Lake County scoreboard for Thursday, Jan. 16

 
Updated 1/16/2020 10:06 PM

To report scores:

Coaches, please report all scores to the Daily Herald by emailing prepsports@dailyherald.com.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Boys basketball

Thursday's results

Lakes 47, Round Lake 42

Grayslake Central 53, Wauconda 43

Grayslake Central -- Dumalang 2 3-5 4, O'Gordon 2 0-0 5, Rogers 5 0-0 10, Coleman 3 0-0 6, Boelens 3 0-0 7, Hardy 8 2-2 18. Totals 23 5-7 53.

Wauconda -- Drobnik 0 1-2 1, Bulgarelli 3 2-2 9, Chung 3 2-2 8, Daun 4 0-0 9, Shanholtzer 2 0-0 4, D. Carter 3 2-2 8, G. Carter 2 0-0 4. Totals 19 7-8 43.

Grayslake Central 7 16 20 10 --53

Wauconda 12 13 12 6 --43

3-point baskets: GLC -- O'Gordon, Boelens; W -- Bulgarelli, Daun.

Boys swimming

Thursday's results

Warren 106, Libertyville 64

200 medley relay: 1. Warren (Rinaldi, Berndt, Levy, Nebel) 1:43.57, 2. Libertyville (Wang, Gordon, Yan, Bacilek) 1:45.37, 3. Libertyville (Fink, Evans, Madland, McKibben) 1:54.36; 200 free: 1. Foster (W) 1:51.15, 2. Gordon (L) 1:58.36, 3. Bacilek (L) 1:59.04; 200 IM: 1. Rinalidi (W) 2:02.25, 2. Park (W) 2:11.99, 3. Madland (L) 2:16.38; 50 free: 1. Nebel (W) 23.29, 2. Armenta (L) 24.06, 3. Levy (W) 24.30; Diving: 1. Vander Jeudgt (W) 201.9, 2. Paul (L) 187.95, 3. Tunelius (W) 171.5; 100 fly: 1. Wang (L) 53.17, 2. Yan (L) 57.94, 3. Levy (W) 58.25; 100 free: Foster (W) 50.89, 2. Bacilek (L) 53.99, 3. Bamba (W) 54.85; 500 free: 1. Madland (L) 5:16.43, 2. Park (W) 5:27.22, 3. Sundberg (W) 5:34.91; 200 free relay: 1. Warren (Rinaldi, Berndt, Nebel, Foster) 1:33, 2. Libertyville (Armenta, Yan, Kistler, Bacilek) 1:35.73, 3. Warren (Duka, Levy, Park, Tarantino) 1:40.24; 100 back: 1. Wang (L) 56.56, 2. Rinaldi (W) 58.6, 3. Carlson (W) 1:04.57; 100 breast: 1. Berndt (W) 1:07.32, 2. Carruthers (W) 1:07.7, 3. Gordon (L) 1:09.01; 400 free relay: 1. Warren (Bamba, Park, Nebel, Foster) 3:31.13, 2. Libertyville (McKibben, Gordon, Wang, Kistler) 3:31.28, 3. Warren (Harrigan, Sundberg, Tarantino, Carlson) 3:48.17.

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Upcoming events

TODAY

BOYS BASKETBALL

Mundelein at Libertyville, 7 p.m.

Stevenson at Waukegan, 7 p.m.

Julian at Carmel, 7 p.m.

Highland Park at Vernon Hills, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Vernon Hills at Highland Park, 7 p.m.

Antioch at Wauconda, 7 p.m.

Grayslake Central at Grant, 7 p.m.

Lakes at Grayslake North, 7 p.m.

North Chicago at Round Lake, 7 p.m.

Palatine at Mundelein, 7 p.m.

WRESTLING

Bettendorf invite (Antioch), 4 p.m.

Lakes at Grant, 6:30 p.m.

Libertyville at Lake Zurich, 5:30 p.m.

Mundelein at Stevenson, 5:30 p.m.

