Breaking News Bar
updated: 9/16/2012 12:07 AM

Saturday's girls cross country scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Saturday's summaries

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

At Elburn Woods, Kaneland Eddington Invite

TEAM SCORES

1. Jacobs 73, 2. Marengo 93, 3. Geneva 102, 4. Crystal Lake Central 109, 5. Kaneland 117, 6. Waubonsie Valley 165, 7. Benet Academy 171, 8. Dekalb 195, 9. Glenbard East 22, 10. Sycamore 222, 11. Rosary 297, 12. Burlington Central 317, 13. Dundee-Crown 354, 14. Timothy Christian 368, 15. Glenbard North 383, 16. Larkin 473, 17. Rochelle 484.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 10 individuals -- 1. Adams (MAR) 17:53.0, 2. Staples (CLC) 18:05.6, 3. Clinton (K) 18:07.8, 4. Van Vlierbergen (J) 18:09.9, 5. Schrader (D) 18:32.2, 6. Graham (GBE) 18:33.4, 7. Bruner (WV) 18:39.7, 8. Sprague (M) 18:43.5, 9. Altmayer (G) 19:01.8, 10. Baran (J) 19:04.4.

*

Libertyville invitational

At Adler Park, 3.0 miles

TEAM SCORES

Prospect 40, New Trier 45, Lockport 56, Libertyville 99, Highland Park 168, Deerfield 186, Wheeling 186, Willows Academy 231, Resurrection 244, Niles North 260.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 25 individuals -- 1. Ackerman (NT) 17:12.57, 2. Smith (NT) 17:34.12, 3. Wolfe (Pros) 18:09.50, 4. Del Prato (Lib) 18:40.45, 5. Keene (NT) 18:52.08, 6. Poplawski (Pros) 19:00.31, 7. Beaumont (Lkpt) 19:13.40, 8. Siefke (Pros) 19:14.88, 9. Wiemeyer (Lkpt) 19:16.45, 10. Correa (Lkpt) 19:17.88, 11. Leeney (Pros) 19:22.62, 12. Henk (Pros) 19:26.35, 13. Dolins (HP) 19:31.83.

14. Johnson (Lkpt) 19:34.97, 15. Krueger (NT) 19:37.78, 16. Elwood (Lkpt) 19:39.96, 17. Witczak (Res) 19:41.05, 18. Getschman (Pros) 19.41.82, 19. Osborn (Dfld) 19:46.33, 20. Nawor (HP) 19:50.55, 21. Stewart (Lib) 19:57.63, 22. Watts (Woodlands Ac) 20:00.06, 23. Sanfilippo (NT) 20:02.66, 24. Toohey (Lib) 20:03.81, 25. Manetsch (Lib) 20:06.63.

Other area individuals -- 28. Bertaud (Lib) 20:17.82, 30. Stokes (Pros) 20:24.37, 31. Marta (Whl) 20:38.50, 34. Danckers (Lib) 21:01.74, 35. Aurora (Whl) 21:13.56, 36. Pirih (Lib) 21:19.00, 40. Cruz (Whl) 21:37.86, 42. Arriaga (Wh) 21:50.31, 43. Rodriguez (Whl) 21:57.89, 59. Uriostegui (Whl) 23:14.92, 62. Figueroa (Whl) 23:22.89.

*

Minooka invitational

At Channahon Park

TEAM SCORES

Wheaton Warrenville South 12, Yorkville 18, Minooka 25, Hoffman Estates 29, Moline 37, Conant 44, St. Francis 49, Lemont 54, Plainfield North 66, Willowbrook 71, Lincoln-Way North 79, Providence 84, Andrew 86, Hinsdale South 88, Morton 101, Regina Dominican 109

TOP 10 INDIVIDUALS

Flight #1: 1. Bollinger (Ykvl) 17:20; 4. Haile (HE) 18:46; 9. Dalton (Con) 19:25. Flight #2: 1. Kiple (WWs) 17:53; 2. Aguirre (HE) 18:08; 4. Tripp (Con) 18:42. Flight #3: 1. Hermann (WWS) 18:46; 2. Shoro (Con) 18:55; 8. Patel (HE) 19:57. Flight #4: 1. Kightlinger (WWS) 18:26; 4. Haile (HE) 19:30; 7. Marasigan (Con) 20:13. Flight #5: 1. Beach (Yrkvl) 18:33; 4. Nunez (HE) 19:24; 9. Cizek (Con) 20:51. Flight #6: 1. Majer (WWS) 19:06; 4. Flach (HE) 19:43; 6. Lakomski (Con) 20:36. Flight #7: 1. Simon (Min) 19:12; 2. Anderson (HE) 19:40; 6. Hutch (Con) 20;45.

