Breaking News Bar
updated: 10/4/2012 12:58 AM

Wednesday's girls golf scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Wednesday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Class AA Barrington regional

At Bonnie Dundee Golf Club

Sectional team qualifiers

1. Prospect 297, 2. Fremd 323, 3. Buffalo Grove 329

Other team scores

4. Stevenson 335, 5. St. Viator 344, 6. Barrington 350, 7. Hersey, Lake Zurich 360, 9. Vernon Hills and Palatine 394, 12. Wheeling 433.

INDIVIDUAL sectional qualifiers

Miller (Stevenson) 67,Gattone (StV) 74, Ciskowski (Barr) 78, Eitelbach (Hers) 79, Marquardt (Stevenson) 83, Stringfellow (StV) 84, Umphred (Barr) 87, Kininmonth (LZ) 88, Gainer (St. Viator) 89, Uhl (LZ) 90.

AREA TEAM RESULTS

Prospect -- Caporusso 70, Walsh 71, Scaccia 76, Flack 80

Fremd -- Feng 75, A. Kim 77, J. Kim 81, Hur, Candra 90

Buffalo Grove -- Kil 74, Guiao 81, Meyer 83, K. Zickert 91

St. Viator -- Gattone 74, Stringfellow 84, Gainer 89, Christophe 97

Stevenson -- Miller 67, Marquardt 83, Namkoong 90, Bever 95

Hersey -- Eitelbach 79, Perkins 91, McIlree 93, Schwaba 97

Barrington -- Ciskowski 78, Umphred 87, Fruecht 90, McDonald 95

Vernon Hills -- Lee 91, Kim 98, Park 102, Koczwara 103.

Lake Zurich -- Kininmonth 88, Uhl 90, Malcolm 98, Moritz 107.

Palatine -- Mattes 95, Walsh 99, Metanova 103, Angillo 106.

Wheeling -- DeBusk 92, Resnick 94, Falkiner 119, Caramba 128.

*

CLASS AA HOFFMAN ESTATES REGIONAL

At Poplar Creek Country Club

Sectional team qualifiers

1. Maine South 344, 2. Conant 365, 3. Elk Grove 390

Other team scores

4. Rolling Meadows 400, 5. Maine West 403, 6. Taft 422, 7. Schaumburg 450, 8. Hoffman Estates 505, Resurrection 519

INDIVIDUAL Sectional qualifiers

1. Hattory (RM) 85, 2. Greco (Taft) 87, 3. Santucci (Schaumburg) 92, 4. Kalinowski (MW) 94, 5. Ingolia (RM) 95, 6. Kozenczak (MW) 99, 7. Dzul (MW) 102, 8. Pirpiris (Taft) 106, 9. Hansen (MW) 108, 10. Jay (RM) 109.

Area team results

Maine South -- A. Krall 84, Daly 85, K. Krall 86, Atas 89.

Conant -- Halden 81, Bryeans 93, Nagorzanki 95, Witt 96

Elk Grove -- DeMeulenaere 82, Kaim 88, Walz 108, Hartness 112

*

Class AA West Aurora regional

at Phillips Park (par 72)

Team Scores

Advancing school -- Waubonsie Valley 324; Neuqua Valley 337; Metea Valley 351

Other team scores -- West Aurora 365; Batavia 386; Plainfield North 400; Plainfield Central 400; Plainfield South 419; Plainfield East 446

Top Finishers

Medalist -- Singhsumalee (WV) 64

Advancing schools

Waubonsie Valley - Singhsumalle 64; Williams 81; O'Bryan 84; Phillips 95; Copeland 109; Fernandez 97.

Neuqua Valley - Yuen 70; Dallner 84; Goetz 90; McGrath 101; Brzezinski 114; Ruff 93

Metea Valley - Mangal 82; Peterson 82; Turley 106; Smith 93; Brown 103; Foster 94

Other top finishers -- Catalano (PS) 83; Smith (WA) 85; Gahafer (PE) 85; McNee (Bat) 88; Wagner (PC) 90; Anderson (Bat); Fabrizius (WA) 91; Lange (WA) 92; Staser (PN) 93; Funk (OE) 93

*

Class AA York regional

at Maple Meadows (par 71)

Team Scores

Advancing school -- Wheaton Warrenville South 77; Glenbard West 371; West Chicago 391

Other team scores -- Wheaton North 395; York 404; Glenbard South 423; Glenbard East 449; Glenbard North 452; Lake Park 457; Addison Trail 459

