Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 2/10/2013 12:59 AM

Saturday's boys swimming scoreboard

Saturday's boys swimming scoreboard

*

At Fox Valley Conference meet

Team Scores

1. Cary-Grove 448.5, 2. D300 co-op 330, 3. Huntley 319, 4. Woodstock North 318, 5. McHenry 225

200 medley relay: 1. Cary-Grove (Hamann, Eibel, King, Brierton), 2. D300 (Ogaban, DeDina, Reinbrecht, Knottnerus), 3. Huntley (Haage, Cazel, Czarnecki, M. Haage); 200 free: 1. Reinbrecht (D300) 1:45.78, 2. Gaynor (C-G) 1:50.11, 3. Castro (C-G)1:52.64; 200 IM: 1. Hamann (C-G) 1:54.09, 2. DeDina (D300) 1:58.48, 3. Cazel (H) 2:03.4; 50 free: 1. Gantner (WN) 22.25, 2. King (C-G) 22.34, 3. Haage (H) 22.51; 100 fly: 1. Hamann (C-G) 50.4, 2. Schopen (MC) 56.04, 3. Tatsuguchi (GLC) 56.45; 100 free: 1. Steinken (WN) 48.46, 2. King (C-G) 48.73, 3. Hofmann (WN) 48.97; 500 free: 1. Reinbrecht (D300) 4:48.69, 2. Czarnecki (H) 5:04.96, 3. Schopen (MC) 5:05.9; 200 free relay: 1. Cary-Grove (King, Brierton, Gaynor, Hamann) 1:29.04, 2. Woodstock North (Steinken, Nomm, Hofmann, Ganter) 1:29.75, 3. D300 (Fitzgerald, Gerritsen, Van Wiel, Jensen) 1:40.14; 100 back: 1. Ogaban (D300) 56.01, 2. Betz (C-G) 56.44, 3. Haage (H) 58.37; 100 breast: 1. DeDina (D300) 1:00.48, 2. Cazel (H) 1:00.79, 3. Steinken (WN) 1:02.2; 400 free relay: 1. Woodstock North (Hofmann, Nomm, Gantner, Steinken) 3:21.25, 2. Cary-Grove (Betz, Langanis, Castro, Gaynor) 3:25.58, 3. D300 (Ogaban, Knottnerus, DeDina, Reinbrecht) 3:26.58.

*

North Suburban Conference championships

At Lake Forest

TEAM RESULTS

Lake Forest 286, Stevenson 283, Libertyville 241, Warren 207, Mundelein 135, Zion-Benton 77, Vernon Hills 76

RACE RESULTS

200 medley relay: 1. Lake Forest (Smith, Balteanu, Grumhaus, Rowe) 1:36.40, 2. Libertyville (Snarski, Harrington, Rush, Fu) 1:36.82, 3. Mundelein (Arendt, Black, Kasemets, Rehor) 1:41.33, 4. Stevenson (Cao, Lenhart, Tong, Dalloul) 1:43.12, 5. Warren (Hassemer, Stockwell, Sweet, Zenner) 1:43.69, 6. Vernon Hills (Rabinowitz, Pinter, Williams, McAdams) 1:47.09

200 free: 1. Grumhaus (LF) 1:41.13, 2. Rowe (LF) 1:43.33, 3. Koto (Stev) 1:46.40, 4. Pelutis (Stev) 1:48.12, 5. King (Lib) 1:48.84, 6. Galas (Stev) 1:50.92

200 IM: 1. Conway (Warr) 1:57.01, 2. Harrington (Lib) 1:57.30, 3. Balteanu (LF) 1:59.64, 4. Kasemets (Mund) 1:59.82, 5. Rush (Lib) 2:01.32, 6. Sweet (Warr) 2:01.69

50 free: 1. Black (Mund) 20.66, 2. Zenner (War) 22.68, 3. Smith (LF) 22.74, 4. Boynton (Lib) 22.77. 5. Sanzgiri (Warr) 23.01, 6. Snader (Lib) 23.05

Diving: 1. Lichtenstein (Stev) 411.40, 2. Marsh (LF) 355.90, 3. Ripes (Stev) 354.40, 4. Zuniga (VH) 349.35, 5. Franz (Mund) 344.20, 6. Vergis (Mund) 326.10

100 fly: 1. Black (Mund) 48.76, 2. Harrington (Lib) 49.92, 3. Conway (Warr) 51.12, 4. Snarski (Lib) 52.04, 5. Feng (Stev) 52.91, 6. LeMay (LF) 54.93

