Daily Herald - Suburban Chicago's source for news This copy is for personal, non-commercial use. To order presentation-ready copies for distribution you can: 1) Use the "Reprint" button found on the top and bottom of every article, 2) Visit reprints.theygsgroup.com/dailyherald.asp for samples and additional information or 3) Order a reprint of this article now.
Article updated: 1/27/2013 12:37 AM

Saturday's boys swimming scoreboard

Saturday's boys swimming scoreboard

*

Hinsdale Central 136, Lake Forest 126, Evanston 66

200 medley relay: Lake Forest (Smith, Balteanu, Grumhaus, Rowe) 1:38.25; Hinsdale Central 1:40.90; Hinsdale Central 1:41.35; 200 free: Grumhaus (LF) 1:41.69; Rowe (LF) 1:44.88; Leach (HC) 1:48.76; 200 IM: Mapel (HC) 2:02.22; Knohl (Ev) 2:04.13; LeMay (LF) 2:06.60; 50 free: Schroyer (HC) 22.32; Smith (LF) 22.98; Powell (HC) 23.01; Diving: Marsh (LF) 266.40; O'Donnell (HC) 238.60; Pielet (HC) 159.95; 100 fly: Balteanu (LF) 54.47; Portland (HC) 54.50; McCormick (LF) 56.07; 100 free: Rowe (LF) 47.22; Leach (HC) 49.53; Russo (Ev) 50.50; 500 free: Grumhaus (LF) 4:40.28; Olszewski (Ev) 5:02.40; Pircon (HC) 5:02.70; 200 free relay: Hinsdale Central (Schroyer, Lienhart, Pircon, Portland) 1:31.79; Hinsdale Central 1;32.40; Evanston 1:33.34; 100 back: Smith (LF) 53.41; O'Doherty (HC) 55.88; Smith (HC) 56.74; 100 breast: Mapel (HC) 59.65; Balteanu (LF) 1:00.80; Olszewski (Ev) 1:01.83; 400 free relay: Hinsdale Central (Schroyer, Lienhart, Portland, Leach) 3:16.82; Lake Forest 3:17.92; Lake Forest 3:21.97.

*

Conant invitational

team scores

Final results: Conant 284, Maine South 237.50, Mundelein 184.50, Downers Grove North 177, Dist.300 120, Huntley 81.

Class A: Conant 80, Mundelein 64.5, Maine South 52.5, Dist.300 47, Downers Grove North 43, Huntley 38.

Class B: Conant 84, Maine South 69, Downers Grove North 63, Mundelein 45, Dist.300 31, Huntley 29.

Class C: Conant 92, Maine South 74, Downers Grove North 55, Mundelein 49, Dist.300 28, Huntley 14.

Class F: Maine South 42, Conant 28, Mundelein 26, Downers Grove North 16, Dist.300 14.

*

individual placewinners

200 Medley relay: Class F-Maine South (Schnaufer, Folan, Sibiga, Reinhard) 2:23.22; Class C-Conant (Young, Lee, Groszek, O'Connor) 2:13.10; Class B-Conant (O'Brien, Morita, Courtney, Visitacion) 2:06.90; Class A-Mundelein (Arendt, Kasemets, Black, Rehor) 1:55.58; 200 free: Class C-Nagorzanski (Con) 2:17.58; Class B-Kramer (MS) 2:07.30; Class A-Burke (Con) 1:57.07; 200 IM: Class C-Tanabe (Con) 2:31.57; Class B-Ogaban (D300) 2.23.41; Class A-Pozniak (Con) 2:13.21; 50 free: Class C-Moran (MS) 27.30; Class B-Bonanno (DGN) 25.67; Class A-Black (Mun) 24.06; Diving: Class C-Ortiz (MS) 309.30; Class B-Vergis (Mun) 350.80; Class A-Franz (Mun) 363.70; 100 fly: Class C-Nelson (Con) 1:14.64; Class B-Chapa (DGN) 1:08.19; Class A-Black (Mun) 55.97; 100 free: Class C-Lawson (Con) 1:01.31; Class B-Kramer (MS) 57.29; Class A-Shozda (Con) 53.94; 400 free: Class C-Keppler (Con) 4:42.54; Class B-Morita (Con) 4:36.20; Class A-Burke (Con) 4:10.23; 200 free relay: Class F-Maine South (Sibiga, Schnaufer, Folan, Reinhard) 1:58.31; Class C-Maine South (Frey, Heick, Siwek, Tarlock) 1:53.07; Class B-Conant (Tanabe, Visitacion, Groszek, Bradberry) 1:46.50; Class A-Conant (Shozda, Wang, Pozniak, Burke) 1:41.20; 100 back: Class C-Westgate (Mun) 1:10.46; Class B-Lisowski (Con) 1:06.75; Class A-Shozda (Con) 1:00.70; 100 breast: Class C-Lawson (Con) 1:16.36; Class B-Fear (DGN) 1:13.53; Class A-Kasemets (Mun) 1:09.23; 400 free relay: Class F-Maine South (Reinhard, Schnaufer, Felan, Sibiga) 4:24.38; Class C-Conant (Nagorzanski, Vatanatunyakum, Schmitz, Groszek) 4:11.50; Class B-Conant (Tanabe, Keppler, Bradberry, Morita) 3:59.07; Class A-Conant (Burke, Lisowski, Pozniak, Shozda) 3:42.72 .

*

Copyright © 2014 Paddock Publications, Inc. All rights reserved.