Lake County scoreboard for Tuesday, Jan. 21

 
Updated 1/21/2020 10:39 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Tuesday's results

CARMEL 65, NORTH CHICAGO 38

Carmel -- Moore 4 0-0 8, Wilson 5 3-6 1, Halaburt 1 4-5 7, Beals 4 0-0 10, Brame 3 2-4 8, Jackson 2 0-0 4, LaBarbera 1 0-0 2, Nalewajk 1 0-0 2, Usma-Harper 3 0-0 7, Burton 1 0-0 2. Totals 25 9-15 65.

North Chicago -- Mays 2 4-6 8, Beech 0 0-0 0, Lane Jr. 1 0-0 2, Irby 1 0-0 2, Lewis 3 0-0 6, Rodriguez 1 1-2 4, McDuffy 3 0-0 6, Presley 2 1-1 6, Woods 1 0-0 2, Johnson 1 0-0 2, Shellie 0 0-0 0. Totals 15 6-9 38.

Carmel 17 8 17 23 --65

North Chicago 4 14 13 7 --38

3-point baskets: Carm: Halabrt, Wilson (2), Beals (2), Usma-Harper; NC: Rodriguez, Presley.

Fouled out: none.

GRAYSLAKE CENTRAL 45, CRYSTAL LAKE CENTRAL 30

Grayslake Cental -- Dumanlang 4 1-2 9, Rogers 2 1-2 5, Coleman 4 0-0 8, Boelens 1 1-2 4, Miller 0 0-0 0, Hardy 6 3-3 15, Tiffany 0 0-0 0, Martinez 2 0-0 4.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Grayslake Central 7 18 5 15 --45

Crystal Lake Central 9 3 10 8 --30

3-point baskets: GC: Boelens.

LAKE FOREST 45, VERNON HILLS 38

Lake Forest -- Nowik 10, Brown 11.

Vernon Hills -- Barszcz 16, Liu 11.

GRANT 47, MCHENRY 35

McHenry 0 14 15 6 --35

Grant 0 22 15 10 --47

Monday's results

Geneva MLK tournament

STEVENSON 63, WEST AURORA 30

West Aurora -- Mont 0 0-0 0, Nieves 0 2-2 2, Dowd 0 0-0 0, Motola 5 1-2 12, Balfour 4 2-2 10, Dyson 1 0-0 2, Tennial 0 0-0 0, Fernandez 0 0-0 0, Shavers 2 0-0 4. Totals: 12 5-6 30.

Stevenson -- Ittounas 7 0-0 18, Tenner 0 0-0 0, Holmes 5 0-0 10, M. Ambrose 8 0-0 22, Kaznikov 3 0-0 7, E. Ambrose 1 2-2 5, Chieng 1 0-0 2, Morris 0 0-0 0, Wess 0 0-0 0, Hanna 0 0-0 0. Totals: 25 2-2 64.

                                                                                                                                                                                                                       
 

West Aurora 5 11 10 4 --30

Stevenson 19 16 22 7 --64

3-point baskets: WA: Motola; Stev: M. Ambrose 6, Ittounas 4, Kaznikov, E. Ambrose.

LIBERTYVILLE 64, ST. CHARLES NORTH 52

St. Charles North -- Scheffers 6 3-6 15, Nelson 0 0-0 0, Linke 5 3-5 13. Kellen 0 0-0 0, Czneriak 3 0-0 7, DeMarco 0 0-0 0, Love 5 0-1 12, Marlowe 1 0-0 2. Totals: 20 6-12 52.

Libertyville -- Michelotti 1 0-0 3, Steinhaus 1 0-0 3, Bonder 9 2-4 24, Watson 4 0-0 11, Graham 2 2-2 6, Kallas 2 0-0 4, Ellingson 6 1-2 13. Totals: 24 5-8 64.