GIRLS BOWLING

Lake Zurich at Mundelein, 4:45 p.m.

SATURDAY, JAN. 18

BOYS BASKETBALL

Sterling MLK tournament

Antioch vs. Sterling, 11:30 a.m.

North Chicago at Grant, 3:30 p.m.

                                                                                                                                                                                                                       
 

Lakes MLK tournament

Lakes vs. Niles West, 1 p.m.

Grayslake North vs. Nazareth, 2:30 p.m.

Lake Zurich MLK tournament

Round Lake vs. Buffalo Grove, 10 a.m.

Lake Zurich vs. Cary-Grove, 1 p.m.

Mundelein vs. Glenbrook South, 2:30 p.m.

Wheaton-Warrenville South MLK tournament

Warren vs. Wheaton Academy, 2 p.m.

Warren vs. Morton/Plainfield South, 8:15 p.m.

Carmel at Montini, 4 p.m.

Deerfield MLK tournament

Wauconda vs. TBA

GIRLS BASKETBALL

Antioch at Coal City, 1 p.m.

Stevenson at Palatine, 2:30 p.m.

Warren at Niles West, 1:30 p.m.

Mundelein at Lake Zurich, 6:30 p.m.

Prospect at Libertyville, 6:30 p.m.

DeKalb MLK tournament

Carmel vs. TBA

WRESTLING

Bettendorf invite (Antioch), 9 a.m.

Carmel dual (Lake Zurich), 9 a.m.

Grant quad (Mundelein), 9 a.m.

Yorkville quad (Grayslake North), 9 a.m.

Libertyville quad, 9 a.m.

BOYS BOWLING

Grayslake North regional

At Fair Haven Lanes, Mundelein, 9 a.m.

Grant, Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, Vernon Hills, Warren, Wauconda

GIRLS BOWLING

Fenton invite (Antioch), 9 a.m.

invite at Liberty Lanes (Grant, Lakes), 9 a.m.

Jacobs tournament (Libertyville), 9 a.m.

GIRLS GYMNASTICS

Lake County invite at Stevenson (Carmel, D117 Co-op, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein), 1 p.m.

BOYS SWIMMING

New Trier invite (Libertyville), noon

Highland Park invite (Mundelein), 1 p.m.

MONDAY, JAN. 20

BOYS BASKETBALL

Geneva tournament (Libertyville, Stevenson), 4:30 p.m.

Sterling tournament (Antioch)

Lakes tournament (Grayslake North)

Lake Zurich tournament, (Mundelein, Round Lake)

Wheaton-Warrenville South tournament (Warren), TBD

Lakeview MLK tournament

Wauconda vs. Niles North, 1:30 p.m.

Mather at Vernon Hills, 1:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Wheeling at Vernon Hills, 5 p.m.

GIRLS BOWLING

Evanston invite (Mundelein), 9 a.m.

TUESDAY, JAN. 21

BOYS BASKETBALL

McHenry at Grant, 7 p.m.

Grayslake Central at Crystal Lake Central, 7 p.m.

Carmel at North Chicago, 7 p.m.

Lake Forest at Vernon Hills, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Mundelein at Stevenson, 7 p.m.

Badger at Warren, 7 p.m.

Grant at Wauconda, 7 p.m.

Lakes at Niles North, 7:30 p.m.

Loyola at Lake Zurich, 7 p.m.

Libertyville at Waukegan, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Antioch at Grant, 4:30 p.m.

Waukegan at Lakes, 4:30: p.m.

Stevenson at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Libertyville at Warren, 4:45 p.m.

Mundelein at Zion-Benton, 4:45 p.m.

WEDNESDAY, JAN. 22

BOYS BASKETBALL

Libertyville at Waukegan, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Antioch at Round Lake, 7 p.m.

North Chicago at Lakes, 7 p.m.

Grayslake Central at Grayslake North, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Johnsburg at Lakes, 4 p.m.

