Breaking News Bar
updated: 12/8/2013 1:19 AM

Saturday's boys swimming scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's boys swimming scoreboard

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

At Harlem Invite

Team Scores

1. Hononegah 251, 2. Jacobs 247, 3. Belvidere Coop 194, 4. Byron 186, 5. Auburn 166, 6. Harlem 118, 7. Rockford East 45, 8. Boylan JV 43, 9. Christian Life 16.

Individual Results

200 medley relay: 1. Jacobs (Ogaban, Reinbrecht, Van Wiel, Knottnerus) 1:47.80, 2. Hononegah (Callahan, Ainsworth, McCabe, Semenchuk) 1:48.17, 3. Byron (Heitter, Hodapp, Soles, Conley) 1:50.96; 200 free: 1. Reinbrecht (Jac) 1:47.77, 2. Bullard (Aub) 1:55.87, 3. Freelund (RE) 2:04.01; 200 IM: 1. Ainsworth (Hono) 2:07.19, 2. Ogaban (Jac) 2:10.04, 3. Danzl-Tauer (Bel) 2:24.06; 50 free: 1. Semenchuk (Hono) 23.84, 2. Conley (Byron) 24.32, 3. Kramer (Bel) 24.39; Diving: 1. Klemm (CL) 455.60, 2. Steinhagen (Boylan) 303.40, 3. Staman (Hono) 300.15; 500 free: 1. Reinbrecht (Jac) 4:56.64, 2. Bullard (Aub) 5:15.11, 3. Guenther (Jac) 5:34.19; 200 free relay: 1. Belvidere Coop (D'Angelo, Short, Cacciatore, Kramer) 1:42.45, 2. Hononegah (Semenchuk, Schultz, Minard, Jolly) 1:42.74, 3. Byron (Hodapp, Leaf, Cunningham, Stoker) 1:43.66; 100 back: 1. Ogaban (Jac) 57.47, 2. Soles (Byron) 58.70, 3. Callahan (Hono) 1:02.73; 100 breast: 1. Ainsworth (Hono) 1:04.80, 2. Hoyes (Jac) 1:09.92, 3. Hodapp (Byron) 1:13.38; 400 free relay: 1. Jacobs (Reinbrecht, Ogaban, Guenther, Anderson) 3:34.58, 2. Hononegah (Ainsworth, Callahan, McCabe, Semenchuk) 3:35.63, 3. Byron (Conley, Heitter, Stoker, Soles) 3:45.94.

*

naperville Central 96, Hinsdale Central 90

200 medley relay: Hinsdale Central (Smith, Reyes, Portland, Srivastava) 1:39.14; Naperville Central (Piper, Sajaev, Lamb, Gerlach) 1:40.73; Naperville Central (Lehane, Harder, Wooten, Caokley) 1:44/83; 200 free: Lamb (NC) 1:46.97; Lienhart(HC) 1:52.16; Gruchala (HC) 1:54.24; 200 IM: Reyes (HC) 1:59.29; Piper (NC) 2:01.02; Pircon (HC) 2:05.10; 50 free: Portland (HC) 22.87; May (NC) 22.99; Gerlach (NC) 23.02; Diving: Rusenas (NC) 224.95; Gucwa (NC) 217.25; Pielet (HC) 191.95; 100 fly: Portland (HC) 54.26; Gerlach (NC) 56.32; Smith (HC) 57.91; 100 free: May (NC) 49.76; Lienhart (HC) 50.23; Mis (HC) 51.26; 500 free: Lamb (NC) 4:53.30; Pircon (HC) 5:03.03; Fox (NC) 5:06.63; 200 free relay: Hinsdale Central (Reyes, Lienhart, Srivastava, Pircon) 1:30.54; Naperville Central (May, Sajacv, Coakley, Walsh) 1:30.75; Hinsdale Central (Chen, Mis, Bowater, Grosshans) 1:33.01; 100 back: Piper (NC) 55.07; Smith (HC) 55.74; Lehane (NC) 57.19; 100 breast: Reyes (HC) 1:02.48; Sajaev (NC) 1:02.05; Jackson (NC) 1:04.15; 400 free relay: Hinsdale Central (Lienhart, Mis, Pircon, Portland) 3:18.49; Naperville Central (May, Walsh, Gerlach, Lamb) 3:19.24; Hinsdale Central (Chen, Srivastava, Grushala, Grosshans) 3:28.33.

*

Barrington quad

team results

Barrington 445, Madison West 364, Naperville North 279, Oak Park River Forest 244.

