Breaking News Bar
updated: 2/23/2014 1:17 AM

Boys swimming scoreboard: Saturday's results

hello
Success - Article sent! close
 

Boys swimming scoreboard

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Downers Grove North Sectional

Team results

Hinsdale Central 266; Lyons Township 241; Lake Park 182; Wheaton North 181.5; Downers Grove South 109.5; Downers Grove North 101; Hinsdsale South 80; Wheaton Academy 69; Glenbard West 61; Addison Trail 52; York 42; Lemont 8

Advancing individuals

200 medley relay: Hinsdale Central (Smith, Reyes, Portland, Srivastava) 1:37.27; Wheaton North (St. George, Sheriff, Reminger, Rogers) 1:37.28; Lyons (Garrow, Credit, Kline, Linden) 1:38.27; 200 free: Gregor (LP) 1:43.43; Tegeler (DGS) 1:43.97; Bowater (HC) 1:44.61; 200 IM: St. George (WN) 1:55.24; Weibel (LT) 1:56.76; 50 free: Powell (HC) 21.93; Diving (advancers TBD): Reily (LP) 425.25; Benz (LT) 411.50; Scotty (LT) 404.95; Pielet (HC) 397.75; Jager (DGS) 396.45; Arnold (HC) 380.15; Barabolak (Y) 370.30; Genthe (Y) 361.30; 100 fly: Reyes (HC) 49.84; 100 free: Portland (HC) 47.39; Gregor (LP) 47.54; Carzoli (LP) 47.70; Rogers (WN) 48.01; 500 free: Weibel (LT) 4:41.42; Reminger (WN) 4:43.58; Pircon (HC) 4:43.70; Hewett (LT) 4:44..59; 200 free relay: Lake Park (Siciak, Carzoli, Sgarbossa, Gregor) 1:26.74; Hinsdale Central (Reyes, Powell, Srivastava, Portland) 1:27.51; 100 back: St. George (WN) 51.51; Tegeler (DGS) 52.93; Rogers (WN) 52.93; Sesvole (WA) 52.95; Smith (HC) 53.54; Yang (HS) 53.92; 100 breast: Credit (LT) 59.29; Reyes (HC) 59.74; Phillips (LT) 1:00.23; Derrig (DGN) 1:00.60; 400 free relay: Lake Park (Siciak, Carzoli, Sgarbossa, Gregor) 3:11.34; Hinsdale Central (Lienhart, Bowater, Pircon, Portland) 3:12.27; Wheaton North (Rogers, Reminger, Hummel, St. George) 3:14.36.

*

Metea Valley Sectional

Team results

Naperville Central 226; Metea Valley 223; Neuqua Valley 186; Waubonsie Valley 182; Marmion Academy 127; Naperville North 125; Plainfield Central 94; IMSA 93; Oswego East 70; Benet 39; Morris 14; West Aurora 6; Yorkville 2

