Breaking News Bar
updated: 4/6/2014 12:10 AM

Boys volleyball: Saturday's results

hello
Success - Article sent! close
 

*

Saturday's results

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

*

Lincoln Way West d. South Elgin 25-15, 25-12.

South Elgin d. Plainfield Central 25-18, 15-25, 15-8.

South Elgin d. Stagg 25-18, 25-21.

South Elgin d. Shepard 25-22, 25-21.

*

West Aurora invitational

team results

St. Viator 3-1. 5th Place Silver Division Winners

*

team scores

Gold bracket -- Semifinals: Joliet West c. St. Charles North 24-26, 25-22, 25-16; Glenbard North d. Schaumburg 25-24, 25-21;

Championship: Glenbard North d. Joliet West 17-25, 25-21, 25-10;

3rd place: Schaumburg d. St. Charles North 25-19, 25-10

Silver bracket -- Semifinals: West Aurora d. Geneva 10-25, 25-22, 25-17; St. Viator d. Oswego 25-12, 25-16

Championship: St. Viator d. West Aurora 26-24, 25-15;

3rd place: Geneva d. Oswego 21-25, 25-13, 25-10

Bronze bracket -- Semfinals: Wheeling d. Oswego East 25-13, 25-20; Bolingbrook d. Joliet Central 25-15, 25-15

Championship: Bolingbrok d. Wheeling 25-22, 25-21;

3rd place: Joliet Central d. Oswego East 25-23, 27-25

*

individual results

Attack: StV: Wolf 84-99 (37 kills), Schiller 29-36 (15 kills), Drab 30-40 (10 kills), Cieniawa 33-39 (13 kills). Woods 8-10 (4 kills), Hogan 2-2 (2 kills); Whl: Kapadia 5-6 (1 kill), Stephani 8-10 (3 kills), Flores 9-10 (6 kills), Zacarias 1-3, Kais 27-33 (17 kills), Castillo 17-18 (13 kills), Schultz 20-21 (12 kills), Rybak 10-14 (3 kills).

Serving: StV: Brunetti 30-32 (2 aces), Wolf 34-41 (8 aces), Tun 31-33, Schiller 19-24, Woods 6-7; Whl: Kapadia 16-19 (3 aces), Stephani 21-24 (2 aces), Salgado 15-16 (1 ace), Zacarias 4-5, Carvajal 7-9 (1 ace), Kais 20-23 (2 aces), Castillo 10-14, Schultz 13-17, Rybak 14-18.

Setting: StV: Brunetti 160-165 (56 assists), Knox 68-72 (26 assists); Whl: Kapadia 166-180 (49 assists), Stephani 6-6, Flores 2-3, Salgado 0-1, Zacarias 2-2, Kais 4-4, Castillo 2-2, Rybak 2-2 (1 assist).

Digs: StV: Tun 29, Wolf 26, Brunetti 13; Whl: Kapadia 2, Stephani 25, Flores, Salgado 9, Zacarias 8, Carvajal, Kais 21, Castillo 2, Schultz 4, Rybak.

Blocks: Whl: Flores 2, Zacarias1, Kais 3, Castillo, Schultz 1.

*

Wheaton Warrenville South invitational

team results

1st, Lincoln-Way East, 2nd, New Trier, 3rd, Naperville Central, 4th, Lake Park, 5th, Brother Rice, 6th, Downers Grove South, 7th, Lincoln-Way Central, 8th, Barrington, 9th, DeSmet, 10th, Wheaton Warrenville South, 11th, Sandburg, 12th, Moeller, 13th, Glenbrook North, 14th, Buffalo Grove, 15h, Waubonsie Valley, 16th, Hilliard Darby, 17th, Naperville North, 18th, Minooka, 19th, Metea Valley, 20th, Neuqua Valley, 21st, Andrew, 22nd, Oak Park-River Forest, 23rd, Marist, 24th, St. Rita.

*

team scores

Gold Flight Quarterfinals

Lincoln Way East d. Barrington 25-15, 25-21

Naperville Cen. d. Downers Grove So. 23-25, 25-17, 25-16

Lake Park d. Brother Rice 30-28, 25-22

New Trier d. Lincoln-Way Central 25-19, 25-23

*

Semifinals (Consolation)

Downers Grove South d. Barrington 25-21, 25-20

Brother Rice d. Lincoln-Way Central 25-17, 25-18

*

Semifinals (Championship)

Lincoln Way East d. Naperville Central 25-22, 2-16

New Trier d. Lake Park 25-17, 22-25, 25-22

*

7th, Lincoln-Way Central d. Barrington 19-25, 25-17, 25-22

5th, Brother Rice d. Downers Grove So. 19-25, 25-17, 26-24

3rd, Naperville Central d. Lake Park 26-24, 17-25, 15-11

Championship

Lincoln Way East d. New Trier 25-23, 25-21

*

Silver Flight Quarterfinals

DeSmet d. Waubonsie Valley 25-15, 25-12

Sandburg d. Glenbrook North 25-20, 25-20

Moeller d. Hilliad Darby 25-20, 25-13

Weaton Warrenville So. d. Buffalo Grove 25-12, 25-22

*

Semifinals (Consolation)

Glenbrook North d. Waubonsie Valley 25-23, 25-20

Buffalo Grove d. Hilliard Darby 25-22, 25-17

*

Semifinals (Championship)

DeSmet d. Sandburg 22-25, 25-22, 25-23

Wheaton Warrenville So. d. Moeller 25-27, 25-23, 25-20

*

15th, Waubonsie Valley d. Hilliard Drby 25-22, 24-26, 25-19

13th, Glenbrook North d. Buffalo Grove 25-22, 25-12

11th, Sandburg d. Moeller 19-25, 31-29, 25-23

Silver Championship

9th, DeSmet d. Wheaton Warrenville So. 25-12, 25-23

*

Bronze Flight Quarterfinals

Naperville North d. St. Rita 25-10, 25-12

Metea Valley d. Oak Park-River Forest 25-16, 25-22

Minooka d. Mrist 25-15, 25-20

Neuqua Valley d. Andrew 23-25, 25-21, 25-19

*

Semifinals (Consolation)

Oak Park-River Forest d. St. Rita 25-16, 25-16

Andrew d. Marist 21-25, 25-16, 25-20

*

Semifinals (Championship)

Naperville North d. Metea Valley 25-23, 25-19

Minooka d. Neuqua Valley 25-17, 23-25, 25-22

*

23rd, Marist d. St. Rita 25-14, 25-11

21st, Andrew d. Oak Park-River Forest 33-31, 26-24

19th, Metea Valley d. Neuqua Valley 22-25, 25-20, 25-15

Bronze Championship

17th, Naperville North d. Minooka 25-21, 26-24

*

All tournament team

Jack Burton (NapC), Colin Castagna (Bar), Dante Chakravorti (NT), Josh Farley (DeSm), Jake Hafen (NapN), Connor Hipelius (LWC), Quin Krisik (LP), Kevin Myren (BrR), Jordan Pawlicki (DGS), Mitch Perinar (Min), Josh Phalen (LWE), Corey Pieper (Mlr), Ryan Vorderer (LWE), Jared Wilcox (WWS), Ian Zalewski (Sndb). Tourney MVP: Austin Boyer (LWE).

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.