Breaking News Bar
updated: 3/16/2013 11:25 PM

Saturday's girls track scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's meets

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Mid-Suburban League indoor invitational

At North Central College

Team scores

1. Palatine 94, 2. Schaumburg 85, 3. Prospect 65, 4. Barrington 52, 5. Hersey 42, 6. Hoffman Estates 32, 7. Fremd 31, 8. Wheeling 25, 9. Conant 16, 10. Rolling Meadows 15, 11. Buffalo Grove 8.

individual placewinners

3200 Relay: 1. Palatine 9:28.83 (Wasowicz, McPherson, Cox, Tenca) 9:28.83, 2. Schaumburg 9:38.71, 3. Hoffman Estates 9:47.17; 3200: 1. Kurdej (Sch) 11:13.78, 2. Lincoln (Pal) 11:17.21, 3. Simon (Barr) 11:34.87; 55 high hurdles: 1. Spann (Sch) 8.51, 2. Braun (Barr) 9.13, 3. Devereus (Pros) 9.23; 55 dash: 1. Keith (Whl) 7.44, 2. Ferguson (Frm) 7.50, 3. Sherrrod (Con) 7.60; 800: 1. McPherson (Pal) 2:19.37, 2. Gutt (Sch) 2:21.34, 3. Burton (Pal) 2:23.08; 800 relay: 1. Schaumburg (Bethea, Spann, Enfiniti, Reptowski) 1:49.70, 2. Barrington 1:50.30, 3. Palatine 1:50.53; 400: 1. Cappozziello (Sch) 1:01.40, 2. Cossio (Barr) 1:02.33, 3. Kumamoto (Sch) 1:02.62; 1600: 1. Wasowicz (Pal) 5:03.72, 2. Cox (Pal) 5:07.66, 3. Ko (BG) 5:09.74; 200: 1. Spann (Sch) 25.87, 2. Keith (Whl) 26.75, 3. Okpa (Con) 27.15; 1600 relay: 1. Schaumburg (Kumamoto, Spann, Gutt, Kurdej, Cappozziello) 4:07.16, 2. Barrington 4:14.23, 3. Palatine 4:15.60; Long jump: 1. E.Hill (Hers) 17-2, 2. Cerniglia (Hers) 16-5, 3. Sherwood (Pros) 17-2; High jump: 1. Johnson (Hers) 5-4, 2. Skudlarek (Pros) 5-1, 3. Poznanski (Whl) 4-11; Triple jump: 1. Jump (Pal) 35-11.5, 2. E.Hill (Hers) 35-4.25, 3. Weis (Pros) 34-1.0; Shot put: 1. Oginni (HE) 46-6, 2. Keller (RM) 41-5.5, 3. Reese (Pros) 41-5.5; Pole vault: 1. K.Hill (Hers) 10-6, 2. Zach (Pros) 10-0, 3. Babiuk (Barr) 9-6.

*

Lake Michigan invitational

At Carthage College

EVENT RESULTS

3,200 relay: 1. Young 10:19.83, 2. Crystal Lake Central 10:24.95, 3. Badger 10:25.86; 3,200: 1. Palacios (Mundelein) 10:59.12, 2. Tully (Warren) 11:15.08, 3. Winter (St. Viator) 11:49.89; 55 hurdles: 1. Ju. Sangster (Grant) 9.05, 2. Bettis (Crystal Lake Central) 3, Tran (Vernon Hills) 9.34; 55 dash: 1. Ellis (Warren) 7.13, 2. McClendon (Brooks College Prep) 7.22, 3. Santos (Warren) 7.36; 800: 1. Baggett (Young) 2:22.13, 3. Anderson (Mundelein) 2:28.44, 3. D.Greisbaum (Lakes) 2:28.88; 800 relay:1. Brooks College Prep 1:48.82, 2. Lake Forest 1:52.67, 3. Warren 153.89; 400 dash: 1. Ellis (Warren) 56.51, 2. B.Griesbaum (Lakes) 57.76, 3. Widowfield (Crystal Lake Central) 1:01.45; 1,600: 1. Rehberg (Grayslake Central) 5:14.91, 2. Schlachenthaufen (Lake Forest) 5:19.35, 3. Carroll (St. Viator) 5:22.08; 200 dash: 1. Ellis (Warren) 25.25, 2. Reams (Waukegan) 26.76, 3. Santos (Warren) 26.86; 1,600 relay: 1. Young 4:09.98, 2. Brooks College Prep 4:14.96, 3. Crystal Lake Central 4:16.26; long jump: 1. Moricz (Crystal Lake Central) `8-11, 2. B.Griesbaum (Lakes) 18-09.5, 3. Smith (Waukegan) 17-03.75; high jump: 1. Wayco (Crystal Lake Central) 5-02. D.Griesbaum (Lakes) 5-02, 3. Staples (Ken-St. Joseph) 5-00, McGuffin (Young) 5-00, Becker (Libertyville) 5-00; triple jump: 1. Jones (BCP) 36-02.2, Smoth 36-01.5. 3. Feaster (Mmstd) 36-00; shot put: 1. Dunham (Grant) 39-06, 2. Moore (Grant) 37-02., 3. Delbovo (Crystal Lake Central) 36-09; pole vault: 1. Schmidt (Lake Forest) 12-00, 2. Lambert (Crystal Lake Central) 11-00.3, 2. Jaffke (Libertyville) 11-00.