*

Peoria Notre Dame invitational

At Detweiller Park

TEAM SCORES

Glenbard West 115, Lake Park 142, Palatine 142, Pleasant Valley 146, St. Charles North 212, O'Fallon 237, York 340, Batavia 346, St. Charles East 345, Downers Grove North 352, Lyons 395, Lake Zurich 413, Schaumbburg 414, Sandburg 316, Marist 430, Maine South 435, Neuqua Valley 466, Oswego 563, Loyola Acad. 574, St. Viator 611, Lincoln-Way East 660, Belvidere North 689, West Chicago 706. Sacred Heart Griffin 714, Normal Community 727, Chatham-Glenwood 756, Hersey 824, Lakes 846, St. Joseph-Ogden 847, Petersburg PORTA 868, Bartlett 970, Springfield 998, Riverside-Brookfield 1002, Cor Jesu 1012, Lincoln-Way West 1026, Harlem 1027, Bolingbrook 1031, Shepard 1067, Joliet Catholic 1097, St. Thomas More 1102, Stevenson 1120, Hononegah 1159, Weaton Acad. 1173, Plainfield South 1186, Liberty 1193, Grant 1209, Normal 1307, Elmwood Park 1385, Quincy 1395, Stagg 1461, Nazareth Acad. 1474, Pleasant Plains 1517, Deer Creek Mackinaw 1630.

INDIVIDUAL PLACEWINNERS

Top 20 individuals -- 1. Flanagan (LP) 16:21, 2. Perez (GbdW) 16:29, 3. Fisher (York) 16:58, 4. Krull (Sndb) 17:00, 5. Luczak (GbdW) 17:00, 6. Ciluffo (PlVal) 17:18, 7. Wasowic (Pal) 17:20, 8. Whitman (CorJ) 17:31, 9. Leonard (MS) 17:33, 10. Hjorth (Osw) 17:34, 11. Roman (Bat) 17:34, 12. Yanek (PlVal) 17:37, 13. Pederson (NrmlCom) 17:38, 14. Winter (StV) 17:39, 15. Montalbano (LP) 17:40, 16. Scull (StCE) 17:41, 17. Kurdej (Sch) 17:42. 18. Lincoln (Pal) 17:44, 19. O'Loughlin (Marist), 17:46, 20. Cardenas (O'F) 17:53.

Other area individuals -- 21. Lewis (Grant) 17:56, 22. Cox (Pal) 17:56, 25. Gelinas (LZ) 17:58, 26. Slome (Bat) 17:58, 27. Olshever (StCN) 18:00, 28. Hesslau (DGN) 18:01, 31. McPherson (Pal) 18:02, 32. England (StCN) 18:03, 33. Reick (GbdW) 18:05, 34. Murphy (LP) 18:08, 35. Wessel (StCN) 18:09, 36. Mote (GbdW) 18:09, 38. Sayner (WChi) 18:11, 39. Bonfield (DGN) 18:13, 41. Schlemmel (York) 18:14, 42. Reifel (GbdW) 18:18, 43. Falsey (Sch) 18:20, 45. Garippo (LP) 18:21.

*

Warren invitational

At O'Plaine Campus

TEAM SCORES

Fremd 68, Mundelein 77, Cary-Grove 88, Warren 108, Glenbrook North 109, Grayslake Central 187, Evanston Twp 218, Buffalo Grove 237, Antioch 250, Nilews West 279, Racine Case 284, Crystal Lake South 324, Glenbrook south 366, Carmel 371, Wauconda 442, Fenton 445, Maine East 483, Round Lake 484, Grayslake North 538, Zion-Benton 54

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Ko (BG) 17:37.78, 2. Breen (Frm) 17:45.64, 3. Duey (CG) 17:52.55, 4. Bobart (GbkN) 17:53.99, 5. Higuchi (Frm) 17:55.40, 6. Tully (War) 18:10.43, 7. Palacios (Mun) 18:14.53, 8. Nielsen (RC) 18:16.46, 9. Riley (CG) 18:24.11, 10. Johnson (Mun) 18:25.99, 11. Moroney (Frm) 18:28.32, 12. Murphy (Car) 18:30.99, 13. Zecker (Evn) 18:33.51, 14. Englund (CG) 18:37.67, 15. Herriott (GbkN) 18:42.24, 16. Naughton (Mun) 18:43.60, 17. Weber (GbkN) 18:44.24, 18. Shoemake (War) 18:46.61, 19. Filosa (Frm) 18:48.13, 20. Schlebecker (Mun) 18:50.63.

*

Share this page
Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.