Cook County scoreboard for Wednesday, March 11

 
Updated 3/11/2020 10:17 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Wednesday's results

Class 3A Grayslake North sectional

ST. VIATOR 53, ST. PATRICK 52 (OT)

St. Viator -- Hickey 2 0-0 4, Campagna 1 0-0 2, Kochera 8 5-6 23, Mahoney 3 0-0 9, Schumacher 0 0-0 0, Benson 1 0-0 2, Huene 2 0-0 4, Aldana 3 2-2 9, Harrington 0 0-1 0. Totals 20 7-9 53.

St. Patrick -- Corro 2 0-0 5, Galati 6 1-1 16, Brown 4 2-4 13, Hamilton 4 2-4 10, Guschwan 0 0-0 0, Cioffi 3 0-0 8, Fanning 0 0-0 0. Totals 19 5-9 52.

St. Viator 15 11 11 8 8 --53

St. Patrick 8 10 16 11 7 --52

3-point baskets: St.V: Mahoney 3, Kochera 2, Aldana; St.P: Galati 3 Brown 3, Cioffi 2, Corro.

Fouled out: none.

Boys water polo

Wednesday's results

PALATINE 17, BUFFALO GROVE 6

Palatine 10 3 2 2 --17

Buffalo Grove 0 1 3 2 --6

Palatine -- Antoniv 4, O;Connell 4, S. Adame 3, Enhrenstrom 3, Conway 2, Khomyak.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Buffalo Grove -- Tsifitilis 2, Dumiter 3, Vasiljevs.

ELK GROVE 12, SCHAUMBURG 2

Elk Grove 5 5 0 2 --12

Schaumburg 0 0 0 2 --2

Elk Grove -- Mizialko, Losacco 3, Jackson 2, McCorry 3, Tellez 3.

JV -- Schaumburg 9, Elk Grove 3

Girlss water polo

Wednesday's results

PALATINE 15, BUFFALO GROVE 11

Buffalo Grove 2 5 2 2 --11

Palatine 3 4 4 4 --15

Buffalo Grove -- S. Surdyka 5, Pluta 3, G. Surdyka 2, Conroy.

Palatine -- O'Brien 10, Staples 2, Bellof, Rataj, Hollis,

Goalkeepers -- Pal: Brewer (12 saves).

JV -- Bufalo Grove 7, Palatine 3

CONANT 15, PROSPECT 6

Conant 4 5 4 3 --15

Prospect 1 2 1 2 --6

Conant -- Arnold 3, Erne 2, Stain 2, Matusiak 2, Hanley 2, Fisch, Wartman, Kuffel, Patel.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Prospect -- Broz 2, Bauer, Wagner, Viernesel.

Goalkeepers -- Con: Henry (3 saves), Fisch (8 saves); Pro: Penner.

SCHAUMBURG 10, ELK GROVE 5

Schaumburg 2 1 4 3 --10

Elk Grove 1 1 2 1 --5

Schaumburg -- V. Campbell 3, P. Bany 4, N. Jasinska, M. Greenberg , L. Steen.

Goalkeepers -- SHS: L Steen (7 saves).

Other score

Conant 18, Prospect 1

Upcoming events

today

Boys track

Maine West at Maine East Invite, 4:30 p.m.

Boys gymnastics

Fremd, Conant, Elk Grove, Hoffman Estates, Hersey, Palatine, Prospect, Rolling Meadows, Schaumburg at Barrington Invite, 6 p.m.

Hoffman Estates at Deerfield, 6 p.m.

Boys water polo

Latin at St. Viator, 6 p.m.

Maine West at Maine South, 6 p.m.

Girls water polo

Stevenson at Conant, 6 p.m.

Buffalo Grove at Mundelein, 5 p.m.

Metea Valley at Prospect, 5:30 p.m.

Latin at St. Viator, 5 p.m.

FRIday, MARCH 13

Boys basketball

Class 3A Grayslake North sectional

Game 3) Notre Dame vs. St. Viator, 7 p.m.

Class 4A Elk Grove sectional

Game 3) Loyola Academy vs. Evanston, 7 p.m.

Class 4A Prospect sectional

Game 3) Stevenson vs. Mundelein, 7 p.m.

Boys track

Fremd at Burlington Central, 4:30 p.m.

Palatine at Stevenson, 4:30 p.m.

Rolling Meadows at Maine South Invite, 6:45 p.m.

Wheeling, Maine South at Batavia Invite, 4:30 p.m.

Prospect at Proviso West Invite, 5 p.m.

St. Viator at New Balance Nationals (Armory, NY), 9 a.m.

Leyden at Glenbard East, 4:30 p.m.

Boys gymnastics

Barrington at Lyons Township, 6 p.m.

Boys water polo

Palatine Invite, 4:30 p.m.

Girls track

Hoffman Estates, Maine West, Maine South at Maine East, 4:30 p.m.

Palatine at York Invite, 4:30 p.m.

Schaumburg at Glenbard East, 4:30 p.m.

Cary-Grove, Lake Zurich at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Wheeling, Prospect at Batavia Distance Madness, 4:30 p.m.

Prospect at Bud Swanson Invite (Glenbard North), 4:30 p.m.

Girls water polo

Schaumburg at Highland Park, 6 p.m.

Maine South at Warren, 6 p.m.

Saturday, MARCH 14

Boys track

St. Viator at New Balance Nationals (Armory, NY), 9 a.m.

Boys gymnastics

Conant, Schaumburg, Buffalo Grove at Niles West, 11 a.m.

Boys water polo

Barrington, Elk Grove, Maine East at Highland Park Invite, 8 a.m.

Fremd, Hersey at Stevenson, 1 p.m.

Palatine Invite, 8 a.m.

Prospect at Glenbrook North, 9 a.m.

St. Viator at Jones College Prep Invite, TBD

Maine South at Bradley-Bourbonnais Invite, 8:30 a.m.

Fremd, Maine West at Hoffman Estates, 9 a.m.

Girls track

Barrington at Proviso East Invite, 9 a.m.

Fremd, Schaumburg, Elk Grove at Huntley Invite, 9 a.m.

Hoffman Estates at Burlington Central, 9 a.m.

Leyden at Morton Invite, 9 a.m.

Girls water polo

Barrington at Hinsdale Central, 9 a.m.

Prospect at New Trier, 10 a.m.

Maine West at Hoffman Estates, 9 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.