Cook County scoreboard for Monday, Jan. 20

 
Updated 1/20/2020 9:37 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald Cook County office by e-mailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Monday's results

BUFFALO GROVE 50, PALATINE 47

Buffalo Grove -- Campbell 8 4-5 20, Swanson 4 0-0 10, Seiffert 3 0-0 6, Aikman 2 0-0 4, Rajpurkar 2 0-0 5, Hernandez 1 0-0 2 Rivera 0 0-0 0, Lambke 0 0-0 0, Pecson 0 0-0 0. Totals 20 4-5 47

Palatine -- Craft 17 1-2 20, Cole 4 1-1 10, Brunelli 3 0-1 7. Harris 1 2-2 4, Fricke 1 0-0 3. Davis 1 0-0 3, Kipley 1 0-0 2, Brosnahan 0 0-0 0. Totals 17 4-5 50

Buffalo Grove 5 11 16 15 --47

Palatine 18 12 10 10 --50

3-point baskets: Pal: Swanson 2, Rajpurkar; BG: Craft 4, Brunelli, Cole, Fricke, Davis.

at Lakes MLK Shootout championship

St. viator 50, Naperville central 32

Naperville Central -- Baskin 2 0-0 5, Murphy 0 0-0 0, Wood 1 0-0 2, Dougherty 4 0-0 9, Conway 8 0-1 16. Totals 15 0-1 32.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

St. Viator -- C. Kochera 8 1-1 19, Hickey 0 0-0 0, Campagna 4 2-2 11, Schumacher 1 0-0 3, Huene 3 0-0 6, Mahoney 1 0-0 3, Harrington 0 8-8 8, Pasko 0 0-0 0. Totals 17 11-11 50.

Naperville Central 10 4 7 11 --32

St. Viator 12 8 16 14 --50

3-point baskets: NC: Baskin, Dougherty; StV: C. Kochera 2, Campagna, Schumacher, Mahoney.

Fouled out: None.

Girls basketball

Monday's results

VERNON HILLS 49, WHEELING 38

Wheeling -- Drozdz 3 3-7 9, Collar 3 3-5 9, Niznik 0 0-0 0, Stanke 2 1-2 5, Metellus 4 0-1 11, Yasak 0 1-2 0, Webb 0 0-0 0, Kawa 1 0-0 3. Totals -- 13 8-17 38.

Vernon Hills-- Ziemke 1 0-0 3, Jarrell 5 1-2 12, Bunning 2 0-0 5, Cieslinski 2 2-4 6, Koepke 5 2-2 12, Singer 2 0-0 5, Shores 1 0-0 3, Woodrow 0 1-2 1, Brown 1 0-0 2, Sweeney 0 0-0 0. Totals -- 19 6-10 49.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Wheeling 7 11 8 12 --38

Vernon Hills 15 13 12 9 --49

3-point baskets: . Whe: Metellus 3, Kawa; VH: Ziemke, Singer, Jarrell, Bunning, Shores.

Fouled out: none.

ELK GROVE 48, GLENBARD NORTH 31

Glenbard North -- Holland 0 0-0 0, King 4 1-4 9, Corona 1 0-2 3, Harvard 1 0-0 2, Kulig 3 3-4 9, Rushford 3 0-0 6, Lebrou 1 0-0 2, Pedraza 0 0-0 0 Totals 13 4-10 31 .

Elk Grove -- Masnica 3 0-0 7, Murray 6 0-1 13, Duckmann 2 1-2 5, P. Patel 0 0-0 0, Burkhardt 1 1-2 3, Joshi 0 1-2 1, Ingebrigsten 0 0-2 0, T. Patel 0 0-0 0, Masnica 4 0-0 9, Trausch 3 4-13 10. Totals 19 7-22 48 .

Glenbard North 9 9 3 10 --31

Elk Grove 9 12 10 17 --48

3-point baskets: GBN: Corona; EG: Masnica, Murray, Masnica.

Fouled out: none.

