Saturday's girls swimming results
Saturday's summaries
*
IHSA State meet
At Evanston
team scores
1. New Trier 166, 2. Fenwick 157, 3. Neuqua Valley 99, 4. Glenbrook South 96, 5. Loyola Acad. 80, 6. Downers Grove North 73, 7. Naperville Central 2, 8. St. Ignatius College Prep 52, 9. Barrington 49, 10. Lyons 46, 11. Stevenson 42, 13. Mundelein 37, 14. St. Charles East 29, 15. Normal University 28, 16. Libertyville 25, 17. Lake Forest 21, 18. Waubonsie Valley 20, 19. Hersey 19, 20. Lane 18, 21. Buffalo Grove 16, Benet Acad. 16, 23. Glenbrook North 15, 24. Hinsdale Central 13, 25. Latin 12, Oswego East Coop 12, 27. Addison Trail Coop 11, West Chicago 11, 29. Deerfield 10, Niles West 10, Zion-Benton 10, 32. Prospect 9, 33. Sandburg 8, 34. Metea Valley 6, 34. Rosary 6, 36. Northside 5, Lockport 5, Wheaton North Coop 5, 39. Crystal Lake Central Coop 4, Normal Community 4, 41. Freeport 3, 42. Galesburg 2, 43. Belvidere North Coop 1, Mother McAuley 1, St. Charles North 1, Andrew 1.
*
200 medley relay
Championship — 1. Fenwick (Farley-Sepe, Wickham, Schneider, Barron) 1:41.87, 2. New Trier (Lucenti, Hayward, Sutherland Girgenti) 1:43.75. 3. Neuqua Valley (McGovern, Childs, Dalesandro, Schroedter) 1:44.67, 3. Loyola Acad. (Mad.Jardeleza, Swenson, Mar.Jardeleza, Tierney) 1:44.67, 5. Downers Grove North (G.Sims, Serniute, Wick, Albrecht) 1:44.93, 6. Naperville North (Law, Prorok, Williams, Novak) 1:46.15.
Consolation — 7. Naperville Central (Gailowich, Campbell, Roller, Stevens) 1:46.48, 8. Lyons (Garrow, Murphy, Rosenberger, Young) 1:48.06, 9. Glenbrook North (Park, Oliphant, Orbon, Rosenberg) 1:48.17, 10. Stevenson (Blaydes, Bloodgood, Hannon, Kirby) 1:48.17, 11. Oswego East Coop (McDowell, Wulff, Lloyd, Newman) 1:48.32, 12. Edwardsville (May, Caton, Kuhl, Deist) 1:48.33.
*
200 freestyle
Championship — 1. Boyd (NrmlU) 1:49.05, 2. Marchuk (NT) 1:49.76, 3. Jacobsen (Bar) 1:50.12, 4. E.Falconer (Mun) 1:50.25, 5. Wawer (Stev) 1:51.10, 6. Costley (NT) 1:51.66.
Consolation — 7. Rosenberg (Latin) 1:51.66, 8. Vitek (Lyons) 1:51.77, 9. Brottman (Dfld) 1:52.46, 10. Joy (Frpt) 1:52.50, 11. Snyder (StCE) 1:52.68, 12. Casas (OswECoop) 1:52.96,
*
200 individual medley
Championship — 1. Dalesandro (NV) 2:02.53, 2. Roller (NapC) 2:03.11, 3. Dickson (Lib) 2:03.72, 4. Lavelle (Lane) 2:04.77, 5. Lanigan (LF) 2:04.99, 6. Retondo (NT) 2:05.28.
Consolation — 7. Petro (Hers) 2:05.28, 8. Martinez (StI) 2:05.84, 9. Chapko (StCE) 2:06.31, 10. Orbon (GbkN) 2:06.38, 11. Kaminski (Fwk) 2:06.67, 12. Jardeleza (LoyAc) 2:08.04.
*
50 freestyle
Championship — 1. Smoliga (GbkN) :21.99, 2. Braunecker (Eff) :23.09, 3. Swenson (LoyAc) :23.19, 4. Hunt (WV) :23.69, 5. Novak (NapN) :23.71, 6. Scheitlin (Bar) :23.72.
Consolation — 7. Scott (NiW) :23.92, 8. Jedryka (BG) :23.93, 10. Lagodzinska (StI) :24.00, 11. Albrecht (DGN) :24.03, 12. Deist (Edvl) :24.11.
*
diving
Championship — 1. Kramer (BAc) 414.25, 2. Kalupski (Fwk) 410.35, 3. Corboy (NT) 407.05, 4. McCarthy (HC) 399.35, 5. Codamon (ZB) 392.35, 6. Liva (Prospect) 392.35, 7. Heiser (NapC) 383.90, 8. Bernardo (Nrthsd) 378.20, 9. Williams (NrmlC) 373.70, 10. Louck (NT) 373.35, 11. Marano (HC) 371.70, 12. Dragel (MMc) 368.85.
*
100 butterfly
Championship — 1. Dalesandro (NV) :53.44, 2. Schneider (Fwk) :54.36, 3. Farley-Sepe (Fwk) :55.17, 4. Lanigan (LF) :55.56, 5. Roller (NapC) :55.77, 6. McNamara (AT Coop) :56.45.
