Breaking News Bar
updated: 4/7/2013 12:04 AM

Saturday's boys tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's meets

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Benet/Downers Grove South Tournament

1st Round:

Hinsdale Central 5, Moline 0

Downers South 4, Naperville North 0

Deerfield 3, Barrington 2

New Trier 4, Benet 1

2nd Round:

Hinsdale Central 4, Downers South 1

New Trier 3, Deerfield 2

Consolation: Naperville North 3, Moline 2

Barrington 4, Benet 1

3rd Round:

Championship: Hinsdale Central 4, New Trier 1

Singles --No.1: Joyce (HC) d. Alex 6-4, 6-4; No. 2: Grabill (HC) d. Meyer 6-2, 6-0

Doubles --No.1: Hagermozer/Heneghen (HC) d. Mayer/Sokol 6-3, 6-2; No. 2: Bickel/Bickel (NT) d. Martin/Sartel 3-6, 6-2, 10-6; No. 3: Czlonka/Adelakon (HC) d. McKinnon/Benedita 2-6, 6-0, 10-8

3rd Place: Deerfield 3, Downers South 2

Singles --No.1: Kasber (DF) d. Leto 6-1, 6-4; No. 2: Artus (DGS) d. Casati 6-0, 6-2

Doubles --No.1: Freischlay/SanAndres (DGS) d. Cuist/Rosenblat 6-2, 6-7(2), 10-5; No. 2: Pekin/Vaderloot (DF) d. Wood/McMillian 6-2, 6-3; No. 3: Sylvan/Ratner (DF) d. Bui/Plys 6-4, 6-0

5th Place: Barrington 3, Naperville North 2

Singles --No.1: Varun (B) d. Charles 6-4, 6-2; No. 2: Rostago (NN) d. Hennenfent 6-3, 7-5

Doubles --No.1: Adams/Thompson (B) d. Agarual/Swan 6-3, 6-3; No. 2: Nguyen/Schrage (NN) d. Herzog, Klurana 7-5, 7-5; No. 3: Schmidt/Burns (B) d. Chin/Li 6-3, 6-0

7th Place: Moline 3, Benet 2

Singles --No.1: Read (B) d. Runley 6-2, 6-4; No. 2: Gatto (B) d. Kalafallah 6-3, 6-2

Doubles --No.1: Wood/Puri (M) d. Garvin/Marshall 6-3, 6-4; No. 2: Wallace/Stapler (M) d. Dawson/Romano 6-2, 5-7, 10-8; No. 3: McGehee/Diep (M) d. Flynn/Burns 6-2, 7-5

*

Batavia 5, Larkin 0

Singles --No.1: Murat (B) def Pepa (L) 6-2, 6-1; No. 2: Swift (B) def Alvarez (L) 6-1,6-1

Doubles --No.1: Lorden/Maris (B) def Alba/Judkins (L) 6-0, 6-0; No. 2: Boyle/Nelson (B) def Perez/Flowers (L) 6-2, 6-1; No. 3: Tamplin/Malm (B) def Larkin 6-0, 6-4.

*

Batavia 3, Prairie Ridge 2

Singles --No.1: Sterling (B) def Kohl (PR) 7-5, 6-3;

No. 2: Murat (B) def Dzurisn (PR) 6-0, 7-6

Doubles --No.1: Maris/Lorden (B) def Heydan/Henning (PR) 6-1,1-6,(10-4); No. 2: Lamar/Van Bosch (PR) def Boyle/Nelson 7-5, 6-3; No. 3: Alas/Ahman (PR) def Carr/Hinzy (B) 6-4, 6-0.

*

Batavia 5, Oak Lawn 0

Singles --No.1: Sterling (B) def Araibi (OL) 6-2, 6-0; No. 2: Swift (B) def Duran (OL) 6-3, 5-7, (10-4)

Doubles --No.1: Maris/Lorden (B) def Handang/Winski (OL) 6-1, 6-1; No.2: Boyle/Nelson (B) def Scardine/Rodriguez (OL) 7-5, 6-1; No. 3: Maenza/Cahill (B) def Demas/Gonzalez (OL) 6-0, 6-3.

*

Downers Grove North 4, Batavia 1

Singles --No.1: Young (DGN) def Murat (B) 6-2, 6-1; No. 2: Sterling (B) def Schillerstrom (DGN) 6-4, 2-6, (10-2).

