Breaking News Bar
updated: 8/22/2011 11:49 PM

Monday's girls tennis scoreboard

hello
Success - Article sent! close
 

Monday's matches

*

CARMEL 4, LIBERTYVILLE 3

Singles -- No. 1: Minor (Carm) d. Paulson 6-1, 6-1; No. 2: Roach (Lib) d. Rao 8-6, 6-2; No. 3: Wagner (Lib) d. Repeta 8-6, 6-4.

Doubles -- No. 1: Kannenberg/Felicelli (Carm) d. Klein/Lee 6-3, 6-1; No. 2:Edwards/Rhine (Carm) d. Eichmann/Daluga 6-4, 6-1 ; No. 3: Anderson/Grabowski (Lib) d. Gauger/Shannon 4-6, 6-4, 6-3; No. 4: Koukol/Markoysan (Carm) d. Leventis/Simonian 7-5, 6-1.

*

York 7, Batavia 2

1. Maria Avgerinos (York) defeated Miranda Grizaffi (Batavia) 6-0, 6-0

2. Liza Fruendt (Batavia) defeated Blaire Porter (York) 4-6, 6-3, 6-4

3. Angela Avgerinos (York) defeated Tamar Norville (Batavia) 6-2, 6-3

4. Abby Mazzocco (York) defeated Kaitlyn Burgess (Batavia) 6-2, 6-2

1. Gabby Riek/Torrie Graham (York) defeated Hannah Potter/Kaitlin Mills (Batavia) 6-2, 7-5

2. Jenny Mizikar/Amelia Cogan (Batavia) defeated Ellen Barry/Dana Chamberlin (York) 6-4, 6-1

3. Emma Stuefen/Randi Wilson (York) defeated Karissa Schroeder/Brooke Lefevre (Batavia) 6-3, 7-6(7)

4. Laurel Chamberlin/Annie Rivera (York) defeated Hannah Maddox/Allison Grendzinski (Batavia) 6-2, 6-4

5. Sarah Carlquist/Madeline Mueller (York) defeated Shannon Waiseth/Anne Sweeney (Batavia) 6-4, 6-7(3), (10-4)

*

Naperville North 5, Neuqua Valley 2

Singles - No. 1: Vohra (NV) d. Guenther 6-1, 6-2; No. 2: Dai (NV) d. Patil 6-2, 6-1.

Doubles - No. 1: Stadalninkaite-Boswell (NN) d. Zhang-Cha 6-0, 6-4; No. 2: Li-Liu (NN) d. Alenciks-Hannigan (NN) 6-3, 6-3; No. 3: Oken-Maxon (NN) Skywarek-Keating 6-1, 6-2; No. 4: Heidenreich-Hu (NN) d. Keating-Pantene 6-4, 7-6 (9-7); No. 5: Deetjen-Zhu (NN) d. Benz-Morra 6-3, 6-4.

*

Prospect 5, Maine South 2

Singles -- No.1: Partridge (P) def Wind 6-3, 6-1; No.2: Pollock (P) def Spalinski 6-0, 6-1; No.3: Dinkel (MS) def Santiago 2-6, 6-1, 6-1.

Doubles -- No.1: Borowski/Salgia (MS) def Becherer/Best 7-5, 6-4; No.2: Nopar/ Dietrich (P) def Lajewski/ Scalfani 6-1, 6-2; No.3: Millikin/Kendall (P) def Daul/Zydowsky (MS) 6-2, 6-2; No.4: Rishko / Saiki (P) def Kowalczyk / Ryer 6-2, 6-4.

*

Wheeling 5, Resurrection 2

Singles -- No .1 Bitout (W) d Kainer 6-1 6-0, No. 2: Sikora (W) d Marubio 6-2 6-1, No. 3: Markiewicz (W) d Golucki 6-0 6-0.

Doubles -- No. 1: Stephani & Valenti (W) d Lechowski&Fitsimmons 3-6 6-4 (10-7); Issen & Anna Raif (W) d Sifventes & Creighton 6-1 4-6 (10-6); No. 3: Bryne & Pawalski (R) d Clifford & Mondakar 6-1 7-5; No. 4: Wasylko & Deluca (R) d Kalash & Meintzler 6-1 6-3.

*

Huntley Quad

Jacobs 5, Huntley 0

Singles - No. 1: Elliot (J) d. Garcia (H) 6-3, 6-2; No. 2: Alina Z. (J) d. Han (H) 6-1, 6-0.

Doubles - No. 1: Marcilyn R./Lauren S. (J) d. Pietrusiak/Romero (H) 6-2, 6-2; No. 2: Rachel B./Anna T. (J) d. Czarnota/Frankel (H) 6-0, 6-1; No. 3: Deena K./Emma N. (J) d. Nichols/Chalas (H) 6-3, 6-0.

*

Huntley 5, Streamwood 0

Singles - No. 1: Garcia (H) d. Jimenez (S) 6-0, 6-1; No. 2: Chalas (H) d. Lee (S) 6-1, 6-0.

Doubles - No. 1: Pietrusiak/Romero (H) d. Gonzales/Aguirre (S) 6-0, 6-0; No. 2: Frankel/Czarnota (H) d. Gomez-Acebo/Nato (S) 6-0, 6-0; No. 3: Nichols/Janelli (H) d. Ferrer/Reyes (S) 6-1, 6-0.

*

hUNTLEY 4, eLGIN 1

Singles - No. 1: Garcia (H) d. Paltahaha (E) 6-2, 6-2; No. 2: Chalas (H) d. Bechet (E) 6-0, 6-1.

Doubles - No. 1: Pietrusiak/Romero (H) d. Peters/Bonsova (E) 6-4, 6-0; No. 2: Gradziel/Heberg (E) d. Czarnota/Frankel (H) 3-6, 7-6, 10-7; No. 3: Han/Janelli (H) d. Dorda/Gonzales (E) 6-1, 7-6(7-2).

Share this page