*

individual results

200 Medley Relay: BHS (O'Leary, Cross, Piekarski, Miseyka) 1:40.32; 200 Free: Wang (MW) 1:46.96; 200 IM: Lindstrom (MW) 1:59.41; 50 Free: Pikarski (BHS) :22.25; Diving: Munns (MW) 188.0; 100 Fly: O'Leary (BHS) :54.42; 100 Free: Lindstrom (MW) :49.73; 500 Free: Wang (BHS) 4:46.81; 200 Free Relay: BHS (Miseyka, Fish, Piekarski, Hobbs) 1:29.87; 100 Back: O'Leary (BHS) :55.02; 100 Breast: Yao (NN) 1:02.50; 400 Free Relay: MW (Meara, Weng, O'Keefe, Lindstrom) 3:18.86.

*

Maine East invitational

team results

Blue: Whitney Young 149, Riverside-Brookfield 121, Maine South 108, Lane Tech 75, Vernon Hills 68.

White: Wheeling 140, Elk Grove 136, Leyden 86, Maine East 73, Morton 52, Waukegan 39.

*

individual results

Diving:White: 1.Elk Grove 267.55, 2.Maine East 256.05; Blue: 1.Maine South 425.50, 2.Vernon Hills 296.25.

400 medley relay:White: 1.Wheeling (J.Noel, K.Noel, Modlim, Maczko) 3:54.21, 2.Elk Grove (Banasik, Szczepaniak, C.Doruff, Pauls) 4:11.63, 3.Leyden (Bojarski, Tamowski, Covarrubias, Chmielewski) 4:23.79; Blue: 1.Whitney Young (Tremmel, Stensland, Ju.Escasa, Chavez) 3:48.18, 2.Riverside-Brookfield (Walsh, D.Rosa, J.Rosa, Somers) 3:53.87, 3.Lane Tech (Welchman, Boettcher, Martinez, Gullickson) 3:49.21; 200 free relay:White: 1.Maine East (Babula, Hua-Pham, Kozomara, Pokorski) 1:38.12, 2.Wheeling (Levy, Milstain, Reeve, Loquercio) 1:42.78, 3.Elk Grove (Hlavin, A.Doruff, Frintner, Kraemer) 1:42.82; Blue: 1.Maine South (Padron, Clauss, Sissman, DeNeve-Arnam) 1:32.67, Riverside-Brookfield (Hernandez, Risley, Colon, Somers) 1:32.88, 3.Whitney Young (Jo.Escasa, McDonald, Shumaker, Stoneberg) 1:37.19; 300 breast relay:White: 1.Wheeling (Milstain, Reiff, K.Noel, Levy) 3:26.35, 2.Elk Grove (Banasik, Szczcpaniak, C.Doruff, A.Doruff) 3:26.60; 3.Maine East (Stoyanov, Vonderheide, Huq-Pham, Maniewski) 3:57.40; Blue: 1.Riverside-Brookfield (Garza, Chavez, D.Rosa, Hernandez) 3:13.03, 2.Whitney Young (Jo.Escasa, Shomaker, Stensland, Gong) 3:19.49, 3.Maine South (Gardiner, Padron, Cacclatore, Curry) 3:22.11; 300 back relay:White: 1.Wheeling (Reeve, Maczko, J.Noel, Loquercio) 2:50.32, 2.Maine East (Kozomara, Pokorski, Babula, Vonderheide) 3:03.67, 3.Elk Grove (Hlavin, Pauls, Banasik, C.Doruff) 3:10.46; Blue: 1.Whitney Young (Stoneberg, Stensland, Tremmel, Ju.Escasa) 2:47.21, 2.Riverside-Brookfield (Colon, Walsh, Garza, J.Rosa) 2:40.76, 3.Lane Tech (Weichman, Gullickson, Boettcher, Millan) 2:53.74; 500 free relay:White: 1.Wheeling (Modlin, Milstain, K.Noel, Maczko), 4:43.45, 2.Maine East (Montiel, Kozomara, Babula, Pokorski) 5:00.61, 3.Leyden (Malo, Ramos, Climielewski, Tarnowski) 5:03.87; Blue: 1.Whitney Young (Gong, McDonald, Stoneberg, Chavez) 4:32.31, 2.Riverside-Brookfield (Somers, Risley, Walsh, Hernandez) 4:33.40, 3.Lane Tech (Gumenyuk, Ncale, Trieu, Gullickson) 4:41.92; 300 fly relay:White: 1.Wheeling (Levy, Modlin, J.Noel, Loquercio) 2:57.17, 2.Elk Grove (Hlavin, C.Doruff, Szczepaniak, A.Doruff) 3:05.63, 3.Leyden (Hernandez, Gussy, Covarrubias, Bojarski) 3:20.33; Blue: Whitney Young (Jo.Escasa, Tremmel, Ju.Escasa, Shumaker) 2:42.27, 3.Lane Tech (Ncale, Boettcher, Martinez, Gumenyuk) 2:50.49; 400 medley relay:White: 1.Elk Grove (Banasik, Hlavin, Frintner, A.Doruff) 4:33.89, 2.Leyden (Alieto, Tarnowski, Hernandez, Covarrubias) 4:34.16, 3.Wheeling (Milstain, Modlin, Reeve, Levy) 4:40.55; Blue: 1.Whitney Young (Shumaker, Jo.Escasa, Stensland, Chavez) 3:56.49, 2.Riverside-Brookfield (Risley, Chavez, D.Rosa, Colon) 4: 3.49, 3.Lane Tech (Boettcher, Trieu, Gullickson, Martinez) 4:04.05; 400 free relay: White: 1.Wheeling (J.Noel, K.Noel, Loquercio, Maczko) 3:27.92, 2.Maine East (Babula, Pokorski, Kozomara, Hua-Pham) 3:44.19, 3.Elk Grove (Szczopaniak, Pauls, Frintner, Kraemer) 3:48.95; Blue: 1.Whitney Young (Tremmel, Stoneberg, Ju.Escasa, Chavez) 3:23.44, 2.Riverside-Brookfield (Somers, Walsh, Garza, Hernandez) 3:26.49, 3.Maine South (Padron, Sissman, Clauss, Wachowski) 3:35.63.

