Fox Valley scoreboard for Monday, March 2

 
Updated 3/2/2020 10:44 PM

Boys basketball

Monday's results

                                                                                                                                                                                                                       
 

Class 4A Elgin regional

South Elgin 52, Elgin 29

Elgin -- Jackson 0 3-4 3, Lomax 4 3-3 12, Patel 0 1-2 1, Abner 1 0-0 2, Toolsie 1 0-0 3, Vogt 0 0-0 0, Shah 0 0-0 0, Thornton 0 0-0 0, Hernandez 2 1-2 5, Griffin 1 1-4 3. Totals 9 9-15 29.

South Elgin -- Tiempos 0 0-0 0, Richardson 0 0-0 0, Montgomery 0 2-2 2, Wafford 3 0-0 6, Genez 0 0-0 0, Steurer 3 0-0 6, Marquis 3 1-2 7, Barnes 1 0-0 3, Cwik 3 1-2 10, McVicar 3 3-3 10, Wiley 3 2-4 8, Pettineo 0 0-0 0. Totals 19 9-13 52.

Elgin 7 8 6 8 --29

S. Elgin 8 12 8 24 --52

3-point baskets: E -- Lomax, Toolsie; SE -- Cwik 3, Barnes, McVicar.

Girls basketball

Monday's results

Class 3A supersectionals

At Concordia University

Simeon 59, Fenwick 37

At Elgin Community College

Montini 55, Grayslake Central 33

At Kankakee

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Morton 45, Providence Catholic 12

At Springfield

Springfield Lanphier 57, Highland 46

Class 4A supersectionals

At Conant

Fremd 57, Maine West 49

At South Elgin

Lake Park 60, Dundee-Crown 49

Dundee-Crown -- Schmdit 4 0-0 8, Skibinski 3 2-4 8, Randl 3 0-0 8, Gotter 1 1-2 3, Crenshaw 8 0-0 16, Oldham 1 1-2 3, Sanchez 0 0-0 0, Azar 1 0-0 3. Totals 21 4-8 49.

Lake Park -- Balli 5 2-4 14, Burgess 1 3-4 5, Rogers 9 5-6 26, Thorne 3 1-2 7, Helm 2 0-0 6, Walker 1 0-0 2. Totals 21 11-17 60.

Dundee-Crown 9 13 16 11 --49

Lake Park 14 13 12 21 --60

3-point baskets: DC -- Randl 2, Azar; LP -- Rogers 3, Helm 2, Balli 2.

At Illinois Wesleyan

Lincoln-Way West 54, Homewood-Flossmoor 44

                                                                                                                                                                                                                       
 

At Lewis University

Bolingbrook 71, Young 68

Upcoming events

Today

Boys basketball

Class 4A West Aurora regional

No. 3 Waubonsie Valley vs. No. 14 West Aurora, 6 p.m.

Class 4A Geneva regional

No. 4 Wheaton Warrenville South vs. No. 14 Downers Grove South, 7 p.m.

Class 4A Willowbrook regional

No. 2 Glenbard East vs. winner of No. 13 Willowbrook vs. No. 18 West Chicago, 7 p.m.

Class 4A Huntley regional

No. 2 Rockford Jefferson vs. No. 9 McHenry, 7 p.m.

Class 4A Cary-Grove regional

No. 1 Cary-Grove vs. No. 8 Larkin, 7 p.m.

Class 4A Elgin regional

No. 2 St. Charles North vs. No. 6 South Elgin, 6 p.m.

No. 3 St. Charles East vs. No. 5 Streamwood, 7:30 p.m.

Class 3A Burlington Central regional

No. 1 Burlington Central vs. No. 6 Crystal Lake South, 7 p.m.

Class 3A Plano regional

No. 2 Hampshire vs. Sandwich, 7 p.m.

Class 2A Genoa-Kingston sectional

Aurora Central Catholic regional winner vs. St. Joseph regional winner, 7 p.m.

Girls track

ACC at Sycamore Quad, 4:15 p.m.

West Aurora at West Chicago, 4:30 p.m.

Wednesday, March 4

Boys basketball

Class 4A Geneva regional

No. 6 Geneva vs. No. 12 Metea Valley, 7 p.m.

Class 4A Willowbrook regional

No. 7 Batavia vs. No. 10 Glenbard West, 7 p.m.

Class 4A Cary-Grove regional

No. 4 Jacobs vs. No. 7 Dundee-Crown, 7 p.m.

Class 4A Huntley regional

No. 3 Huntley vs. No. 6 Harlem, 7 p.m.

Class 3A Burlington Central regional

No. 3 Sycamore vs. No. 5 St. Francis, 7 p.m.

Class 3A Plano regional

No. 4 Plano vs. No. 7 Kaneland, 7 p.m.

Class 1A Harvest Christian sectional

Aurora Christian vs. Chicago Uplift, 7 p.m.

Boys track

ACC at Sycamore Quad, 4:15 p.m.

St. Charles North at St. Charles East, 3:30 p.m.

Girls track

St. Charles North at St. Charles East, 3:30 p.m.

ThursDAY, March 5

Girls track

Kaneland at Bureau Valley, 4 p.m.

South Elgin at Glenbard North Tri, 5 p.m.

St. Charles East at North Central Cardinal Classic Invite, 4:45 p.m.

FriDAY, March 6

Boys basketball

Class 4A West Aurora regional

Championship game, 7 p.m.

Class 4A Geneva regional

Championship game, 7 p.m.

Class 4A Willowbrook regional

Championship game, 7 p.m.

Class 4A Cary-Grove regional

Championship game, 7 p.m.

Class 4A Huntley regional

Championship game, 7 p.m.

Class 4A Elgin regional

Championship game, 7 p.m.

Class 3A Burlington Central regional

Championship game, 7 p.m.

Class 3A Plano regional

Championship game, 7 p.m.

Class 1A Harvest Christian sectional

Championship game, 7 p.m.

Girls basketball

IHSA State finals

At Redbird Arena

Class 3A

Simeon vs. Montini, 11 a.m.

Morton vs. Lanphier, 1 p.m.

Class 4A

Fremd vs Lake Park, 5:30 p.m.

Lincoln-Way West vs. Bolingbrook, 7:15 p.m.

Boys track

Bartlett, Burlington Central, Kaneland, West Aurora at Batavia Coach Di Invite, 4:30 p.m.

Cary-Grove at Stevenson Invitational, 4:30 p.m.

Huntley at Homewood-Flossmoor ABC Invitational, 4 p.m.

St. Charles East, St. Charles North at York Invite, 5 a.m.

Streamwood at Glenbard North Invite, 4:30 p.m.

SaturDAY, March 7

Girls basketball

IHSA State finals

At Redbird Arena

Class 3A

Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 11 a.m.

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 1 p.m.

Class 4A

Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 5:30 p.m.

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 7:15 p.m.

Boys track

Cary-Grove, CL South, Johnsburg at CL Central Quad, 10 a.m.

Geneva at Centennial Charger Invite, 10 a.m.

Harvest Christian at NAC Conference indoor meet, 3 p.m.

Girls track

Bartlett, Burlington Central, Huntley, Larkin, South Elgin, Streamwood, West Aurora at Rockford Auburn Showcase, 8 a.m.

Geneva at Batavia's Heimsath Invite, 9 a.m.

Harvest Christian at NAC Conference indoor meet, 3 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.