St. Charles North 10 11 12 19 --52

Libertyville 21 12 13 18 --64

3-point baskets: SCN: Love 2, Czerniak; Lib: Bonder 4, Watson 3, Michelotti, Steinhaus.

Girls basketball

Tuesday's results

WAUCONDA 68, GRANT 37

Grant -- Whyte 1 2-3 4, Dupree 4 4-4 12, Linbo 4 4-4 12, Hughs 1 1-2 3, Flores 2 0-0 4, Flader 0 2-3 2, Santos 0 0-0 0, Kouvelias 0 0-0 0, Rodriguez 0 0-0 0, Bauer 0 0-0 0. Totals 12 13-16 37.

Wauconda -- Arden 8 3-4 21, Lung 2 1-1 5, Szmajda 7 3-3 18, Pakaski 2 0-0 4, Karg 4 2-2 12, Jerard 1 0-0 2, Sinnott 0 0-0 0, McGraw 0 1-2 1, Pikel 0 0-0 0, Poduch 1 0-0 2, Rudd 1 0-0 3, Deaver 0 0-0 0. Totals 26 10-12 68.

Grant 9 11 12 5 --37

Wauconda 18 16 17 17 --68

3-point baskets: Grt: none; Wauc: Arden 2, Karg 2, Szmajda, Rudd.

Fouled out: none.

STEVENSON 59, MUNDELEIN 28

Mundelein -- Frank 6 4-6 18, Ali 2 0-2 5, Mondragon 0 0-0 0, Vogt 0 0-0 0, McKay 0 0-0 0, Binz 1 0-0 2, werner 1 0-0 2, Photopoulos 0 14-1. Totals 10 5-12 28.

Stevenson -- Ware 1 0-0 3, Kolz 2 0-0 4, Chowaniec 0 0-0 0, Sawyer 3 2-2 10, Bardic 4 0-0 10, A. King 4 2-2 13, Lueck 0 2-2 2, C. King 0 0-0 0, Lichtenstein 0 1-2 1, Barnes 3 0-0 6, Potocki 2 0-0 4, Wicklund 3 0-0 6. Totals 22 7-8 59.

Mundelein 11 4 6 7 --28

Stevenson 23 8 12 16 --59

3-point baskets: Mund: Frank 2, Ali; Stev: Ware, Sawyer 2, Bardic 2, A. King 3.

Fouled out: none.

LIBERTYVILLE 67, WaUKEGAN 40

Libertyville -- Fisher 4 3-4 11, Buchert 10 0-0 21, Huber 1 0-0 3, Frea 1 0-0 2, Crow 2 0-0 4, Chudy 0 0-0 0, Bair 2 0-0 4, Morrissey 3 2-3 10, Van Matre 0 0-0 0 Kotzan 1 0-0 2, Spaulding 4 0-0 10. Totals 28 5-7 67 .

Waukegan -- Simpson 7 4-6 18, Bradley 4 0-0 9, Gordon 1 0-0 3, Lewis 2 2-2 8, Hicks 1 0-1 2, Ahmed 0 0-4 0, Powers 0 0-0 0. Totals 15 6-12 40.

Libertyville 16 25 22 4 --67

Waukegan 9 13 7 11 --40

3-point baskets: Lob" Buchert, Huber, Morrissey 2,Spaulding 2; Wkgn: Bradley, Gorson, Lewis.

Fouled out: none.

NILES WEST 60, LAKES 40

Lakes 13 5 16 6 --40

Niles North 12 19 13 16 --60

LOYOLA ACADEMY 46, LAKE ZURICH 44

Loyola Academy 10 10 10 16 --46

Lake Zurich 15 11 10 8 --44

Girls bowling

Tuesday's results

LIBERTYVILLE 2474, WARREN 2196

Libertyville -- Tarman 487 (191), Kenzer 473 (167), J. Kosowski 446 (167), M. Kosowski 522 (190), Kropp 546 (190).

