Breaking News Bar
updated: 8/31/2011 12:23 AM

Tuesday's girls tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Tuesday's results

*

Order Reprint Print Article
 
Interested in reusing this article?
Custom reprints are a powerful and strategic way to share your article with customers, employees and prospects.
The YGS Group provides digital and printed reprint services for Daily Herald. Complete the form to the right and a reprint consultant will contact you to discuss how you can reuse this article.
Need more information about reprints? Visit our Reprints Section for more details.

Contact information ( * required )

Success - request sent close

WARREN 5, LIBERTYVILLE 2

Singles -- No. 1: Paulson (Lib) d. M. Mella 6-1, 6-3; No. 2: A. Mella (Warr) d. Roach 6-2, 6-0; No. 3: C. Sunday (Warr) d. Kinast 4-6, 7-5, 6-1.

Doubles -- No. 1: Lee/Klein (Lib) d. Chibucos /Patel 6-0, 6-2; No. 2: B. Sunday/Westerberg (Warr) d. Eichmann/Daluga 7-5, 6-1; No. 3: Nelson/Suchsland (Warr) d. Anderson/Grabowski 6-4, 6-2; No. 4: Foster/Boyke (Warr) d. Wagner/Simonian 6-2, 6-1.

*

LAKES 7, WAUKEGAN 0

Singles -- No. 1: Loos (Lks) d. Ruiz 6-0, 6-0; No. 2: Lass (Lks) d. Figuerou 6-0, 6-0; No. 3: Fischer (Lks) d. Duarte 6-2, 6-1.

Doubles -- No. 1: Halterman/Buehler (Lks) d. Daleske/Jackson 6-0, 6-0; No. 2: Castelvecchi/Kennell (Lks) d. Richards/Rodriguez 6-1, 6-0 ; No. 3: Breum/Waring (Lks) d. Kinard/Anilao 6-2, 6-2; No. 4: Miller/Fritz (Lks) d. Clarey/Cazeres 6-2, 6-0.

*

STEVENSON 4, HIGHLAND PARK 4

Singles -- No. 1: Kiven (Stev) d. Baum 6-0, 6-1; No. 2: Kirsch (Stev) d. Goldberg 6-1, 6-0; No. 3: Guggenheim (HP) d. Kashii 6-3, 6-2.

Doubles -- No. 1: Demchenko/Vasiliev (Sev) d. Raab/Schectman 6-3, 2-6, 7-6 (6); No. 2: Berkman/Cooper (HP) d. Manion/Dong 6-4, 6-2; No. 3: Ettleson/Tulchinskaya (Stev) d. Jacobs /Raab 6-3, 6-2; No. 4: Rhum/Abrams (HP) d. Merritt/Joung 6-2, 7-6 (5); No. 5: Fox/Woznov (HP) d. Liu/Luo 6-3, 6-2.

*

CL South 7, Dundee-Crown 0

Singles - No. 1: M. Thome (CLS) d. Nauck (DC) 6-0, 6-0; No. 2: J. Thome (CLS) d. Schanmier (DC) 6-0, 6-0; No. 3: Goodwin (CLS) d. Scanian (DC) 6-0, 6-0. Doubles - No. 1: Laktash/Siemon (CLS) d. McElroy/Simpson (DC) 6-0, 6-0; No. 2: Rasmussen/Boorom (CLS) d. Scnuessier/Alam (DC) 6-2, 6-1; No. 3: Kolarczyk/Theros (CLS) d. Danhoff/Annis (DC) 6-2, 6-1; No. 4: Roesslein/Olszak (CLS) d. Tihayero/Jacoben (DC) 6-1, 6-0.

*

Cary-Grove 7, Woodstock North 0

Singles - No. 1: A. Dorsey (C-G) d. Meiners (WN) 6-0, 6-0; No. 2: Cownick (C-G) d. Lefever (WN) 6-0, 6-0; No. 3: B. Dorsey (C-G) d. Oftrowski (WN) 6-0, 6-1. Doubles - No. 1: Hughes/Bayer (C-G) d. O'Donnell/Smith (WN) 6-2, 6-0; No. 2: King/McKune (C-G) d. Thompson/Maire (WN) 6-1, 6-0; No. 3: Koepke/Derer (C-G) d. Bartlett/Wirfs (WN) 6-0, 6-0; No. 4: Scott/Maki (C-G) d. Glod/Wyse (WN) 6-0, 6-0.

