Breaking News Bar
updated: 5/25/2013 1:01 AM

Friday's boys track scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Friday's meets

*

State meet

At O'Brien Field

Eastern State University, Charleston

class 3a

finals qualifiers

4x800 meter relay

Minooka (Knudsen, Santillo, Wilson, Pierce) 7:49.49, Sandburg 7:50.89, Barrington (Phillips, Perkins, Cerny, Eiring) 7:51.02, Crystal Lake Central (Amato, Pittner, Talarico, Baker0 7:51.66, McHenry 7:52.65, St. Ignatius 7:54.50, Bartlett (Rachford, Sullivan, Hess, Smith) 7:54.50, Hersey (Kearns, Kovach, Ziegenhorn, Somary) 7:54.95, York (Bashqawi, Achen, Baughman, Plowman) 7:55.52, Belleville West 7:55.53, Palatine (Zambrano, Stella, Brown, Clingerman) 7:55.63, Lyons 7:56.13.

*

4x100 meter relay

Minooka (Ingram, Cane, Stovall, Smith) :42.09, Wheaton North (Charles, Biegalski, Sharp, Gordon) :42.21, Plainfield East :42.25, Belleville West :42.35, Edwrdsville :42.36, Thornton :42.44, Bloom :42.53, Lake Park (Amerlan, Ehrhardt, Filip, Jegede) :42.51, Evanston :42.56.

*

110 high hurdles

Andrew Helmin (Providence Catholic) :14.19, Dave Kendziera (Prospect) :14.25, Tifonte Hunt (Thornton) :14.42, Antonio Shenault (Lake Park) :14.46, Cam Kuksa (Palatine) :14.57, Matthew Harris (Lyons) :14.62, Nikita Smith (Thornton Fractional North) :14.63, John Piper (Alton) :14.66, Auston Corydon (Lincoln-Way East) :14.68.

*

100 meter dash

Cole Henterson (Pekin) :10.51, Julian Hylton (Lincoln-Way North) :10.68, Jauan Wesley (Thornton) :10.74, Zach Gordon (Wheaton North) :10.76, Odell McFarland (Downers Grove South) :10.85, Chris Wiggins (O'Fallon) :10.87, Tavaris Binion (Hinsdale South) :10.87, Isiah Mosher (Crystal Lake Central) :10.91, Andrew Sledd (Highland Park) :10.92.

*

800 meter run

Johnny Leverenz (Danville) 1:53.60, Alex Gasca (Maine West) 1:53.73, Carl Klamm (Evanston) 1:53.88, Matt Anyiwo (Homewood-Flossmoor) 1:53.92, Bryce Richards (Mundelein) 1:54.34, Kevin Grahovec (Marmion Acad.) 1:54.59, Kyle Hatton (Grant) 1:55.20, Jack Hutchison (Conant) 1:55.35, Alez Pierce (Minooka) 1:55.37, Jack Peters (Glenbard East) 1:55.38, Kle Hauser (Marist) 1:55.57, Richard Leon (Maine West) 1:56.92.

*

4x200 meter relay

Oak Park-River Forest (Baggett, Towns, Bird-Murphy, Taylor) 1:27.94, Zion-Benton 1:28.48, Barrington (Gilmore, Keo.Williams, Ken.Williams, Roberts) 1:28.64, Edwardsville 1:28.70, Belleville West 1:28.88, York (McCoy, Ostling, Farrar, Sacksteder) 1:29.35, Schaumburg (Dimano Smith, McMillon, Richard) 1:29.43, Waubonsie Valley (Burns, Burke, Fizer, Nesse) 1:29.555, Plainfield East 1:29.56

*

400 meter dash

Kenny Lewis (Plainfield East) :48.56, Sam Barnsby (Naperville Central) :48.63, Matt Burns (Willowbrook) :48.73, Cole Henderson (Pekin):48.93, Austin Dickholtz (Glenbrook South) :49.08, Malcolm Engel (Glenbrook South) :49.22, Marvell Thompson (Thornton Fractional North) :49.31, Paul Ifianayi (Elk Grove) :49.31, Malik Harrison (Springfield) :49.54.

*

300 intermediate hurdles

Lino Mogorovic (Lyons) :37.72, Andrw Helmin (Providence Catholic) :38.36, Dave Kendziera (Prospect) :38.41, Antonio Shenault (Lake Park) :38.83, Conor Dunham (St. Itnatius :39.11, Jalen Lewis (Downers Grove South) :39.36, Michael Jopes (Naperville Central) :39.48, Josh Yamamoto (Fremd) :39.78, Matt Henry (Niles West) :39.78.

*

1600 meter run

Jamison Dale (Jones) 4:11.99, Patrick Perrier (O'Fallon) 4:12.66, Micah Beller (Niles North 4:13.93, Billy Bund (Lake Forest) 4:14.60, Caleb Beck (Oswego) 4:15.07, Jack Keelan (St. Ignatius) 4:15.34, Alex Riba (O'Fallon) 4:15.59, Ethan Brodeur (Naperville Central) 4:16.92, Alex Baker (Crystal Lake Central) 4:17.23, Garrett Lee (Belvidere North) 4:17.43, Nolan McKenna (Wheaton Warrenville South 4:17.93, Zach Smith (Downers Grove North) 4:18.02.