*

Niles West invitational

team results

Brother Rice 344, Niles West 304, Mundelein 250, Buffalo Grove 229, Schaumburg 189, Latin School 58.

*

individual results

Diving: 1.Sands (NW) 329.80, 2.Maslowski (Sch) 319.60, 3.Franz (Mun) 317.95.

200 Medley relay: 1.Brother Rice (Gienosky, Ryan, Healy, Payne) 1:44.24, 2.Niles West (Lefler, Lemesh, Mohr, Oribello) 1:48.42, 3.Buffalo Grove (Hausfeld, Schulstad, Lotzer, Augustyn) 1:50.05; 200 free: 1.Healy (BR) 1:52.07, 2.Krauss (Mun) 1:59.41, 3.Paloma (NW) 1:59.66; 200 IM: 1.Kasemets (Mun) 2:03.05, 2.Davey (BR) 2:07.59, 3.Hausfeld (BG) 2:09.65; 50 free: 1.Mohr (NW) 23.50, 2.Augustyn (BG) 23.92, 3.Payne (BR) 24.04; 100 fly: 1.Gienosky (BR) 56.15, 2.Lotzer (BG) 56.30, 3.Poirier (BG) 1:01.57; 100 free: 1.Payne (BR) 50.76, 2.Gustafson (Sch) 52.76, 3.Augustyn (BG) 52.99; 500 free: 1.Healy (BR) 5:06.24, 2.Lemesh (NW) 5:20.86, 3.Wahlen (Sch) 5:15.00; 200 free relay: 1.Brother Rice (Gienosky, Ryan, Davey, Brown) 1:35.04, 2.Niles West (Shah, Oribello, Chmielewski, Matei) 1:38.20, 3.Mundelein (Cavanaugh, Westgate, Green, Kozokar) 1:41.30; 100 back: 1.Hausfeld (BG) 57.50, 2.Gienosky (BR) 57.62, 3.Davey (BR) 58.99; 100 breast: 1.Kasemets (Mun) 1:00.96, 2.Ryan (BR) 1:05.31, 3.Thomas (Sch) 1:08.17; 400 free relay: 1.Brother Rice (Brown, Healy, Ryan, Payne) 3:28.39, 2.Mundelein (Green, Krauss, Kozokar, Kasemets) 3:34.04, 3.Niles West (Lemesh, Paloma, Mohr, Lefler) 3:35.33.

*

Other area results

lake park 118, conant 67

200 Medley relay: Lake Park (Sgarbossa, Bayer, Carzoli, Jorgensen) 1:59.60; 200 free: Msciwojewski (LP) 2:05.42; 200 IM: Sgarbossa (LP) 2:27.77; 50 free: Dade (LP) 25.02; Diving: Reily (LP) 212.30; 100 fly: Grimaldi (LP) 1:09.26; 100 free: Carzoli (LP) 56.20; 400 free: Siciak (LP) 4:35.04; 200 free relay: Lake Park (Siciak, Bayer, Dade, Jorgensen) 1:49.11; 100 back: Visitacion (Con) 1:13.70; 100 breast: Sgarbossa (LP) 1:14.36; 400 free relay: Lake Park (Msciwojewski, Siciak, Sgarbossa, Carzoli) 3:53.05

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here