Breaking News Bar
posted: 4/28/2010 12:01 AM

Tuesday's boys tennis results

hello
Success - Article sent! close
 

Tuesday's meets

*

South Elgin 7, Streamwood 0

Singles - No. 1: Ferry (SE) d. Radovanovic 6-0, 6-2; No. 2: Bohlin (SE) d. Correla 6-1, 6-0; No. 3: Merdinger (SE) d. Clark 6-2, 6-2.

Doubles - No. 1: Siazon/Vonsaga (SE) d. Phetmeuangnay/Enami 6-2, 4-6, 6-3; No. 2: Kochanski/McKay (SE) d. Aguirre/Mikula 6-0, 6-1; No. 3: Philavong/Gallois (SE) d. Capistran/Nato 6-0, 6-0; No. 4: Manzano/Felker (SE) d. Collazo/Patel 6-0,6-0.

*

St. Charles East 7, Bartlett 0

Singles - No. 1: Reiff (SCE) d. Henning 6-3,6-0; No. 2: Bowman (SCE) d. Smedley 6-0, 6-0; No. 3: Deckes (SCE) d. Amin 6-1, 6-2.

Doubles - No. 1: Romano/Leopardo (SCE) d. Kissane/Singh 6-1, 5-7, 6-0; No. 2: Odell/McNacey (SCE) d. Patel/Sufi 6-3, 6-0; No. 3: Davis/Maze (SCE) d. Santucci/Schuld 6-3, 6-4; No. 4: Schukas/Liss (SCE) d. Bayram/Strimbu 6-3, 6-2.

*

Cary-Grove 6, Huntley 1

Singles - No. 1: Federighi (C-G) d. Rehner 6-0, 6-0; No. 2: Butler (C-G) d. Clavero 6-1, 6-0; No. 3: Scott (C-G) d. Islam 6-0, 6-1.

Doubles - No. 1: Russel/Barrett (C-G) d. Novglinski/Kamper 6-1, 6-1; No. 2: Koerber/Godawski (C-G) d. Bozic/Stellnach 7-5, 6-3; No. 3: Lullo/Carrol (C-G) d. Loboda/Ramirez 7-5, 6-3; No. 4: Walsh/Valentinez (H) d. Henry/Gallant 7-5, 6-3.

*

Jacobs 6, McHenry 1

Singles - No. 1: Schreiner (J) d. Szechowycz 6-2, 6-4; No. 2: Forbes (J) d. Clark 6-2, 6-3; No. 3: Sidor (J) d. Stastry 6-4, 6-0.

Doubles - No. 1: Buettner/Romor (J) d. Romme/Robinson 6-2, 6-3; No. 2: Donahue/Mitic (MCH) d. Kaczar/Joshi 6-2, 6-4 ; No. 3: Yau/Bernardo (J) d. Rogers/Quitalig 6-7 (5-7), 7-5, 7-5; No. 4: Ademe/Bieneman (J) d. Hawley/Shuett 6-4, 6-4.

*

University High 4, Elgin Academy 1

Singles - No. 1: Anderson (UH) d. Kaufman 6-4, 6-1; No. 2: Vogel (EA) d. Bucchein-Jurisson 6-0, 6-1.

Doubles - No. 1: Levin/Stueben (UH) d. Heisley/Garcia 6-0, 6-1; No. 2: Frampton/Kanakamedala (UH) d. Diaz de Leon/Johnson 6-0, 6-3; No. 3: Sylora/Zheng (UH) d. Dykun/Richards 6-4, 6-1.

*

GRAYSLAKE NORTH 5, WOODSTOCK 2

Singles - No.1: Poggensee-Wei (GN) d. Butler 6-0, 6-1; No. 2: Campanile (GN) d. Kraft 6-0, 6-0; No. 3: Davis (GN) d. Zehner 6-0, 6-0.

Doubles - No.1: Nova-Fernandez/Rohrer (GN) d. Webster/Howatt 6-1, 6-4; No. 2: Haager/Ortiz (Wdst) d. Facklam/Jones 6-2, 6-4; No. 3: Lewitzke/Hernandez (GN) d. Fry/Larson 6-4, 7-6 (7-5); No. 4: Fabian/Shields (Wdst) d. Santelle/Neill 6-3, 6-1.