*

Byron Indoor Classic Meet

Team Scores

1. Harlem 84, 2. Burlington Central 7, 3. Hampshire 68, 4. Prairie Ridge 52, 5. Byron 46, 6. Aurora Central Catholic 35, 7. Rockford East 23, 8. Pontiac 22, 9. Bureau Valley 19, 10. Christian Life 12, Belvidere North 11, 12. North Boone 11, 12. Winnebago 8, 14. Stillman Valley 2, 14. Harvard 2, 16. Lewistown 1

local highlights

3200 relay: 1. BC 10:10.95; 55: 1. Rodriguez (ACC) 67.49, 3. Robinson (ACC) 6.73; 800: 1. Liz (ACC) 2:19.56; 400: 1. Wolf (BC) 1:03.08; 200: 1. Rodriguez (ACC) 26.67; 1600 relay: 3. BC 4:22.37; Long jump: 2. Trupp (BC) 16-04.5; High jump: 1. Trupp (BC) 5-02; Pole vault: 1. Trupp (BC) 12-00, 2. Overstreet (BC) 9-06.

*

Sterling Invite

Team Scores

1. Yorkville 110, 2. Kaneland 100, 3. Geneseo 88, 4. DeKalb 55.5, 5. Sterling 34.5, 6. Sycamore 29, 7. Morris 19, 8. Dixon 10, 8. Rochelle 10, 10. Ottawa 7, 11. LaSalle-Peru 2

*

Friday's result

West Suburban Conference indoor meet

Individual results

3200 relay: Downers Grove North 9:42.15; Lyons 9:57.82; York 10:03.54 Hinsdale Central 10:12.30; Glenbard West 10:21.26;

300: Gambol (GW) 41.35; Kreikeimeier (LT) 42.15; Refel (GW) 42.73; Fuller (LT) 43.18; Monyek (HC) 43.90;

3200: Fisher (Y) 10:26.06; Perez (GW) 10:28.18; Rogers (GW) 10:32.49; Marocotte (HC) 11:32.91; Prokaski (LT) 11:40.97;

55 hurdles: Tenerelli (HC) 8.87; Haugen (LT) 8.9 Wilkerson (OPRF) 9.02; Ridderhoff (DGN) 9.68; Sullivan (LT) 9.93;

55: Johnson (PW) 7.53; Martin (OPRF) 7.6; Lusier (LT) 7.77 Abdur (OPRF) 7.79; Sluman (HC) 7.83;

800: Reifel (GW) 2:15.73; Urbancik (DGN) 2:23.36; Nicholson (DGN) 2:26.73; Smith (LT) 2:28.23; DePriest (LT) 2:29.71;

800 relay: Oak Park-River Forest 1:48.47; York 1:48.61; Lyons 1:48.91; Hinsdale Central 1:49.70; Downers South 1:51.13;

400: Kreikeimeier (LT) 59.26; Gambol (GW) 1:01.35; Ridderhoff (DGN) 1:01.38; Johnson (PW) 1:01.63; Nevins (GW) 1:02.09;

300 int. hurdles: ;

1600: Fisher (Y) 5:06.17; Hardies (HC) 5:06.35; Perez (GW) 5:06.64; Maletich (DGN) 5:20.45; Bonfield (DGN) 5:27.17;

200: Johnson (PW) 26.81; Abdur (OPRF) 26.83; Dansby (Y) 27.07; Stabenow (LT) 27.67; Shuman (HC) 27.73;

1600 relay: Downers Grove North 4:06.29; Lyons 4:12.16; Glenbard West 4:12.48; York 4:20.71; Hinsdale Central 4:23.36;

Long jump: Johnson (PW) 17-3.5; Haugen (LT) 16-10.25; Ridderhoff (DGN) 16-0.25; Thomson (HC) 16-0.25; Sullivan (LT) 15-3.0;

High jump: Haugen (LT) 5-4; Stainback (PW) 5-2; Biegler (Y) 4-10; Kanter (HC) 4-10; Walker (GW) 4-10;

Triple jump: Stainback (PW) 36-3.0; Gambol (GW) 35-5.0; Haugen (LT) 35-0.75; Tenerelli (HC) 33-5.75; Biegler (Y) 33-1.75;

Shotput: Hubbard (LT) 39-10.0; Krivicich (LT) 33-1.0; Wasz (HC) 32-0; Santen (DGN) 31-8; Chester (DGN) 31-1.5;

Discus: ;

Pole vault: Krocshel (OPRF) 11-6.0; Flynn (LT) 9-6; Kuckerz (HC) 8-6; Weismeathe (OPRF) 8-6; Nudera (Y) 8-0.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here