Breaking News Bar
updated: 9/28/2012 1:31 AM

Thursday's girls tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Thursday's results

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

Batavia 4, St. Charles East 3

Singles - No. 1: Grizaffi (B), d. Church (SCE), 6-2, 6-3; No. 2: Fruendt (B), d. Youngberg (SCE), 6-2, 6-1; No. 3: McClure (B), d. Spoerl (SCE), 6-4, 6-0.

Doubles - No. 1: Mizikar/Cogan (B), d. Robertson/Jones (SCE), 6-1, 6-2; No. 2: A. Huskisson/C.Huskisson (SCE), d. LeFevre/Maren (B), 6-4, 6-4; No. 3: Sciurba/Gauthier (SCE), d. Hess/Hermann (B), 6-3, 6-7 (4), 6-3; No. 4: Russell/McNally (SCE), d. Oroni/Hutchinson (B), 7-5, 6-1.

*

Huntley 5, Mchenry 2

Singles -- No.1: Garcia (H) d. Goebel 6-3, 6-2; No.2: Zalewski (McH) d. Chalas 6-3, 6-2 ; No.3: Banks (McH) d. Pietramale 7-6, 6-3. Doubles -- No.1: Romero/ Pietrusiak (H) d. Edwards/ Kilhefner 6-0, 6-0; No.2: Funke/ Frankel (H) d. L. Smith/ Kaufman 6-1, 6-0; No.3: Rosales/ Gallegos (H) d. E. Smith/ Anderson 6-1, 6-1; No.4: Patel/ Davila (H) d. Waszak/ Dyer 6-2,6-1.

*

Prairie Ridge 7, hampshire 0

Singles -- No.1: Schmit (PR) d. Hougland 6-2,6-4; No.2: Favia (PR) d. Schultz 6-0, 6-0; No.3: Neckopulos (PR) d. Ihssen 6-1, 6-1. Doubles -- No.1: McNally/ Riddell (PR) d. Schreiner/Patthana 5-7, 6-3, 6-2; No.2: Pottala/Kappil (PR) d. Wozniak/Zitch 6-3,6-1; No.3: Zettlmeier/Rice (PR) d. Schoedl/Eischen 6-1, 3-6, 6-2; No.4: Gerstbrein/Barnes (PR) d. Hamman/ Zilch 6-2,6-3.

*

Crystal Lake South 7, Grayslake Central 0

Singles -- No.1: Laktash (CLS) d. Schnieder 6-0, 6-1; No.2: Siemon (CLS) d. Zador 6-0, 6-1; No.3: Littejohn (CLS) d. Ruiz 6-2, 6-1. Doubles -- No.1: J. Thome/M. Thome (CLS) d. Garcia/Pignidice 6-1, 6-0; No.2: Rasmussen/Boorom (CLS) d. Yoder/Sullivan 6-1, 6-0; No.3: Kolarczyk/Theros (CLS) d. Adernetto/Tolsuguchi 6-0, 6-3; No.4: Fetzner/Bookout (CLS) d. Fogarty/Vaughn 2-6, 6-1, 6-1.

*

North Shore Country Day 3, Elgin Academy 2

Singles -- No.1: Yavari (EA) d. Morris 6-3, 6-0; No.2: Abrams (NS) d. Barickman 6-0, 6-0. Doubles -- No.1: Skok/May (EA) d. Bondurant/A. Trott 6-0, 7-6(5); No.2: Morgenasi/M. Trott (NS) d. Peterson/Khan 6-0, 6-0; No.3: Halbert/Kirtley (NS) d. Masnato/Teik 6-1, 6-1.

*

Jacobs 7, Johnsburg 0

Singles -- No.1: Kosy (HDJ) d. Anderson 6-1, 6-0; No.2: Buttolph (HDJ) d. Maggioncalda 6-3, 6-2; No.3: Alessio (HDJ) d. Fischer 6-1, 1-6, 6-1. Doubles -- No.1: Elliot/Zabolotico (HDJ) d. Swantz/Szramek 6-0, 6-0; No.2: Regard/Curtis (HDJ) d. Altobelli/Molidor 6-2, 6-0; No.3: Hengler/Halvorson (HDJ) d. Strange/Kasprzyk 6-3, 6-3; No.4: Nickoley/Knotos (HDJ) d. Spears/Bennett 7-6(0), 6-3.

