Breaking News Bar
updated: 9/29/2012 11:38 PM

Saturday's girls cross country scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Wheaton North Falcon Classic

St. James Farm Forest Preserve

TEAM SCORES

New Trier 31; Glenbard West 32; Neena (WI) 34; Arrowhead (WI) 35; Lake Park 46; York 58; Wheaton Warrenville South 63; Naperville Central 68; Lake Forest 81; O'Fallon 84; Lyons Township 88; Naperville North 92; Hinsdale Central 105; Benet 107; Maine South 108; St. Charles East 114; Maris 117; Lockport 118; Carl Sandburg 120; Glenbard South 122; Wheaton North 131; Oswego 145; Lincoln-Way Central 153; Lincoln-Way East 157; Waubonsie Valley 158; Crystal Lake Central 161; Neuqua Valley 163; Hersey 187; Mother McAuley 194; Lincoln-Way West 195; Plainfield South 206

*

TOP finishers

Flight #1

Ackerman (NewT) 16:25.0; Krull (CarlS) 16:33.3; Fisher (York) 16:35.6; Hardies (HinsC) 17:01.1; Dubnicka (Arrow) 17:01.8; Leonard (MaineS) 17:04.1; Staples (CLCent) 17:10.6; Perez (GlenW) 17:11.7; Parker (Neen) 17:18.1; Hjorth (Osw) 17:21.2

*

Flight #2

Luczak (GlenW) 16:54.3; Smith (NewT) 17:12.9; Burant (Arrow) 17:31.8; Parker (Neen) 17:31.8; Chody (LakeF) 17:43.9; Marcotte (HinsC) 17:46.6; Montalbano (LakeP) 17:47.6; Marcet (NapC) 18:04.1; Yaeger (Marist)18:06.8; Hamor (Lyons) 18:08.3.

*

Flight #3

Ackerman (NewT) 17:10.4; Patek (Arrow) 17:44.3; Neal (OFall) 17:44.9; Parker (Neen) 17:47.4; Murphy (LakeP) 17:53.9; Herrmann (WWS) 18:02.8; Hoffman (NapC) 18:10.0; Gibson (NapN) 18:12.6; Wiemeyer (Lock) 18:16.4; Simeck (LakeF) 18:19.5.

*

Flight #4

Garippo (LakeP) 18:00.7; Keene (NewT) 18:10.2; Reifel (GelnW) 18:14.3; Knaus (Neen) 18:17.7; Hoffman (NapC) 18:19.4; Kightlinger (WWS) 18:24.0; Dawes (Arrow) 18:28.3; Schmidt (LakeF) 18:29.1; Speir (Lyons) 18:32.3; Wilson (OFall) 18:33.0

*

Flight #5

Hobbs (Arrow) 18:00.8; Sedall (GlenW) 18:00.8; O'Malley (York) 18:18.6; Anderson (Neen) 18:20.1; Majer (WWS) 18:23.4; Lear (OFall) 18:33.2; Frei (NewT) 18:33.3; Gschwendtner (NapN) 18;37.5; Rudofski (Lyons) 18:39.7; Garippo (LakeP) 18:42.8

*

Flight #6

Majewski (GlenW) 18;32.4; Erdman (WWS) 18:36.5; Mueller (York) 18:37.1; Scmidt (NewT) 18:39.3; Adams (StCE) 18:44.1; Berg (Arrow) 18:52.9; Barnes (Neen) 18;56.6; Zepeda (LakeP) 18;57.8; Gorzak (NapC) 19:04.8; Thompson (OFall) 19:08.8

*

Wheaton Academy Warrior Classic

TEAM SCORES

Bishop McNamara 51; Rockford Christian 75; Aurora Central Catholic 99; Wheaton Academy 118; Elmwood Park 131; Aurora Christian 131; Harvest Christian 140; Morris 140; Evergreen Park 229

TOP 10 INDIVIDUALS

Wert (AC) 19:24.8; Koerner (ACC) 19:41.3; Devenouges (BM) 19:47.6; Liz (ACC) 20:03.6; Ziegler (ElmP) 20:04.6; Jepson (RC 20:06.3; Smith (WA) 20:07.0; Oosterhouse (BM) 20:07.8; Annika (WA) 20:13.4; Riley (RC) 20:27.8; Gonski (BM) 20:30.9; Stam (BM) 20:49.1; Burns (Morr) 20:55.5; Crown (ACC) 21:04.7; Childs (RC) 21:10.4

