Breaking News Bar
updated: 9/14/2013 10:52 PM

Saturday's girls volleyball scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Crossroads Classic

Match Results

BRONZE FLIGHT

Walter Payton d. Cumberland 21-25, 25-5, 15-11

Whitney Young d. Effingham 25-20, 25-17

Naperville Central d. Tri-County 25-16, 25-12

Owensboro Catholic d. Stew-Stras 25-22, 27-25

Effingham d. Cumberland 25-12, 25-13

Stew-Stras d. Tri-County 25-22, 25-21

Whitney Young d. Walter Payton 25-22, 18-25, 15-8

Naperville Central d. Owensboro Catholic 25-9, 13-25, 15-11

7th place: Tri-County 27-25, 25-13

5th place: Effingham d. Stew-Stras 25-22, 15-25, 15-12

3rd place: Owensboro d. Walter Payment 25-19, 25-23

1st place: Whitney Young d. Naperville Central 25-22, 25-23

SILVER FLIGHT

North Oldham d. Hermann 25-20, 25-23

Bloomington d. Illiana Christian 25-16, 25-21

Normal University d. Breese Central 25-27, 25-20, 15-8

Mattoon d. Edwardsville 26-24, 25-23

Hermann d. Illiana Christian 25-23, 25-18

Breese Central d. Edwardsville 25-21, 25-18

Bloomington d. North Oldham 25-19, 25-19

Mattoon d. Edwardsville 26-24, 25-23

7th place: Edwardsville d. Illiana Christian 25-17, 25-20

5th place: Breese Central d. Hermann 25-23, 25-20

3rd place: North Oldham d. Normal University 29-27, 25-20

1st place: Bloomington d. Mattoon 25-18, 20-25, 15-9

GOLD FLIGHT

Lexington Henry Clay d. St. Lous Ursuline 15-25, 25-24, 25-21

St. Francis d. Belleville Althof 25-15, 25-16

Glenbard West d. Champaign Centennial 28-26, 23-25, 25-23

Indianapolis Chatard d. McCracken County 22-25, 25-23, 25-18

Ursuline d. Althoff 18-25, 25-23, 25-16

Centennial d. McCracken 25-19, 25-23

St. Francis d. Henry Clay 25-14, 25-15

Chatard d. Glenbard West 25-23, 25-21

7th place: McCracken d. Althoff 25-16, 25-15

5th place: Centennial d. Ursuline 25-23, 25-23, 25-21

3rh place: Glenbard West d. Henry Clay 21-25, 25-8, 25-20

Championship: St. Francis d. Chatard 25-22, 26-24

All Tournament Team

MVP: Molly Haggerty (St. Francis)

Anna Logan (Chatard); Meg DeMaar (Glenbard West); Miaya Peacock (Centennial); Julie Harvey (Ursuline) Natalie Schilling (Glenbard West); Hannah Gardner (Chatard); Jasmine Bennett (McCracken); Lindsay Short (Henry Clay); Sam Dubiel (St. Francis); Jade Sanlin (Althoff); Coffey (Henry Clay); Maddie Haggerty (St. Francis)

*

West Chicago Tournament

Match Results

White Pool

Dundee Crown d. West Chicago 19-25, 25-21, 15-10

Kaneland d. Fenton 25-22, 25-23

West Chicago d. Kaneland 27-26, 25-23

Dundee Crown d. Fenton 25-17, 20-25, 15-13

West Chicago d. Fenton 25-14, 25-19

Dundee Crown d. Kaneland 19-25, 24-23, 15-10

Blue Pool

Larkin d. Bartlett 25-18, 25-18

Rockford Luthern d. Elgin 25-19, 25-16

Larkin d. Elgin 25-7, 25-17

Rockford Luthern d. Bartlett 25-18, 25-17

Larkin d. Rockford Luthern 25-21, 25-17

Bartlett d. Elgin 25-12, 25-17

Semifinals

West Chicago d. Larkin 25-22, 25-23

Dundee Crown d Rockford Luthern 25-19, 25-22

Championship: West Chicago d. Dundee Crown 25-23, 25-16

3rd place: Rockford Luthern d. Larkin 21-25, 25-14, 25-20

5th place: Kaneland d Bartlett 25-11, 25-13

7th Place: Fenton d. Elgin 25-19, 22-25, 25-21

Overall Fenton stats -- Celarek (5 aces, 34 kills, 4 blocks, 34 digs); Andrews (3 aces, 11 kills, 3 blocks, 10 digs); Susmarski (2 aces, 7 kills, 34 digs); Wassmann (5 kills, 45 assists); Parenti (41 digs)

*

Aurora Christian Invite

Match results

Glenbard South d. McHenry 25-19, 20-25, 15-6

Glenbard South d. Harvard 25-19, 25-18

Glenbard South d. Hampshire 23-25, 25-22, 15-8

Glenbard South d. Aurora Christian 25-6, 25-19

Glenbard South d. Woodstock 25-7, 25-20

Overall Glenbard South Stats -- Valdez (30 kills); Watterson (28 kills); Bauman (20 kills); LaPonte (84 assists); Brainerd (21 assists)

*

Rockford Jefferson Invite

Match results

Pool play:

Wheaton Academy d. Pearl City 25-13, 25-22

Wheaton Academy d. Pekin 25-12, 25-8

Wheaton Academy d. Rockford East 25-12, 25-12

Semi final: Wheaton Academy d. Jefferson 25-19, 25-14

Championship: Wheaton Academy d. Sterling 25-16, 25-22

Wheaton Academy championship match stats -- Vischer (18 kills); Tellschow (6 kills); Bosse (10 digs); McClain (25 assists).