100 free: 1. Rowe (LF) 47.29, 2. Fu (Lib) 49.30, 3. Pelutis (Stev) 49.49, 4. Sanzgiri (Warr) 50.63, 5. Martlelon (Stev) 51.05, 6. Dalloul (Stev) 51.21

500 free: 1. Grumhaus (LF) 4:34.21, 2. Koto (Stev) 4:50.21, 3. Lenhart (Stev) 4:53.72, 4. Lefebvre (Stev) 4:58.70, 5. King (Lib) 5:01.73, 6. Salisbury (Warr) 5:05.87

200 free relay: 1. Libertyville (Fu, Boynton, Rush, Snader) 1:29.63, 2. Warren (Conway, Sanzgiri, Sweet, Zenner) 1:29.98, 3. Stevenson (Feng, Dalloul, Martleton, Pelutis) 1:31.26, 4. Lake Forest (Hayes, Kull, McKeon, McCormick) 1:33.21, 5. Zion-Benton (S. Johnson, R. Johnson, Edwards, Umanzor) 1:33.86, 6. Vernon Hills (Kocoj, McAdams, Knapp, Pinter) 1:34.80

100 back: 1. Snarski (Lib) 51.01, 2. Smith (LF) 53.22, 3. Feng (Stev) 54.40, 4. Galas (Stev) 56.65, 5. Cao (Stev) 56.66, 6. Boynton (Lib) 57.10

100 breast: 1. Balteanu (LF) 59.31, 2. Kasemets (Mund) 1:00.24, 3. Sweet (Warr) 1:02.31, 4. Tong (Stev) 1:02.75, 5. Mitchell (LF) 1:03.10, 6. Kull (LF) 1:03.58

400 free relay: 1. Lake Forest (Rowe, Smith, Balteanu, Grumhaus) 3:10.35, 2. Libertyville (Harrington, Rush, Snarski, Fu) 3:11.83, 3. Warren (Sanzgiri, Salisbury, Zenner, Conway) 3:18.03, 4. Stevenson (Koto, Galas, Pelutis, Feng) 3:19.02, 5. Mundelein (Black, Arendt, Rehor, Kasemets) 3:23.62, 6. Zion-Benton (Pocklington, Allard, Umanzor, R. Johnson) 3:31.78

*

Mid-Suburban League meet

At Barrington

team scores

1. Barrington 273, 2. Fremd 195, 3. Conant 187, 4. Wheeling 122, 5. Buffalo Grove 119, 6. Hersey 115, 7. Hoffman Estates 109, 8. Prospect 99, 9. Palatine 67, 10. Elk Grove 42, 11. Rolling Meadows 39, 12. Schaumburg 22.

individual placewinners

200 Medley relay: 1. Barrington (Baranowski, Miseyka, Ujiye, Piekarski) 1:38.84, 2. Hoffman Estates (Jessee, Han, Widelak, Pasnicki) 1:40.91, 3. Prospect (Gabriel, Ginnodo, M. Morikado, Younger) 1:42.80; 200 free: 1. Burke (Conant) 1:43.13, 2. Strauss (Barr) 1:45.33, 3. Jessee (Hoff) 1:45.66; 200 IM: 1. Schulstad (BG) 1:57.80, 2. Pozniak (Conant) 1:58.35, 3. Kostidis (Fremd) 2:00.12; 50 free: 1. King (Fremd) 21.97, 2. Piekarski (Barr) 22.00, 3. Han (Hoff) 22.19; 100 fly: 1. Ujiye (Barr) 50.46, 2. Schulstad (BG) 51.97, 3. Kostidis (Fremd) 54.11; 100 free: 1. Shozda (Conant) 47.28, 2. Strauss (Barr) 47.47, 3. Jessee (Hoff) 48.59; 500 free: 1. Burke (Conant) 4:33.30, 2. S. Rodney (Barr) 5:00.23, 3. J. Rodney (Barr) 5:09.66; 200 free relay: 1. Barrington (Miseyka, Piekarski, Ujiye, Strauss) 1:27.03, 2. Fremd (King, Kostidis, Helsdingen, Stark) 1:28.17, 3. Conant (Shozda, Wang, Pozniak, Burke) 1:29.66; 100 back: 1. Shozda (Con) 52.81, 2. J. Noel (Wheeling) 54.32, 3. Baranowski (Barr) 55.31; 100 breast: 1. Ginnodo (Prospect) 1:01.42, 2. Han (Hoff) 1:01.44, 3. Miseyka (Barr) 1:02.39; 400 free relay: 1. Barrington (Ujiye, Piekarski, Vega, Strauss) 3:12.97, 2. Fremd (Kostidis, Chemello, Stark, King) 3:15.60, 3. Conant (Burke, Lisowski, Pozniak, Shozda) 3:16.12.