Consolation — 7. Williams (NapN) :55.71, 8. Sutherland (NT) :55.90, 9. Jardeleza (LoyAc) :56.21, 10. Deist (Edvl) :56.41, 11. Kyle (LoyAc) :56.76, 12. Gray (BlvN) :56.82.
*
100 freestyle
Championship — 1. G.Sims (DGN) :49.57, 2. Braunecker (Eff) :50.97, 3. Lagodzinska (StI) :51.40, 4. Jedryka (BG) :51.50, 5. E.Falconer (Mun) :51.64, 6. Vitek (Lyons) :51.79.
Consolation — 7.(T) Hoffman (Lyons) :51.99, Burson (MV) :51.99, 9. Wawer (Stev) :52.08, 10. Scott (NiW) :52.17, 11. Hart (Rosary) :52.43, 12. Snyder (SCE) :52.71.
*
500 freestyle
Championship — 1. Jacobsen (Bar) 4:50.53, 2. Dickson (Lib) 4:52.24, 3. Boyd (NrmlU) 4:52.39, 4. Marchuk (NT) 4:55.03, 5. Costley (NT) 4:58.26, 6. Walker (Crbndl) 5:02.49.
Consolation — 7. Casas (OswE Coop) 4:58.18, 8. Rosenberg (Latin) 4:58.37, 9. Bindsell (StCE) 4:59.26, 10. Brottman (Dfld) 5:00.78, 11. Blaydes (Stev) 5:01.76, 12. Guyette (StCN) 5:07.72.
*
200 free relay
Championship — 1. Glenbrook South (Smoliga, Moynihan, N.Wells, K.Wells) 1:32.98, 2. Fenwick (Schneider, Barron, Sheean, Wickham) 1:33.46, 3. Neuqua Valley (Schroedter, Gathe, Bedford, Childs) 1:35.86, 4. Loyola Acad. (Swenson, Tierney, Considine, Kyle) 1:35.97, 5. New Trier (Ford, Patterson, Girgenti, Marchuk) 1:36.04, 6. St. Ignatius (Martinez, MacNamara, Tapia, Lagodzinska) 1:36.85.
Consolation — 7. Naperville Central (Roller, Gallowich, Sanford, Stevens) 1:36.51, 8. Lyons (Rosenberger, Hoffman, Young,Vitek) 1:36.83, 9. Barrington (Scheitlin, Barnett, Danhauer, Jacobsen) 1:37.41, 10. Mundelein (E.Falconer, M.Falconer, Robb, Kozokar) 1:37.73, 11. Glenbrook North (Park, Rosenberg, Doolan, Orbon) 1:37.88, 12. Addison Trail Coop (McNamara, Morrone, Krawczykowski, Kuenstler) 1:38.73.
*
100 backstroke
Championship — 1. Smoliga (GbkS) :51.43, 2. G.Sims (DGN) :54.02, 3. Petro (Hers) :56.27, 4. Skorupski (WChi) :56.54, 5. Farley-Sepe (Fwk) :56.67, 6. Hunt (WV) :57.13.
Consolation — 7. Lavelle (Lane) :56.07, 8. Moran (Lkpt) :56.98, 9. Gosselin (Rosary) :57.02, 10. Powell (Dfld) :57.38, 11. Blydes (Stev) :57.40, 12. Sutherland (NT) :57.52.
*
100 breaststroke
Championship — 1. Swenson (LoyAc) 1:02.42, 2. Hayward (NT) 1:02.49, 3. Kaminski (Fwk) 1:02.53, 4. Wickham (Fwk) 1:03.13, 5. Lucenti (NT) 1:04.39, 6. Chapko (StCE) 1:04.62.
Consolation — 7. Hoyt (StCE) 1:03.92, 8. Bagley (WhN Coop) 1:04.76, 9. Campbell (NapC) 1:05.12, 10. Prorok (NapN) 1:05.41, 11. Duncan (Glsbrg) 1:05.69, 12. Friel (And) 1:06.31.
*
400 free relay
Championship — 1. Glenbrook South (Wells, Cordes, Moynihan, Smoliga) 3:24.50, 2. Fenwick (Kaminski, Farley-Sepe, Wickham, Schneider) 3:25.25, 3. New Trier (Costley, Sutherland, Retondo, Marchuk) 3:28.45, 4. Downrs Grove North (M.Sims, Albrecht, Kaufmann, G.Sims) 3:29.41, 5. Neuqua Valley (Schroedter, Childs, Soltys, Dalesandro) 3:30.07, 6. Stevenson (Xiang, Blaydes, Kirby, Wawer) 3:30.19.
Consolation — 7. St. Ignatius (Martinez, Arce, Tapia, Lagodzinska) 3:30.29, 8. Mundelein (E.Falconer, Kordik, Robb, Kozokar) 3:30.39, 9. Sandburg (Kamper, Katner, Krull, Lawlor) 3:30.96, 10. Lyons (Rosenberger, Hoffman, Dunn, Vitek) 3:31.91, 9. 11. Barrington