Doubles --No.1: Burnham/Kisielius (DGN) def Lorden/Maris 6-2, 6-1; No.2: Downs/Meegan (DGN) def Boyle/Nelson 6-4, 4-6, (10-4);  No.3: Depaz/Buttny (DGN) def Guillemot/Hinzy (B) 6-3, 6-1.

*

At Crystal Lake South Quad

WW South 5, Crystal Lake South 0

Singles - No. 1: Welch (WWS) d. Jarva 6-2, 6-1; No. 2: Pieters (WWS) d. Ramos 6-0, 6-4.

Doubles - No. 1: Reinders/McDonough (WWS) d. Devlin/A. Kill 6-0, 6-1; No. 2: Foley/Osgrove (WWS) d. Koltun/Kill 6-2, 6-2; No. 3: Mueller/Elvira (WWS) d. Randolph/Roemeling 6-1, 6-2.

*

Crystal Lake South 3, DeKalb 2

Singles - No. 1: Kulme (D) d. Roemeling 6-0, 6-1; No. 2: Henrickson (D) d. Randolph 6-2, 6-4. Doubles - No. 1: Devlin/Jarva (CLS) d. White/Hart 6-3,6-4; No. 2: Koltun/Ramos 6-3, 6-0; No. 3: A. Kill/B. Kill (CLS) d. Maas/Zhu 4-6, 6-4 (10-5).

*

Crystal Lake South 3, Bartlett 2

Singles - No. 1: Jarva (CLS) d. Li 6-0, 6-3; No. 2: Ramos (CLS) d. Piper 6-2, 6-3.

Doubles - No. 1: Snedly/Howes (B) d. Devlin/ A.Kill 6-1, 6-4; No. 2: Brennan/Sellers (B) d. Koltun/B. Kill 6-3, 6-3; No. 3: Randolph/Roemeling (CLS) d. Payram/Deveraux 6-3, 6-4.

*

Hersey invitational

team scores

1.Fremd, 2.York, 3.Glenbard West, 4.Cary-Grove, 5. Prospect, 6.Buffalo Grove, 7.Hersey, 8.Freeport.

individual match winners

Fremd d. York 5-2; Glenbard West d. Cary-Grove 6-1; Prospect d. Buffalo Grove 4-3; Hersey d. Freeport 6-1 .

*

Hoffman Estates quad

Geneva 4, Hoffman Estates 1

Singles --No.1: Potts (Gen) d. Patel 6-4, 2-6, (10-7); No. 2: Penchar (HE) d. Ankley 6-0, 6-4; No. 3: Ogle (Gen) d. Kubata 6-4, 6-1.

Doubles --No.1: Huang/Doeckel (Gen) d. Kalluri/Paya 6-0, 6-0; No. 2: McCarty/Burgess (Gen) d. Patel/Kumar 6-2, 6-0.

Other score

Geneva 4, Metea Valley 1

*

Niles West invitational

team scores

North Side College Prep 22, Niles West 19, Lakes 17, Schaumburg 15. Niles North 14, Antioch 13, Notre Dame 12, St. Patrick 0.

individual match winners

Singles -- No.1: Thacker (4th) (Lakes) d. St. Patrick (dflt); J.Sacks (NiW) d. Thacker (Lakes); Oppenheim (NiN) d. Thacker (Lakes). No.2: D.Weiss (NiW) d. Gebhardt (Lakes) 6-1, 6-0; R.Reyes (NiN) d. Gebhardt (Lakes) 8-3; Lakes d. St. Patrick 8-2.

Doubles --No.1: Adlam/Sievert (Lakes) d. St. Patrick 6-3, 6-0; Marhon/Cabal (NiW) d. Adlam/Siievert (Lakes) 6-4, 6-0; Adlam/Sievrt (Lakes) d. North Side 6-3, 6-4. No.2: Wayne/Clark (1st) (Lakes) d. St. Patrick 6-0, 6-4; Wayne/Clark d. Thomas/Wil (ND) 6-0, 6-2; Wayne/Clark (Lakes) d. Wolf/Nagler (NiN) 6-4, 6-7, 10-7.

*

Rolling Meadows invitational

Meadows 7, St. VIator 0

Singles --No.1: Galvin (RM) d. Abuel 6-0, 6-2; No.2: Lopez (RM) d. Nottoli 6-1, 6-0; No.3: Ramesh (RM) d. Culm 6-1, 6-0.