Top Finishers

Medalist -- DelaCruz (AT) 77

Advancing schools

WW South - Solberg 83; Anderson 85; Granberry 95; Nuttall 100; Brooks 105; Murphy 108

Glenbard West - Nighbor 83; Klimala 90; Adair 98; Graham 100; Lupo 103; Spiech 110

West Chicago - Netisingha 82; Hauptman 101; Hofman 102; Dittman 102; Becker 106; Becker 111; O'Mahoney 113

Other top finishers -- DelaCruz (AT) 77; Berry (WN) 89; Taylor (GS) 91; Wethekam (Y) 94; Carlquist (Y) 95; Ptaff (WN) 95; DiNella (Wbk) 95; Everson (GN) 98; Stark (LP) 99; Mittenthal (GS) 101

*

Class A Johnsburg regional

at Boone Creek (par 71)

Team Scores

Advancing school -- Genoa-Kingston 371; Richmond-Burton 395; Rosary 405

Other team scores -- St. Francis 412; Lisle 421; Marengo 426; Johnsburg 444; St. Edwards 478; Harvard 495; Aurora Central Catholic NS

Top Finishers

Medalist -- Tucker (Mar) 81

Advancing schools

Genoa-Kingston - Strohmaier 81; Wakely 85; Thurlby 99; Cassidy 106; Galauner DQ

Richmond-Burton - Betke 90; Wojcik 93; Selepa 1-4; Fox 108; Boettjer 113; Szott 117

Rosary - Phipps 90; Streich 98; Bekala 101; Heinen 116; Rhodes 119; Ellis 133

Other top finishers -- Tucker (Mar) 81; Pinns (SF) 86; Reddesdorf (Mar) 90; Douglas (IMSA) 90; Scully (SE) 97; Fernandez (SF) 101; Anthony (Mar) 101; Seyler (John) 101; Farmer (Wheaton Academy) 102; Sullivan (Lis)

*

Class A Nazareth regional

at Willow Crest (par 70)

Team Scores

Advancing school -- Nazareth 397; Regina Dominican 438; Mt. Assisi 469

Top Finishers

Medalist -- Bonnano (Ridgewood) 68

Advancing schools

Nazareth - Schaffer 90; Waun 101; D'Onofrio 102; Long 104; Rafanelli 105; Canent 105

Regina Dominican - Deanes 103; Nagode 108; McInerney 110; O'Connor 117; Thompson 120; Becker 126

Mt. Assisi - Batsakis 100; Peters 119; Sullivan 124; Honings 126; Biernancki 126; Heurich 150

Other top finishers -- Bonanno (RW) 68; Rome (FWParker) 79; Jackson (South Shore) 83; Seratt (Westmont) 90; Har (Chicago University); Pinkerton (Timothy Christian) 109; Andrews (Lindblom); Ku (Lindbloom); Higgins (Southland).

*

Class 2A at Crystal Lake Central

At Golf Club of Illinois, Par-71

TEAM SCORES

(Top 3 advance to sectionals)

1. Prairie Ridge 340, 2. Crystal Lake Central 365, 3. St. Charles North 368, 4. St. Charles East 375, 5. Marian Central 376, 6. Geneva 388, 7. McHenry 401, 8. Jacobs 442, 9. Dundee-Crown 467, 10. South Elgin 492.

TOP FIVE INDIVIDUALS (including ties)

1. Jordan (STCE) 82, 2. Peterson (PR) 83, 2. Manarik (PR) 83, 4. Roulo (PR) 84, 5. Furrie (STCN) 85.

INDIVIDUAL SECTIONAL QUALIFIERS

Jordan (STCE) 82, Leicht (MC) 89, Smith (Larkin) 89, Buenzli (M) 91, Crane (STCE) 92, Castetter (MC) 92, Noelker (STCE) 94, Olivera (MC) 95, Anderson (G) 96, Hassels (G) 97.

*

Class 2A at Freeport

At Park Hills, Par-72

TEAM SCORES

(Top 3 advance to sectionals)

1. Rockford Boylan 365, 2. Huntley 393, 3. Hononegah 393, 4. Burlington Central 406, 5. Freeport 412, 6. Harlem 452, 7. Belvidere Co-op 475.

INDIVIDUAL SECTIONAL QUALIFIERS

Je. Kurosky (BC) 83, Hudon (S) 85, Reedy (F) 90, Guyton (Kaneland) 91, London (F) 95, McCormick (H) 95, Russell (DeKalb) 98, Jo. Kurosky (BC) 99, Janicke (Rockford Co-op) 100, Hoffman (H) 104.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here