*

Leyden Invite

Team Standings

1. Riverside-Brookfield; 2. Niles North; 3. Leyden; 4. Willowbrook; 5. Wesmtont; 6. Addison Trail.

Lakes invite

TEAM RESULTS

1 Lakes, 2. Grayslake Central, 3. Grayslake North, 4. Antioch, 5. Ridgewood, 6. Casmir Pulaski

Lakes. Ridgewood 25-8, 25-11

Lakes d. Antioch 27-25, 22-25, 15-11

Lakes d. Casmir Pulaski 25-7, 25-7

Lakes d. Grayslake North 25-21, 25-20

Lakes d. Grayslake Central 25-22, 25-23

Grayslake Central d. Casmir Pulaski 25-6, 25-6

Grayslake Central d. Grayslake North 25-15, 25-13

Grayslake Central d. Antioch 25-14-, 25-20

Grayslake Central d. Ridgewood 25-17, 25-11

Grayslake North Antioch 25-21, 17-25, 17-16

Grayslake North d. Casmir Pulaski 25-5, 25-7

Grayslake North d. Ridgewood 25-8, 25-18

Antioch d. Ridgewood 25-11, 25-3

Antioch d. Casmir Pulaski 25-8, 25-5

INDIVIDUAL STATASTICS

Serving -- Lks: Phillips (11 aces), Halberg (5 aces); GC: Basten 22, Dahlstrom 15; Attacking -- Lks: Behrendt (29 kills), Lahr (24 kills); GC: Dahlstrom (31 kills), Baston (13 kills); Setting -- Lks: Demo (80 assists); GC: Peterson (67 assists); Digs -- Lks: Behrendt 47, Bathery 46, Buehler 37; Blocking -- Lks: Halberg 7, Grandos 4; GC: Daul 4, Beckman 3, Dahlstrom 3.

*

Leyden invitational

team standings

1st, Riverside-Brookfield, 2nd, Niles North, 3rd, Leyden, 4th, Willowbrook, 5th, Westmont, 6th, Addison Trail.

*

team scoring

Leyen d. Westmont 12-25, 25-19, 15-13

Leyden d. Willowbrook 25-16, 25-21

Riverside-Brookfield s. Leyden 25-18, 25-17

Niles North d. Leyden, 26-24, 25-16

Addison Trail d. Leyden 25-14, 25-1

*

individual stats

Attack: Ley: Murphy 25k, Steininger 15k, O'Kray 13k.

*

Prairie Ridge invitational

team results

St. Charles East (4-1), Prairie Ridge (4-1), Crystal Lake Central (4-1).

*

team scoring

St. Charles East d. Batavia 25-12, 25-17

St. Charles East d. Crystal Lake Central 25-20, 25-16

St. Charles East d. Barrington 25-16, 25-20

St. Charles East d. Cary-Grove 25-11, 25-16

Prairie Ridge d. St. Charles East 20-25, 25-14, 17-15

Prairie Ridge d. Batavia 25-13, 25-23

Prairie Ridge d. Barrington 25-19, 17-25, 15-11

Prairie Ridge d. Cary-Grove 25-14, 25-21

Crystal Lake Central d. Prairie Ridge 26-24, 23-25, 15-12

Crystal Lake Central d. Barrington 26-16, 21-25, 15-8

Crystal Lake Central d. Cary-Grove 25-18, 26-24

Crystal Lake Central d. Batavia 27-29, 25-22, 15-11

Batavia d. Barrington 25-19, 21-25, 15-7

Batavia d. Cary-Grove 17-25, 25-20, 17-15

Cary-Grove d. Barrington 25-23, 25-23

*

Resurrection invitational

team results

1st St. Ignatius, 2nd St. Viator

team scoring

St. Viator d. Resurrection 25-14, 25-21

St. Viator d. Elk Grove 25-16, 25-11

St. Viator d. Northside College Prep 25-9, 25-22

Elk Grove d. Northside Prep 25-14, 25-19

Elk Grove d. Resurrection 16-25, 25-20, 15-10

St. Ignatius d. Elk Grove 25-19, 25-22

Championship game: St Ignatius d. St. Viator 25-18, 25-20.

*

individual stats

Attack: StV: Meyer 3-3, Fedus 10-11 (7 kills), Brandt 11-15 (4 kills), O'Brien 2-2 (1 kill), Abrahamson 30-35 (9 kills), Mroz 5-7 (5 kills), Cleary 51-60 (23 kills), Mueller 52-62 (17 kills), Ziegler 19-20 (11 kills); EG: Jordan 8-10 (5 kills), Brown 20-26 (8 kills), Socha 33-38 (15 kills), Souder 11-11 (6 kills), Solorio 32-36 (14kills).

Serving: StV: Meyer 22-25 (3 aces), Fedus 27-28 (5 aces), O'Brien 29-31 (7 aces), Sosin 6-7 (1 ace), Abrahamson 11-12 (2 aces), Cleary 19-24 (5 aces), Mueller 30-31 (3 aces), Ziegler 19-23 (5 aces); EG: Wlodarski 9-10 (2 aces), Brown 17-20 (7 aces), Souder 21-24 (3 aces).

Setting:StV: Ziegler 140-144 (55 assists), O'Brien 45-50 (12 assists); EG: Souder 214-211 (53 assists).

Digs:StV: Stephens 1, Yi 13, Ziegler 20, Meyer 32, Sosin 2, Fedus 5, Mueller 33, Abrahamson 7, O'Brien 8, Cleary 7; EG: Regan 38, Wlodarski 5. Conley 9.

Blocks: StV: Fedus 3, Brandt 4, Cleary 11; EG: Lindfors 2.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.