*

Crystal Lake Central 6, Huntley 1

Singles - No. 1: Garcia (CLC) d. Ji.Wallace (H) 6-0, 6-0; No. 2: Buckingham (H) d. Chalas (CLC) 6-4, 6-4; No. 3: Lindskoog (H) d. Gallegos (CLC) 6-3, 6-4. Doubles - No. 1: Romero/Pietrusiak (CLC) d. Je.Wallace/Youel (H) 6-4, 6-1; No. 2: Czarnota/Frankel (CLC) d. Ortner/Ross (H) 6-0, 6-0; No. 3: Nichols/Janelli (CLC) d. Benoy/Dunal (H) 6-1, 6-2; No. 4: Funke/Wyslak (CLC) d. Mcgurie/Poggenall (H) 6-1, 6-1.

*

Jacobs 6, Grayslake North 1

Singles - No. 1: Poggensee-Wei (GN) d. Elliott (J) 6-0, 6-0; No. 2: Zabolotico (J) d. Moran (GN) 6-1, 6-0; No. 3: Alessio (J) d. Sheppard (GN) 6-0, 6-1. Doubles - No. 1: Rowan/Steinkamp (J) d. Steinhoff/Borders (GN) 6-2, 6-1; No. 2: Bernardo/Hackett (J) d. Wright/Leanna (GN) 6-1, 6-0; No. 3: Taylor/Buttolph (J) d. Menhart/Gegenheimer (GN) 6-4, 6-2; No. 4: Wolf/Hengler (J) d. Gross/Pasternak (GN) 6-0, 6-0.

*

Kaneland 4, Sycamore 1

Singles

No. 1: Schrepferman (K) d. Moore (S) 6-2, 6-1; No. 2: Emmanonil (K) d. Farris (S) 6-0, 6-0.

Doubles

No. 1: Napiorkowski-Jurcenko (K) d. Podrton-Grooril (S) 6-2, 6-0; No. 2: Moreness-Paulson (S) d. McMullen-Limbrick (K) 6-0, 6-1; No. 3: Bicos-Woodward (K) d. McConnsil-Hatich-Robinson (S) 6-0, 6-1

*

St. Charles East 7, Streamwood 0

Singles

No. 1: Nosalik (SCE) d. Jimenez 6-2, 6-3; No. 2: Youngberg (SCE) d. Lee 6-1, 6-1; No. 3: Varadheeswaran (SCE) d. Schwartz 6-1, 6-0.

Doubles

No. 1: Esler-Churc (SCE) d. Gomez-Zcebe-Nato 6-0, 6-0; No. 2: Jones-Robertson (SCE) d. Gonzalez-Aguirre 6-0, 6-0; No. 3: McCarthy-Gauthier (SCE) d. Aristeo-Koxajo 6-0, 6-0; McNally-Morency (SCE) d. Ferrer-Reyes 6-0, 6-0.

SCE record: 1-0

*

St. Charles North 6, Lake Park 1

Singles - No. 1: Lee (LP) d. Wolfe 6-0, 6-0; No. 2: Szymanski (SCN) d. Kamirak 6-0, 6-0; No. 3: Mehan (SCN) d. Patel 7-5, 6-1.

Doubles - No. 1: Oehlerking/Randazzo (SCN) d. Kreme/Wiatr 6-4, 6-1; No. 2: Lessining/Duncan (SCN) d. Fleming/McGinn 6-2, 6-4; No. 3: Donklou/Klebendans (SCN) d. Smith McWeeney 6-0, 7-5; No. 4: Mehan/Smith (SCN) d. Thompson/Akert 6-2, 6-0.

*

IMSa 4, Wheaton North 3

Singles - No. 1: Russman (WN) d. Cheng 4-6, 6-4, 6-2; No. 2: Ling (IMSA) d. Burshtan 6-2, 6-3; No. 3: Park (IMSA) d. Rogers 6-0, 6-0.

