Breaking News Bar
updated: 5/3/2013 12:40 AM

Thursday's badminton scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Thursday's meets

*

Downers Grove North sectional

Team Scores

Downers Grove North 17.5; Sandburg 10.5; Homewood-Flossmoor 6; Lincoln-Way East 5; Riverside-Brookfield 2

*

Match results

Singles -- 1st: Schneewies (DGN) d. Galen (HF) 21-12, 19-21, 21-8; 3rd: Brazdys (DGN) d. Crowley (Sand) 21-11, 21-16;

Doubles -- 1st: Buhle/Planek (DGN) d. Gandhi/Pooler (DGN) 21-12, 21-17; 3rd: Ciaccio/Meza (Sand) d. Ensalaco/Davis (Sand) 18-21, 21-15, 21-5.

*

Lockport sectional

Team Scores

Lockport 16.5; Metea Valley 10.5; Plainfield East 8.5; Plainfield North 4; Bolingbrook 2, Oswego East 0.5

Match results

Singles -- 1st: Napoli (Lock) d. Tatineni (PE) 21-10, 21-18; 3rd: Wang (MV) d. Miotti (Lock) 21-15, 18-21, 21-12;

Doubles -- 1st: Nakutis/Cisarik (Lock) d. Na/Bernasol (PN) 21-14, 21-13; 3rd: Kolacki/Baltrusaitis (Lock) d. Dixon/Barnshaw (MV) 21-17, 17-21, 21-14.

*

Naperville Central sectional

Team Scores

Naperville Central 18; West Aurora 8.5; Joliet West 5.5; Bradley Bourbonnais 4.5; Oswego 3.5

Match results

Singles -- 1st: Liu (NC) d. Xu (NC) 21-16, 21-17; 3rd: Hickey (JW) d. Blount (Osw) 19-21, 21-14, 21-11;

Doubles -- 1st: Chan/Lin (NC) d. Lee/Ma (NC) 21-19, 21-10; 3rd: Boicken/Falkner (BB) d. Henry/Connell (WA) 19-21, 21-14, 21-11.

*

Naperville North sectional

Team Scores

Naperville North 16.5; Lincoln-Way West 12.5; East Aurora 6; DeKalb 5; Romeoville 3.5

Match results

Singles -- 1st: Jan (NN) d. Jin (NN) 21-11, 21-18; 3rd: Heise (LWW) d. Draper (DeK) 21-16, 21-11;

Doubles -- 1st: Bradshaw/Keith (LWW) d. Hu/Lu (NN) 13-21, 21-17, 21-14; 3rd: Zimmerman/Thorta (NN) d. McClain/McClain (EA) 12-21, 21-18, 21-14.

*

Reavis sectional

Team Scores

Lyons Township 14.5; Reavis 13; Oak Lawn 8; Downers Grove South 6; Thornton Fractional North 2.5; Golder Prep 0

Match results

Singles -- 1st: Lin (LT) d. Abbs (Lt) 21-11, 21-7; 3rd: LaSpina (OL) d. Fredricksen (DGS) 21-9, 21-14;

Doubles -- 1st: Zayed/Manala (Reav): d. Yanes (Reav) 21-8, 21-17; 3rd: Duncan/Thimmig (LT) d. Kestian/Hill (OL) 21-11, 21-11.

*

Willowbrook sectional

Team Scores

Willowbrook 16.5; Geneva 13.5; Oak Park-River Forest 8.5; St. Charles East 4.5; St. Charles North 3; Streamwood 0

Match results

Singles -- 1st: Hernandez (Wbk) d. Wendt (Wbk) 21-16, 21-11; 3rd: Green (Gen) d. Spinozza (OPRF) 21-12, 21-17;

Doubles -- 1st: Schenider/Ritsiri (Gen) d. Mistry/Bimber (Wbk) 21-15, 21-17; 3rd: Kania/Cizek (Wbk) d. Garbarz/Jabbar (SCN) 20-22, 21-18, 23-21.

*

York sectional

Team Scores

York 17.5; Conant 10; Lake Park 8; Addison Trail 2; Elgin 2

Match results

Singles -- 1st: Schneider (Y) d. Carlson (Y) 18-21, 21-19, 21-10; 3rd: Meitzler (Con) d. Migdal (Con) 9-21, 21-19, 21-15;

Doubles -- 1st: Liang/Alergott (Y) d. Adkoli/Lopez (LP) 21-8, 21-13; 3rd: D'Onofrio/Rizzo (Y) d. Haney/Pradhan (Con) 21-13, 21-12.

*

BUFFALO GROVE SECTIONAL

team scores

Buffalo Grove 15.5, Palatine 11, Glenbrook South 8.5, Hoffman Estates 3, Wheeling 2.

state qualifiers

Singles -- 1st, Kolenchery (BG) d. Tucker (Pal) 21-16, 21-17; 3rd, Lynch (GbkS) d. Schwartz (BG) inj. fft.

Doubles -- 1st, Jambrone/Zawlocki (BG) d. VanGrondelle/Anderson (Pal) 21-17, 21-19; 3rd, Berns/Fortman (BG) d. O'Brien/Balzano (GbkS) 21-10, 21-14.

*

YORK SECTIONAL

team scores

York 17.5, Conant 10, Lake Park 8, Addison Trail 2, Elgin 2.

state qualifiers

Singles -- 1st, Schneider (York) d. Carlson (York) 18-21, 21-19, 21-10, 3rd, Meitzler (Con) d. Migdal (Con) 9-21, 21-19, 21-15..

Doubles -- 1st, Liang/Altergott (York) d. Adkoli/Lopez (LP) 21-8, 21-13; 3rd, D'Onofrio/ Rizzo (York) d. Haney/Pradhan (Con) 21-13, 21-12.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.