Warren -- Nelson 251 (136), Kailin 123 (123), Flores 460 (167), Gil 441 (157), Haith 506 (180), Smith 303 (153), Parra 112 (112).

LAKE ZURICH 2739, stevenson 2028

Lake Zurich -- Kouros 653 (247), Czabaj 583 (209), Foppe 538 (203), Perez 509 (174), Ryt 456 (185).

Stevenson -- Kim 443 (156), Radelet 433 (150), Giviati 416 (152), Katti 381 (135), Lee 355 (121).

Upcoming events

TODAY

BOYS BASKETBALL

Libertyville at Waukegan, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Antioch at Round Lake, 7 p.m.

St. Viator at Carmel, 7 p.m.

North Chicago at Lakes, 7 p.m.

Grayslake Central at Grayslake North, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Johnsburg at Lakes, 4 p.m.

Lake Zurich at Zion-Benton, 4:45 p.m.

Libertyville at Mundelein, 4:45 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

D117 Co-op at Libertyville, 6 p.m.

Lake Forest at Mundelein, 5:30 p.m.

THURSDAY, JAN. 23

WRESTLING

Grayslake Central at Antioch, 5:30 p.m.

Grayslake North at North Chicago, 6:30 p.m.

Wauconda at Round Lake, 6 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Round Lake at Lake Forest Academy, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Antioch at Wauconda, 4:30 p.m.

Grayslake North at Lakes, 4:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Mundelein at Libertyville, 5 p.m.

FRIDAY, JAN. 24

BOYS BASKETBALL

Antioch at Lakes, 7 p.m.

Grant at Grayslake North, 7 p.m.

Libertyville at Lake Forest, 7 p.m.

Round Lake at Grayslake Central, 7 p.m.

Wauconda at North Chicago, 7 p.m.

Carmel at Benet Academy, 7 p.m.

Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Lake Forest at Stevenson, 7 p.m.

Warren at Mundelein, 7 p.m.

Grayslake North at Wauconda, 7 p.m.

Lake Zurich at Waukegan, 7 p.m.

Libertyville at Zion-Benton, 7 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 7 p.m.

WRESTLING

Lake County invite at Antioch (Antioch, Carmel, Grant, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein), 5 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

Camel at Barrington, 6 p.m.

Vernon Hills triangular (D117 Co-op, Mundelein), 5 p.m.

Lake Zurich at Praire Ridge, 6 p.m.

SATURDAY, JAN. 25

BOYS BASKETBALL

Mundelein at Lake Zurich, 5:30 p.m.

Warren at Stevenson, 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Grant at Round Lake, noon

Maine West at Lake Zurich, 1 p.m.

St. Viator at Stevenson, 1:30 p.m.

Woodstock North at Grayslake North, 1:30 p.m.

Mundelein at Wheeling, 3:30 p.m.

Vernon Hills at Warren, 4 p.m.

Wauconda at Carmel, 4:30 p.m.

Antioch at North Chicago, 7 p.m.

Lakes at Grayslake Central, 7 p.m.

WRESTLING

Lake County invite at Antioch (Antioch, Carmel Grant, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein), 9 a.m.

BOYS SWIMMING

Buffalo Grove invite (Mundelein), 8 a.m.

New Trier at Stevenson, 10 a.m.

BOYS BOWLING

Sycamore sectional at Mardi Gras Lanes, DeKalb, 9 a.m.

Immaculate Conception sectional at Brunswick Zone Glendale Heights (Stevenson), 9 a.m.

GIRLS BOWLING

Wauconda invite (Antioch, Lakes, Lake Zurich, Libertyville), 9 a.m.

GIRLS GYMNASTICS

Niles West invite (D117 co-op, Libertyville), noon

MONDAY, JAN 27

GIRLS BASKETBALL

Johnsburg at Grant, 7 p.m.

Round Lake at Streamwood, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Waukegan at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Mundelein at Warren, 4:45 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

Carmel at Lake Forest, 5:30 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.