*

Antioch Invitational

At Fox River Park (WI), 5K

TEAM SCORES

Jacobs 36, Marengo 46, Warren 62, Vernon Hills 103, Prairie Ridge 139, Grayslake Central 166, Crystal Lake South 187, Antioch 215, Benet Academy 264, Marian Central 301, Richmond-Burton 343, The Willows Academy 355, Harvard 376, New Trier 394, Grayslake North 410, Larkin 423

*

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top individuals -- Adams (Mar) 17:41.34; VanVlierberger (Jac) 18:28.36; Baran (Jac) 19:13.88; Sprague (Mar) 19:20.41; Gomez (GC) 19:25.71; Lorenz (Jac) 19:27.82; Tully (Warr) 19:35.10; St. Clair (Mar) 19:35.79; Shoemaker (Warr) 19:36.44; Whitney (VH) 19:57.03; Guiliano (Jac) 20:00.54; Doden (Warr) 20:02.77; Haight (Warr) 20:10.37; Tamburrino (Jac) 20:16.93; Shine (CL) 20:20.69; Olson (Mar) 20:22.06; Allen (Mar) 20:23.55; Hershman (VH) 20:26.19; Skeoch (VH0 20:26.73; Pruitt (Joh) 20:27.28.

*

Peoria invitational

At Detweiller Park, 3.0 miles

TEAM SCORES

Downers Grove South 69, Mundelein 162, Prospect 172, Hoffman Estates 222, Cary-Grove 240, Glenbrook North 294, Springfield 325, Fenwick 330, Matoon 339, Notre Dame 367, Normal West 376, Normal 394, Morton 394, Glenbard East 406, Galesburg 429, Plainfield North 473, Edwardsville 510, McHenry 514, Huntley 584, Metamora 599, Carmel Catholic 599, Glenbrook South 609, Rock Island 613, Rolling Meadows 616, Bloomington 620, East Peoria 668, Carbondale 676, Carl Sandburg 689, Champaign Central 703, Mount Zion 756, Belleville West 761, Bloomington Central 789, Tremont 842, Alleman 892, Maine East 970, Pekin 999, Belleville East 1015, Sterling 1028, Alton 1041, Pontiac 1126, Granite City 1140, Urbana 1252, Salem 1275.

*

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 20 individuals -- 1. Opatrny (McH) 17:23.06, 2. Ryan (Fnw) 17:28.11, 3. Saey (Glsbg) 17:30.42, 4. Poplawski (Pros) 17:34.40, 5. Pederson (NrmlCom) 17:41.47, 6. Brelsfoard (NrmlW) 17:44.84, 7. Strelau (DGS) 17:47.61, 8. Bobart (GlbkN) 17:51.91, 9. Gilbert (PND) 17:53.01, 10. Thate (DGS) 17:53.51, 11. Duzey (CG) 17:58.02, 12. Palacios (Mund) 17:59.34, 13. Graham (GbdE) 18:00.45, 14. Albers (DGS) 18:06.47, 15. Sweatt (Edvl) 18:12.22, 16. Aguirre (HE) 18:14.35, 17. Bosman (DGS) 18:15.24, 18. VanHoof (BC) 18:17.12; 19. Murphy (Carm) 18:17.44, 20. Haile (HE) 18:17.46.

Other area individuals -- 25. Johnson (Mund) 18:28.64, 26. Naughton (Mun) 18:28.94, 28. Leeney (Pros) 18:35.60, 30. Laurenzana (GbdE) 18:38.28. 34. Riley (CG) 18:48.41, 41. Henk (Pros) 18:54.22, 42. Mitchell (Hnt0 18:54.93.

