Breaking News Bar
updated: 8/31/2011 12:23 AM

Tuesday's girls cross country scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Tuesday's summaries

*

At Elgin City Classic (Lords Park)

TEAM SCORES

St. Charles North 25, Bartlett 63, Streamwood 83, Dundee-Crown 128, Glenbard North 144, South Elgin 152, Larkin 181, East Aurora 183.

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Stuenkel (SCN) 18:39.7, 2. Tuin (SE) 19:10.4, 3. England (SCN) 19:14.7, 4. Am. Patterson (Str) 19:23.0, 5. Watkins (B) 19:30.7, 6. Murata (SCN) 19:33.7, 7. Gawlik (SCN) 19:48.9, 8. Wessel (SCN) 19:54.6, 9. Manski (SCN) 20:09.1, 10. Young (SCN) 20:16.6.

Area Results

Bartlett -- 5. Watkins 19.30.7, 12. Crawford 20:23.5, 13. Kasiurak 20:28.0, 16. Neilson 20:39.8, 17. Kingsmill 20:48.5. Dundee-Crown -- 19. Himmel 21:09.1, 23. Franz 21:23.1, 27. Libricz 21:44.6, 34. Beck 21:58.7, 41. Schneider 22:43.7. Larkin -- 26. Driskill 21:43.6, 38. Lane 22:24.3, 39. Hogue 22:35.4, 63. Castillo 23:46.8, 82. Salinas 24:50.0.

South Elgin -- 2. Tuin 19:10.4, 31. Schoenborn 21:54.2, 46. Warrick 22:56.5, 58. Nieto 23:29.2, 67. Hammer 24:05.4. Streamwood -- 4. Am. Patterson 19:23.0, 11. Al. Patterson 20:19.4, 18. Juarez 20:59.9, 25. Kirshenbaum 21:36.2, 33. Kirshenbaum 21:55.6.

St. Edward -- 99. Danner 27:28.2.

*

Kaneland Invite (Elburn Woods, 3.0 miles)

Kaneland 31, West Chicago 37, Wheaton 58

Top 10 Individuals: 1. Strang (K) 15:22.2; 2. Dodis (K) 15:32.9; 3. L. Sayner (WC) 16:01.5; 4. K. Sayner (WC) 16:33.4; 5. Pearson (Wh) 16:34.1; 6. Brundige (K) 16:44.9; 7. Lodwig (K) 16:45.1; 9. Smith (Wh) 16:45.5; 9. Caithamer (WC) 17:15.4; 10. Bectran (WC) 17:17.2

*

At Sycamore Invite (Afton Forest Preserve, 3 miles)

TEAM SCORES

St. Francis 56, Sycamore 80, Belvidere North 88, Dixon 96, DeKalb 102, Woodstock 127, Riverside-Brookfield 155, Burlington Central 197, Aurora Central Catholic 201, Sandwich 308.

TOP 10 INDIVIDUALS

1. Schrader (De) 18:48.0, 2. Schwarz (Di) 19:09.0, 3. Seger (BN) 19:33.0, 4. Lalowski (Sy) 19:34.0, 5. Strack (Sy) 19:35.0, 6. Roback (STF) 19:45.0, 7. McShea (STF) 19:49.0, 8. Koerner (ACC) 19:52.0, 9. Diedrich (De) 19:53.0, 10. DiValerio (STF) 19:54.0.

Area Results

Burlington Central -- 35. Crocetti 21:24.0, 38. Flannery 21:36.0, 43. Tarr 21:50.0, 47. Zipoy 22:02.0, 48. Tovsen 22:02.0.

Share this page