oakes Forest Preserve
TEAM SCORES
Hinsdale Central 71; Geneva 87; Minooka 92; St. Charles North 96; Metea Valley 121; Marist 122; Batavia 156; Streamwood 181; Cary-Grove 267; Burlington Central 283; Elk Grove 301; Lemont 308; Jones College Prep 347; South Elgin 354; Addison trail 454.
*
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Top 20 individuals — Haff (HC) 17:25.2; Cast (MV) 17:52.6; England (StCN) 17:55.0; Tutt (Min) 18:19.9; Juarez (Strm) 18:25.9; Leonard (Mar) 18:27.3; Adelman (Gen) 18:28.7; Zaher (HC) 18:34.9; Roman (Bat) 18:36.9; Goldman (MV) 18:40.3; Yaeger (Mar) 18:41.3; Horowicz (HC) 18:44.9; McSpadden (Gen) 18:47.0; Wessel (StCN) 18:54.8; Callahan (Min) 18:55.7; Crouch (Min) 18:56.3; Rea (Bat) 18:57.8; Marcotte (HC) 18:58.2; Viz (Mar) 19:04.1; Blakenship (StCN) 19:05.2.
*
Wheaton North invitational
At St. James Farm Forest Preserve
TEAM SCORES
New Trier 15; Naperville North 18; Glenbard West 31; Arrowhead (WI) 46; Neenah (WI) 54; Wheaton Warrenville South 57; Lyons Township 71; Yorkville 71; O’Fallon 72; Neuqua Valley 79; Lockport 82; Naperville Central 87; Lincoln-Way Central 102; Maine South 119; Crystal Lake Central 120; Glenbard South 121; Sandburg 122; St. Charles East 122; York 130; Jacobs 132; Benet 136; Lake Forest 137; Wheaton North 149; Lake Park 169; Oswego 169; Bolingbrook 177; Waubonsie Valley 177; Hersey 180; Plainfield South 184; Lincoln-Way East 190; Bartlett 200; Mother McAuley 203; Lincoln-Way West 209
*
INDIVIDUAL PLACEWINNERS
Flight #1— Smith (NT) 17:18.5; Bollinger (YV) 17:25.0; VanVlierbergen (Jac) 17:29.1; Graham (GbdW) 17:41.5; Parker (Nee) 17:48.6; Shannon (NaN) 17:57.7; Leonard (MS) 18:01.4; Atkins (WWS) 18:12.7; Rudofski (LT) 18:15.6; Bollinger (Lock) 18:18.1.
Flight #2 — Luczak (GbdW) 17:54.0; Parker (Nee) 18:00.1; DeTurris (NaN) 18:02.0; Schmidt (NT) 18:09.5; McGrath (WWS) 18:15.1; Burant (Arr) 18:30.7; Pena (NV) 18:31.7; Leedy (YV) 18:32.3; Hamor (LT) 18:36.3; Morrison (LP) 18:38.5.
Flight #3 — Schmidt (NT) 18:09.3; Hamilton (NaN) 18:18.6; Rogers (GbdW) 18:19.3; Dearborn (YV) 18:30.5; Hughes (Arr) 18:34.5; Lapp (O’F) 18:47.2; Sippel (GbdS) 18:50.0; Laabs (Nee) 18:59.8; Morley (York) 19:08.3; Horn (NV) 19:09.3.
Flight #4 — Guppy (NaN) 18:19.3; Kubik (Arr) 18:37.6; Frei (NT) 18:47.6; Laveen (WWS) 18:52.4; Rynolds (YV) 18:56.0; Smith (LT) 18:58.5; Harn (Nee) 18:58.9; Stortz (Lock) 18:59.9; Ozog (GbdW) 19:03.8; Buch (O’F) 19:09.7.
Flight #5 — Keleher (NT) 18:30.7; Dubnicka (Arr) 18:35.3; Pendergast (NaN) 18:39.9; Nabholz (GbdW) 18:49.7; Lear (O’F) 19:10.4; Hoffman (NaC) 19:13.7; Doerr (CLC) 19:16.9; Ewald (StCE) 19:18.0; Knaus (Nee) 19:19.7; Sullivan (LWC) 19:20.6.
Flight #6 — Griffin (NaN) 18:39.9; White (NaC) 18:49.1; Kenwood (GbdW) 18:52.9; Jung-Beeman (NT) 18:55.4; Smith (LWC) 19:02.5; Clinton (O’F) 19:20.9; Miller (Arr) 19:24.5; Boettcher (WWS) 19:35.4; Arv (Lock) 19:41.2; Barnes (Nee) 19:45.4.
Flight #7 — Sanfilippo (NT) 18:53.6; Hamilton (NaN) 18:58.2; Bartlet (Arr) 18:58.5; Gorski (WWS) 19L28.8; Condon (LF) 19;32.5; Venezio (LWC) 19:34.3; Shaver (GbdW) 19:44.1; George (O’F) 19:50.8; Ciha (NaC) 19:55.9; Smith (York) 20:02.6.
*