Advancing individuals

200 medley relay: Metea Valley (Sandberg, O'Brien, Dillmann, Salerno) 1:34.16; Waubonsie Valley (York, Motoyama, Schwers, Krug) 1:35.71; IMSA (Tan, Liang, Wu, Goughnour) 1:36.31; Neuqua Valley (Whaley, Shatinsky, Dvorchak, Widuch) 1:36.31; Marmion (Fergus, Burke, Creighton, Kasper) 1:37.15; Naperville Central (Piper, Sajaev, Lamb, Gerlach) 1:37.55; Plainfield Central (Potts, Tran, Netzel, Adkins) 1:37.58; 200 free: Netzel (PC) 1:41.91; Missak (NN) 1:44.15; Morris (WV) 1:44.82; 200 IM: O'Brien (MV) 1:53.70; Lamb (NC) 1:55.44; Tran (PC) 1:57.02; Piper (NC) 1:57.82; 50 free: Salerno (MV) 21.37; Weng (WV) 21.78; Widuch (NV) 21.78; Parlier (OE) 21.78; Diving (advancers TBD): Rusenas (NC) 460.65; Gucwa (NC) 427.55; Petersen (NN) 420.65; Cast (MV) 368.90; Hartnett (NN) 360.80; Wilkins (NV) 351.15; Krall (NV) 338.40; Kontorovich (IMSA) 35.75; 100 fly: Tan (IMSA) 49.06; Dillmann (MV) 50.37; Dvorchak (NV) 50.54; Netzel (PC) 51.13; Schwers (WV) 51.99; Krug (WV) 52.19; Whaley (NV) 52.56; 100 free: Parlier (OE) 47.10; Missak (NN) 47.41; 500 free: Fox (NC) 4:40.80; Dillmann (MV) 4:42.40; Kasper (Marm) 4:43.24; Lamb (NC) 4:45.93; Guist (OE) 4:46.20; 200 free relay: Metea Valley (O'Brien, Sandberg, Walter, Salerno) 1:26.64; Waubonsie Valley (Weng, Yor, Schwers, Krug) 1:27.03; Naperville Central (May, Coakley, Walsh, Gerlach) 1:27.49; Naperville North (Missak, Cassano, Roccco, Snyders) 1:27.77; Neuqua Valley (Ciezczak, Peters, Springer, Mollway) 1:27.98; 100 back: Tan (IMSA) 50.15; Dvorchak (NV) 52.29; Fergus (Marm) 52.45; Piper (NC) 52.66; Widuch (NV) 52.92; York (WV) 53.09; 100 breast: O'Brien (MV) 56.31; Salerno (MV) 58.64; Tran (PC) 58.76; Liang (IMSA) 59.06; Sajaev (NC) 59.81; Harder (NC) 59.97; Motoyama (WV) 1:00.22: Yao (NN) 1:00.30; 400 free relay: Neuqua Valley (Ciezczak, Dvorchak, Delasandro, Widuch) 3:11.53; Marmion (Kasper, Fergus, Burke, Creighton) 3:11.57; Naperville Central (May, Piper, Gerlach, Lamb) 3:13.14; Waubonsie Valley (York, Morris, Lohmann, Krug) 3:13.51.

*

St. Charles North Sectional

Team results

St. Charles East 276; St. Charles North 260; DeKalb 225; West Chicago 127; Bartlett 120; Glenbard North 99; Huntley 94; Geneva 68; South Elgin 30; Kaneland 9; Elgin 8

Advancing individuals

200 medley relay: DeKalb (Hein, Schultz, Powers, Mackey) 1:36.44; St. Charles East (Tarpey, Sellers, Shanel, Vangyseghem) 1:37.22; St. Charles North (Myhre, Davis, Steele, Bawolek) 1:37.85; 200 free: Myhre (SCN) 1:42.07; Boryk (SCE) 1:43.89; Laleian (WC) 1:44.27; Jesko (Gen) 1:44.88; 200 IM: Shanel (SCE) 1:52.97; 50 free: Houle (GN) 21.64; Diving (advancers TBD): Burke (SCN) 341.25; 100 fly: Hein (DeK) 50.81; Powers (DeK) 51.33; Steele (SCN) 52.74; 100 free: Myhre (SCN) 46.91; Houle (GN) 47.97; 500 free: Shanel (SCE) 4:37.45; Laleian (WC) 4:44.03; Boryk (SCE) 4:47.12; 200 free relay: St. Charles North (Bawolek, Davis, Sherman, Hutchinson) 1:27.85; 100 back: Hein (DeK) 51.08; Klatt (Bart) 52.61; Tarpey (SCE) 53.32; Jesko (Gen) 53.85; 100 breast: Lee (Bart) 58.85; Schultz (DeK) 1:00.02; Bjork (DeK) 1:00.26; 400 free relay: St. Charles East (Boryk, Shanel, Wellman, Tarpey) 3:11.40; St. Charles North (Sherman, Hutchinson, Bawolek, Myhre) 3:11.61; DeKalb (Powers, Mackey, Bjork, Hein) 3:13.28.

