Lake County scoreboard for Wednesday, Feb. 5
To report scores:
Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.
Boys basketball
Wednesday's results
BUFFALO GROVE 69, LIBERTYVILLE 60
Libertyville - Ellingson 4 1-2 11, Graham 5 0-0 10, Bonder 6 6-6 2, Moore 5 0-0 10, Watson 2 0-1 6, Michelotti 1 0-0 2, Steinhaus 0 0-0 0. Totals 23 7-9 60.
Buffalo Grove - Brunelli 1 2-2 5, Fricke 0 0-0 0, Craft 13 2-2 34, T. Kipley 4 4-4 13, Cole 3 1-1 7, Harris 3 0-2 7, Solberg 1 0-0 3, S. Kipley 0 0-0 0,,Brosnahan 0 0-0 0. Totals 25 9-11 69.
Libertyville 12 15 18 15 -60
Buffalo Grove 20 6 19 24 -69
3-point baskets: Lib: Bonder 3, Ellingson 2, Watson 2; BG: Craft 6, Brunelli, T. Kipley, Harris, Solberg.
Fouled out: Lib: Graham.
Girls basketball
Wednesday's results
ANTIOCH 48, LAKES 26
Lakes - Gara 3 0-0 7, Sullivan 1 0-1 2, Skinner 1 0-0 2, Phelan 3 1-2 7, Tekampe 1 3-4 5, Kilroy 0 0-0 0, Stephens 1 0-0 3, Zellmann 0 0-0 0, Bledsoe 0 0-0 0. Totals 10 4-7 26.
Antioch - Volkmar 3 0-0 8, Chamberlin 1 0-0 2, Larson 4 2-3 10, Riforgiato 2 0-0 4, Webb 2 2-3 7, E. Miller 2 0-0 6, F. Miller 1 5-8 7, Shaputis 2 0-0 4, Thomas 0 0-0 0, Pierce 0 0-0 0. Totals 17 9-14 48.
Lakes 6 7 7 6 -26
Antioch 9 5 19 15 -48
3-point baskets: Lks: Gara, Stephens; Ant: Volkmar 2, E. Miller 2, Webb.
Fouled out: none.
WAUCONDA 77, NORTH CHICAGO 44
North Chicago - .Timmons 0 0-2 0, Davis 8 1-2 18, Hill 6 0-2 13, Blandard 1 0-0 3, Knox 1 0-0 2, McDuffy 3 2-2 8 Totals 19 3-8 44.
Wauconda - Karg 8 5-6 22, Arden 1 1-2 3, Szmajda 10 3-6 23, Palaski 2 7-9 11, Lung 5 2-2 12, Sinnott 1 0-0 2, McGraw 0 0-0 0, Jerard 0 0-0 0, Deaver 0 0-0 0, Pokel 0 0-1 0, Poduch 0 2-2 2, Rudd 1 0-0 2. Totals 28 20-28 77.
North Chicago 12 11 16 5 -44
Wauconda 21 14 33 9 -77
3-point baskets: Wauc: Karg; NC: Davis, Hill, Blandard.
Fouled out: NC: Blandard.
GRAYSLAKE CENTRAL 62, ROUND LAKE 30
Grayslake Central - Kocialkowski 5 5-6 15, Cartee5 0-0 12, Bullman 5 1-1 13, Mussay 1 1-2 3, Drevline 4 0-0 10, Gallaher 0 0-0 0, Schleg 2 0-0 5, Vogeler 0 0-0 0, Fletcher 0 0-0 0, Guerrier 2 0-0 4. Totals 24 7-8 62.
Round Lake- Irigollen 0 0-0 0, Leitl 0 0-0 0, Major 3 0-0 6, Williams 5 2-3 12, Marin 0 1-1 1, Eckstein 0 0-0 0, Burton 5 1-1 11, Drane 0 0-0 0, Cole 0 0-0 0. Totals 13 4-6 30.
Grayslake Central 24 21 10 7 -62
Round Lake 5 8 10 7 -30
3-point baskets: GC: Cartee 2, Bullman 2, Drevline 2, Schleg.
Fouled out: none.
LIBERTYVILLE 63, NEW TRIER 36
New Trier - Fabish 0 0-0 0, Troglia 0 0-0 0, Zaslevsky 1 1-2 3, Schneiderman 0 1-2 1, T. Hong 2 3-3 8, Becker 4 1-2 9, Casey 5 0-0 13, Ryan 1 0-0 2, Sullivan 0 0-0 0, Graf 0 0- 0-0, A. Hong 0 0-0 0, Nickel 0 0-0 0. Totals 13 6-9 36.
Libertyville-Fisher 8 0-0 18, Rodriquez 1 0-0 3, Bair 3 0-0 8, Morrissey 4 2-2 11, Van Matre 0 0-0 0, Kotzan 0 0-0 0, Buchert 5 1-2 12, Spaulding 0 0-0 0, Huber 4 0-0 8, Frea 0 0-0 0, Crow 1 1-2 3. Totals 26 4-6 63.