Doubles --No.1: Martini/Ciemniak (RM) d. Cooney/O'Mally 6-1, 6-3; No.2: Dolic/Nutalapati (RM) d. Madden/Lanus 6-1, 6-1; No.3: Smith/O'Neill (RM) d. Crane/Miller 6-1, 6-0; No.4 Mueller/Kadula (RM) d. Jones/Lewis 6-0, 6-0.

*

rolling Meadows 5, Maine South 2

Singles --No.1: Galvin (RM) d. Trivanovic 6-2, 6-2; No.2: Bruno (MS) d. Lopez 6-4, 6-1; No.3: Ramesh (RM) d. Solberg 6-1, 6-2.

Doubles --No.1: Martini/Ciemniak (RM) d. Dalieden/Salgia 6-2, 6-4; No.2: Johnson/Curry (MS) d. Dolic/Natalapati 6-1, 4-6 (11-9); No.3: Smith/O'Neill (RM) d. Dumke/Lally 6-3, 6-4; No.4 Metzger/Kudla (RM) d. Pinsky/Sandlup B. 6-2, 6-0.

*

rolling Meadows 4, Naperville C. 3

Singles --No.1: Galvin (RM) d. Jena 4-6, 6-3 (10-2); No.2: Lopez (RM) d. Miller 6-3, 6-1; No.3: Ramesh (RM) d. Khan 6-4, 6-1.

Doubles --No.1: Gilletke/Lo (NC) d. Martini/Ciemniak 6-4, 6-2; No.2: Delgorsso/Wang (NC) d. Dolic/Natalapati 6-1, 4-6 (14-12); No.3: Khan/Dunne (NC) d. Smith/O'Neill 6-2, 6-2; No.4 Metzger/Kudla (RM) d. Liu/Charedraskar 4-6, 7-5 (12-10).

*

Wheaton North quad

team scores

Wheaton Norht 15, Conant 15, Plainfield Central 10, Wheaton Acad. 8.

game results

conant 6, plainfield central 2

Singles --No.1: Warman-Dibarnardo (PfldC) d. Meyers 6-1, 6-3; No.2: Buell (PfldC) d. Sisodiya 6-2, 6-1; No.3: Huang (Con) d. Juodis 6-2, 6-3; No.4: Kandelpas (Con) d. Mikutis 6-2, 6-1.

Doubles --No.1: Itskovich/Sacks (Con) d. Ticala/Fisher 6-2, 6-0; No.2: Chi/Ishii (Con) d. Madarang/Starkman 6-4, 6-1; No.3: Chandhari/Shin (Con) d. Maly/Naffa 6-1, 6-1; No.4 Modah/Chennahaseralu (Con) d. Hernandez/Traina 6-1, 6-2.

*

conant 6, wheaton acad. 2

Singles --No.1: Remm (WhAc) d. Meyers 6-3, 6-1; No.2: Sisodiya (Con) d. Jones 3-6, 6-4 (10-98); No.3: Huang (Con) d. Anderson 6-0, 6-1; No.4: Kandelpas (Con) d. Trautwein 6-0, 6-0.

Doubles --No.1: Itskovich/Sacks (Con) d. Bertsche/Bell 6-1, 6-1; No.2: Garrett/Delamatta (WhAc) d. Chi/Ishii 6-2, 6-2; No.3: Chandhart/Shin (Con) d. Drury/Hamm 6-1, 6-4; No.4 Modah/Chennahaseralu (Con) d. Anderson/Morey 6-2, 6-2.

*

wheaton north 5, conant 3

Singles --No.1: Westergren (WhN) d. Meyers 7-6(2), 7-6(2); No.2: Aulie (WhN) d. Sisodiya 6-2, 2-6 (10-8); No.3: Wojtyna (WhN) d. Huang 6-3, 7-6(7); No.4: Kandelpas (Con) d. Ros (inj. dflt.).

Doubles --No.1: Itskovich/Sacks (Con) d. Brink/Corso 6-2, 6-0; No.2: Joy/Shadid (WhN) d. Chi/Ishii 6-0, 6-2; No.3: Chandhari/Shin (Con) d. Catuara/Provencher 6-7, 6-4 (10-7); No.4 Shimmel/Tran (WhN0 d. Modah/Chennahaseralu 6-2, 6-0.

*

Other scores

Wheaton North 5, Wheaton Acad. 3

Wheaton North 5, Plainfield Central 3

Plainfield Central 5, Wheaton Academy 3

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here