Lake County scoreboard for Monday, Jan. 20

 
Updated 1/20/2020 9:12 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Monday's results

MATHER 50, VERNON HILLS 45

Vernon Hills -- Barszcz 24.

Mather -- Odueyungbo 18.

Lake Zurich MLK tournament

WILLOWBROOK 72, ROUND LAKE 60

Round Lake -- McNeal 9 9-12 29, Peterson 0 0-0 0, Williams 5 2-3 15, Jordan 0 0-0 0, Robinson 0 0-0 0, Nixon 2 0-0 4, J. Jones 5 0-0 12, Grant 0 0-0 0. Totals 21 11-15.

Round Lake 17 12 15 16 --60

Willowbrook 22 9 19 22 --72

3-point baskets: RL: Williams 3, McNeal 2, J. Jones 2.

MUNDELEIN 54, LAKE ZURICH 33

Mundelein -- Baker 6 0-0 17, Enright 2 0-0 5, Atade 1 0-0 2, Bikus 2 1-3 6, Ebube 3 4-7 10, Rooney 2 0-0 5, Martin 1 1-1 3, Moenning 1 0-0 3, Pietruswicz 1 0-0 3. Totals 19 10-13 54.

Lake Zurich -- Galluppo 2 0-0 4, DeLuga 2 0-0 5, Tucker 0 2-2 2, Pfiefer 0 2-2 2, Bajerski 0 0-0 0, Lococo 1 0-0 3, Tauras 1 0-2 2, Orton 2 3-3 7, Piggott 0 2-2 2, Nagel 2 0-0 6. Totals 10 9-11 33.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Mundelein 12 12 16 14 --54

Lake Zurich 6 4 13 10 --33

3-point baskets: Mun: Baker 5, Bikus, Rooney, Moenning, Pietruswicz; LZ: Nagel 2, DeLuga, Lococo.

Fouled out: none.

Other scores:

Buffalo Grove 50, Palatine 47 (consolation championship)

Cary-Grove 66, Glenbrook South 65 (championship)

Lakes MLK tournament

GRAYSLAKE NORTH 62, LAKES 39

Grayslake North 12 12 16 22 --62

Lakes 14 9 6 10 --39

Wheaton-Warrenville South MLK tournament

benet academy 54, warren 39

Warren -- Langevin 1 0-0 2, Dolan 2 0-0 5, Figueroa 3 0-0 8, De La Cruz 0 2-2 2, Mellican 2 5-6 9, Caruthers 0 2-2 2, Cartwright 1 0-0 2, Lawler 1 0-0 3, Sarancic 3 0-0 6, Leicht 0 0-0 0, Elvir-Hernandez 0 0-0 0, Coleman 0 0-0 0, Rich 0 0-0 0.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Warren 6 8 12 13 --39

Benet 11 15 17 11 --54

3-point baskets: War: Figueroa 2, Dolan, Lawler.

WHEATON-WARRENVILLE SOUTH, 52, WARREN 34

Warren -- Langevin 3 2-2 9, Figueroa 0 0-0 0, De La Cruz 4 0-0 8, Mellican 0 0- 0-0, Caruthers 0 0-0 0, Cartwright 0 0-0 -0, Sarancic 7 1-2 17. Totals 12 3-4 34.

Wheaton-Warrenville South -- Parker 4 6-6 17, Bastron 1 0-0 2, Algawerash 2 0-0 5, Fawcett 8 1-2 17, England 2 1-1 6, Brown 1 2-2 5, Kim 0 0-0 0, 18 10-11 52. Totals .

Warren 11 8 6 9 --34

WWS 13 12 10 17 --52

3-point baskets: Warr: Langevin, Sarancic; WWS: Parker 3, Algawerash, England, Brown.

Fouled out: none.

Deerfield/Niles North MLK tournament

At Niles North

WAUCONDA 78, ROWE-CLARK 50

Wauconda -- Drobnik 1 0-0 2, Bulgarelli 2 2-2 6, Chung 2 0-2 5, Hopkins 2 2-2 8, Daun 3 0-0 7, Reyes 1 1-2 3, Shanholtzer 4 2-2 10, Storz 0 0-0 0, Nolan 0 0-0 0, D. Carter 12 1-1 29, Hansen 0 0-0 0, G. Carter 3 2-4 8.

Wauconda 15 18 27 18 --78

Rowe-Clark 12 12 17 9 --50

3-point baskets: Wauc: D. Carter 4, Hopkins 2, Chung, Daun.

Geneva tournament

STEVENSON 64, WEST AURORa 30

Stevenson -- Ambrose 22, Ittounas 28, Holmes 10.

West Aurora -- Balfour 10, Motors 10.

