Breaking News Bar
updated: 9/4/2013 1:17 AM

Tuesday's boys cross country scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Tuesday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Sycamore invite

At Afton Preserve, 3 miles

TEAM RESULTS

Vernon Hills 36, Normal University 75, Jones Prep 79, Sycamore 152, Riverside-Brookfield 176, Belvidere North 176, Burlington Central 185, Elmwood Park 232, St. Francis 246, Dixon 259, Grayslake North 283, Aurora Central Catholic 289, DeKalb 293, Rochelle 447

TOP 10 FINISHERS

1. Schiable (JP) 15:51.81; 2. Mohrdieck (VH) 15:53.89; 3. LaFayette (NU) 15:56.37; 4. Whitney (VH) 16:03.60; 5. Yunk (BN) 16:05.84; 6. Stice (Syc) 16:10.34; 7. Maloney (JP) 16:14.97; 8. Smith (VH) 16:16.30; 9. Webber (VH) 16:17.35; 10. Musial (BC) 16:19.29

AREA FINISHERS

Grayslake North -- Bruder (14) 16:34.17, Morris (44) 17:36.38, Ponomar (69) 18:17.37, Kendzior (89) 18:57.67, Rodriguez (94) 19:18.12

Vernon Hills -- Williams (13) 16:30.97, Williamson (15) 16:37.54, Doerhoefer (30) 17:05.11, Carlson (50) 17:45.74, Laneman (83) 18:42.85

*

Art Campbell invite

TEAM SCORES

Barrington 49, Highland Park 86, Stevenson 102, Grant 113, Libertyville 115, Grayslake Central 163, Zion-Benton 164, Lake Forest 176, Mundelein 192, Lakes 286, Waukegan 300, Round Lake 368, Lake Forest Academy 392, Wauconda 393, Vernon Hills inc.

TOP 25 INDIVIDUALS

1. Estrada (HP) 15:41.8; 2. S. Oh (Stev) 15:53.5; 3. Casey (HP) 15:59.7; 4. Herb (Barr) 16:00.2, 5. Humen (Lib) 16:08.7; 6. Eiring (Barr) 16:15.8; 7. Romig (Grt) 16:17.3; 8. Borowsky (Stev) 16:18.7; 9. Seagrist (Barr) 16:20.0; 10. Richards (Mund) 16:22.9; 11. Perkins (Barr) 16:30.6; 12. Ntim (Z-B) 16:34.7; 13. Brundidge (Grt) 16:35.2; 14. Myers (LF) 16:35.3; 15. Rush (Lib) 16:36.8; 16. Cardy (Grt) 16:42.0; 17. Brunk (GC) 16:54.8; 18. Mazursky (Stev) 16:56.4; 19. Monahan (Barr) 16:57.8; 20. Foley (Barr) 16:58.8; 21. Gayter (LF) 17:00.2; 22. Mekaelian (LF) 17:00.5; 23. Bloom (HP) 17:00.7; 24. Burchard (Lks) 17:01.3; 25. Bloomfield (Stev) 17:04.6.

TOP 5 TEAM FINISHERS

Stevenson -- S. Oh 15:53.5, Borowsky 16:18.7, Mazursky 16:56.4, Bloomfield 17:04.6, D. Oh 17:48.3 Grant --Romig 16:17.3, Brundidge 16:35.2, Cardy 16:42.0, Hatton 17:31.2, Costilla 17:32.3 Libertyville -- Humen 16:08.7, Rush 16:36.8, Post 17:13.6, Mazurek 17:14.5, Richardson 17:26.5

Grayslake Central -- Brunk 16:54.8, Orozco 17:07.6, Battaglia 17:21.0, Ahmed 17:22.7, Shwaiko 17:56.8 Mundelein -- Richards 16:22.9, Cardenas 17:27.2, Palacios 17:45.2, Mellon 17;45.7, Hagerdorn 17:49.6 Lakes -- Burchard 17:01.3, Miller 18:15.2, Moczynski 18:24.3, Digiammarino 18:31.3, Groenwald 18:32.7 Round Lake -- Maskevich 17:50.3, Acosta 18:40.4, Fields 18:52.8, Rosas 19:13.5, Ortega 19:36.3 Lake Forest Academy -- Stewart 17:40.5, Shaughnessy 18:50.2, Fallon 19:41.0, Mullarkey 20:06.4, Zeng 20:23.6 Wauconda --Pequeno 18:18.2, Sidlowski 18:45.2, Petralia 19:14.2, Vaughan 19:32.3, Schuetz 20:05.7 Vernon Hills -- Moyers 18:08.8, Anagnostopoulos 19:12.9, Castellanos 19:15.8, Geier 20:02.9 Barrington -- Herb 16:00.2, Eiring 16:15.8, Seagrist 16:20.0, Perkins 16:30.6, Monahan 16:57.8 Highland Park -- Estrada 15:41.8, Casey 15:59.7, Bloom 17:00.7, Bojan 17:13.3, Huddleston 17:19.0 Zion-Benton -- Ntim 16:34.7, Burroughs 17:05.9, Unze 17:26.2, Murray 17:37.0, Arroyo 17:50.2 Lake Forest -- Myers 16:35.3, Gayer 17:00.2, Mekaelian 17:00.5, Jones 17:44.2, Faller 18:41.1 Waukegan -- Juarez 17:39.6, Ji. Chagoya 18:00.0, Celis 18:00.4, Jo. Chagoya 18:30.7, Gomez 18:55.5

*

hersey 15, schaumburg 50

At Melas Park, Arlington Heights

Top 10 finishers -- 1.Rodriguez (Hers) 16:55, 2. Stadnicki (Hers) 17:06, 3. Kovach (Hers) 17:14, 4. Ziegenhorn (Hers) 17:15, 5. Komenda (Herss) 17:16, 6. Plischke (Hers) 17:17, 7. DeLorea (Hers) 17:23, 8. Vonderlippe (Hers) 17:23, 9. Paton (Hers) 17:30, 10. Cunningham (Hers) 17:45.

*

Palatine 20, Prospect 37

At Deer Grove East

Top 10 finishers -- Brown (Pal) 15:34, Bailon (Pal) 15:45, Koznkiewicz (Pal) 15:37, Anderson (Pros) 16:11, Daleiden (Pros) 16:17, Graham (Pal) 16:25, Pederson (Pros) 16:29, Kolar (Pal) 16:30, Heyde (Pros) 16:36, Braver (Pal) 16:42.

*

Other scores

Buffalo Grove 23, Conant 33

Rolling Meadows 22, Hoffman Estates 33

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.