Doubles - No. 1: Love/Vallo (WN) d. Schroeder/Zhang 6-2, 6-4; No. 2: Antas/Richards (WN) d. Lynette/Pokute 7-5, 6-2; No. 3: Guo/To (IMSA) d. Breese/Jaderholm 6-1, 2-6, 6-3; No. 4: Santos/Tai (IMSA) d. Hanzel/Mickelsen 6-3, 6-3.

*

Batavia 7, Elgin 0

Singles

No. 1: Grizaffi (B). Def. Patthana (E) 6-0, 6-0; No. 2: Fruendt (B). Def. Kahn (E) 6-0, 6-0; No. 3: Norville (B). Def. Walker (E) 6-0, 6-0;

Doubles

No. 1: Mills/Potter (B). Def Borisova/Peters (E). 6-1, 6-0; No. 2: Mizikar/Cogan (B). Def. Grzadziel/Hoberg (E). 6-2, 6-1; No. 3: Schroeder/LeFevre. Def. Bechet/Philavong (E). 6-0, 6-0; No. 4: Maddox/Grendzinski (B). Def. Daravong (E). 6-2, 6-2

JV: Batavia 7, Elgin. 0

Batavia is now 4-1 overall and 1-0 in conference.

*

Benet 9, Naperville Central 0

Singles - No. 1: Kovach (Ben) d. Mihailescu 6-0, 6-0; No. 2: Tzakis (Ben) d. Furukawa 6-0, 6-0.

Doubles - No. 1: Carney/Simmons (Ben) d. Liu/Goldner 6-4, 6-2; No. 2: King/Reyes (Ben) d. Lee/Bedigian 6-1, 6-0; No. 3: ;Watson/Wilheim (Ben) d. Chen/Fern 6-2, 6-3 No. 4: McKeown/Jankanskas (Ben) d. Bijalani/Leon 6-1, 6-1; No. 5: Vicek/Carlson (Ben) d. Xu/Apte 6-3, 6-2; No. 6: Luka/Gallahger (Ben) d. Pillutia/Modonia 6-0, 6-1; No. 7: Sieve/Faroian (Ben) d. Roth/Schneider 6-3, 7-5.

*

St. Charles North 6, Lake Park 1

Singles - No. 1: Lee (LP) d. Wolfe 6-0, 6-0; No. 2: Szymanski (SCN) d. Kamirak 6-0, 6-0; No. 3: Mehan (SCN) d. Patel 7-5, 6-1.

Doubles - No. 1: Oehlerking/Randazzo (SCN) d. Kreme/Wiatr 6-4, 6-1; No. 2: Lessining/Duncan (SCN) d. Fleming/McGinn 6-2, 6-4; No. 3: Donklou/Klebendans (SCN) d. Smith McWeeney 6-0, 7-5; No. 4: Mehan/Smith (SCN) d. Thompson/Akert 6-2, 6-0.

*

Homewood-Flossmoor 4, York 3

Singles - No. 1: M. Avgerinos (Y) d. Osabuohien 6-4, 6-1; No. 2: Huckabee (HF) d. A. Avgerinos 6-1, 6-1; No. 3: Maxwell (HF) d. Stuefen 6-0, 6-2.

Doubles - No. 1: Shannon/Dixon (HF) d. Graham/Riek 6-3, 6-3; No. 2: Lesner/Kenney (HF) d. Barry/Porter 7-5, 4-6, 6-3; No. 3: Chamberlin/Chamberlin (Y) d. Winkler/Proby 7-5, 6-3; No. 4: Wilson/Rivera (Y) d. Winkler/Sykes 6-3, 6-3.

*

IMSa 4, Wheaton North 3

Singles - No. 1: Russman (WN) d. Cheng 4-6, 6-4, 6-2; No. 2: Ling (IMSA) d. Burshtan 6-2, 6-3; No. 3: Park (IMSA) d. Rogers 6-0, 6-0.