*

STEVENSON 6, MUNDELEIN 1

Singles -- No. 1: Dechter (Mund) d. Rao 6-1, 6-2; No. 2: Wu (Stev) d. Jump 6-3, 6-3; No. 3: Kashii (Stev) d. Arendt 6-0, 6-1.

Doubles -- No. 1: Kiven/Dont (Stev) d. McCauley/Cai 6-0, 6-1; No. 2: Kelmis/Tulchinskaya (Stev) d. Ewing/Shumov 6-0, 6-0; No. 3: Ettleson/Heidkamp (Stev) d. Haro/Chan 6-0, 6-0; No. 4: Rezania/Chang (Stev) d. Abuyan/Cianciotto 6-0, 6-0.

*

LAKE FOREST 6, LAKE ZURICH 1

Singles -- No. 1: E. Zordani (LF) d. Wilson 6-0, 6-1; No. 2: Orfanos (LF) d. Soheil 6-0, 6-0; No. 3: Mad. Miller (LF) d. Johnson 3-6, 6-4, 10-7.

Doubles -- No. 1: Zoubareva/C. Zordani (LF) d. B. Bendfeldt/Leahy 6-1, 6-2; No. 2: Mar. Miller/Kuchman (LF) d. S. Bendfeldt/Schaal 6-2, 6-1; No. 3: Spears/Casey (LZ) d. Carlson/Murphy 6-2, 4-6, 10-4; No. 4: Park/Wells (LF) d. Iwicki/Lieken 6-2, 6-3.

*

St. Francis 5, Marian Central 0

Singles - No. 1: Eckert (SF) d. Waters 6-3, 6-2; No. 2: Kolman (SF) d. Frahm 6-0, 6-1

Doubles - No. 1: Jagielo/Langley (SF) d. Melchionna/Quinlan 6-2, 6-2; No. 2: Gruendeman/O'Connor (SF) d. Pinter/Sledz 6-0, 6-0; No. 3: Krisco/Schiewe (SF) d. Gallimore/Gehant 6-2, 6-4

*

Waubonsie Valley 7, South Elgin 0

Singles - No. 1: Drone (WV) d. Weaver 6-0, 6-2; No. 2: Gonzalez (WV) d. Keller 6-1, 6-0; No. 3: Sridhar (WV) d. Hildebrandt 6-1, 6-1.

Doubles - No. 1: Reimers/Glavin (WV) d. Garnett/Fox 6-0, 6-1; No. 2: Nath/Taylor (WV) d. Eggebrecht/McCullough 6-1, 6-1; No. 3: Upadhyay/Sanjay (WV) d. Phengsavath/Balance 6-3, 6-1; No. 4: Cuccioli/Chintalgoam (WV) d. Essex/Ganhani 6-0, 6-0.

*

Naperville Central 4, Naperville North 3

Singles - No. 1: Chen (NC) d. Stadalankaite 6-0, 6-1; No. 2: Boswell (NN) d. Bijlani 6-1, 6-1; No. 3: Patil (NN) d. Pan 6-0, 6-2.

Doubles - No. 1: Liu/Goldner (NC) d. Oken/Maxson 6-2, 6-3; No. 2: Bedijian/Mihailescu (NC) d.Liu/Li 7-5, 6-1; No. 3: Heidenreich/Hu (NN) d. Jordan/Zhang 6-3, 6-3; No. 4: S. Furukawa/M. Furukawa (NC) d. Hussian/Nam 6-2, 6-3.