*

GRAYSLAKE c. 7, WOODSTOCK N 0

Singles - No.1:Kveton (GC) d. Rifino 6-1, 6-3; No. 2: Pienaar (GC) d. Jackson 6-2, 6-0; No. 3: Mykheylovskyy (GC) d. Moser 6-0, 6-0.

Doubles - No.1: Carpenter/Schaltz (GC) d. Versten/Laabs 6-4, 6-2; No. 2: Adernetto/Lettenamir (GC) d. Bradley/Stisinsuphya 6-0, 6-1; No. 3: Schulz/Ward (GC) d. Murray 6-1, 6-1; No. 4: Powers/Gilbertsen (GC) won by fft.

*

VERNON HILLS 6, WAUCONDA 1

Singles - No.1: Kadyrov (VH) d. Ganzman 6-0, 6-0; No. 2: Gau (Wauc) d. Tamalunas 7-5 7-6 (8-6); No. 3: Zhai (VH) d. KAzdvonewicz 7-5, 6-0.

Doubles - No.1: Rong/Alvaro (VH) d, Sell/Matula 6-0, 6-0; No. 2: Knesley/Lee (VH) d. Gardanier/Knight 6-1, 6-0; No. 3: Hoveydai/Shin (VH) d. Harrison/Buchowicz 6-3, 6-2; No. 4: Pryzyblo/Cho (VH) d. Webb/Rios 6-3, 6-0.

*

WARREN 5, LIBERTYVILLE 2

Singles - No.1:K. Trukov (Warr) d. Patterson 6-3, 6-3 ; No. 2: Stoller (Warr) d. Cordon; 6-3, 7-6 (7) No. 3: Shjakauis (Warr) d, Klein 6-2, 3-6, 7-5.

Doubles - No.1: Raman/Springgate (Lib) d. P. Schlais/N. Trukov 6-3, 5-7 6-3; No. 2: Mandell/Seiler (Warr) d. Leventis/Shkolnikov 6-2, 6-4 No. 3:Karlstrano /D. Schlais ;(Warr) d. Pozen/Williams 6-2, 1-6, 6-4 No. 4: Koyg/Deluga (Lib) d. Gupta/Criembuzkar 6-3, 3-6, 10-6.

*

LAKE FOREST 6, LAKE ZURICH 1

Singles - No.1: Thompson (LZ) d. Winkler 6-2, 4-6, 6-2; No. 2:Zordani (LF) d. Volk 5-2, 6-0; No. 3: Martin (LF) d. Buros 6-0, 6-2.

Doubles - No.1: Walker/Wolnia (LF) d. Wolf/Ihm 7-5, 6-2; No. 2: Pollard/Silver (LF) d. Mueller/Reutsch 6-0, 6-1; No. 3: C. Bagher/Berish (LF) d. Madsen/Pratscher 6-3, 6-0 No. 4: A. Bagher/Storczynski (LF) d. Croster/Hesch 6-2, 6-3.

*

CARMEL 7, ST. VIATOR 0

Singles - No.1: Hunt (Carm) d.Desio 6-0, 6-4; No. 2: Park (Carm) d. J. Romanucci 6-0, 6-2; No. 3: Moriarty (Carm) d. Roamanucci 6-2, 6-1.

Doubles - No.1: C. Butler/G. Butler (Carm) d. Blaney/Tanglis 4-6, 7-5, 6-4; No. 2: White/Hyde (Carm) d. Ruch/McConnell 6-4, 6-4; No. 3: Healy/Fall (Carm) d. Lopez/Estauart 6-4, 5-7, 6-1; No. 4: Wilkinson/Werner (Carm) d. Martin/Marches 6-2, 6-3.

*

Barrington 7, Hoffman Estates 0

Singles - No.1: Coll (Bar) d. Buchinger 6-2, 6-0; No.2: Parekh (Bar) d. Shah 6-1, 6-2; No.3: Fletcher (Bar) d. Krzepicki 6-3, 6-0.