Other score

Libertyville 64, St. Charles North 52

Girls basketball

Monday's results

VERNON HILLS 49, WHEELING 38

Wheeling -- -- Drozdz 3 3-7 9, Collar 3 3-5 9, Niznik 0 0-0 0, Stanke 2 1-2 5, Metellus 4 0-1 11, Yasak 0 1-2 0, Webb 0 0-0 0, Kawa 1 0-0 3. Totals 13 8-17 38.

Vernon Hills-- -- Ziemke 1 0-0 3, Jarrell 5 1-2 12, Bunning 2 0-0 5, Cieslinski 2 2-4 6, Koepke 5 2-2 12, Singer 2 0-0 5, Shores 1 0-0 3, Woodrow 0 1-2 1, Brown 1 0-0 2, Sweeney 0 0-0 0. Totals 19 6-10 49.

Wheeling 7 11 8 12 --38

Vernon Hills 15 13 12 9 --49

3-point baskets: . Whe: Metellus 3, Kawa; VH: Ziemke, Singer, Jarrell, Bunning, Shores.

Fouled out: none.

DeKalb MLK tournament

third-place: Carmel 54, Lincoln-Way East 26

semifinals: Rockford Boylan 60, Carmel 58 (OT)

Upcoming events

TODAY

BOYS BASKETBALL

McHenry at Grant, 7 p.m.

Grayslake Central at Crystal Lake Central, 7 p.m.

Carmel at North Chicago, 7 p.m.

Lake Forest at Vernon Hills, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Mundelein at Stevenson, 7 p.m.

Badger at Warren, 7 p.m.

Grant at Wauconda, 7 p.m.

Lakes at Niles North, 7:30 p.m.

Loyola at Lake Zurich, 7 p.m.

Libertyville at Waukegan, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Antioch at Grant, 4:30 p.m.

Waukegan at Lakes, 4:30: p.m.

Stevenson at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Libertyville at Warren, 4:45 p.m.

Mundelein at Zion-Benton, 4:45 p.m.

WEDNESDAY, JAN. 22

BOYS BASKETBALL

Libertyville at Waukegan, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Antioch at Round Lake, 7 p.m.

St. Viator at Carmel, 7 p.m.

North Chicago at Lakes, 7 p.m.

Grayslake Central at Grayslake North, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Johnsburg at Lakes, 4 p.m.

Lake Zurich at Zion-Benton, 4:45 p.m.

Libertyville at Mundelein, 4:45 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

D117 Co-op at Libertyville, 6 p.m.

Lake Forest at Mundelein, 5:30 p.m.

THURSDAY, JAN. 23

WRESTLING

Grayslake Central at Antioch, 5:30 p.m.

Grayslake North at North Chicago, 6:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Round Lake at Lake Forest Academy, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Antioch at Wauconda, 4:30 p.m.

Grayslake North at Lakes, 4:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Mundelein at Libertyville, 5 p.m.

FRIDAY, JAN. 24

BOYS BASKETBALL

Antioch at Lakes, 7 p.m.

Grant at Grayslake North, 7 p.m.

Libertyville at Lake Forest, 7 p.m.

Round Lake at Grayslake Central, 7 p.m.

Wauconda at North Chicago, 7 p.m.

Carmel at Benet Academy, 7 p.m.

Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Lake Forest at Stevenson, 7 p.m.

Warren at Mundelein, 7 p.m.

Grayslake North at Wauconda, 7 p.m.

Lake Zurich at Waukegan, 7 p.m.

Libertyville at Zion-Benton, 7 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 7 p.m.

WRESTLING

Lake County invite at Antioch (Antioch, Carmel, Grant, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein)), 5 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

Camel at Barrington, 6 p.m.

Vernon Hills triangular (D117 Co-op, Mundelein), 5 p.m.

Lake Zurich at Praire Ridge, 6 p.m.

SATURDAY, JAN. 25

BOYS BASKETBALL

Mundelein at Lake Zurich, 5:30 p.m.

Warren at Stevenson, 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Grant at Round Lake, noon

Maine West at Lake Zurich, 1 p.m.

St. Viator at Stevenson, 1:30 p.m.

Woodstock North at Grayslake North, 1:30 p.m.

Mundelein at Wheeling, 3:30 p.m.

Vernon Hills at Warren, 4 p.m.

Wauconda at Carmel, 4:30 p.m.

Antioch at North Chicago, 7 p.m.

Lakes at Grayslake Central, 7 p.m.

WRESTLING

Lake County invite at Antioch (Antioch, Carmel Grant, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein), 9 a.m.

GIRLS BOWLING

Wauconda invite (Antioch, Lakes, Lake Zurich, Libertyville), 9 a.m.

GIRLS GYMNASTICS

Niles West invite (D117 Co-op, Libertyville), noon

BOYS SWIMMING

Buffalo Grove invite (Mundelein), 8 a.m.

New Trier at Stevenson, 10 a.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.