Lake Zurich at Zion-Benton, 4:45 p.m.

Libertyville at Mundelein, 4:45 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

D117 Co-op at Libertyville, 6 p.m.

Lake Forest at Mundelein, 5:30 p.m.

THURSDAY, JAN 23

WRESTLING

Grayslake Central at Antioch, 5:30 p.m.

Grayslake North at North Chicago, 6:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Round Lake at Lake Forest Academy, 6 p.m.

GIRLS BOWLING

Antioch at Wauconda, 4:30 p.m.

Grayslake North at Lakes, 4:30 p.m.

BOYS SWIMMING

Mundelein at Libertyville, 5 p.m.

FRIDAY, JAN. 24

BOYS BASKETBALL

Antioch at Lakes, 7 p.m.

Grant at Grayslake North, 7 p.m.

Libertyville at Lake Forest, 7 p.m.

Round Lake at Grayslake Central, 7 p.m.

Wauconda at North Chicago, 7 p.m.

Carmel at Benet Academy, 7 p.m.

Vernon Hills at Maine East, 7 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Lake Forest at Stevenson, 7 p.m.

Warren at Mundelein, 7 p.m.

Grayslake North at Wauconda, 7 p.m.

Lake Zurich at Waukegan, 7 p.m.

Libertyville at Zion-Benton, 7 p.m.

Maine East at Vernon Hills, 7 p.m.

WRESTLING

Lake County invite at Antioch (Antioch, Carmel, Grant, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein)), 5 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

Camel at Barrington, 6 p.m.

Vernon Hills triangular (D117 Co-op, Mundelein), 5 p.m.

Lake Zurich at Praire Ridge, 6 p.m.

SATURDAY, JAN. 25

BOYS BASKETBALL

Mundelein at Lake Zurich, 5:30 p.m.

Warren at Stevenson, 5:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Grant at Round Lake, noon

Maine West at Lake Zurich, 1 p.m.

St. Viator at Stevenson, 1:30 p.m.

Woodstock North at Grayslake North, 1:30 p.m.

Mundelein at Wheeling, 3:30 p.m.

Vernon Hills at Warren, 4 p.m.

Wauconda at Carmel, 4:30 p.m.

Antioch at North Chicago, 7 p.m.

Lakes at Grayslake Central, 7 p.m.

WRESTLING

Lake County invite at Antioch (Antioch, Carmel Grant, Grayslake North, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein), 9 a.m.

GIRLS BOWLING

Wauconda invite (Antioch, Lakes, Lake Zurich, Libertyville), 9 a.m.

GIRLS GYMNASTICS

Niles West invite (D117 Co-op, Libertyville), noon

BOYS SWIMMING

Buffalo Grove invite (Mundelein), 8 a.m.

New Trier at Stevenson, 10 a.m.

MONDAY, JAN 27

GIRLS BASKETBALL

Johnsburg at Grant, 7 p.m.

Round Lake at Streamwood, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

Waukegan at Lake Zurich, 4:45 p.m.

Mundelein at Warren, 4:45 p.m.

GIRLS GYMNASTICS

Carmel at Lake Forest, 5:3 p.m.

TUESDAY, JAN. 28

BOYS BASKETBALL

Grayslake Central at Antioch, 7 p.m.

Lakes at Grant, 7 p.m.

Grayslake North at North Chicago, 7 p.m.

Wauconda at Round Lake, 7 p.m.

At North Side YMCA, Milwaukee

Carmel vs. Howard Fuller Collegiate Academy, 7:30 p.m.

GIRLS BASKETBALL

Stevenson at Libertyville, 7 p.m.

Waukegan at Warren, 7 p.m.

Lakes at Vernon Hills, 7 p.m.

Zion-Benton at Lake Zurich, 7 p.m.

Mundelein at Lake Forest, 7 p.m.

GIRLS BOWLING

McHenry at Grant, 4:30 p.m.

Stevenson at Libertyville, 4:45 p.m.

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.