Doubles - No.1: Deroch/Gasiur (Bar) d. Ray/Bavishi 6-1, 6-0; No.2: Nuckles/Brownell (Bar) d. Alexander/Lawando 6-2, 6-0; No.3: Kasurak/Adams (Bar) d. Parekh/Upadhyay 6-0, 6-0; No.4. Farag/Holay (Bar) d. D.Patel/K.Patel 6-0, 6-0.

*

Conant 6, Schaumburg 1

Singles - No.1: Balase (Sch) d. Fang 6-0, 6-2; No.2: Itskovich (Con) d. Brito 6-1, 6-1; No.3: Suresy (Con) d. Barst 6-4, 6-3.

Doubles - No.1: Ito/Itskovcik (Con) d. Wu/Thakkar 6-2, 6-3; No.2: Sacks/Chi (Con) d. Kawase/Shah 6-1, 6-1; No.3: Park/Rymarz (Con) d. Patel/Narravvb 6-4, 7-6, 7-5; No.4: Kroi/Hap (Con) d. Lee/Ariton 7-5, 7-6, 7-1.

*

Rolling Meadows 7, Elk Grove 0

Singles - No.1: Kulpins (RM) d. Mejerus 6-0, 6-0; No.2: Bonasera (RM) d. Ingetrup 6-0, 6-0; No.3: Ciemniak (RM) d. Marley 6-0 ,6-0.

Doubles - No.1: Metzger/Falcone (RM) d. Sopkouskas/Kryniewki 6-1, 6-0; No.2: Chung/Krause (RM) d. Rivera/Shah 6-0, 6-2; No.3: Rowoder/Prodonovic (RM) d. Rummel/Jaffrey 6-1, 6-2; No.4.: Toth/Gruhlke (RM) d. Feng/Hansen 6-0, 6-1.

*

Prospect 6, Hersey 1

Singles - No.1: Klawitter (Hers) d. Fogarty 6-0, 6-0; No.2: Werderitch (Pros) d. Magnuson 6-1, 1-6 6-1; No.3: Schultz (pros) d. Borst 6-0, 6-2.

Doubles - No.1: Kiefer/Pope (Pros) d. Amarantos/Chiba 4-6, 6-4, 7-5; No.2: Graven/Hamman (Pros) d. Albright/Milewski 6-3, 6-4; No.3: Behnke/Krakowiak (Pros) d. Wendell/Shin 7-5, 6-2; No.4: Hyde/Ryndck (Pros) d. Adams/Steffens 6-2, 7-5.

*

Wheaton North 6, West Aurora 1

Singles - No.1: Lorentsen (WN) d. Kuntzi 3-0, def (injury); No. 2: Wells (WA) d. Andor 6-3, 2-6, 6-4; No. 3: Crowe (WN) d. Johnson 6-2, 7-5(4).

Doubles - No.1: Norton/Rebman (WN) d. Hohn/Yorboro 6-2, 7-6(3); No. 2: Malzenski/Simon (WN) d. Frovernhoff/Reformado 6-0, 6-0; No. 3: Dickinson/Richert (WN) d. Braun/Johnson 6-1, 6-1.

*

Naperville Central 7, Glenbard East 0

Singles - No.1: Swamy (NC) d. Valencia 6-0, 6-0; No. 2: Hong (NC) d. Wiemer 6-0, 6-2; No. 3: Albert (NC) d. Ward 6-0, 6-1; No. 4: Harrison (NC) d. Pombert 6-0, 6-0.

Doubles - No.1: Bauman/Sterrett (NC) d. Osburn/Meek 6-0, 6-1; No. 2: Kunjar/Bicek (NC) d. Loconti/Connelly 6-1, 6-0; No. 3: Chiou/Bala (NC) d. Delawder/Cornell 6-0, 6-0.

*

Lake Park 7, East Aurora 0

Singles - No.1: Cichowicz (LP) d. Quilles 6-0, 6-1; No. 2: Schlueter (LP) d. Flores 6-2, 3-6, 6-2; No. 3: Layer (LP) d. Flores 6-2, 6-2.

Doubles - No.1: Wilkinson/Engel (LP) d. Salgado/Carrillo 6-1, 6-2; No. 2: Minami/Sabal (LP) d. Gerhardi/Gerhardi 6-4, 6-1; No. 3: Vogel/Rex (LP) d. Acevedo/Cardoza 6-3, 6-1; No. 4: Alisauskas/Mennon (LP) d. Garza/Esanal 6-1, 6-1.