*

North Suburban Conference championships

At Lake Forest

TEAM RESULTS

Lake Forest 286, Stevenson 283, Libertyville 241, Warren 207, Mundelein 135, Zion-Benton 77, Vernon Hills 76.

RACE RESULTS

200 medley relay: 1. Lake Forest (Smith, Balteanu, Grumhaus, Rowe) 1:36.40, 2. Libertyville (Snarski, Harrington, Rush, Fu) 1:36.82, 3. Mundelein (Arendt, Black, Kasemets, Rehor) 1:41.33, 4. Stevenson (Cao, Lenhart, Tong, Dalloul) 1:43.12, 5. Warren (Hassemer, Stockwell, Sweet, Zenner) 1:43.69, 6. Vernon Hills (Rabinowitz, Pinter, Williams, McAdams) 1:47.09. 200 free: 1. Grumhaus (LF) 1:41.13, 2. Rowe (LF) 1:43.33, 3. Koto (Stev) 1:46.40, 4. Pelutis (Stev) 1:48.12, 5. King (Lib) 1:48.84, 6. Galas (Stev) 1:50.92. 200 IM: 1. Conway (Warr) 1:57.01, 2. Harrington (Lib) 1:57.30, 3. Balteanu (LF) 1:59.64, 4. Kasemets (Mund) 1:59.82, 5. Rush (Lib) 2:01.32, 6. Sweet (Warr) 2:01.69. 50 free: 1. Black (Mund) 20.66, 2. Zenner (War) 22.68, 3. Smith (LF) 22.74, 4. Boynton (Lib) 22.77. 5. Sanzgiri (Warr) 23.01, 6. Snader (Lib) 23.05. Diving: 1. Lichtenstein (Stev) 411.40, 2. Marsh (LF) 355.90, 3. Ripes (Stev) 354.40, 4. Zuniga (VH) 349.35, 5. Franz (Mund) 344.20, 6. Vergis (Mund) 326.10. 100 fly: 1. Black (Mund) 48.76, 2. Harrington (Lib) 49.92, 3. Conway (Warr) 51.12, 4. Snarski (Lib) 52.04, 5. Feng (Stev) 52.91, 6. LeMay (LF) 54.93. 100 free: 1. Rowe (LF) 47.29, 2. Fu (Lib) 49.30, 3. Pelutis (Stev) 49.49, 4. Sanzgiri (Warr) 50.63, 5. Martlelon (Stev) 51.05, 6. Dalloul (Stev) 51.21. 500 free: 1. Grumhaus (LF) 4:34.21, 2. Koto (Stev) 4:50.21, 3. Lenhart (Stev) 4:53.72, 4. Lefebvre (Stev) 4:58.70, 5. King (Lib) 5:01.73, 6. Salisbury (Warr) 5:05.87. 200 free relay: 1. Libertyville (Fu, Boynton, Rush, Snader) 1:29.63, 2. Warren (Conway, Sanzgiri, Sweet, Zenner) 1:29.98, 3. Stevenson (Feng, Dalloul, Martleton, Pelutis) 1:31.26, 4. Lake Forest (Hayes, Kull, McKeon, McCormick) 1:33.21, 5. Zion-Benton (S. Johnson, R. Johnson, Edwards, Umanzor) 1:33.86, 6. Vernon Hills (Kocoj, McAdams, Knapp, Pinter) 1:34.80. 100 back: 1. Snarski (Lib) 51.01, 2. Smith (LF) 53.22, 3. Feng (Stev) 54.40, 4. Galas (Stev) 56.65, 5. Cao (Stev) 56.66, 6. Boynton (Lib) 57.10. 100 breast: 1. Balteanu (LF) 59.31, 2. Kasemets (Mund) 1:00.24, 3. Sweet (Warr) 1:02.31, 4. Tong (Stev) 1:02.75, 5. Mitchell (LF) 1:03.10, 6. Kull (LF) 1:03.58. 400 free relay: 1. Lake Forest (Rowe, Smith, Balteanu, Grumhaus) 3:10.35, 2. Libertyville (Harrington, Rush, Snarski, Fu) 3:11.83, 3. Warren (Sanzgiri, Salisbury, Zenner, Conway) 3:18.03, 4. Stevenson (Koto, Galas, Pelutis, Feng) 3:19.02, 5. Mundelein (Black, Arendt, Rehor, Kasemets) 3:23.62, 6. Zion-Benton (Pocklington, Allard, Umanzor, R. Johnson) 3:31.78

*

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.