Breaking News Bar
updated: 10/14/2012 1:18 AM

Saturday's girls cross country scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

At Fox Valley Conference Meet

Emricson Park, 3 miles

TEAM SCORES

1. Jacobs 50, 2. Crystal Lake Central 69, 3. Cary-Grove 100, 4. Prairie Ridge 135, 5. Crystal Lake South 161, 6. Grayslake Central 171, 7. Woodstock 180, 8. McHenry 188, 9. Huntley 220, 10. Johnsburg 239, 11. Dundee-Crown 271, 12. Grayslake North 319, 13. Hampshire 335, 14. Woodstock North 360.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 25 individuals -- 1. Van Vlierbergen (Jac) 18:01.6, 2. Opatrny (MCH) 18:18.1, 3. Beattie (Wdk) 18:30.1, 4. Staples (CLC) 18:43.7, 5. Duzey (C-G) 18:54.4, 6. Dagley (CLC) 18:59.5, 7. Fleming (CLC) 19:05.2, 8. Baran (Jac) 19:16.3, 9. Purich (McH) 19:25.1, 10. Lorenz (Jac) 19:26.0, 11. Guiliano (Jac) 19:27.5, 12. Rehberg (GLC) 19:27.6, 13. Gomez (GLC) 19:30.0, 14. Shine (PR) 19:34.2, 15. Pruitt (JBG) 19:43.7;,16. Mitchell (Hunt) 19:45.4, 17. Wagner (PR) 19:49.9, 18. Englund (C-G) 19:55.0, 19. Price (C-G) 19:59.1, 20. Tamburrino (Jac) 20:04.7, 21 Waz (CLS) 20:06.3, 22. Semmen (Wdk), 20:08.1, 23. Kautz (CLC) 20:09.8, 24. Conant (JB) 20:10.0, 25. Lundin (C-G) 20:10.3.

*

Suburban Catholic Conference Meet

at Marmion

TEAM SCORES

Montini 31; St. Francis 60; Rosary 99; Wheaton Academy 110; Aurora Central Catholic 124; Marian Central 139; Aurora Christian 169; Walther Lutheran 228; Chicago Christian 255

TOP 10 INDIVIDUALS

Connelly (Mon) 19:00.8; Roback (SF) 19:22.5; Kitz (Mon) 19:30.6; DiValerio (SF) 19:42.3; Kalisz (Ros) 19:44.4; Liz (ACC) 19:54.1; Makowski (Mon) 19:56.7; Salzbrunn (Mon) 20:02.8; Wert (AC) 20:04.7; Smith (WL) 20:06.0; Koerner (ACC) 20:11.9; Gentile (Mon) 20:12.7; Biggins (MCC) 20:15.2; McShea (SF) 20:21.5; Hallerud (Mon) 20:28.7

*

Upstate Eight Conference Meet

Leroy Oakes Forest Preserve

Team Scores - Valley Division

Lake Park 23; Neuqua Valley 57; Metea Valley 85; Waubonsie Valley 96; Bartlett 138; South Elgin 176; East Aurora 206

Top 15 Finishers - Valley Division

Flanagan (LP) 16:39.2; Cast (MV) 17:39.3; Montalbano (LP) 17:51.5; Ra. Garippo (LP) 17:58.1; Bruner (WV) 18:07.9; Alfano (LP) 18:47.7; Pena (NV) 18:26.8; Costelloe (NV) 18:26.9; Murphy (LP) 18:34.1; Ru. Garippo (LP) 18:34.2; Wilson (WV) 18:36.6; Watkins (Bar) 18:38.5; Penkala (NV) 19:11.7; Gushurst (NV) 19:15.7; Bernat (NV) 19:18.9

*

Mid-Suburban League Conference meet

Hosted by Conant at Busse Woods

TEAM SCORES

Palatine 52, Barrington 58, Schaumburg 84, Fremd 105, Prospect 118, Hoffman Estates 135, Conant 190, Buffalo Grove 226, Hersey 252, Rolling Meadows 268, Elk Grove 288, Wheeling 297.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 25 individuals -- 1. Conroy (Bar) 17:28, 2. Kurdej (Sch) 17:33, 3. Ko (BG) 17:43, 4. Wasowicz (Pal) 17:45, 5. Lincoln (Pal) 17:59, 6. Gutt (Sch) 18:02, 7. Reynolds (Bar) 18:03, 8. Breen (Frd) 18:08, 9. Falsey (Sch) 18:13, 10. Poplawski (Pro) 18:14, 11. Cox (Pal) 18:18, 12. Kieliszewski (Pal) 18:24, 13. Simon (Bar) 18:27, 14. Batliner (Bar) 18:29, 15. Moroney (Frd) 18:30, 16. Haile (HE) 18:32, 17. Shoro (Con) 18:36, 18. Higuchi (Frd) 18:38, 19. Getschman (Pro) 18:38, 20. Yosif (Pal) 18:41, 21. Aguirre (HE) 18:44, 22. Tripp (Con) 18:46, 23. Blaisdell (Bar) 18:47, 24. Henk (Pro) 18:48, 25. McPherson (Pal) 18:57.

*

Northeastern Athletic Conference meet

TEAM SCORES

1st, Harvest Christian Acad. 33, 2nd, IMSA 40, 3rd, Christian Live 68.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Harvest Christian -- 2nd, Nelson 20:30, 5th, Richter 21:49, 6th, Ellis 21:58, 9th, Donaldson 22:23, 11th, Sickbert 22:32.

*

At Upstate Eight Conference Meet

Leroy Oakes Forest Preserve, 3 miles

River Division

Team Scores

1. Geneva 35, 2. St. Charles North 52. 3. St. Charles East 65, 4. Batavia 67, 5. Streamwood 135, 6. Elgin 191, 7. Larkin 193.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 15 individuals --1.Scull (SCE) 17:32.7, 2. Altmayer (Gen) 17:49.32, 3. England (SCN) 17:49.6, 4. Nusser (Gen) 17:52.8, 5. Slome (Bat) 18:00.7, 6. Roman (Bat) 18:05.6, 7. Adelman (Gen) 18:18.0, 8. Wessel (SCN) 18:26.9, 9. Olshever (SCN) 18:29.3, 10. Geils (Gen) 18:29.7, 11. Ball (Bat) 18:41.0, 12. Leone (Gen) 18:41.7, 13. Hill (SCE) 18:44.3, 14. Fitmaurice (SCE) 18:46.5, 15. Artman (SCN) 18:55.4

*

At Big Northern Conference Meet

Rock Falls, 3 miles

TEAM SCORES

1. Marengo 16, 2. Winnebago 73, 3. Rock Falls 86, 4. Byron 108, 5. Rockford Lutheran 130, 6. Burlington Central 164, 7. Rockford Christian 194, 8. Richmond-Burton 208, 9. Oregon 226, 10. Harvard 242, 11. Genoa-Kingston 311, North Boon 349.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Burlington Central -- 30. Evans 20:23, 33. Neubauer 20:26, 38. Bush 20:39, 45. Wolf 20:57.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
    help here