*

St. Charles North 5, Waubonsie Valley 2

Singles - No.1: Marbach (WV) d. Koskey 6-1, 6-0; No. 2: Singh (WV) d. Mehter 6-2, 6-4; No. 3: Almresy (SCN) d. Cotton 6-2, 6-2.

Doubles - No.1: Johnson/Mittirek (SCN) d. Zhao/Chatterjee 6-0, 6-0; No. 2: Featherston/Oakes (SCN) d. Muthu/Cupfi 6-0, 6-0; No. 3: Tewillger/Corrigan (SCN) d. Nygren/Coyne 6-4, 3-6, 6-2; No. 4: Reed/Davis (SCN) d. Tercheviel/Gragsary 6-2, 6-1.

*

Napervile North 6, Wheaton Warrenville South 1

Singles - No.1: Li (WWS) d. Zhang 5-7, 6-4, 6-1; No. 2: Patil (NN) d. Coco 6-2, 6-3; No. 3: Deetjen (NN) d. Ruehlman 6-0, 6-1; No. 4: Huang (NN) d. Trockman 6-0, 6-0.

Doubles - No.1: Mutschler/Giraud (NN) d. Geannopolous 6-7, 3-2 (default); No. 2: Woodward/Cavoto (NN) d. Nian/Picken 6-4, 6-0; No. 3: Leonardi/Nguyen (NN) d. Weeks/Welch 6-2, 6-0.

*

Timothy Christian 3, IMSA 2

Singles - No.1: Sheng (IMSA) d. Griffin 6-3, 6-2; No. 2: Yan (IMSA) d. Elsey 6-0, 6-0; No. 3: Kumar (TC) d. Huang 4-6, 6-3, 6-4.

Doubles - No.1: Rolefs/Kuiper (TC) d. Cladek/To 6-2, 7-6(5); No. 2: Degroot/Vanderbrug (TC) d. Kudaravalli/Kumar 7-5, 6-4; No. 3: ; No. 4: .

*

Neuqua Valley 7, Metea Valley 0

Singles - No.1: Baiocchi (NV) d. Sharma 6-0, 6-1; No. 2: Glavin (NV) d. Dillman 6-2, 6-2; No. 3: Wright (NV) d. Hamblin 6-1, 6-2.

Doubles - No.1: Plowman/Carpio (NV) d. Srikam/Lin 6-1, 6-2; No. 2: Wall/Anderson (NV) d. Finnerty/Finnerty 6-1, 6-1; No. 3: Worley/Dalwani (NV) d. Lo/Moore 6-1, 6-1; No. 4: Eid/Sass (NV) d. Sorrens/Meyer 6-3, 6-1.

*

St. Francis 4, Wheaton Academy 1

Singles - No.1: Dawson (SF) d. West 6-2, 6-1; No. 2: Vale (SF) d. Bodett 7-5, 3-6, 6-2.

Doubles - No.1: Pivonka/Angsten (SF) d. Morgan/Ju. Bertsche 6-4, 4-6, 6-2; No. 2: Vale/Miller ((SF) d. Jo. Bertsche/Thrasher 6-1, 6-3; No. 3: Cunningham/Albright (WA) d. Bhatia/Gossett 6-4, 6-1.

*

Yorkville 4, Geneva 3

*

Batavia 7, DeKalb 0

Singles - No. 1: Cogan d. Kulma 6-0, 6-0; No. 2: Demars d. Romalho 6-2, 6-3; No. 3: Collins d. Changnon 6-2, 6-0.

Doubles - No. 1: Carlson/Stiffler d. Wilson/Collins 6-2, 6-4; No. 2: Koput/Mabry d. Jagodzinski/Johnson 6-3, 6-3; No. 3: Propp/Mizikar d. Herr/Newquist 6-2, 6-2; No, 4: Ryan/Sarver d. Willrett/Bybee 6-2, 6-0

*

Timothy Christian 3, IMSA 2

*

Glenbard North 7, West Chicago 0

Share this page