*

at Lake Forest

TEAM STANDINGS

Libertyville 294, Lake Forest 275.50, Warren 203, Mundelein 171, Vernon Hills 141, Waukegan 58, Zion-Benton 50.50

advancing to STATE finals

Diving: 1. Streightiff (Lake Forest) 437.75

200 medley relay: 1. Libertyville (pool record) 1:33.47, 2. Lake Forest 136.04, 3. Warren 1:37.52

200 freestyle: 1. King (Libertyville) 1:44.45

200 IM: 1. Kasemets (Mundelein) 1:56.95, 2. Boynton (Libertyville) 1:58.36

50 free: 1. Bolman (Grayslake North) 21:54, 2. Snader (Libertyville) 21.59, 3. Sanzgiri (Warren) 21.75, 4. Fu (Libertyville) 21.87

100 butterfly: 1. Snarski (Libertyville) 49.42, 2 Harrington (Libertyville) 49.82, 3. LeMay (Lake Forest) 52.15

100 free: 1. Bolman (Grayslake North) 47.40, 2. Smith (Lake Forest) 47.65, 3. Zenner (Warren) 47.69, 4. Ooms (Lake Forest) 48.00

500 free: 1. King (Libertyville) 4:46.62, 2. VanAntwerp (Lake Forest) 4:46.83

200 free relay: 1. Warren 1:26.53, 2. Libertyville 1:26.68

100 backstroke: 1. Snarski (Libertyville) 49.55, 2. Smith (Lake Forest) 51.47, 3. Dickson (Grayslake Central) 52.95

100 breaststroke: 1. Kasemets (Mundelein) 57.91, 2. Mitchell (Lake Forest) 59.23, 3. Boynton (Libertyville) 59.28

400 free relay: 1. Libertyville 3:09.37, 2. Lake Forest 3:12.26, 3. Warren 3:12.62

*

STEVENSON SECTIONAL

team scores

Barrington 260, Stevenson 243, Fremd 169, Palatine 135, Jacobs 109, Cary-Grove 95, Buffalo Grove 91, McHenry 84, Rolling Meadows 77, Hoffman Estates 66, Schaumburg 55, Woodstock North 11.

*

STATE QUALIFIERS

200 Medley relay: Barrington (O'Leary, Cross, Miseyka, Piekarski) 1:35.72; Stevenson (Feng, Tong, Makarsky, Wingfield) 1:35.87; 200 free: Reinbrecht (Jcbs) 1:41.84, Schopen (McH) 1:44.25, Koto (Stev) 1:44.57, Pelutis (Stev) 1:44.74; 200 IM: Bartosik (Pal) 1:57.97; 50 free: Piekarski (Bar) :21.55, Miseyka (Bar) :21.55, Braun (McH) :21.81; Diving: Ripes (Stev) 456.25, Sigler (Sch) 357.25, Maslowski (Sch) 336.45, Wang (Pal) 315.10, Delanttre (BG) 302.85; 100 fly: Fent (Stev) :51.15, O'Leary (Bar) :51.65; 100 free: Piekarski (Bar) :47.09, Braun (McH) :47.65; 500 free: Reinbrecht (Jcbs) 4:37.24, Gavars (Bar) 4:45.34, Koto (Stev) 4:45.51, Pelutis (Stev) 4:46.58; 200 free relay: Barrington (Miseyka, Fish, Hobbs, iekarski) 1:27.00, Fremd (Rajan, Helsdingen, Yurasek, Chemello) 1:27.47; 100 back: Feng (Stev) :51.37, O'Leary (Bar) :53.13, Ogaban (Jcbs) :53.68; 100 breast: Miseyka (Bar) :58.55, Barson (RM) :58.97, Eibel (CG) :59.98, KObida (Bar) 1:00.15, Tong (Stev) 1:00.28; 400 free relay: Stevenson (Feng, Kapecki, Pelutis, Koto) 3:13.59.

