Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 3/16/2013 12:37 AM

Friday's girls track scoreboard

Friday's meets

*

Upstate Eight Conference indoor meet

team results

1. Neuqua Valley 109; 2. St. Charles East 107; 3. Lake Park 84; 4. St. Charles North 55; 5. Metea Valley 45; 6. Batavia 32; 7. Geneva 19; 8. Waubonsie Valley 10; 9. Bartlett 4.

Individual results

400 relay: 1. SCE 4:07.69; 2. MV 4:16.17; 3. B 4:16.36; 3200: 1. Flanagan (LP) 10:49.09; 2. Wilson (WV) 11:26.47; 3. Cast (MV) 11:33.4; 55 hurdles: 1. Neal (NV) 8.43; 2. Narup (B) 8.75; 3. Lonergan (NV) 8.97; 55: 1. Carson (NV) 7.13; 3. Rabin (SCN) 7.44; 3. Shead (SCE) 7.46; 800: 1. Scull (SCE) 2:22.49; 2. Adams (SCE) 2:24.77; 3. Montalbano (LP) 2:25.84; 800 relay: SCE 9:41.71; 2. SCN 10:00.27; 3. LP 10:03.61;

400: 1. Shead (SCE) 57.98; 2. Neal (NV) 58.29; 3. Williams (SCE) 59.12; 1600: Flanagan (LP) 5:03.75; Adelman (G) 5:16.43; 3. Murphy (LP) 5:16.58; 200: 1. Carson (NV) 25.63; 2. Neal (NV) 25.7; 3. Williams (SCE) 26.28; 200 relay: 1. SCE 1:46.82; 2. NV 1:51.30; 3. MV 1:52.46; Long jump: Carson (NV) 10; 2. Neal (NV) 8; 3. Freeman (LP) 6;

High jump: 1. Freeman (LP) 10; 2. Lonergan (NV) 8; 3. Lock (LP) 6; Triple jump: 1. Chmelik (SCE) 10; 2. Raucci (SCN) 8; 3. Jian NV) 6; Shotput: Passaglia (SCE) 10; 2. Griswold (NV) 8; 3. Julifs (MV) 6; Pole vault: Golliday (LP) 10; 2. Schoen (B) 8; 3. Brandenburg (MV) 6.

*

Thursday's late results

DuPage Valley Conference indoor meet

team results

1. Wheaton Warrenville South 127; 2. Naperville North 105; 3. Wheaton North 64; 3. Naperville Central 64; 5. Glenbard East 37; 6. Aurora West 27; 7. Glenbard North 22; 8. West Chicago 19.

individual resultes

400 relay: 1. WWS (Dalan, Majer, Schmelzle, Kiple) 4:05.5; 2. AW 4:10.40; 3. GE 4:12.91; 3200: 1. Graham (GE) 11:02.43; 2. DeTurris (NN) 11:08.66; 3. Meyer (NN) 11:09.12; 55 hurdles: 1. Spagnola (WA) 8.49; 2. Spera (WWS) 8.77; 3. Neal (WA) 8.9; 55: 1. Saffa (WA) 7.34; 2. Erickson 7.55; 3. Dunum (WA) 7.65; 800: 1. Kiple (WWS) 1:16.37; 2. Farnsworth (WN) 2:20.49; 3. Guppy (NN) 2:22.34; 800 relay: 1. WWS (Herrmann, Kiple, Majer, Schmelzle) 9:30.29; 2. NN 9:43.42; 3. NC 9:56.69; 400: 1. Carr (GN) 58.00; 2. Kiple (WWS) 59.19; 3. Saffa (WA) 1:00.67; 1600: 1. Schmelzle (WWS) 5:05.61; 2. Graham (GE) 5:12.47; 3. McDaniel (NN) 5:13.78; 200: 1. Saffa (WA) 26.46; 2. Blank (NC) 26.95; 3. Gorzak (NC) 27.43; 200 relay: 1. GN (Pickens, Kruse, Howard, Stankowskey) 1:48.18; 2. GE 1:49.71; 3. WWS 1:49.95; Long jump: 1. Spagnola (WA) 10; 2. Walton (WA) 8; 3. Kruse (GN) 6; High jump: 1. Zappia (WWS) 10; 2. Spagnola (WA) 8; 3. James (GN) 6; Triple jump: 1. Walton (WA) 10; 2. Kruse (GN) 8; 3. Smith (WWS) 6; Shotput: 1. Marion (WA) 10; 2. Norris (NC) 8; 3. Elkey (WWS) 6; Pole vault: 1. Turner (NN) 10; 2. Gradishar (GE) 8; 3. Mueller (NN) 6.

*

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.