Doubles - No. 1: Love/Vallo (WN) d. Schroeder/Zhang 6-2, 6-4; No. 2: Antas/Richards (WN) d. Lynette/Pokute 7-5, 6-2; No. 3: Guo/To (IMSA) d. Breese/Jaderholm 6-1, 2-6, 6-3; No. 4: Santos/Tai (IMSA) d. Hanzel/Mickelsen 6-3, 6-3.

*

naperville North 5, Lyons 2

Singles - No. 1: Chatt (L) d. Guenther 6-6, 6-0; No. 2: Hickey (L) d. Patil 7-6, 6-1.

Doubles - No. 1: Stadalmihaite/Boswell (NN) d. Sherman/Miller 6-1, 6-1; No. 2: Oken/Maxson (NN) d. Schwartz/Widwer 6-4, 7-6, 7-2; No. 3: Li/Liu (NN) d. Plunkett/Pavlotec 6-1, 6-0; No. 4: Heidenreich/Hui (NN) d. Weerkalaen/Wiechner 6-2, 6-4; No. 5: Deetjen/Zhu (NN) d. Morris/Meksto 6-1, 6-4.

*

Neuqua Valley 6, Metea Valley 1

Singles - No. 1: Chin (MV) d. Vohra 6-0. 6-1; No. 2: Pai (NV) d. Woods 6-2, 3-0; No. 3: Benz (NV) d. Beesethi 7-5, 6-2.

Doubles - No. 1: Cha/Zhang (NV) d. Balloo/Dixon 6-1, 6-2; No. 2: Hannigan/Alenciks (NV) d. Madrid, Farley 6-3, 6-2; No. 3: Keating/Skwarek (NV) d. Collins/Collins 7-5, 6-3; No. 4: Cha/Pastene (NV) d. Frantzen 6-1, 7-6.

*

Barrington 6, Buffalo Grove 1

Singles -- No.1: Sfumbras (Barr) d. Mouseau (BG) 6-4, 6-0; No.2: Sharha (Barr) d. Immen 6-1, 6-1; No.3: Flack (BG) d. Samtiro 6-3, 6-4.

Doubles -- No.1: Kasivrak/Allison (Barr) d. D.Goggin/L.Goggin 3-6, 7-5, 7-5; No.2: Nejdawi/Malan (Barr) d. Dunfey/Rubenstein 6-2, 6-2; No.3: Nordil/McCauley (Barr) d. Pietras/Foutris 6-7, 6-7, 6-3; No.4: Blausch/Dombeck d. Kewer/Pecoraro 6-2, 4-6, 6-1.

*

conant 6, wheeling 1

Singles -- No.1: Bitout (Whl) d.Bahadri 6-2, 7-5; No.2: Jockish (Con) d. Valenti 6-4, 6-4, 6-1; No.3: Lakshminaraya (Con) d. Lee 6-1, 6-4.

Doubles -- No.1: Meitzler/Midgda (Con) d. Sikora/Markiewicz 3-6, 6-0, 6-0; No.2: VandeLinde/Terzinski (Con) d. Issen/Raiff 6-0, 6-0; No.3: Gralce/Hag (Con) d. Clifford/Kalash 6-2, 6-1; No.4: Dhillon/Patel (Con) d. Bardak/Meintzler 6-4, 6-3.

JV -- Conant 6, Wheeling 1.

*

Rolling Meadows 5, Palatine 2

Singles -- No.1: Plesniak (Pal) d. Kulpins 6-4, 6-2; No.2: Khayet (RM) d. Robles 6-1, 6-2; No.3: Bogdal (RM) d. Bartolamadlis 6-3, 6-4.

Doubles -- No.1: A.Kemph/J.Kemph (RM) d. Davis/VanGrondelle 6-3, 6-0; No.2: Horan/Bahac (RM) d. Joseph/Fallon 6-3, 2-6, 6-4; No.3: Silveira/Campbell (Pal) d. Tenuta/Staffa 6-4, 6-0; No.4: Baarry/Zzulno (RM) d. Lacpra/Jacobsen 6-4, 3-6, 7-5.

*

Schaumburg 4, Elk Grove 3

Singles -- No.1: McGlure (Sch) d. Patel 6-0, 6-0; No.2: Sasaki (Sch) d. Patel 6-4, 6-2; No.3: Perez (Sch) d. Fritz 6-4, 6-4.

