Breaking News Bar
updated: 5/26/2013 12:43 AM

Saturday's boys tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's meets

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

State meet

At Hersey

team standings

1. Hinsdale Central 59; 2. Lake Forest 36, Stevenson 36; 4. New Trier 29; 5.Deerfield 21; 6. Edwardsville 19; 7. Downers Grove South 17; 8. Neuqua Valley 16; 9. Belleville East 15, Naperville Central 15; 11. Waubonsie Valley 14, Lyons 14, St. Charles East 14; 14. Warren 13, Libertyville 13, Metamora 13, Oak Park-River Forest 13; 18. Peoria Richwoods 12, Rockford Boylan 12; 20. Jacobs 10, Moline 10; 22. Joliet West 9, Morton 9, Normal University 9, Glenbrook North 9, Schaumburg 9, Urbana University 9, Loyola Acad. 9; 29. Chicago University 8, Evanston 8, Naperville North 8, Rockford Auburn 8; 33. Glenbrook South 7, Sandburg 7, Quincy 7, Rockford Christian 7; 37. Champaign Centennial 6, ChampaignCentral 6, Latin6, St. Ignatius 6, Lincoln-Way East 6, Conant 6, Benet Acad. 6, Prospect 6, O'Fallon 6, Rolling Meadows 6; 47. Barington 5, F.W. Parker 5, Lane 5, Payton 5, Chicago Heights Marian 5, Lemont 5, Ottawa 5, Rockford Guilford 5, Andrew 5; 56. Marmion Acad. 4, Bellevile West 4, Taft 4, St. Anthony 4, Hampshire 4, Mascoutah 4, Fenwick 4, Stagg 4, Triad 4, Vernon Hills 4; 67, Alton 3, Carmi-White County 3, Charleston 3, De La Salle 3, DeKalb 3, York 3, Homewood-Flossmoor 3, Highland Park 3, Joliet Catholic 3, Lockport 3, Providence Cahtolic 3, Fremd 3, Plainfield South 3, Springfield Sacred Heart-Griffin 3, St. Charles North 3, Washington 3; 83. Bradley-Bourbonnais 2, Centralia 2, St. Thomas More 2, Chatham Glenwod 2, Prairie Ridge 2, Downers Grove North 2, Geneva 2, Glenbard West 2, Johnsburg 2, Normal Community 2, Pekin 2, Plainfield Central 2, Gibault Catholic 2, Waterloo 2, Wheaton Warrenville South 2, Woodstock Marian 2; 99. IMSA 1, Buffalo Grove 1, Carbondale 1, Glenbard North 1, Cary-Grove 1, Brooks 1, Crystal Lake Central 1, Hinsdale South 1, Maine West 1, Dixon 1, East Peoria 1, Geneseo 1, McHenry 1, Mendota 1, Lincoln-Way Central 1, East Richland 1, Robinson 1, Lake Park 1, Springfield 1.

*

singles

Championship Bracket

Semifinals

248. Martin Joyce (Hinsdale Central) d. Jasper Koenen (St. Charles East) 6-2, 6-3; 249. Eric Marbach (Waubonsie Valley) d. Michael Lorenzini (Hinsdale Central) 2-6, 6-4, 7-6 (7).

Third Place

250. Michael Lorenzini (Hinsdale Central) d. Jasper Koenen (St. Charles East) 7-6 (4) 3-6, 6-1.

Championship

251. Martin Joyce (Hinsdale Central) d. Eric Marbach (Waubonsie Valley) 6-3, 3-6, 6-4.

*

Consolation Bracket

Quarterfinals

241. Vincent Lin (Schaumburg) d. Conrad Harron (Chicago University) 3-6, 7-6 (11) 6-3; 242. Peter Tarwid (Lake Forest) d. Brendan Metzler (Rockford Auburn) 6-2, 6-1; 243. Jeremy Bush (Stevenson) d. Jack Kasbeer (Deerfield) 6-1, 6-1; 244. Alex Galoustian (New Trier) d. Kristiyan Trukov (Warren) 6-0, 6-7 (6) 6-2.

Semifinals

245. Peter Tarwid (Lake Forest) d. Vincent Lin (Schaumburg) 4-6, 6-2, 3-1 ret.; 246. Jeremy Bush (Stevenson) d. Alex Galoustian (New Trier) 7-5, 6-3.

Fifth Place

247. Jeremy Bush (Stevenson) d. Peter Tarwid (Lake Forest) 7-5, 6-4.

*

doubles

Championship Bracket

Semifinals

248. Alex Hagermoser/Peter Henegan (Hinsdale Central) d. Jeremy Dixon/Graham Lehman (Oak Park-River Forest) 6-4, 6-4; 249. Eddie Grabill/Harold Martin (Hinsdale Central) d. Colin Harvey/Andrew Komarov (Stevenson) 3-6, 6-3, 6-4.

Third Place

250. Colin Harvey/Andrew Komarov (Stevenson) d. Jeremy Dixon/Graham Lehman (Oak Park-River Forest) 6-7 (4) 6-4, 6-3.

Championship

251. Eddie Grabill/Harold Martin (Hinsdale Central) d. Alex Hagermoser/Peter Henegan (Hinsdale Central) 6-3, 1-6, 6-4.

*

Consolation Bracket

Quarterfinals

241. Christoph Goettler/Will Koehrsen (Metamora) d. Camron Bagheri/Connor O'Kelly (Lake Forest) 1-6, 6-1, 6-0; 242. Pawel Jaworski/Josh Lieberman (Stevenson) d. Sam Wiener/Connor Woolf (Evanston) 6-0, 4-6, 6-0; 243. Alex Mestre/Edo Roth (Urbana University) d. Adam Dahlberg/Nate Muldowney (Rockford Boylan) 6-2, 6-4; 244. John Zordani/Scott Christian (Lake Forest) d. Trent Reiman/Grant Reiman (Morton) 7-6 (5) 6-4.

Semifinals

245. Christoph Goettler/Will Koehrsen (Metamora) d. Pawel Jaworski/Josh Lieberman (Stevenson) 6-3, 6-7 (6) 6-2; 246. John Zordani/Scott Christian (Lake Forest) d. Alex Mestre/Edo Roth (Urbana University) 7-6 (5) 6-3.

Fifth Place

247. John Zordani/Scott Christian (Lake Forest) d. Christoph Goettler/Will Koehrsen (Metamora) 6-1, 7-6 (9).

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here