*

Wheaton Academy 5, Walther Lutheran 0

Singles - No. 1: Schiff (WA) d. Cornwell 6-1, 6-0; No. 2: Hultgren (WA) d. Comnicki 6-0,l 6-1

Doubles - No. 1: Welton/Jones (WA) d. Steiner/Gallop 6-0, 6-0; No. 2: Larson/Howland (WA) d. Gallardo/Simzyk 6-0, 6-0; No. 3: Gasick/Jagrowski (WA) d. Kamm/Gruendler 6-2, 7-5

*

Wheaton North 7, Glenbard North 0

Singles - No 1: Richards (WN) d. Zhu 6-0, 6-0; No. 2: Burshtan (WN) d. Goloven (GN) 6-0, 6-0; No. 3: Rogers (WN) d. CaboChan 6-1, 6-1

Doubles - No. 1: Vallo/Love (WN) d. Boland/Rattenman 6-3, 6-2; No. 2: Waterman/Willhoit (WN) d. Leonard/Sweeney 6-0, 6-2; No. 3: Raczek/R.Euhus (WN) d. Langlois/Knudsen 1-6, 6-4, 6-4; No. 4: Prokop/A.Euhus (WN) d. Jaszkewski/plumley 6-3, 6-1

*

Neuqua Valley 6, Metea valley 2

Singles - No. 1: Chin (MV) d. Pai 6-3, 6-4; No. 2: Wood (MV) d. Cha 6-3, 7-5; No. 3: McNeel (NV) d. Dixon 6-0, 6-0; No. 4: Vohra (NV) d. Beesetti 6-0.

Doubles - No. 1: Zhang/Hershey (NV) d. Baloo/Collins 6-4, 6-1; No. 2: Skwarek/Keatin (NV) d. Prozowski/Hammerly 6-4, 6-3; No. 3: Beshilas/Pillai (NV) d. Earley/Madrid 4-6, 7-5, 6-1; No. 4: Walton/Pastene (NV) d. Moore/Franson 6-2, 7-5.

*

IMSA 6, Addison Trail 1

Singles - No. 1: Varadeeswaren (IMSA) d. Villalobos 6-2, 6-3; No. 2: Talluru (IMSA) d. Mueller 6-4, 2-6, (10-8); No. 3: Lee (IMSA) d. DeGuzman 6-0, 6-0.

Doubles - No. 1: Park/Ling (IMSA) d. Felmming/Gjoraj 6-0, 6-0; No. 2: Poskute/Yasuda (IMSA) d. Starzyk/Rodriguez 6-1, 6-1; No. 3: To/Schroeder (IMSA) d. Herrera/Barry 6-3, 6-0; No. 4: Caglianese/Parente (AT) d. Trivedi/Swerbenski 6-4, 0-6, (13-11).

*

Rolling Meadows 5, Downers grove North 1

Singles -- No.1: Fry (DGN) d. Kulpins (RM) 6-2, 6-1; No.2: Khayet (RM) d. Weber 6-1, 6-0; No.3: Barry (RM) d. Chiganos 6-0, 7-6 (8-6).

Doubles -- No.1: A. Kemph/J. Kemph (RM) d. McMahon/Zerfoss 6-3, 6-1; No.2: Horan/Tenuta (RM) d. Ruzgus/McMahon 6-0, 6-1; No.3: Bohac/Staffa (RM) d. Brelzouate/Peters 6-1,6-1; No.4: Ali/Czulno (RM) d. Dylla/Kizak 7-6 (7-3), 6-4.

*

Wednesday's late results

Batavia 7, Streamwood 0

Singles -- No.1: Grizaffi (B) d. Sakyi 6-0, 6-0; No.2: Fruendt (B) d. Mei 6-0, 6-0 ; No.3: McClure d. Basilo 6-0, 6-0.

Doubles -- No.1: Mizikar/Cogan (B) d. Gonzales/Guajardo 6-0, 6-0; No.2: LeFevre/Maren (B) d. Khoxayao/Peyra 6-0, 6-0; No.3: Hess/Hermann (B) d. Chaudhari/Mei 6-0, 6-0; No.4: Oroni/Hutchinson (B) won by forfeit.

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.