Breaking News Bar
posted: 12/27/2012 6:01 PM

Here's who's running for municipal seats in DuPage

hello
Success - Article sent! close
 

Here's a look at candidates seeking office in the April 9 election in many DuPage County communities:

Addison

Mayor

Richard H. (Rich) Veenstra

Clerk

Lucille A. Zucchero*

Trustee (Three 4-year terms)

Sylvia Layne*

Harold (Harry) Theodore*

Catherine L. (Cathy) Kluczny

Aurora

Mayor

Thomas J. Weisner*

Ward 2 (4-year term)

Juany Garza*

Irlanda Gardiakos

Ward 3 (2-year term)

Chad Feldotto

Theodoroe "Ted" Mesiacos

Reece Boyd

Ward 4 (4-year term) Primary Feb. 26

James "Jay" Leonardi

Mavis A. Bates

Mike "Leo" Leonardi

William "Bill" Donnell

Charles "Chuck" Norris

Kevin Mathews

Duanne Kleckner

Ward 7 (4-year term)

Scheketa Hart-Burns*

Ward 9 (4-year term) Primary Feb. 26

Bob Shelton

Edward J. Bugg

Michael J. Ochs

Marge Linnane

Matt Harrington

Ward 10 (4-year term)

Judd Lofchie

Lynne Johnson

Alderman-at-Large (4-year term)

Rick Lawrence

Robert J. O'Connor*

Bensenville

Village President

Frank Soto*

Richard "Rich" Johnson

Oronzo Peconio

Clerk

Ilsa Rivera-Trujillo

Rosa Carmona

Trustee (Three 4-year terms)

Martin J. O'Connell*

Susan Janowiak

Henry Wesseler*

Frank De Simone

Rayleen Panicola

John Tornabene

Bloomingdale

Village President

Robert Iden*

Franco Coladipietro

Clerk

Jane Michelotti

Trustee (Three 4-year terms)

James Gebis*

Judith Von Huben*

William Bolen*

Ted Cucci

Frank Bucaro

Carol Stream

Trustee (Three 4-year terms)

Rick Gieser

Matt McCarthy*

Angelo Christopher

John LaRocca

Glen Ellyn

Village President

Alex Demos

Clerk

Catherine Galvin

Trustee (Three 4-year terms)

Tim Elliott

Tim O'Shea

Dean Clark

Glendale Heights

Village President

Linda Jackson*

Ed Pope

Marilyn Liwanag

Clerk

Marie Schmidt*

Kim Darlin

Patricia Rambo

Trustee Dist. 2

Sharon Fonte*

John DeBartolo

Trustee Dist. 5

Chester Pojack*

Jenny Matrasko

Hana Echevarria

Trustee Dist. 6

Mary Schroeder*

Bryan McRoberts

Itasca

Village President

Jeff Pruyn*

Clerk

Melody Craven*

Trustees (Three 4-year terms)

Patrick Wartan

Frank Madaras

Jeffrey Aiani*

Michael Latoria*

Lisle

Mayor

Joseph J. Broda*

Clerk

Timothy J. Seeden*

Trustee (Three 4-year terms)

Anthony J. Carballo

Rob Getz

Brad Hettich

Lombard

Village President

M. Moon Khan

John Lotus Novak

Keith Giagnorio

Clerk

Deanne N. Theodore

Sharon Kuderna

District 1 (4-year term)

Greg Alan Gron*

Dan Whittington

Deborah Messineo-Jones

District 3 (4-year term)

Muzammil M. Saeed

Reid Foltyniewicz

Zachary C. Wilson*

District 6

William "Bill" Ware*

Naperville

City councilman (Four 4-year terms)

Judy Brodhead*

Tara Leigh Gregus

Paul Hinterlong*

Doug Krause*

Kevin Coyne

Jeff Davis

Wayne Floegel

Tom Glass

Bill Habel

John Krummen

Jo Malik

David Wentz

Oak Brook

Trustee (Three 4-year terms)

Donald N. Adler

Stelios Aktipis*

John G. Barr

Phil Cuevas

William Denton

Mark M. Moy*

Steven Young

Oakbrook Terrace

Mayor

Tony Ragucci*

Clerk

Dennis Greco

Alderman -- Ward 1 (Two 4-year terms)

Paul Esposito

James Dvorak

Alderman -- Ward 2 (One 4-year term)

Frank Vlach*

Alderman -- Ward 3 (One 4-year term)

Robert Przychodni

Roselle

Village President

Gayle Smolinski*

James Banks

Ronald Baker

Jim Schelling

Trustee (Three 4-year terms)

Andy Maglio*

Patrick Devitt

Robert Roddy

Kory Atkinson*

Terrence Wittman*

Carrie Dahlstrom

Villa Park

Village President

John Heidelmeier

Albert Bulthuis

Deborah Bullwinkel

Clerk

Hosanna Korynecky*

Trustees (Three 4-year terms)

Tony Gurdak

Rodney Pate

Richard Biagioli

Gregory Haffler

John Davis*

Robert Taglia*

Robert "Bob" Wagner

Deborah Bullwinkel*

Warrenville

Mayor

David Brummel*

Michael Hoffmann

Clerk

Emily Larson*

Treasurer

Robert Johnson*

Ward 1 alderman (4-year term)

Fred Bevier*

Ward 2 alderman (4-year term)

William Weidner*

Ward 3 alderman (4-year term)

Kathryn Davolos

Scott Thomas Allen

Ward 4 alderman (4-year term)

Thomas Linford

Clare Barry*

Thomas Sherlock

West Chicago

Mayor

Ruben Pineda*

Wayne T. Woodward

Nicholas Dzierzanowski

Robert Wagner

Clerk

Nancy M. Smith*

Ward 1 alderman (4-year term)

Lori J. Chassee*

Ward 2 alderman (4-year term)

H. Ronald Monroe*

Donald F. Earley

Rosalinda Delgado

Ward 3 alderman (4-year term)

Laura Grodoski

Ward 4 alderman (4-year term)

Sandra Dimas*

Ward 5 alderman (4-year term)

John C. Smith, Jr.*

Ward 6 alderman (4-year term)

Tyler Dameron

Ward 7 alderman (4-year term)

John Banas

Wheaton

North District councilman (4-year term)

Phil Suess*

Alberta Adamson

Ted Rodgers

J.T. Del Alcazar

West District councilman (4-year term)

Todd Scalzo*

South District councilman* (4-year term)

John Rutledge*

East District councilman (4-year term)

W. Thoreson "Thor" Saline

At-large councilman (2-year term)

John Prendiville

Frank Garcia

Winfield

Village president (One 4-year term)

Robert L. Hanlon

Erik Spande

Clerk (One 4-year term)

Anne Mareachen*

Trustee (Three 4-year terms)

Thomas M. Blackburn

John J. (Jack) Bajor, Jr.*

James C. McCurdy

Phillip Mustes

Jay Olson

Charles Jacques

Wood Dale

Treasurer

Marsha Camras*

Sandra Porch

Ward 1 alderman (4-year term)

Joe Kolz*

Peter Jakab

Ward 2 alderman (4-year term)

Roy Wesley*

Ward 3 alderman (4-year term)

Antonino Catalano

Stefan Stevic

Ward 4 alderman (4-year term)

Eugene Wesley*

Pamela Arrigoni

*denotes incumbent

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.