Breaking News Bar
updated: 3/16/2013 11:25 PM

Saturday's boys track scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's meets

*

Mid-Suburban League indoor invitational

At North Central College

Team scores

Fremd 67, Schaumburg 66, Prospect 57, Barrington 52, Elk Grove 44, Palatine 43, Conant 30.5, Hersey 27.5, Rolling Meadows 25, Hoffman Estates 19, Buffalo Grove and Wheeling 17.

individual placewinners

3200 Relay: 1. Palatine (Clingerman, Zambrano, Stella, Brown) 8:06.67, 2. Hersey 8:10.92, 3. Prospect 8:15.49; 3200: 1. Thomas (HE) 9:26.11, 2. Dale (Con) 9:26.71, 3. Shaffer (Pros) 9:34.85; 55 hurdles: 1. Kuksa (Pal) 7.72, 2. Kendziera (Pros) 7.77, 3. Konopka (Frm) 7.85; 55 dash: 1. Miller (Barr), 2. Lewis (Frm), 3. Richard (Sch) 6.64; 800: 1. Cerney (Barr) 1:58.08, 2. Vucovich (Frm) 1:58.32, 3. Macius (Frm) 2:01.90; 800 relay: 1. Schaumburg (Dimaano, Richard, McMillon, Ciupka) 1:33.54, 2. Elk Grove 1:34.65, 3. Wheeling 1:34.74; 400: 1. Ifianayi (EG) 50.10, 2. Kendziera (Pros) 52.03, 3. Janca (BG) 53.09; 1600: 1. Sulentic (Con) 4:20.90, 2. Prizy (Sch) 4:21.41, 3. Zambrano (Pal) 4:22.62; 200: 1. Richard (Sch) 22.48, 2. Dimaano (Sch) 23.38, 3. DeCoursey (Whl) 23.43; 1600 relay: 1. Elk Grove (Babiarz, Paul Ifianayi, Peter Ifianayi, Larucci) 3:32.13; Long jump: 1. Kendziera (Pros) 20.10.25, 2. Brown (EG) 20-4.25, 3. Tolentino (Barr) 20-4; High jump: 1. Deloye (Barr) 6-7, 2. Pletch (RM) 6-3.04, 3. Richard (Sch) 6-3.04; Triple jump: 1. Kuksa (Pal) 44-5.75, 2. Brown (EG) 41-11.0, 3. Monckton (Hers) 41-1.5; Shot put: 1. Duhs (Sch) 51-8, 2. Costello (Pros) 50-1, 3. Leuver (RM) 50-0; Pole vault: 1. Klimek (Frm) 13-3, 2. Cagwin (RM) 13-3, 3. Mayer (Frm) 12-9.

*

Upstate 8 Indoor Conference Meet

Team Scores

Lake Park 137.5; Neuqua Valley 115; Bartlett 75; St. Charles North 66.5; Waubonsie Valley 46; Batavia 43; Geneva 35; St. Charles East 22; South Elgin 22; Metea Valley 15; Elgin 4; Larkin 3; Streamwood 1

Individual Results

3200 relay: Lake Park (Dade, Brikley, Morales, Lozano) 8:13.38; Geneva 8:17.86; Metea Valley 8:19.14; Neuqua Valley 8:29.87; Bartlett 8:32.37;

3200: Buchelle (NV) 9:33.64; Whaley (NV) 9:44.32; Morrsion (AV) 9:49.86; Borger (SCN) 9:49.97; Zabka (Bat) 9:59.80;

55 hurdles: Bailey (Bart) 7.94; Shenault (LP) 7.94; Heinz (SCN) 8.52; Ewald (SCE) 8.62; Medina (Bat) 8.81;

55: Filip (LP) 6.54; Everson (Bart) 6.61; Larson (SCN) 6.68; Ijose (NV) 6.7; Jegede (LP) 6.72;

800: Rachford (Bart) 2:01.42; Sullivan (Bart) 2:02.56; Morrison (Bat) 2:02.81; O'Connor (NV) 2:03.24; Porras (Elg) 2:03.94;

800 relay: St. Charles North (Feeney, G. Loess, Larson, Phelan) 1:31.89; Bartlett 1;32.45; Lake Park 1:35.02; Waubonsie Valley 1:35.48; St. Charles East 1:36.29;

400: Kirby (SCN) 50.75; Burke (WV) 51.21; Broger (SE) 51.67; Pierce (LP) 52.15; Moss (NV) 52.37;

300 int. hurdles: ;

1600: Horn (NV) 4:31.47; Hohlman (NV) 4:31.98; Cotton (Bart) 4:35.54; Wictics (Bat) 4:35.54; Lozano (LP) 4:37.35;

200: Filip (LP) 23.25; Petty (Bart) 23.25; Feeney (SCN) 23.39; Broger (SE) 23.44; Malave (NV) 23.53;

1600 relay: Neuqua Valley (Thorow, Rafacz, Dewgard, Moss) 3:32.10; St. Charles North 3:32.43; Bartlett 3:34.56; St. Charles East 3:34.72; Metea Valley 3:36.31;

Long jump: Jegede (LP) 23-1.25; Koch (LP) 22-7.0; Travis (WV) 22-1.0; Heupel (NV 21-8.25; Everson (Bart) 21-2.0;

High jump: Filip (LP) 6-7; Heinz (NV) 6-5; Smith (LP) 6-3; Miller (SCN) 6-3; Pollack (Bat) 6-1;

Triple jump: Jegede (LP) 47-7.5; Koch (LP) 47-3.0; Travis (WV) 45-3.25; Kumerow (SE) 42-8.5; Parks (NV) 42-3.25;

Shotput: Kittridge (WV) 55-3.0; Varela (NV) 54-0.5; Johnson (LP) 51-7.0; Evans (LP) 49-7.0; McNeil (Gen) 47.6.0;

Pole vault: Ehrhardt (LP) 14-6; Guthrie (Gen) 14-0; Peterson (NV) 14-0; Viereckl (Bat) 13-6; Kirby (SCN) 13-0; Smith (LP) 13.0.

*

Byron Indoor Classic Meet

Team Scores

1. Crystal Lake Central 110, 2. Aurora Central Catholic 75, 3. Winnebago 56.5, 4. Burlington Central 51, 5. Harlem 41, 6. Marengo 36, 7. Belvidere North 30, 7. Byron 30, 9. Prairie Ridge 13, 10. Johnsburg 12, 11. Harvard 8, 12. Christian Life 2.5

local highlights

3200 relay: 3. ACC 8:52.72; 55 hurdles: 1. LeFevre (ACC) 7.91, 3. Ege (BC) 8.38; 55: 2. Fese (ACC) 6.71, 3. Robinson (ACC) 6.73; 800: 1. Meyers (ACC) 2:03.30, 2. Neubauer (BC) 2:05.45; 800 relay: 2. ACC 1:38.01; 1600: 3. Meyers (ACC) 4:39.39; 1600 relay: 2. ACC 3:46.15; Long jump: 3. Berango (BC) 20-05; Triple jump: 2. Berango (BC) 39-11; Pole vault: 3. St. John (BC) 12-06.

*

Sterling Invite

Team Scores

1. Kaneland 107, 2. Geneseo 67, 3. DeKalb 62, 4. Yorkville 55, 5. Sycamore 52, 6. Dixon 44, 7. LaSalle-Peru 23, 8. Ottawa 22, 9. Sterling 17, 10. Rochelle 16

Share

Interested in reusing this article?

Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.

The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.

Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Name * Company Telephone * E-mail *

Message (optional)

Success - Reprint request sent Click to close
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here