Batavia MLK Day Conference Challenge.

HERSEY 75, ST. CHARLES NORTH 59

Hersey-- McGrath 5 3-4 15, Eidle 9 5-11 27, Jo. Carlquist 2 0-0 4, Kubsik 1 0-0 2, Fahey 4 2-2 11, Je. Carlquist 0 0-0 0, Mrowicki 4 1-2 9, Larson 2 1-2 5, Stollfuss 0 0-0 0, Kaepplinger 0 0-1 0, Jacobson 0 0-0 0. Totals 28 12-22 75.

St. Charles North -- Chanthaboury 11 6-8 31, M. Klug 0 0-0 0, Pellegrini 0 3-4 3, Settelmyer 3 0-0 6, Nawara 4 0-2 8, Saltsman 0 0-0 0, Hughes 2 0-0 5, K. Klug 1 0-0 2, Stack 1 0-0 2, Jakaitis 0 0-0 0, Vesper 0 2-2 2. Totals 22 11-16 59.

Heresy 15 21 25 14 --75

St. Charles North 23 12 9 15 --59

3-point baskets: Her: Eidle 4, McGrath 2, Fahey; SCN: Chanthaboury 3, Hughes.

Fouled out: none.

MLK tournament

at Willows Academy

CHRISTIAN LIBERTY 54, LAKE FOREST ACADEMY 28

Christian Liberty -- Law 13, Wolke 13, Ng 12, Castro 12.

Christian Liberty 15 16 14 9 --54

Lake Forest Acadeky 9 6 6 7 --28

CHRISTIAN LIBERTY 65, ALDEN HEBRON 49

Christian Liberty -- Wolke 27, Law 15, Ng 10, Castro 6.

Alden Hebron -- . Totals .

Christian Liberty 14 11 21 13 --65

Alden Hebron 11 6 16 16 --49

Upcoming events

today

Boys basketball

Leyden at Downers Grove South, 6 p.m.

Maine East at Hersey, 7 p.m.

Schaumburg Christian at Christian Liberty, 7 p.m

Boys swimming

Benet at St. Viator, 5 p.m.

Wheeling at Maine West, 5 p.m.

Girls basketball

Buffalo Grove at Wheeling, 7:30 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Hersey at Prospect, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Barrington, 7:30 p.m.

Palatine at Fremd, 7:30 p.m.

Schaumburg at Conant, 7:30 p.m.

Elmwood Park at Maine West, 7 p.m.

North Shore Country Day at Schaumburg Christian, 5:30 p.m.

Ridgewood at Leyden, 6 p.m.

Simeon at Maine West, 7 p.m.

Girls gymnastics

Hoffman Estates, Schaumburg at Palatine, 6 p.m.

Fenton at Maine West, 5:30 p.m.

wednesday, JANUARY 22

Boys basketball

Northridge Prep at Christian Liberty, 6 p.m.

Wheeling at Johnsburg, 7 p.m.

Boys swimming

Wheeling at Maine West, 5 p.m.

Girls bowling

Mid-Suburban League at Arlington Lanes

Barrington vs. Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Buffalo Grove vs. Fremd, 4:45 p.m.

Conant vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Elk Grove vs. Hersey, 4:45 p.m.

Palatine vs. Schaumburg, 4:45 p.m.

Prospect vs. Wheeling, 4:45 p.m.

St. Viator at Carmel, 7 p.m.

Girls gymnastics

Barrington, Wheeling at Fremd, 6 p.m.

Buffalo Grove, Conant at Hersey, 6 p.m.

Elk Grove, Prospect at Rolling Meadows, 6 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 5:30 p.m.

thursday, JANUARY 23

Boys basketball

Buffalo Grove at Wheeling, 7:30 p.m.

Elk Grove at Rolling Meadows, 7:30 p.m.

Hersey at Prospect, 7:30 p.m.

Hoffman Estates at Barrington, 7:30 p.m.

Schaumburg at Conant, 7:30 p.m.