*

200 meter dash

Cole Henderson (Pekin) :21.50, Keontay Williams (Zion--Benton) :21.68, Odell McFarland (Downers Grove South) :21.82, Tavaris Binion (Hinsdale South) :21.94, Demoria Harris (Dunbar) :22.02, Treston Forbes (St. Rita) :22.10, Scotty Miller (Barrington) :22.11, Micah Frazier (Bloom) :22.17, Marvell Thopson (Thornton Fractional South) :22.20.

*

4x400 meter relay

Naperville Central (Hassler, Jopes, Kulling, Bransby) 3:19.65, Minooka 3:19.69, Lyons 3:19.76, Sandburg 3:19.89, Wheaton North (Heckler, Connor, Riley, Steele) 3:20.12, Plainfield East 3:20.74, Edwardsville 3:20.95, Evanston 3:21.25, Belleville West 3:21.27.

*

long jump

William Williams (Bloom) 23-08.0, Matthew Harris 23-05.75, Scott Filip (Lake Park) 23-02.00, Ose Ilenikhena (Glenbrook South) 23-01.0, Donte Briggs (Thornwood) 23-01.00, Cole Henderson (Pekin) 23-00.75, Marcus Jegede (Lake Park) 23-00.25, Corey Jefferson (Rockford Auburn) 22-10.25, Jake Ruddy (Marmion Acad.) 22-04.75, Mikail Davis (Peoria Richwoods), 22-03.00, Kihwan Kim (Stevenson), 22-01.25, Julian Harvey (Edwardsville) 22-00.75.

*

high jump

Jonathan Wells (Grant) 6-4, Tim Heinz (Neuqua Valley) 6-4, Scott Filip (Lake Park) 6-4, Julian Harvey (Edwardsville) 6-4, Erik Miller (St. Charles North 6-4, Michael Monroe (Providence Catholic) 6-4, Tyler Maryanski (Marmion Acad.)6-4, Dylan Toole (Grayslake North) 6-4, Manny Bofah (Plainfield North) 6-4, Reid Smith ((York) 6-4, Chris Wright-Madison (Oak Park-River Forest) 6-4.

*

triple jump

Jamion Nash (Belleville West) 48-00.75, Marcus Jegede (Lake Park) 47-10.00, 3. Shawn Koch (Lake Park) 47-05.50, Corey Jefferson (Rockford Auburn) 47-01.50, Taylor Alacom (New Trier) 46-08.75, Julian Harvey (Edwardsville), 45-10.75, Joseph Toye (Whitney Young) 45-09.5, James Travis (Waubonsie Valley) 45-00.25, Louis Dotson (Rockford Jefferson) 44-09.25, Stacey Smith (Schaumburg) 44-08.00, Matt Duncan (Zion-Benton 44-04.75, Kyle Kumerow (South Elgin) 44-03.75

*

shot put

Matsen Dziedzic (Libertyville) 61-11.25, Jordan Fobbe (Stevenson) 56-07.0, Brandon Lombardino (Grant) 55-09.25, Martinus Mitchell (Collinsville) 55-06.25, Rick Hurley (Cary-Grove) 55-03.25, James Torgersen (Springfield), 53-11.75, Jimmy Mitchell (Lyons) 53-10.0, Tyler Brown (Peoria Richwoods) 53-08.0, Jake Ottersen (Zion-Benton) 53-05.75, Marcus Cheatom (Brother Rice) 53-01.0, Dennis Gargovic (Niles West) 52-08.25, Keith King (Peoria Richwoods) 52-00.

*

discus

Brandon Lombardino (Grant) 179-10, Riley Kittridge (Waubonsie Valley) 166-10, Carlos Varela-Hernandez (Neuqua Valley) 166-10, Kyle Mitchell (Plainfield Central) 164-10, Ricky Hurley (Cary-Grove) 163-03, Favio Nunez (Joliet Central) 159-00, Levy Perry (East Moline United) 156-08, Per Johnson (Lake Park) 153-05, James Torgerson (Springfield) 153-05, James Torgerson (Springfield) 152-05, Marcus Cheatom (Brother Rice) 152-01, Justin Herbert (Huntley) 151-01, Ryan Connor (Joliet Central) 150-11.

*

pole vault

Will Ford (McHenry) 14-0, Jack Klopfenstein (O'Fallon) 14-0, Tim Guthrie (Geneva) 14-0, Patrick Fisch (Lockport) 14-0, Joey Yonkoff (Maine South 14-0, Derrick Smith (Lake Park) 14-0, Luke Winder (Plainfield Cenral) 14-0, Patrick Rile (O'Fallon) 14-0, Tim Ehrhardt (Lake Park) 15-0, R.J. Viereckl (Batavia) 14-0, Chad Weaver (Providence Catholic) 15-0, Dale Hollinger (Wheaton North) 14-0.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.