New Trier 6 13 13 4 -36
Libertyville 15 20 16 12 -63
3-point baskets: NT: T. Hong, Casey 3; Lib: Fisher 2, Rodriquez, Bair 2. Morrissey, Buchert.
Other score
Grant 65, Grayslake North 59
Girls gymnastics
Wednesday's results
Libertyville regional,
TEAM SCORES
1. Mundelein 146.800, Stevenson 142.20, 3. Libertyville 136.275, 4. Highland Park 128.350
ADVANCING INDIVIDUALS
Vault - 1. Gordan (HP) 9.425, 2. Hallin (Mund) 9.400, 3. Schabes (Stev) 9.350, 4. Becker (Lib) 9.325, 5. Weinstein )Stev) 9.300,
Uneven bars - 1. Muench (Mund) 9.225, 2. Weinstein (Stev) 9.200, 3. Becker (Lib) 9.150, 4. Kafka (Mund) 8.975, 5. Fand (Stev) 8.925.
Balance beam - 1. Becker (Lib) 9.475, 2. Muench (Mund) 9.300, 3. Weiss (Mund) 9.200, Mishler (Mund) 9.200, 5. Gordon (HP) 9.125/
Floor exercise - 1. Gordon (HP) 9.325, 2. Hallin (Mund) 9.300, 3, Gitler (Stev) 9.225, 4. Weiss (Mund) 9.175, 5. Kafka (Mund) 9.150.
All-around - 1. Becker (Lib) 36.900, 2. Hallin (Mund) 36.600, Muench (Mund) 36.600, 4. Gordon (HP) 36.400, 4. Weiss (Mund) 36.225.
Upcoming events
TODAY
GIRLS GYMNASTICS
Lake Forest regional, 6 p.m.
Warren
FRIDAY, FEB. 7
BOYS BASKETBALL
North Chicago at Antioch, 7 p.m.
Round Lake at Grant, 7 p.m.
Lakes at Grayslake Central, 7 p.m.
Grayslake North at Wauconda, 7 p.m.
Carmel at Joliet Catholic, 7 p.m.
Niles North at Vernon Hills, 7:30 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Niles North at Vernon Hills, 6 p.m.
Stevenson at Mundelein, 7 p.m.
Warren at Zion-Benton, 7 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 7 p.m.
SATURDAY, FEB. 8
BOYS BASKETBALL
Mundelein at Lake Forest, 5:30 p.m.
Stevenson vs. TBA at Northwestern University, 5 p.m.
Waukegan at Warren, 5:30 p.m.
Zion-Benton at Lake Zurich, 5:30 p.m.
The Prairie School invite (Antioch), 6:30 p.m.
Grant at Crystal Lake South, 7 p.m.
Grayslake Central at Palatine, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Grayslake Central at Antioch, 2 p.m.
Grant at Lakes, 2:30 p.m.
Prospect at Mundelein, 3:30 p.m.
Lake Zurich at Palatine, 3:30 p.m.
Round Lake at Wauconda, 4:30 p.m.
North Chicago at Grayslake North, 7 p.m.
WRESTLING
Class 3A Grant individual regional
Grant, Warren, Libertyville, Mundelein, Round Lake
Class 3A Stevenson individual regional
Lake Zurich, Stevenson
Class 2A Grayslake Central individual regional
Antioch, Carmel, Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Vernon Hills, Wauconda
GIRLS BOWLING
Antioch regional at Antioch Lanes, 9 a.m.
Antioch, Grant, Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Libertyville, Mundelein, Round Lake, Warren, Wauconda
Schaumburg regional at Poplar Creek Bowl, 9 a.m.
Stevenson, Vernon Hills
SATURDAY, FEB. 8
BOYS BASKETBALL
Mundelein at Lake Forest, 5:30 p.m.
Stevenson vs. Loyola at Northwestern University, 5:30 p.m.
Waukegan at Warren, 5:30 p.m.
Zion-Benton at Lake Zurich, 5:30 p.m.
The Prairie School invite (Antioch), 6:30 p.m.
Grant at Crystal Lake South, 7 p.m.
Grayslake Central at Palatine, 7 p.m.
GIRLS BASKETBALL
Grayslake Central at Antioch, 2 p.m.
Grant at Lakes, 2:30 p.m.
Prospect at Mundelein, 3:30 p.m.
Lake Zurich at Palatine, 3:30 p.m.
Round Lake at Wauconda, 4:30 p.m.
North Chicago at Grayslake North, 7 p.m.
WRESTLING
Class 3A Grant individual regional
Grant, Warren, Libertyville, Mundelein, Round Lake
Class 3A Stevenson individual regional
Lake Zurich, Stevenson
Class 2A Grayslake Central individual regional
Antioch, Carmel, Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Vernon Hills, Wauconda
GIRLS BOWLING
Antioch regional at Antioch Lanes, 9 a.m.
Antioch, Grant, Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Libertyville, Mundelein, Round Lake, Warren, Wauconda
Schaumburg regional at Poplar Creek Bowl, 9 a.m.
Stevenson, Vernon Hills