Breaking News Bar
updated: 4/20/2014 12:33 AM

Boys track: Saturday's results

hello
Success - Article sent! close
 

*

Saturday's results

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

*

At Geneva Invitational

TEAM SCORES

1. Burlington Central 140.5, 2. Geneva 137.5, 3. Dundee-Crown 98, 4. West Chicago 92, 5. Northside College Prep 43, 6. Larkin 17, 7. Stagg 30.

INDIVIDUAL RESULTS

3200 relay: 1. Geneva 8:16.71, 2. Burlington Central 9:20.05, 3. West Chicago 9:23.31; 400 relay: 1. Larkin 43.60, 2. Burlington Central 44.99, 3. West Chicago 46.20; 3200: 1. Musial (BC) 9:59.81, 2. Black (NCP)10:20.27, 3. Poythress (G) 10:46.71; 110 high hurdles: 1. Ege (BC) 15.58, 2. Kisch (BC) 16.43, 3. Gardner (S) 16.57; 100: 1. Dunner (DC) 10.97, 2. Matthews (BC) 11.07, White (DC) 11.19; 800: 1. O'Connor (BC) 1:57.48, 2. Rosen (NCP) 2:01.24, 3. Grba (NCP) 2:01.39; 800 relay: 1. Dundee-Crown 1:30.57, 2. Larkin 1:31.66, 3. Burlington Central 1:35.29; 400: 1. Matthews (BC) 51.61, 2. Frejowski (NCP) 51.62, 3. O'Claire (L) 52.62; 300 int. hurdles: 1. Ege (BC) 40.30, 2. Carlton (G) 42.78, 3. Schleicher 43.48; 1600: 1. Rosen (NCP) 4:35.30, 2. MacDonald (G) 4:38.98, 3. Bartel (G) 4:39.02; 200: 1. White (DC) 22.47, 2. Dunner (DC) 22.72, 3. Matthews (BC) 22.79; 1600 relay: 1. Burlington Central 3:26.92, 2. Larkin 3:31.32, 3. Geneva 3:37.27; Long jump: 1. Taormina (G) 20-08.50, 2. Nebel (G) 20-08.00, 3. Berango (BC) 19-11.75; High jump: 1. Fed (DC) 5-10.00, 2. Sweet (G) 5-10.00, 3. Allen (DC) 5-08.00; Triple jump: 1. Seals (DC) 41-08.25, 2. Nebel (G) 40-00.75, 3. Gardner (S) 39-11.5; Shotput: 1. D'Amico (G) 47-03.00, 2. Alsaket, (S) 43-11.00, 3. Celmar (WC) 43-09.00; Discus: 1. D'Amico (G) 151-10, 2. Celmar (WC) 125-10, 3. Spentzos (G) 120-08; Pole vault: 1 Wesolek (WC) 14-06.00, 2. Kubik (WC) 13-06.00, 3. Carroll (G) 13-00.00.

*

Bartlett invitational

team results

Schaumburg 114, Lakes 86, Bartlett 70, Mukwonago 62, Hersey 58, Deerfield 47, Elk Grove 35, Loyola Academy 34, South Elgin 21, Mundelein 10, Wheeling 10, Notre Dame 7, Montini Catholic 3, Ridgewood 1.

*

individual placewinners

3200 Relay: 1.Mukwonago (Boyle, Bogdanski, Waller, Brookins) 8:15.11, 2.Mundelein (Shannon, Cardenas, Proper, Richards) 8:26.99, 3.South Elgin (Gonzalez, Kenney, VanBogaert, Danner) 8:28.41; 400 relay: 1.Schaumburg (Smith, McMillon, Ciupka, Thomas) 42.57, 2.Bartlett (Bernat, Santori, Petty, Ross) 43.53, 3.Lakes (Balliu, Murray, Hertz, Ibarra) 44.09; 3200: 1.Rodriguez (Hers) 9:34.12, 2.Swenson (LA) 9:39.45, 3. Philipose (Hers) 9:44.42; 110 high hurdles: 1.Boyer (Lakes) 15.41, 2.Douglas (Dfld) 15.42, 3.Maslowski (Sch) 16.15; 100: 1.Thomas (Sch) 10.87, 2.Petty (Bart) 11.08, 3.Hertz (Lakes) 11.22; 800: 1.Boyle (Muk) 1:58.01, 2.Zigenhorn (Hers) 2:00.85, 3.Kovach (Hers) 2:01.20; 800 relay: 1.Schaumburg (Smith, Thomas, Ciupka, McMillon) 1:28.78, 2.Bartlett (Bernat, Ross, Santori, Petty) 1:31.06, 3.Lakes (Balliu, Cedzildo, Murray, Thiel) 1:31.99; 400: 1.Hertz (Lakes) 49.05, 2.Ifianayi (EG) 49.48, 3.Pass (EG) 52.06; 300 int. hurdles: 1.Douglas (Dfld) 40.63, 2.Maslowski (Sch) 40.65, 3.Boyer (Lakes) 40.98; 1600: 1.Vonderlippe (Hers) 4:26.49, 2.Cotton (Bart) 4:27.39, 3.Danner (SE) 4:30.34; 200: Petty (Bart) 22.55, 2.Ifianayi (EG) 22.68, 3.McMillon (Sch) 22,87; 1600 relay: 1.Lakes (Balliu, Murray, Thiel, Hertz) 3:27.51, 2.Hersey (Svoboda, Rodriguez, Dini, Kovach) 3:29.56, 3.Mukwonago (Boyle, Bogdanski, Brookins, Essman) 3:33.42; Long jump: 1.Smith (Sch) 21-10.75, 2.Cedzildo (Lakes) 21-01.00, 3.Harr (Muk) 20-10.00; High jump: 1.Anderson (Bart) 6-02.00, 2.Lyons (LA) 6-00.00, 3.Green (Sch) 5-10.00; Triple jump: 1.Smith (Sch) 44-10.00, 2.Kogan (Dfld) 44-02.50, 3.Kelly (Sch) 42-07.00; Shotput: 1.Dibenedetto (Dfld) 56-06.00, 2.Phillips (Sch) 50-00.00, 3.Mullen (Lakes) 49-11.00; Discus: 1.Danek (Bart) 159-05, 2.Krueger (Muk) 151-11.50, 3.Szyszka (ND) 148-00; Pole vault: Jazo (Lakes) 14-00.00, 2.Ramini (Sch) 13-00.00, 3.Arenas (Sch) 12-06.00.