*

200 free for Athletes with Disabilities: Suero (Frm) 3:25.29; 50 free for Athletes with Disabilities: Suero (Frm) :41.20; 100 free for Athletes with Disabilities: Suero (Frm) 1:35.90; 100 breast for Athletes with Disabilities: Suero (Frm) 2:04.95.

*

GLENBROOK SOUTH SECTIONAL

team scores

New Trier 252, Glenbrook South 226, Loyola Acad. 159.5, Glenbrook North 155.5, Highland Park 121, Wheeling 117, Deerfield 105, Prospect 70, Elk Grove 68, Hersey 50, Maine West 40, St. Viator 16, Conant 15.

*

STATE QUALIFIERS

200 Medley relay: New Trier (Jiang, Park, Fotsch, Brooks) 1:36.36, Glenbrook South (Iida, Salomon, Salganik, Nelson) 1:36.68, Loyola Acad. (M.Kearney, Finn, Haracz, C.Kearney) 1:36.73; 200 free: Williams (EG) 1:42.76, Qiao (GbkN) 1:42.89, Benson (GbkN) 1:43.28, Connor (MW) 1:43.45, McQuet (NT) 1:44.13, Kinsella (NT) 1:44.46; 200 IM: Park (NT) 1:52.40, Iida (GbkS) 1:54.70, Weiser (NT) 1:57.65, J.Noel (Whl) 1:57.76; 50 free: Salomon (GbkS) :21.04, Finn (LoyAc) :21.80, Brierton (GbkN) :21.82; Diving: Church (Dfld) 465.05, Scarry (Dfld) 463.75, Canning (LoyAc) 452.45, Ach (GbkS) 446.35, Nash (LoyAc) 407.10, Robbins (HP) 361.70, Cooke (GbkN) 340.30; 100 fly: Williams (EG) :50.13, McQuet (NT) :51.41, Connor (MW) :51.78, Salganik (GbkS) :52.31, Smith (Dfld) :52.33; 100 free: Salomon (GbkS) :46.48, Qiao (GbkN) :46.53, C.Kearney (LoyAc) :46.84, Maczko (Whl) :47.77, Brierton(GbkN) :47.90; 500 free: Iida (GbkN) 4:38.80, Robertson (NT) 4:39.59, Benson (GbkS) 4:39.78, Walter (NT) 4:43.38; 200 free relay: Glenbrook South (Heneghan, Salomon, Salganik, Nelson) 1:26.70, Glenbrook North (Brierton, Schneider, Gosciminski, Qiao) 1:26.79, New Trier (McQuet, Sharpee, Brook, Fotsc) 1:27.60, Loyola Acad. (Finn, Shewchuck, Zahorik, C.Kearney) 1:27.87; 100 back: Keenan (NT) :52.55, Nelson (GbkS) :52.68, J.Noel (Whl) :52.78, Laedlein (HP) :52.99, Smith (Dfld) :53.59, Jiang (NT) :53.70; 100 breast: Park (NT) :57.52, Weiser (NT) :59.23, Ginnodo (Pros) :59.86, Tran (HP) 1:00.59; 400 free relay: New Trier (McQuet, Sharpee, Fotsch, Park) 3:08.94, Glenbrook South (Benson, Nelson, Salganik, Heneghan) 3:10.66, Glenbrook North (Brierton, Schneider, Gosciminski, Qiao) 3:11.77, Loyola Acad. (Finn, Shewchuck, Haracz, C.Kearney) 3:12.49, Wheeling (Loquercio, K.Noel, J.Noel, Maczko) 3:14.45.

*

200 free for Athletes with Disabilities: Gentzkow (NT) 2:36.67; 50 free for Athletes with Disabilities: Alonzi (MW) :28.17, Gentzkow (NT) :30.69; 100 free for Athletes with Disabilities; Gentzkow (NT) 1:12.54; 100 breast for Athletes with Disabilities: Alonzi (MW) 1:22.88, Gentzkow (NT) 1:37.74.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.