Doubles -- No.1: Trotter/Marquardt (EG) d. Parris/Decarlo 6-2, 6-1; No.2: Solar/Singh (Sch) d. Liewergren/Marquordt 6-3, 6-2; No.3: Anderson/Losakco (EG) d. Shah/Baylian 3-6, 6-3, 6-4; No.4: Swintek/Patel (EG) d. Aranda/Shinn 6-4, 7-5.

*

Monday's late results

York 7, Wheaton North 0

Singles - No. 1: M. Avgerinos (Y) d. Russman 6-0, 6-0; No. 2: A. Avgerinos (Y) d. Richards 6-1, 6-0; No. 3: Stuefen (Y) d. Rogers 6-1, 6-2

Doubles - No. 1: Graham/Riek (Y) d. Love/Vallo 6-2, 6-0; No. 2: Barry/Porter (Y) d. Antas/Bushtan 6-0, 6-2; No. 3: D. Chamberlin/L. Chamberlin (Y) d. Breese/Jadeholm 6-0, 6-1; No. 4: Wilson/Rivera (Y) d. Hafensohen/Klingl 6-1, 6-0.

*

Kaneland 5, Glenbard North 2

Singles - No. 1: Schrepferman (K) d. Bierman 6-0, 6-1; No. 2: Emmanouil (K) d. Stellato 6-1, 6-0; No. 3: McMullen (K) d. Bali 6-4, 6-1.

Doubles - No. 1: Napiorkowski/Jurcenko (K) d. Durante/Ziegler 6-0, 7-6; No. 2: Ratterman/Toran (GN) d. Limbrick/Rossi 6-3, 7-5; No. 3: Sweeney/Boland (GN) d. Rosenwinkel/Withey 6-0, 5-7, 6-2; No. 4: Kovacic/Williams (K) d. Pysarenko/Riscossa 6-1, 2-6, 6-4.

*

Metea Valley 6, Rosary 1

Singles - No. 1: Chin (MV) d. Arnold 6-0, 6-0; No. 2: Woods (MV) d. Stephens 6-0, 6-4; No. 3: Bessetti (MV) d. Liuiwitz 6-3, 6-3.

Doubles - No. 1: M. Goyao/A. Goyao (R) d. Baloo/Dixon 2-6, 6-1, 6-2; No. 2: Earley/Madrid (MV) d. Conin/Robinson 6-3, 6-3; No. 3: Collins/Collins (MV) d. Gonzalez/Knebel 2-6, 6-3, 6-3; No. 4: Frantzen/Moore (MV) d. Madlinger/Hankes 6-4, 6-3.

*

Monday's late results

Kaneland 5, Glenbard North 2

Singles - No. 1: Schrepferman (K) d. Bierman 6-0, 6-1; No. 2: Emmanouil (K) d. Stellato 6-1, 6-0; No. 3: McMullen (K) d. Bali 6-4, 6-1.

Doubles - No. 1: Napiorkowski/Jurcenko (K) d. Durante/Ziegler 6-0, 7-6; No. 2: Ratterman/Toran (GN) d. Limbrick/Rossi 6-3, 7-5; No. 3: Sweeney/Boland (GN) d. Rosenwinkel/Withey 6-0, 5-7, 6-2; No. 4: Kovacic/Williams (K) d. Pysarenko/Riscossa 6-1, 2-6, 6-4.

*

South Elgin 4, hampshire 3

Singles - No. 1: Schreiner (H) d. Phenqsavath (SE) 6-2, 6-2; No. 2: Weaver (SE) d. Patthana (H) 5-7, 6-4, 6-3; No. 3: Graff (SE) d. Schultz (H) 4-6, 6-2, 7-5.

Doubles - No. 1: Walker/Krach (H) d. Garnett/Hall (SE) 7-6, 6-3; No. 2: Lumino/Showalter (H) d. Keller/McCullough (SE) 6-2, 6-4; No. 3: Eggebrecht/Marchosy (SE) d. Zilch/Wozniak (H) 6-0, 6-2; No. 4: Balance/Fox (SE) d. Bennett/Ihssen (H) 6-1, 6-1.

Share this page