*

Metea Valley Invitational

Team results

1. Neuqua Valley 108.5; 2. Plainfield East 104; 3. Plainfield North 101; 4. Wheaton Warrenville South 100; 5. St. Charles North 68; 6. Marmion 47.5; 7. Metea Valley 28; 8. Hoffman Estates 1.

*

Individual results

3200 relay: 1. WW South (Discher, Dillon, Kinfe, McKenna); 2. Marmion (Lifka, Riordan, Grahovec, Gratz); 3. St. Charles North (Klair, Lewandowski, Obernesser, Srocki); 400 relay: Plainfield North (Hrobowski, Harris, Ruscitti, Williams) 42.81; Neuqua Valley (Sampson, Rafacz, Espinosa, Parks) 43.63; St. Charles North (Feeney, Sidari, Lins, Dawrant) 43.93; 3200: Suarez (PE) 9:31.29; Cepeda (WWS) 9:32.64; Oats (MV) 9:59.05; 110 high hurdles: Williams (PfldN) 14.50; Bofah (PN) 14.60; Thompson (PfldE) 15.00; 100: Majors (PfldE) 10.93; Hrobowski (PfldN) 11.25; Jackson (WWS) 11.46; 800: Schroer (WWS) 1:59.19; Grahovec (Mar) 1:59.25; Llanes (PfldE) 1:59.25; 800 relay: Plainfield East (Glass, Majors, Norman, Mensah) 1:29.44; Neuqua Valley (Sampson, Rafacz, Espinosa, Parks) 1:29.86; WW South (Brocious, Karahalios, Sveen, Jackson) 1:33.50; 400: Moss (NV) 49.71; Feeney (StCN) 49.70; Carter (PfldE) 50.47; 300 int. hurdles: Williams (PfldN) 40.29; Thompson (PfldE) 40.87; Awys (WWS) 42.55; 1600: McKenna (WWS) 4:22.20; Weiss (NV) 4:25.22; Horn (NV) 4:27.50; 200: Majors (PfldE) 22.47; Feeney (StCN) 23.11; Harris (PfldN) 23.17; 1600 relay: Neuqua Valley (Sterm, Rafacz, Moss, Espinosa) 3:21.61; Plainfield East (Glass, Thompson, Llanes, Carter) 3:28.18; WW South (Bell, Brocious, Ives, Schroer) 3:29.75; Long jump: Miller (StCN) 20-11.5; May (PfldE) 20-10.5; Heupel (NV) 20-10.0; High jump: Bofah (PfldN) 6-6; Maryanski (Mar) 6-4; Miller (StCN) 6-4; Triple jump: Parks (NV) 45-1.0; Wells (PfldE) 42-2.5; Bofah (PfldN) 41-0.5; Shotput: Honey (PfldN) 49-4.0; Callaway (WWS) 48-10.5; Jack son (PfldE) 47-9.0; Discus: Callaway (WWS) 144-05; Bialas (WWS) 142-03; Lindholm (StCN) 133-05; Pole vault: Peterson (NV) 14-0; Cornish (Mar) 12-0; Gibson (WWS) 11-6.

*

Other area results

fremd 91, palatine 54

3200 Relay: Fremd 9:31.9; 400 relay: Fremd ?42.9; 3200: Bailou (Pal); 110 high hurdles: Ekere (Pal) :15.0; 100: Gaines (Frm) :11.1; 800: Fremd 1:59.3; 800 relay: Palatine 1:30.6; 400: Gaines (Frm) :50.6; 300 int. hurdles: Yamamoto (Frm) :40.2; 1600: Beason (Pal) 4:27.5; 200: Gaines (Frm) :22.6; 1600 relay: Fremd 3:23.4; Long jump: Walker (Frm) 20-xx; High jump: Paklap (Pal) 6-1; Triple jump: Jones (Pal) 44-10; Shotput: Riverdance (Frm) 49-4; Discus: Riverdance (Frm) 132-7; Pole vault: Mayer (Frm) 13-6.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here