*

St. Charles North invitational

At LeRoy Oakes Forest Preserve

TEAM SCORES

1. St. Charles North 54, 2. Meteay Valley 55, 3. Geneva 59, 4. Batavia 60, 5. Elk Grove 144, 6. Cary-Grove 169, 7. South Elgin 169.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 15 individuals -- 1. Gawlik (StCN) 19:39.2, 2. Blakenship (StCN) 19:59.6, 3. Streit (Bat) 20:21.1, 4. Carmona (MV) 20:30.3, 5. Marschitz (Gen) 20:36.4, 6. Nealon (MV) 20:39.6, 7. Wolff (MV) 20:41.2, 8. Hosmer (MV) 20:41.4, 9. Geneser (Gen) 20:46.3, 10. Ullberg (Bat) 20:46.9, 11. Winters (StCN) 21:05.0, 12. Anderson (Gen) 21:17.7, 13. Morrall (Gen) 21:25.5, 14. Vivacqua (EG) 21:29.9, 15. Williby (SElg) 21:31.7.

*

Wheaton North invitational

St. James Farm Forest Preserve

TEAM SCORES

New Trier 31; Glenbard West 32; Neena (WI) 34; Arrowhead (WI) 35; Lake Park 46; York 58; Wheaton Warrenville South 63; Naperville Central 68; Lake Forest 81; O'Fallon 84; Lyons Township 88; Naperville North 92; Hinsdale Central 105; Benet 107; Maine South 108; St. Charles East 114; Maris 117; Lockport 118; Carl Sandburg 120; Glenbard South 122; Wheaton North 131; Oswego 145; Lincoln-Way Central 153; Lincoln-Way East 157; Waubonsie Valley 158; Crystal Lake Central 161; Neuqua Valley 163; Hersey 187; Mother McAuley 194; Lincoln-Way West 195; Plainfield South 206.

*

top individuals

Flight #1: Ackerman (NT) 16:25.0; Krull (CarlS) 16:33.3; Fisher (York) 16:35.6; Hardies (HinsC) 17:01.1; Dubnicka (Arrow) 17:01.8; Leonard (MS) 17:04.1; Staples (CLC) 17:10.6; Perez (GbdW) 17:11.7; Parker (Neen) 17:18.1; Hjorth (Osw) 17:21.2.

Flight #2: Luczak (GbdW) 16:54.3; Smith (NT) 17:12.9; Burant (Arrow) 17:31.8; Parker (Neen) 17:31.8; Chody (LF) 17:43.9; Marcotte (HinsC) 17:46.6; Montalbano (LP) 17:47.6; Marcet (NapC) 18:04.1; Yaeger (Marist) 18:06.8; Hamor (Lyons) 18:08.3.

Flight #3: Ackerman (NT) 17:10.4; Patek (Arrow) 17:44.3; Neal (OFal) 17:44.9; Parker (Neen) 17:47.4; Murphy (LP) 17:53.9; Herrmann (WWS) 18:02.8; Hoffman (NapC) 18:10.0; Gibson (NapN) 18:12.6; Wiemeyer (Lkpt) 18:16.4; Simeck (LF) 18:19.5.

Flight #4: Garippo (LP) 18:00.7; Keene (NT) 18:10.2; Reifel (GbdW) 18:14.3; Knaus (Neen) 18:17.7; Hoffman (NapC) 18:19.4; Kightlinger (WWS) 18:24.0; Dawes (Arrow) 18:28.3; Schmidt (LF) 18:29.1; Speir (Lyons) 18:32.3; Wilson (OFal) 18:33.0.

Flight #5: Hobbs (Arrow) 18:00.8; Sedall (GbdW) 18:00.8; O'Malley (York) 18:18.6; Anderson (Neen) 18:20.1; Majer (WWS) 18:23.4; Lear (OFal) 18:33.2; Frei (NT) 18:33.3; Gschwendtner (NapN) 18;37.5; Rudofski (Lyons) 18:39.7; Garippo (LP) 18:42.8.

Flight #6: Majewski (GbdW) 18;32.4; Erdman (WWS) 18:36.5; Mueller (York) 18:37.1; Scmidt (NT) 18:39.3; Adams (StCE) 18:44.1; Berg (Arrow) 18:52.9; Barnes (Neen) 18;56.6; Zepeda (LP) 18;57.8; Gorzak (NapC) 19:04.8; Thompson (OFal) 19:08.8.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.