Wrestling

St. Viator at Marian Central, 6 p.m.

Girls basketball

Schuamburg Christian at South Beloit, 5:30 p.m.

Schaumburg at Hoffman Estates, 7:30 p.m.

Von Steuben at Leyden, 6:30 p.m.

Willow Academy at Christian Liberty, 6:30 p.m.

Girls bowling

Downers Grove North at Leyden, 4 p.m. (Stardust Bowl)

Woodstock at Barrington, 4:45 p.m. (Brunswick-Deer Park Lanes)

Girls gymnastics

Downers Grove South at Leyden, 6 p.m.

Niles North at Maine West, 5:30 p.m.

FRIday, JANUARY 24

Boys basketball

Palatine at Fremd, 7:30 p.m.

Leyden at Willowbrook, 7:30 p.m.

Maine South at Glenbrook North, 7 p.m.

Maine West at Niles North, 7 p.m.

Marist at St. Viator, 7 p.m.

Schaumburg Christian at South Beloit, 7 p.m.

Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.

Westminster Christian at Christian Liberty, 7:30 p.m.

Boys swimming

Barrington at Schaumburg, 4:45 p.m.

Conant at Hoffman Estates, 4:45 p.m.

Elk Grove vs. Hersey, 4:45 p.m. (Prospect pool)

Evanston at Maine South, 5:30 p.m.

Palatine at Fremd, 4:45 p.m.

Prospect at Buffalo Grove, 4:45 p.m.

Vernon Hills at Maine East, 5 p.m.

Wheeling vs. Rolling Meadows, 4:45 p.m.

Downers Grove South at Leyden, 5 p.m.

Highland Park at Maine West, 5 p.m.

Wrestling

Mid-Suburban League meet at Wheeling, 6 p.m.

Willowbrook at Leyden, 6 p.m.

Girls basketball

Barrington at Palatine, 7:30 p.m.

Conant at Fremd, 7:30 p.m.

Elk Grove at Hersey, 7:30 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 5 p.m.

Prospect at Buffalo Grove, 7:30 p.m.

Niles North at Maine West, 7 p.m.

Westminister at Christian Liberty, 6 p.m.

Girls gymnastics

Carmel at Barrington, 6 p.m.

Saturday, JANUARY 25

Boys basketball

At Glenbard East

Rolling Meadows vs. Fenwick, 5:30 p.m.

Aurora Central at Hoffman Estates, 4:30 p.m.

Buffalo Grove at Hampshire, 4:30 p.m.

Foundations at Maine West, 5:30 p.m.

Hersey at Fremd, 7 p.m.

Northridge Prep at Palatine, 4 p.m.

Boys swimming

Buffalo Grove invitational (Prospect, Rolling Meadows, St. Viator, Wheeling), 9 a.m.

Hersey invitational (Conant, Hersey, Maine East, Maine West,

Schaumburg), 9 a.m. (Prospect pool)

St. Charles North invitational (Barrington), D-9 a.m./S-1 p.m.

Wrestling

Mid-Suburban League meet at Wheeling, 9 a.m.

Central Suburban League meet at Maine East, 7 a.m.

Leyden Tri-meet, 10 a.m.

Girls basketball

Mercy Acad. invitational (Fremd) TBD

Downers Grove South at Leyden, 2:30 p.m.

Maine West at Lake Zurich, 2 p.m.

Palatine at Glenbrook North, 1 p.m.

St. Viator at Stevenson, 1:30 p.m.

Girls bowling

Rockford Guilford invitational (Conant, Hersey, Hoffman Estates, Palatine, Prospect), 8 a.m. (Cherry Bowl, Rockford)

Leyden, Fremd, 9 a.m.

Mundelein, Wheeling, 6:30 p.m.

Girls gymnastics

Niles West invitational (Maine East, Maine South), 12 p.m.

Riverside-Brookfield invitational (Maine West), 10 a.m.

York invitational (Conant), 1 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.